Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ehliyet yenileme ve yeni müracaatta mağdur olanlar birlik olalım!?

@Ufukalp kod tablosunda her şey yazıyor. Zaten hem alt hem üst ya da ikisi birden güç kaybı olanların kodlarla detaylandırılması ve Avrupa’ya uyum için geldi bu kod tablosu. [FONT='inherit']Eliyle araba kullanacak engellinin ayağındaki güç kaybını koda yazması saçma olur. Ki bunların ehliyette işi yok ve yazmaz. Önemli olan hangi tertibat be cihaz desteğiyle kullanabileceğin. Sağlık kurulu karar verirken kişinin kullanacağı tertibatı kodlara göre belirler ve alacağı ehliyete işlenmesi için onay verir. Bunlar kavramasız çatal direksiyon tutucuda olabilir kavramalıda olabilir. Değiştirilmiş direksiyon simidi de. Hepsinin kodu mevcut [/FONT]Eskisi hatalıydı. Far ve silecek konusunda yeni nesil arabalarda artık kimse silecek ve far kullanmıyor. Hepsi sensörlü ve kendi çalışıyor. El frenini bile kendi çekip indiriyor. Bunlar bile kod tablosunda var bakmak istersen no 35. Dilersen gel birgün detaylı göstereyim. Ya da tek elle araba kullanan modifiyeli sistemi özelden atayım. İntercity formula pistinde güvenli sürüş dersi aldık slolomdan ıslak-kuru zemin panik frene kadar yaptık yüzde yüz başarı sağladım. Görüntüleri mevcut. Tüm tetraplejlerde bunu yapabiliyor. Benim kas gücüm onlardan daha iyi olsada onların yapabilirliklerini gördüm. Üst ekstremite güçsüzlüğü buna engel değil. Ayrıca engelli konusunda duygusallık değil empati yeteneğinizin ayrıca yaşam tecrübesiyle bilginizin daha fazla olacağını düşüneceğimi umdum . Bize verilen bir ehliyet var 20 yıldır araba kullanıyoruz. Verilen hak geri alınamaz. “Burası Avrupa değil” demişsiniz. Boşuna uyum yasaları çıkıyor o zaman. Evet haklı olduğunuz bir yer var. . Yasalar güzel çıkıyor ama uygulamada yetersiziz her hakkınızı bir günde gasp edenler var. Kurumların başındaki bu kişiler işinin uzmanı olsa bunları yaşamayız. Artık söyleyecek sözüm yok. Sevgiyle kalın.

Kod tablosu aşağıdaki linkte: özellikle 10 ile 44 arasını okuyabilirsiniz.

https://dosyamerkez.saglik.gov.tr/Eklenti/4120,ek-2-kod-tablosuxlsx.xlsx?0

Son düzenleme:
gokay
Kod tablosunu en az sizin kadar biliyorum.
Bana kod tablosu değil her iki el ve ayağını da kullanamayan biri için bir kod kombini oluşturun.
Yukarıda video veren arkadaş kavrama yetersiz olsa da üst ekstremiteyi kullanabiliyor. Direksiyon ve gaz fren tertibatını elleriyle kullanıyor.
İlk yorumumu dikkatli okursanız arkadaşın "iki elini de kullanamayan" ibaresi üzerine yazdım. Ayaklar zaten felçli, iki elini de kullanamayan aracı nasıl kullanacak ? Direksiyon çatalı demişsiniz, bunun için kavrama olmasa da o elde güç ve kabiliyet olmalıdır.
Bırakın hem ayaklar hem elleri, ayakları sağlam olup sadece her iki elini de kullanamayana dahi ülkemizde ehliyet verilmiyor. Bunun için de yönetmelikte kısıtlı kullanabilenler için doktor kanaati ile verilebileceği belirtiliyor.
Tek elle kullanılan modifiye sistemi atayım demişsiniz, tek ele karşı çıktığımı hatırlamıyorum, iyi okuyun her iki elin kullanılamamasından bahsediyorum.
Malesef Türkiye'de çeneyle, başla, zihinle araç kullanılacak ne tertibat, ne buna uygun akıllı şerit vb yol, ne de trafik var.
Hepimiz trafikteyiz ve trafik güvenliği hepimiz için çok önemlidir. Can güvenliği duygusallığın önünde gelir benim için.

Ufukalp aynı şeyi konuşuyoruz. Eğer okumadıysan C5 seviyesi forumun başında yazmıştım. Oradan yola çıkarak devam ediyorum yazarken. OF seviyesi C5-C6-C7 lerde ellerde kavrama olmasada kol gücü vardır. Yukarıdaki videodaki arkadaşda aynen böyle. O da elini kullanamayanı söylemiş kolunu değil. Farklı şeyler. Sorunun kaynağı ise zaten bu yüzden ehliyet yenilerken veya verirken zorluk çıkarmaları. Dolayısıyla başlığımız bu.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bende sol kol dirsek üstü amputeyim 21 yıllık H sınıfı ehliyetim var 3 araç değiştirdim Mersinde ikamet ediyorum ehliyetimi yenilemek için gittiğimde beni hastanede kurula sevk edecek doktor uyardı ehliyetin tahdit olur diye araştırdım benim durumumda olan arkadaşlarımız mağdur edilmiş. Komisyonda görevli memur arkadaşla görüştüğümde bana protezin MYO Elektronik kol protezi veya biyonik yani haraketli ve tutma kabiliyeti olması gerektiğini söyledi ancak benim anladığım kadarı ile bununda bir garantisi yok komisyondaki o gün görevli doktorun olumsuz raporu herşeyi bizim açımızdan olumsuz bir duruma sokuyor.sol veya sağ koldan engeli olup MYO Elektronik kol protezi veya Biyonik kol ile ehliyetini yenileyebilen arkadaşımız varsa lütfen yazarsa bizler için çok açıklayıcı olur.

Arkadaşlar ben MS hastasıyım yürümemde sıkıntı var birinin kolunda yürüyorum elimde kolumda hiçbir sıkıntı yok şükür aktif araç kullanıyorum tertibatsız manuel ehliyetimi engelli ehliyetine çevirmek için başvurdum hastanedeki uzman nöroloji Dr detaylı muayene etti il sağlık müdürlüğü komisyona sevk etti komisyondaki nöroloji Dr 30 sn elini sık Çek ve sürücü olamaz raporu verildi itiraz ettim hiç bakmadan orada sürücü olamaz raporu verdi. Elimdeki ehliyetimde iptal oldu çalışıyorum evden birinin almasını bekliyorum böyle adalet var mı kafayı yiyeceğim bana sürücü olamaz raporu veren Dr den daha iyi araç kullandığımı iddia ederim. Bu nasıl bi ego bu nasıl bi haksızlık. Beni eve hapsetmeye ne hakkı var devletin vermiş olduğu hakkı bi tane egosu tavan yapmış Dr vermiyor.
Mahkemeye vermeyi düşünüyorum şaşırdım ne yapacağımı böyle adalet olur mu

Dostum benim sol kol ampute myo eloktronik protezim var malesef 2015 yılında aldığım ehliyeti 2017 yılında yenilemeye çalıştığımda sürücü olamaz raporu verildi.bu konuda çok sayıda mağdur var birlik olmamız lazım sesimizi duyurmak için.

Merhaba.
"Ehliyet yenileme ve yeni müracaatta mağdur olanlar birlik olalım!?" dediniz. Bir şey yapabildiniz mi. Selamlar

Evet ya, bu başlığı yeni gördüm, birlik olalım denilmiş ama ortada birliktelik felan gördüğüm yok. Aylardır (Baş boyun sürücü belgesi iptali diye yazıyorum, pek çok kişi suskun kaldı, şuanda da rafa kaldırılmış gibi bekliyor.)

Neden, birilik olamıyoruz,

İç İşleri Bakanlığının hiç bir engellinin mağdur edilmeyeceği şekilde, Avrupa Birliği Uyum Yasaları baz alınarak, engellilere uygulana bilecek birçok kodlar ve açıklamalar belirttiği bir genelgesi varken,

Sağlık Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığını görmezlikten gelip, çok sert bir yönetmelikle resmen engelli kıyımına gitmektedir.

Edindiğim bilgilere göre, CİMER'a yazılan şikayetler üzerine, Aile Bakanlığı iki bakanlığın arasına girerek arabuluculuk yapmaya çalışmaktadır.
Aile Bakanlığı bu konuya bu denli sahiplenmişken, bizlerde bilik olup, bakanlığa destek verip, hakkımızı biran önce neden almayalım.

Lütfen artık, birlik olalım ve yetkililere sesimizi duyuralım.

Arkadaşlar merhaba!
Fiziksel engelliler olarak çok iyi araç kullanmamıza rağmen ve kullanabileceğimiz bir çok kısıtlılık kodu varken hiç yoktan aynı sorunları yaşıyoruz. Birlik olalım bir şeyler yapalım. Fiziksel durumlarımıza engel oldukları için engelli sayılıyoruz. Sürücü belgelerimiz bizim kazanılmış hakkımız. Sürücü olup olamayacağımıza doktorlar kadar sürücü geçmişimize bakılarak ve trafikte test edilerek karar verilmeli. Çok büyük haksızlık bu. Lütfen birlik olalım.

Engelliler ve birlik olmak! Dünyanın en kısa fıkrası gibi.

Ehliyeti iptal olan egelli sürücülerin birlik olup, hak arama baya uzun yıllar önce açılmış, fakat herkez sadece sayfaya yazmakla yetinmiş,
Yıl 2023 oldu ve engelli araç alımları vs lerde büyük değişiklikler yapılıyor ama, birlik olalım diyenlerden sanırım büyük çoğunluk hiç sesleri çıkmıyor,

Burda matbu bir dilekçe tarzında bir yazı oluştusak ve bu yazıyı herkez CİMER ve Aile Sosyal Bakanlığına gönderse nasıl olur, yazı herkezin aynı olacağı için dikkat çekeceğini düşünüyorum.

Hatta, Ankara da Bakanlıklar gibi broksinin ağırlıklı olduğu yerlerde çalışıp, mağdur olan engelli arkadaşlarında olduğunu düşünüyorum, onlardan da rica etsek bizzat takipçileri olsalar, katılırmısınız.

Şahsen, ben kendi adıma yukarıdaki yerlere bizzat başvuru yaptım, ama tek başına başarmak ses duyurmak çok zor.

Bu ülkede sanki biz engelliler yokuz çökerttikleri yerden birlik olup ayağa kalkmalıyız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu birlik olup bu durumu insanca dostça çözmeli. Hayatımız sadece doktorların eline bırakılmamalı.

Sitede, inceleme yapıyorum genel olarak büyük çoğunluk, araçların fiyat sınırı hakkında ve engelli raporunun %90 ve üzeri engelliler üzerinden alınacak araçlar üzerine yapılan yorumlar bulunmaktadır.

Oysaki asıl sorunumuz olan, ortopedik engelli olup, yıllarca araç kullandığı halde, geçmişte kaza vs olumsuzluğu yok denecek olan sürücülerin ehliyetleri iptal oluyor, sırf Sağlık Bakanlığının kendince hiç engelli federasyon vs derneklerin dahi görüşü alınmadan çıkardığı gereksiz bir yönetmelik geriği.

Bir kaç kişi dışında bur dan bile yazan kimse yok, neden kimden çekiniliyor anlamıyorum.

Özellikli site yöneticisinin sessizliği ve mağdurları bir bir araya gerelerek toplu olarak seslerini duyurması için yardımcı olmasını şahsen talep ediyorum.

Site yöneticileri neden suskunsunuz? Bu site neden var, bir amacı var mı?
Bizler çaresiz kaldığımızdan, birlik olalım güç olsun umut olsun diye buradayız, seyirci mi kalacaksınız.
%90 ve üzeri engelliler üzerinden alınacak araçlar engelliyi mutlu etmiyor, engelliye de bir faydası yok. Sadece yakınlarının ağzına biraz bal sürmek veya engelli yakınlarını birazcık mutlu etmek ve bazı fırsatçılara fırsat vermek gibi bir şey. Çünkü engelli araç kullanıcı süratle azaltılıp, engelli yakını sürücü arttırılmaktadır... ÖTV - MTV siz otomobil olmasın ama özgürlüğümüz olsun yeter. Zaten engellilerin ÖTV ve MTV siz pahalı otomobilleri, engellilerin çalışma hayatındaki engelli kadroları engellilere tanınan haklar kendini sağlıklı zanneden kişileri rahatsız ediyor. Keşke sağlığım olsaydı da başka bir şeyim olmasaydı. Az olsun bizim olsun sadece özgür kalalım yeter diyorum...
Ne dersiniz?

NAZDEMİR Hanım size canı gönülden katılıyorum, Eylül 2022 den bu tarafa sürekli, sürücü durumundaki engellerin sürücülüklerinin iptal edildiği, bu konuda birlik olup, yetkililere sesimizin duyurulması için çabalıyorum,
Fakat ne hikmetse, Site Yöneticisi Sayın Bülent Bey bu konuda hala suskunluğunu korumaktadır.

Matrah yükseltilmesini bekliyenlerin bir çoğu % 90 engelli yakınları, çünkü onların sayesince keyiflerince araba alıp gezmek.
Hayatım hastanelerde geçti, % 90 engelli olanların zaten % 90 nı normal araçla değil bir yerden biryere, hastaneye dahi gidemiyecek durumda olanlardır, bir çoğu 112 amblans veya Belediyelerin hasta nakil araçları ile gidebilen durumdaki engellilerdir, bunların içinde sadec görme engelliler araçlarını yakınları sayesinde istedikleri gibi kullanabilen engellelerdir.

Asıl, araba benim gibi ortopedik, yürümesi zor, nefes alması zor, ama % 90 engelli sınıfına giremeyenler için gereklidir, 1997 de almış olduğum tam 25 yıllık ehliyetimi iptal ettiler, gerekçeleri ise, doğuştan engelim olan kifo sokolyaz dan dolayı boynumun dönmediğinden dolayı, peki 25 yıl boynum dönmüş, ÇOK ŞÜKÜR ELHAMDÜLLİH bir kazaya sebebiyet dahi vermez ken, sırf Sağlık Banlığının çıkartmış olduğu, Yönetmeliğin 1, ci maddesinde yazan, doktorların Cumhuriyet savcılığınca işlem yapılacak denilmesi üzerine, doktorların kendilerini kurtarmak babında, engellerin sürücülüklerini iptal etmekten hiç tereddüt dahi duymamalarıdır.

Bu konu neden, bu sitede hiç bahsedilmiyor, neden mağdurlar birlik olamıyoruz.
Araç almak ve kullanmak bizim hakkımız, % 90 engelli yakınlarının bir çoğunun zaten özelde kendi araçları var ki, alınan araçları engelli belkide hiç görmüyor, binmiyor dahi.

İSYAN EDİYORUM ARTIK, HEM BAKANLIKLARA
HEM BU SİTEDE SUSKUNLUĞUNU BOZMAYANLARA...

Arkadaşlar yılda bir veya 3-5 yılda bir sağlık kontrolünde “sürücü olamaz” diye e-imzalı rapor verilen kişi tekrar ne zaman yeni rapor için müracaat edebilir. Sonuçta ehliyet süremiz 10 yıllık.

gokay

raporunuzun altında yazıyordur geçerlilik süresi 2 yıl. Rapora itiraz süreniz ise rapor tarihinden itibaren 1 ay idi. Bu süreyi geçirdiyseniz rapor kesinleşmiş oluyor.

28 yıllık ehliyetim var. 17 yıldır ise özel tertibatlı araç kullanıyorum. Tertibatlı araç ile 250 bin km yapmışım. Tetrapareziyim kollarım güçlü ellerde ince beceri zayıflığı var. Kullanım tertibatımı tamamen kendime modifiye olarak uygun yaptırdım. Tek bir kazaya karışmadım. Trafik cezam bile yok. Formula İstanbul pistinde güvenli sürüş eğitimi aldım.
Slalom, panik, fren tekniği, engelden kaçma önden savrulma, viraj, arkadan savrulma gibi.
Ayrıca bir organizasyonda Fiat’ın özel tertibatlı ralli aracını dahi kullandım. Kısaca uygun tertibat ile hiçbir araç engel değil.
Benim gibi olup ehliyeti olan aktif araç kullanan çok kişi var.
Şimdi asıl konuya gelelim; 3 yıl önce il sağlık komisyonuna girdim. 14 yıl önce aldığım H sınıfı ehliyetimi engel durumuma, aparatıma ve kullanabilirliğime bakarak karar verilip yeni sürücü belgesiyle değiştirdim. Aracımda var olan elden gaz fren, direksiyon topuzu kodları ve 3 yılda bir sağlık kontrolü ehliyetime işlendi. Sağlık kontrolü şartı benle aynı engele sahip olan bazılarına verilmedi buna da anlam veremedim. Yeni yönetmelik kod tablosunda herkese göre uygun kodlar var. Teknolojinin yardımıyla uygun aparatı aracınıza taktırıyorsunuz.
Omurilik felciyim yıllardır engelim aynı, ne ileri ne de geri gidiyor.
3 yıl dolduğu için sağlık kontrolü sebebiyle ftr ve nörolojiye muayene oldum komisyona sevk ettiler.
Dün Fatih Sultan Mehmet hastanesinde tekrar komisyona girdim. Heyet öyle bir muayene etti. Bende “isterseniz arabayla geldim aparatıma bakabilir kullanabilirliğimi denetleyebilir ya da videosunu görebilirsiniz” dedim gerek yok çıkabilirsin dediler.
Mevzuatın 8. Maddesinde *Komisyon tarafından, aracın tadil edilmesini müteakip sürücünün aracı kullanıp kullanamadığı kontrol edilebilir* yazıyor. Hiç bunları göz önüne almadılar.
Bugün rapor sonucu çıkmış “sürücü olamaz” diye.
Engelli olduktan sonraki hayatımda erişilebilir olmamı sağlayan, kızımı okula kursa taşıdığım, üniversitede erişilebilir workshoplara katılıp öğrencilere araç rampa sandalye üçgenini anlattığım, nefes almaya ihtiyacım olduğunda yalnız hareket etmemi sağlayan sosyal hayatımın büyük parçası olan ehliyetimi, hiç kullanabilirliğimi denetlemeden, aparatıma göz atmadan ve 17 yılı geçtim 3 yıl öncesi sürücü olur raporumdaki fiziksel sağlığımda hiçbir değişiklik olmadığından emin oldukları halde kazanılmış hakkımı, ulaşım özgürlüğümü elimden aldılar.
İnsanların hayatını kolaylaştıran bir düzen sağlanacağı çağdaş bir ülke için tekerleği yeniden keşfetmeye gerek yok.Yasamız var mevzuatımız var fakat uygulayacak olanlar sorumluluk almamak için bizi mağdur ediyorlar.
Bu konuda tüm mağdurlar yazsın. Bana özelden mesaj atabilirler. Bunu haber yapabilir mecliste dile getirtebiliriz.
Mevzuata göre yanlış kararlar alanlar hakkında hukuki yola başvurabiliriz.

Mevzuat:
www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/12/20151229-5.htm

Son düzenleme:
Mevzuata göre yanlış kararlar alanlar hakkında hukuki yola başvuralım.

Malesef çözüm bulamazsınız, Çünkü azınlık olduğumuz için.

Malesef bizim ülkemizde normal yollardan gidince sorunla karşılaşmak çok doğal. Şimdi o sürücü olamaz raporu veren hekimi tanıyan bir referansınız olsaydı böyle olmayacaktı. O hekim o gün işe gelmeden önce evde eşine kızmıştır. Onun hırsınıda o gün rapor verdiklerinden çıkarmıştır. Başka bir açıklaması yok. Olurmu öyle şey diyorsunuzdur şimdi. Ama malesef bizim ülkemizin geldiği nokta bu.

Siz itirazınızı yapın diğer hastaneye gönderirler iki aya kadar sizi. Orasıda muhtemelen "sürücü olamaz" verecektir. Çünkü ilk hastanenin hata yaptığını kabul etmez (bir atasözü var biz kırk kardeşiz kırkımızda bir birimizi biliriz) İlk hastaneyi yalancı çıkarmamak için ikinci hastanede "sürücü olamaz" diyor. Çok nadir oluyor değişik karar verilen.

İkinci hastane ile birlikte rapor kesinleşiyor. Dava açın mutlaka. Dava biraz sürüyor ama derdinizi sadece Hakim dinliyor. Tabi ordada yine vicdanı olan bir hakime denk gelmeniz lazım. Mahkemede de değişmezse iki yıl sonra tekrar başvuracaksınız işte. Allah kolaylık versin.

2021 yılında başvurmuş burdaki arkadaş KDK'ya bir sene sürmüş süreç. Uğraşmış bir sonuca varmış. Ama uğraşı henüz bitmiş değil

KDK'nın verdiği tavsiye kararından sonra ne olacak, Sağlık Bakanlığı hemen harekete geçip gel biz hata etmişiz senin duruma bakalım mı diyecek. Yoksa kimmiş bizi KDK'ya şikayet eden deyip durumu iyice içinden çıkılmaz bir halemi sokacak.

Artı yönü KDK'nın verdiği tavsiye kararı mahkemede dava sürecinde çok işine yarayacaktır. Çünkü bilir kişi aracılığı ile tespiti yapmış KDK.

İnşallah mahkemeye falan kalmayıp sorununu çözer o arkadaşımız.

Size gelince sizde KDK ya ayrıca başvuru yapmanız gerekir. Bu karar sizi kapsamaz. KDK sizin içinde bilir kişi görevldirir durumunuzu araştırır. Taib süreç yine bir yılı bulur.

Aslında olaya bireysel bakmıyorum. Çok mağdur var ve bir şeyler yapılması lazım. Topluca hareket edilmeli.

ahmedduman60

Üzülerek ifade ediyorum, bizler azınlık felan değiliz, bizler birlik olamayan, tek başına sesi daha çok çıkacağını sananlarız, aylardır, çeşitli başlıklara hep yazıyorum birlik olalım diye, ama hiç kimse benim yazdıklarımı tınlayan bile olmuyor,
Bazıları varki, nerdeyse beni suçlusun hapse girsen demeye gelecek yorumlarda dahi bulundular.
Sonrada yok hakkımız alınıyor, yok öyle, yok böyle sızlanıp duruluyor.

Baş Boyun %75 dönmediği için ehliyetim iptali diye başlık açtım, ordan o kadar fazla çağrı yaptım ki, kimse tamam birlik olalım demedi.

Gerçekten samimi iseniz, o başlığı dilekçe örneği atmıştım, her kez kendi engellerini ve iptal sebeplerini yazarak Aile ve Sosyal İşler Bakanlığını, dilekçe yağmuruna tutmalıyız.

Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı, depremden önce biz mağdur engelliler için Sağlık Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı hatta Maliye Bakanlığı arasında arabuluculuk yapıyordu. Deprem olunca şuan ne durumda bilemiyorum.

Lütfen arkadaşlar, burdan sorunlarımızı paylaştığımız gibi, Bakanlıklara da gerekli dilekçelerle çoğunluk olup sesimizi duyuralım.

Ben konuşamıyorum, faka gerekirse aramızdan biri ses getirecek bir tv proğramına katılıp derdimizi anlata bilir.

Burda sayfalarca yazı yazsak ne oluyorki, hamamda su dövmek gibi birşey oluyor.
Site yöneticisinin de hiç umrunda dahi değiliz bilginiz olsun,
Bunu yazdığım için hatta beni engelleyede bilir, bundan dahi korkuyorum....

Benimde sol kolumda parmaklarda kısıtlı hareketlilik var ehliyetim olmasına rağmen sürücü olamaz aldım. KDK ya başvuru yaptım lakin ne olur bilinmez. Arkadaşlar bir şeyler yapılacaksa sesimizi duyuracaksak ben varım.

ŞehzadeEren

Herkezin, kendi sorununa göre ayrı ayrı başlık açmasına gerek yokki, sorun uzun süredir sürücü olan engellinin sürücülüğünün iptal edilmesi,

Engel durumları ne olursa olsun, tek bir sorunumuz var o da ehliyetlerin yani sürücülüklerin iptal edilmesi,
Ayrı ayrı başlık açmak bize bir kazanç sağlamıyor, bilakiz birliklik olamayıp güç kaybına sebebiyet veriyor bence.

Yukarıda GOKAY Beyin bir yazısını okudum, onun hepimiz adına sözlük yapabileceğini yazmış, cesaretinden dolayı çok teşekkür ediyorum.
GOKAY bey bizim adımıza nasıl sözcülük yapmak istediğini yazsın, bizlerden neler istiyor, bur dan veya özelden yazsın, bizlerde özelden veya bur dan istediği bilgileri kendilerine ulaştıralım, gerekirse yardımcı da olalım, sesimizi, yazılı, görsel ve sanal medya da duyurmaya çalışsın derim.

Aramızda biri öncü olup, bizlerde ona destek vermediğimiz sürece bizi kimsecikler duymazzzzzzzz,

Daha önce Aile Sosyal İşler Bakanlığını dilekçe yağmuruna tutalım dedim kimse tınmadı. Ama ben verdim bilginiz olsun, ha bu aralar deprem ve depremde kimsesiz kalan çocuklarla ilgileniyorlar haklı olarak onların durumu şuan için bizden daha acil hak veriyorum,

Fakat onlar o işi bitirene kadar bizlerin dilekçeleri ancak birikir, sıra elbette bize de gelecektir, zaten görüşmeler başlamıştı,
Görsel, yazılı vs basında da nasıl sesimizi duyara biliriz onun planını yapabiliriz.

Bazı bilgileri Özelden de yazışarak halledebiliriz...

Ben de yıllardır ehliyet için çabalayanlardanım.
Bireysel girişimlerle hicbir yere varılamaz.
EYT gibi toplu hareket etmek gerekiyor.
Yabancı ülkelerde çok basit olan, insan hakkı olan ehliyet ülkemizde maalesef keyfi uygulamalarla engelleniyor.

Yok ya, artık benim ümidim kalmadı, bizler hiç bir şekilde birlik olup, sesimizi duyurma şansımız yok,
Herkez birlik olalım diyor, fakat hareket yok, kimse elini taşın altına koymuyor...

Her defasında yazıyorum, Aile Sosyal Bakanlığına dilekçeler göndererek en azından orda çoğunluk olduğumuzu gösteril diyorum,
Bu şekilde kimsenin üstlenmesi öncülük yapması dahi gerekmiyor, fakat kimse bunu dahi yapmaya niyeti yok....

Herkez, kendini tek badur sanıp, ayrı ayrı başlık açıp kendi maduriyetlerini daha ön plana getirme derdindeler sanki. Oysa ki, herkezin mağduriyeti ve önemi tüm engelliler için aynı önemi taşımaktadır....

Üst Alt