Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emeklilik başvurusu sürecinde işsizlik ödeneği alıyorum. Çakışırsa ne olacak!?

Chatedral

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar ben emekli başvurusu yaptım 3 ay oldu başvuralı..ama bu arada işsizlik ödeneğini alıyorum.emekliliğim onaylandığında başvuru tarihim esas alınacağından ve ödemem ona göre yapılacağından işsizlik ödeneklerini gerimi vermem gerekecek..ne yapmamı önerirsiniz..prosedürürü nedir bu durumun...

Emekliliğiniz onaylandığında, ilk maaşınızı alırken, içerde birikmiş olan maaşınızdan, işsizlik siğortasından almış olduğunuz fazladan maaşlar düşülerek alıcaksınız. Normalde emekliliğe müracat ederken işsizlik maaşı alan kişiler, aynı tarihte İŞKUR' a da, emeklilik için SGK'ya baş vuru yaptıklarını bildirmekle yükümlüdür.

Tabiki faiziyle beraber.

a.s.

Emeklilik talebiyle işten ayrıldığınızda "kendi isteğiyle işten ayrılmış" olmuyor musunuz? Bu ayrılış işsizlik ödeneğinin bağlanmasına mani sayılmıyor mu?

Gerçi pratik açıdan emeklilik zamanı gelen kişi zaten işsizlik ödeneği almaz. süre çakışır ve mükerrerlik olur... Ama yine de prim günü tam olan ama emeklilik için süre bekleyen kişi bu geliri almak isteyebilir. O açıdan sordum.

Isten çıkartılan bir kişi, işsizlik maaşına hak kazanmışsa ve bu maaşı alırken de emeklilik şartlarını doldurursa (yaş , sigortalilik süresi)
işsizlik parası alsada iş ve işçi bulma kurumuna bilgi vererek SSK ya emeklilik için baş vura bilir ve emekli olabilirsiniz. Ben bu sekilde emekli oldum. Saygilarimla

Tamam, yani önce işten çıkartılmak lazım. Kişi kendisi emeklilik için işten çıkmışsa, işsizlik geliri alamaz.

Üst Alt