Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emeklilik başvurum neden reddediliyor olabilir? Ben nasıl emekli olabilirim?

idare mahkemesine zaten yazmıştım avukatta eger bu itiraz kararını idare mahkemesi iptal ederse bağkur seni mecbur emekli eder demişti onun için oraya muracaat ettim sizinde dediğiniz gibi itirazıma bir cevap gelsin hele ona göre hareket ederiz gelişmeleri paylaşırız saygılarımla esen kalın

evet katılıyorum ama unuttukları bir şey var orada çalışıyorlar ve evlerine ekmek götürüyorlar peki bu kazançları helal mi? bunuda düşünmek gerek orada bizim ödediğimiz pirimlerden maaşlarını alıyorlar acaba yedikleri helal oluyormu? bunuda düşünmek gerek değilmi? biz olmasak pirim ödemesek onlarda orada olamazlar burasıda var ama saygılarımla zaten engellerle dolu olan jayat şartlarını birazda onlar engellesinler bakalım bizde yılmadan usanmadan mücadelemize devam edeceğiz allahın izniyle esen kalın saygılarımla

slm arkadaşlar benim itiraz gene ret geldi Merkez Sağlık Kurulu benim aldığım % 45 sürekli raporu gene % 19 a düşürmüş ve kabul etmemiş . Buna haklarının olmadığı halde bende bir dilekce yazmama rağmen gene ret geldi çünkü yasalar çok açık ve net bizim sakatlık oranımızı belirleme yetkisi kurumun sevk ettiği sağlık kuruluna verilmiş olmasına ve merkez sağlık kuruluna böyle bir yetki vermemesine rağmen kabul etmiyorlar raporumda tüm vücut fonksiyon kaybı % 45 ve sürekli.
şimdi ne yapmam lazım 5510 yasanın 28.maddesi çok açık benim gibi üçüncü derece sakat olanlar % 40 ila % 49 arası özürlü olanlar 18 yıl sigortalı ve 4680 gün pirim ödemek şartıyla yaş şartı olmadan yaşlılık aylığına hak kazanır diyor ve benim sakatlık oranımı belirlemek kurumun beni sevk ettiği sağlık kuruluna verildiğini söylüyor ve bu konuda danıştay kararı var merkez sağlık kuruluna böyle bir yetkinin verilmediğini açıkca beyan ediyor.
Ben şimdi ne yapmalıyım nereye baş vurmalıyım derdimi kimlere anlatmalıyım. Kanunla sabit olan ve kanunun bizlere sağladığı
imkanlardan yararlanmak için hangi makamlara derdimi anlatmalıyım illaki kanunen hakkımız olanı almak için bir dayımızın mı olması gerekiyor illada torpille mi işlerimizi gördürmek zorundayız. Kanunen hakkımız olanı vermeyeni cezalandıracak bir makam yok mu ? Bağkurun bu keyfi hareketlerine dur diyebilecek bir makam yok mu?
Yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

Bağkur 28. madde kapsamında işlem başlatmış ve/fakat hastanenin verdiği %45 raporu %19'a düşürerek emekli olamayacağınıza hükmetmiş. İtirazını da sonuçsuz kalmış...

Bu durumda, sakatlık oranı cetveli'ne göre %40 ve üzeri rapor alacağınızdan eminseniz, kurmun red kararına karşı dava açmanız gerek. İddianız:
1- Sakatık oranı cetveli'ne göre hastanenin vermiş olduğu güncel tarihli rapor %45 oranındadır ve geçerlidir
2- Daha önce verilen yargı yararına göre oran belirleme yetkisi sağlık kurulunun değil hastanelerindir.
3- 5510/28 kapsamında yeterli olan sigortalılık süresi, prim günü ve 40'ı aşan raporunuzla emekliliğinizin gerçekleşmesi...

sağol kardeş ama işte hepimizinde gördüğü gibi kanunen bize tanınan haklarımızı alamıyoruz hastahane bana verdiği raporunda tüm vücut fonksiyon kaybı olarak % 45 ve sürekli rapor verdi ve inanın afyon kocatepe üniversitesine müdahale edilmesi imkansız doktorların kendi yazıhaneleri yok özelde çalışmıyorlar ve ben bu raporu tam 4 ayda alabildim en ince detaylara kadar inceleniyor filimler , rontgenler , emg ler ve untrasonlar çekildi ve kurul bana tüm vücut fonksiyon kaybı olarak %45 sürekli rapor verdi.
Şimdi benim iş mahkemesine dava açmaktan başka çarem yok mu çünkü bu anca 2 yılda biter sakatlar federasyonu falan ilgilenmiyor mu bu konularla.

Birde ben idare mahkemesine dilekce yazmıştım onun sonucunu beklesem mi yoksa yasal işlemleri başlatsam mı yada ne yapmamı tavsiye edersiniz yardımcı olursanız minnettar kalırım saygılarımla

Maalesef, bu konuda sivil toplum örgütlerinin size bir desteği olamaz.

İdare mahkemesine yazdığınız dilekçenin içeriği neydi? Ne talep etmiştiniz? Red kararına karşılık dava açmak için bir süre sınırlaması vardır. O süreyi geçirmeyin de...

Dediğim gibi, iki defa reddeden sgk'nın üçüncü başvurunuzda hakkaniyetli karar vereceğini beklemek baya bir iyimserlik gibi geliyor bana. Ama son bi defa daha deneyelim derseniz, karar sizin tabii. Ben olsam hiç uğraşmam, dava ederim.

idare mahkemesine gelen ret yazısını , 5510/28.maddesini , danıştay kararını ve sakatlık oranımı gösteren raporu ekledim ve merkez sağlık kurulunun benim sakatlık oranımı belirlemeye yetkisinin olmadığını ve benim sakatlık oranımı yüzde olarak belirleme yetkisinin beni sevk ettikleri hastahanenin sağlık kuruluna verildiğini bunun için merkez sağlık kurulunun benim sakatlık oranımı düşürme yetkisi olmadığından vermiş olduğu bu yanlış kararın iptal edilmesini istedim ve sayısını tarihini yazarak bu yanlış kararın iptal edilmesini istedim
tabi durumumu geniş bir şekilde açıkladıktan sonra

bu kararı beklesem mi yoksa iş mhkemesine baş vursam mı yada sizin tanıdığınız iyi bir avukat varmı? bu davalara bakmış yada dava açıp kazanmış bir avukat varsa ona söylesek yardımcı olursanız memnun olurum

ha bide benim işlem ilk başta eski maluliyet yasasından sevk edilmiş ben ona itiraz edince raporumu %19 a düşürmüşler bunu bir sakıncası yada zararı olur mu?

Oradan gelcek yanıtı bekleyin. Ancak ondan sonra yenibir dava açın...

bağkurdan 5510/28.maddesine göre sakatlık oranınız %19 olduğu için malulen emekli olmazsınız diye yeni ret cevabı geldi.
idare mahkemesine verdiğim dilekçede 60 lira masraf parasını yatırırsanız dilekçeniz işleme girecektir diye bir yazı geldi bu parayı yatırıp sonucunu beklesemmi iyi olur yada mahkeme süreceni başlatsam mı iş mahkemesine dava açsam mı iyi olur

saygılarımla

Bilemiyorum.. 60 tl çok değil. Bi şansınızı deneyin isterseniz... Siz bilirsiniz.

evet 60 tl çok değil ama benim çekindiğim konu şimdi ret gelen cevaba değil önceki ret cevabına karşı idare mahkemesine baş vurmuştum şimdi bunun cevabını beklerken yeni gelen ret cavabının itiraz süresini geçirmek istemiyorum sorun burda.
ama afyona gideceğim eğer kabul ederlerse yeni gelen ret cevabının tarih ve sayısını yazacağım kabul etmezlerse yeni dilekce yazacağım tereddüt etmemin sebebi bu
avukatla bir görüşeyim bakalım o ne diyecek
gelişmeleri paylaşırız gene saygılarımla

Dediğiniz gibi, ikinci red kararını dilekçeye ekletirseniz, o zaman sorun olmaz. Ama, ekletemezseniz, bence son red kararına karşı yeni bir dava açın... Avukatınız daha doğru yönlendirecektir...

tesekkürler kardeş afyona gidemedim daha ama en kısa zamanda gideceğim o zaman işin aslını öğreniriz saygılarımla

idare mahkemesinden cevap geldi kardeş ama yürütmeyi durdurma kararı veremiyorlarmış onun için iş mahkemesine baş vurmam gerekmiş onun için avukatla görüştüm o da avukat istermisin diye sordu bende birde bağkur muduruyle konuşayım ondan sonra konuşuruz dedim bakalım pazartesi afyona gideceğim gelişmeleri paylaşırız saygılarımla

Bilgilendirme için teşekkürler. Takipteyiz...

slm kardeş iş mahkemesine sunabileceğim başka deliller varsa bilgi vermen yada belge ve bu konuya emsal olabilecek karar varsa eğer bana yollarsan minnettar olurum çünkü bu davayı kazanmak istiyorum eğer kazanabilirsem bu sizin ve bilgi veren diğer kardeşlerimin sayesinde olacak saygılarımla

Üst Alt