Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Dominant Ekstremite ile Non-Dominant Ekstremite ne demek?

fasfor

Üye
Konular
26
Reaksiyonlar
1
Tablo 4.2.a- Üst ekstremite bozuklukları
(santral sinir sistemi veya spinal kord lezyonlarına eşlikeden)

Tek Üst Ekstremite Bozukluğu Özür Oranları:

Dominant Ekstremite:
1-hafif Kişietkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım, günlük aktivitelerinde ve tutmadakullanabiliyor, fakat parmak hareketleri ince becerisinde zorluk yaşıyor:% 10
2-hafif Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi zorlukla kendinebakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor ve tutabiliyor fakat parmakhareketlerinde ince beceri yok.: % 25
3-Ağır Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyikullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor: % 40
4-Ağır: Kişietkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor:% 60

Non-Dominant Ekstremite:
1-hafif Kişietkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım, günlük aktivitelerinde ve tutmadakullanabiliyor, fakat parmak hareketleri ince becerisinde zorluk yaşıyor:% 5
2-hafif Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi zorlukla kendinebakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor ve tutabiliyor fakat parmakhareketlerinde ince beceri yok.: % 15
3-Ağır Orta: Kişi etkilenmiş ekstremiteyikullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor: % 30
4-Ağır: Kişi etkilenmiş ekstremiteyi kendine bakım veya günlük aktivitelerinde kullanamıyor:% 45

Verilecek oranlar Balthazar formulü ile hesaplanır..

Arkadaşlar burdakı doinant ve non dominan derken neyi kast edıyor benım raporumda burdakı dominant ekstermiteye göre oran verildi % 40 ama vergi dairesine falan basvurdugumda bunu non dominant olarak degerlendirebılırlermı o zamn % 30 a düşer burdakı non dominant ne anlama geliyor sağ kol sol kol mu ??

teşhis kısmına bu yazılmıs Kişi etkilenmiş ekstremiteyikullanabiliyor fakat kendine bakım aktivitelerinde zorlanıyor:

Domainant baskın demek, e[FONT=sans-serif]kstremite ise kol ve bacaklara (uzuvlara) verilen addır.[/FONT]

fasfor

eğer normalde sağ kolu kullanıyorsanız,
sağ dominant
sol non-dominant olur.

ya da tam tersi..
solu kullanıyorsanız
sol dominanttır.
sağ non-dominant olur.

KKELEBEKK

Peki BAna soylermıisiniz ben solagım ama bu durum benım kolumdaki engelden dolayı boyle bana gore ama dogum sırasında oldugu ıcın pek ınanmazlar dıe dusunuyorum doktor benım sag yada solak oldugumu neye gore belırlıyo kı benım sag koldan engelım var nomınant olarak vermıs ama ben solagım ve bana muayene sırasında sormadılar da

@fasfor

neye göre belirlediklerini bilmiyorum büyük ihtimalle engele göre vs. olabilir ama sol kullandığınız için, sağı non-dominant olarak vermiş, engeliniz sağdan olduğu için. yukarıda da bunu söylemiştim.

soldan olsaydı engeliniz, siz de solu kullandığınız için dominant olarak yazardı.

KKELEBEKK
anladım ama benım solak oldugumu doktor bılmıyodu benım engelım sag kolumdan o yuzden non degıl domınant olarak verdı doktor raporumu dıger turlu % 30 olurdu %40 benım raporum defterlıga muracatda bunu nasıl yapıcaklar

Bence sizin doğumdan olduğu için otomatik sağlam kol dominant gibi oluyor(kkelebekk).Ama defterdarlık dr raporuna uyar,size neden sorsun ki aslında cevap ortada,mantıklı iş yapmış,doğru oran yüzde 40

fasfor

başka raporlarınız var mıydı veya tetkitler vs. bakabilecekleri? Çok sorun çıkmaz gibi görünüyor.

@cos
Vallahi evet mantıken dediginiz cok dogru ama soyle tezatlıklarda var 2006 da aldıgım rapor % 26 ıdı göze de oran vermısler 6 olarak bana gozluk kullan dedıler kullanmadım gozde ılerleme oldu ama suan kı raporumda gozdekı astıgmat ve mıyobı ılerlemesıne ragmen oraya sadece gozlukle saglam yazılmıs neyse umarım vergı muafıyetınde rapor gıttıgınde non domınant dıyıp % 30 a dusurmezler

@KKELEBEKK
evet 2006 aldıgım rapor var ama orda non domınant yada domınant gıbı bı ıbare yok zaatı oncesınde yenı raporu alırken o kontrollerıde vermıstım ben kopyasını

@cos
DOGUMDAN SONRA DERKEN DOGUM SIRASINDA OLUŞMUŞ

ben doğuştan engelliyim sağ kolumu omuzdan itibaren elimide dahi kullanamıyorum sol kolumla hayatımı idame ettiriyorum ynlız zor oluyor artık sol kolum hemen yoruluyor diminantmı non dominantmı oluyor

yada sağ elleri engelli olanlar dominant sol eli olanlar non dominantmı oluyor

Son düzenleme:
Lütfen acil bilgi lazim raporumu yenileyeceğim araba için suanki raporum tek koldan yüzde altmış aldım hiç sağ kolumu kullanamıyorum dominant olayı bende endişe yarattı

@emingen112, Sana verilen %60 oranı doktor hangi tabloya göre verdi raporunda yazıyor mu. Sinir sistemi hasarından dolayı mı yoksa kolunu kullanamadığın için ampute olarak mı değerlendirme yaptı. Kolun ile ilgili muayene bulgularının sonuna eklemiş olabilir doktor Tablo 2.7 veya Tablo 4.2.a olarak yazılmış olabilir.

Baştan rapor alsam non dominant yazma ihtimali olurmu

Yoksu eski rapor neyse omu olur

@emingen112, Üstteki mesajında oran Tablo 4.1 e göre verildi yazmışsın. Tablo 4.1 ayaklar ile ilgili bir yanlışlık olmasın.

Dominant yada non-dominant olmasına neden bu kadar takıldın onu anlamadım araba alamam diye mi endişe duyuyorsun.

Hayır raporumun düşmemesini istiyorum

4.2 mis bulanık ilk okuyamadım fotoğrafı

Doktor non dominant yazabilirmi sağ koluma

Son düzenleme:
@BnymnYldz,
Hayır raporumun düşmemesini istiyorum

4.2 mis bulanık ilk okuyamadım fotoğrafı

Doktor non dominant yazabilirmi sağ koluma

@emingen112, Neden non dominant yazılmasını istiyorsun. Düşmemesini istiyorum demişsin tabloda gördüğün gibi senin hastalığın ile ilgili Non Dominant oranı %45 görünüyor.

Non dominant yazılmasını istemiyorum yenilersem ondan korkuyorum doktor öneceki raporu nondominant yazma ihtimali varmı

@emingen112, Eski raporunuda götür yanında kolunun durumunda bir değişiklik yoksa aynı yönde olması gerekiyor. Bu rapor yenileme işlemleri bazen istenildiği gibi sonuçlanmıyor bunu da unutma her doktor kendi görüşüne göre değerlendirme yapıp ona göre oran veriyor. Yeni rapor alacağın için %60 oranlı eski raporun iptal olacak ona göre karar vermelisin.

Araç için rapor alacaksın sanırım sağlık kuruluna başvururken Özel Tertibatlı Araç için başvuruyorum diye bilgi vermeyi unutma.Muayene olurken de doktora hatırlat ona göre değerlendirme yapsın. Raporun açıklama kısmında Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir ibaresi olması gerekiyor. Tertibat kodları yazılı ehliyetinde varsa araç almak için bir eksiğin kalmaz.

Zaten o rapor dominant değiştiremez bence sağ el dominant olur değilmi

@emingen112, Eli kolu bacağı ampute edilmiş ( kesilmiş ) bir kişiye 2 yıl süreli rapor verilebilen bu sistemde her şey değişebilir. Doktora muayene olurken eski raporun yanında olsun muhtemelen aynısını yazar. Aksi bir durum olursa itiraz edersin.

@emingen112, Dediğim gibi her doktor kendi görüşüne göre değerlendirme yapıp ona göre karar verir. %60 olan raporun yanında olsun giderken doktorun karar vermesinde kolaylık olur.

Üst Alt