Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Doğumda oksijensiz kalan bebeği olan aileler, tecrübelerinizi yazar mısınız?

bebek35

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
kızım doğumda oksijensiz kaldı.bu durumu yaşayan insanların çocuklarını merak ediyrm.kızım şuan 2buçuk aylık ve davranışları çok normal,örneğin boynunu hemen hemen tutabiliyr,uzandığı yerden kafasını göğsüne kadar kaldırıp kalkmaya çlşyr,agulamaya ve gülmeye başladı,konuştuğumuzda tepki veriyr ama yine de korkuyrz.doğum esnasında dr.kalp atışlarının yavaşladığını anladığı anda beni normal doğumdan sezeryana aldı.doğduğunda ağlamamış.hemen çocuk doktoru ve anestezi uzmanı müdahale etmişler,oksijen tüpüne bağlanmış.2 gün tüpe bağlı kaldı,3.gün hafif oksijen verildi.diğer 6 günde gözlem altında kaldı.küvezde 9 gün kaldı.doktor hrşeyi zaman gösterecek dedi.bu durumu yaşayan var mı?beni bilgilendirirsenz sevinirim...

Canım benim bebeğim hem 38 haftalık doğdu hemde oksijensiz kaldığı için 9 gün yoğun bakımda kaldı. Şuan da 1.5 yaşında ve astım-bronşit hastası. Devamlı buhar tedavisi görüyoruz. Solunum problemiyle doğan çocuklar da bronşit astım gibi rahatsızlıklar görülebiliyor. Ama her çocukta olacak diye de birşey yok tabi. Doktorumuz 3-4 yaşına kadarda sürebilir 7-8 yaşına kadar da ömür boyuda sürebilir dedi. Yani anlayacağın zaman gösterecek. Allah bebişine şifalar ve sağlıklı bir ömür nasip etsin.

onun dışında başka bi sorunu yok mu?örneğin;yürüme,konuşma bozukluğu,denge sorunu gibi.astım-bronşitle kalsa sadece razıyım ama bir çok sorunun çıkabileceği yazılıyor,bu da bizi tedirgin ediyor.

Bu konuda deneyimi olan arkadaşlarımızın paylaşımlarını bekliyoruz..?

korkmayın bişey olmaz allahın izniyle yegenim var 16 yaşında dogumda bayabi oksijensiz kalmış hatta hayati tehlike yaşadı biz hastaneye gittigimizde morarmış ve her yeri şimişti bebegin çok korktuk 2 ay normale dönemedi şimdi maşallah çok saglıklı hiç bi problemi yok aslanlar gibi endişelenmeyin bişey olmaz ,ama tedbiride elden bırakmayın doktor muayenelerini aksatmayın...

benm bi akrabamn kızı doğumda oksijensiz kalmış beynine oksijen gitmemiş diyorlar ileri derece zihinsel engelli

İyi günler öncelikle geçmiş olsun, Allah korttuklarınızdan emin kılsın inşallah, benimde şu an 9 yaşında doğumda oksijensiz kalmaktan dolayı hem zihinsel hemde fiziksel engelli, daha sonra serebral palsi tanısı konmuş çocuğum var, benim bildiğim kadarıyla bu tür doğumda problem yaşayan çocuklar yani doğumda oksijensiz kalarak dünyaya gelenler, çeşitli problemlerle karşılışabiliyor. Bu problemler ne diye soracak olursanız bunun cevabını şu anda size kimse veremez çünkü çocuk çok küçük, siz çocuğun gelişim tablosundan çocuğun fiziksel ve zihinsel hareketlerini takip edin ve eksik gördüğünüz yönleriyle ilgili tetkik ve tedavi yoluna başvurun. Biz çocuk 9-10 aylık olana dek hiçbir şeyin farkına varamadık, daha sonra vardık ve belirli bir süre hastanelerde yapılan tetkiklerin ardından rehabilitasyon merkezine yönlendirildik, dediğim gibi çocuğum şu anda 9 yaşında ve 1 yaşından beri hastahanelerle ve rehebilitasyon merkezleriyle uğraşıyoruz, beynin oksijensiz kalması esnasında oksijensizlikten dolayı beynin hasar gören kısımları çocukta engel olarak kalıyor ve bu kişiden kişiye göre değişiyor, ilk başta da dediğim gibi Allah çocuğunuz hakkında sizi korktuklarınızdan emin kılsın inşallah, yine de soracağınız ve merak ettiğiniz şeyler olursa bildiğimiz ve deneyimlerimiz doğrultusunda cevap verebilirim.

Güzel dualarınız için çok sağolun,Allah razı olsun.sizin çocuğunuz doğumda ne kadar süre oksijensiz kaldı,doğumdan sonra küvezde ne kadar kaldı?kızım şuan 7 aylık emekliyor destekli oturuyor hareketleri çok normal.götürdüğüm doktorlara hipoksi deddiğimde şaşırıyorlar söylemeseydiniz öyle birşey aklımızın ucundan bile geçmezdi diyorlar.sizin çocuğunuz 9.ayına kadar neler yaptı sonra neyi fark ettiniz neler oldu?bunları ayrıntılarıyla yazarsanız çok çok mutlu olurum,alacağım bi önlem varsa şimdiden tedbirli olmak istiyorum...

mrblar

benim bebegim 38 haftalık dogdu solunum yok refleks yok sadece kalp atımıyla 23 gün yogun bakımda kaldı beyin kanaması geçirdi 3. evrede 3 gün hipotermi 1 hafta oksijen tedavisi aldı beyin oksijensiz kaldı
yani yaşamaz dendi yaşasa da engelli olacak dediler hiç şans vermediler bebegime nöbetleri vardı sürekli yani umutsuzdu.

şu an bebegim 1 yaşına girecek maşallah çok iyi durumu Allahıma çok şükür ben üzüldüğümle kaldım kanserle ugrasıyorum basıma gelmedik kalmadı ama bebegim çok iyi şükür.
üzmeyin kendinizi ki bebginize bakacak saglıgınız kalsın. Bize de söylediler hele bi 4 aylık olsun 7 aylık olsun .umutsuz olmayın. cocuklarımız için en iyisini yapacagız. tam tersi olsaydı da yani begim dedikleri gibi olsaydı onada hazırlamıştım kendimi.

İnşallah rabbim tüm bebeklere ailelerine çok sabır ve şifa versin.Yaşamayan bilemez. Umudum canım Ahmet'im.

bebek35;

arkadaşımın kızı oksijensiz kalmış beynine oksijen gitmemiş zihinsel engelli :(

Bebek35 ;
sizin bebeğini masaallah çok iyi .. yazdiklariniza gore bence çok korkulacak bişey yok..içinizi ferah tutun ..

Bebeğiminde bir sorun olurmu ?

Iyi günler benim bebeğim doğum sırasında oksijensiz kaldı doğumda ağlamadı doktor aspire ederek solunum yolunu açtı. Bebeğim 3 gün küvezde kaldı. Hemen 1 gün sonra değerleri normal oldu 2 gün bebeğin beynini uyuşturmuşlardı. 3.gün emzirmek için bana verdiler fakat emememişti. Doktorlar ilacı kesicez birde öyle deneyin dedi. Ilacı kestikten sonra çok iyi bir şekilde emmeye başladı. Doktor herşey normal allah yüzünüze bakmış dedi. Kontrole götürdüğümüzde şuan herhangi bir problem görünmüyor hasarsız atlacacak inşallah. Ama 6 ay 1 yıl sonrası için şimdi kesin konuşmak olmaz dedi. Bebeğim kafasını çok rahat kaldırabiliyor. Ağlıyor. Kakasını sürekli yapıyor. Emme konusunda bir problemi yok acaba ileride bir problem olma olasılığı yüksek olurmu yada bu aşamada ne yapabiliriz tecrübelerini paylaşabilecek olan olursa çok sevinirim.

Yapmanız gereken tek şey sürekli takip etmeniz .. her ay Dr kontrollerini aksatmadan devam etmek(gelişimi için ) .. kimse şu olur bu olur diyemez hersey zamanla çıkar ortaya..umarim ki sorunsuz anlatmış olursunuz. Şimdiden çok geçmiş olsun..

Genelde oksijensiz kalan çocuklarda SP ortaya çıkıyor. 1 yaşına kadar kendini belli etmez. Daha sonralarda yürüyememe ve konuşma zorluğu yaşarlar. Küçük yaşta fizik hareketlerini bol bol yaptırın. Yürümeye başlarsa yürütün doktorları dinlemeyin. Neden? Benim 4 yaşındaki yeğenimin yürümesini beğenmediler yürümeyi unutturudlar şimdi hiç yürütemiyor.

Merhaba,oglum solunum problemiyle dunyaya geldi ve buna bagli olarak 3 kez kalbi durdu.26 gun kuvezde kaldi. Cekilen mr sonucuna gore sol beynimizde &40 oraninda bir hasar var,doktorumuz sag kol ve ayagimizda ciddi bir problem olacagindan fakat fizik tedavi ve yuzerek ile zararin oraninin azalabilecegini soyledi.Hastaneden cikardigimiz gunden itibaren fizik tedavi uyguuyoruz. Dokrorumuz %90 zihinsel bir eng gorunmuyor dedi fakat insan endiseleniyor su ana kadar ay ay gelisimi cok normal vermesi gereken tepkilerin hepsini veriyor .oglum suan 5 aylik bizi nasil bir gelecek bekliyor bize benzer durumu yasayan ailelerimiDen cevap bekliyorum. Cok tesekkur ederim.

Merhaba, kizim dogum sirasinda oksijensiz kaldi yani zayif agladigi icin 1 gün Oksijen tedavisi 3 günde hipotermi beyin soğutma yapildi. 17 gunlukken çocuk norologuna götürdük filmler eeg falan temiz çıktı. Su an 58 günlük başını çok iyi tutuyor kendini kaldirmaya çalışıyor yana doğru donmeye calisiyor yeni yeni sesli gülüyor askim benim prenses kizim pamuğum canim o kadar korkuyorum ki ona bisey olacak diye Rabbim hepimizin çocuklarını saglikli etsin

Ayaklarini aglayinca cok öne itiyo gibi sizin cocuklarinizda ayaklar nasildi

Bebek 35 merhaba bende doğumda 15 dk oksijensiz kalmışım doğum evde olmuş şimdi 27 yaşındayım ve memurum bu durum bende çok hafif beyin felci olarak tanımlandı fakat allaha şükür zekama değil kas sistemime yansıdı sağ el ve sol ayakta hafif titreme var bende yaşıtlarıma göre geç falan yürümüş öylelikle anlaşılmş rabbim şifa versin bi sorunuz olursa yardımcı olabilirim tedavi sürecimi falan hep hatırlıyorum

Merhaba burcu hanim,benim oglumda oksijensiz kaldi dogum sonrasinda doktorlarin verdigi biliye gore cok kisa bi sureligine sizin kadar uzun degil. Doktorumuz bizimde kas sistemine yansidigini soyledi suan fizik tedavi aliyoruz siz nasil bir tedaviden gectiniz? Tesekurler

esim bebegime 4 aylik hamileyken risk altindaydi, aylarca hastanede yatti, normal doguma 1 ay kala esim dayanamadi cocugu erken aldilar. solunum problemi oldu, ama sadece 1 hafta yogun bakimda yatti. fakat astim teshisi kondu. devamli maskeyle hava aliyor,

suan 4 yasinda, ve seneniin 8 ayini öksürükle geciriyor, gece gündüz. ne yapacagim bilmiyorum.

arkdaslar annem dogum yaparken ben oksijensiz kalmisim cok normal bir cocuklugum gecti herseyim tamdi cok zekibir ogreciydim ama 11yasimdan beri epilepsi hastasiyim suan 26 yasindayim hala devam ediyor doktorlar hep oksijensoz kalmaya bagliyo sebebini

Arkadaşlar, lütfen bu konuda deneyimlerinizi paylaşın...

Arkadaslar merhaba oncelikle bir yil once bebegimle ilgili cok endiseliydim ve surekli agliyordum ama sukurler olsun endiselerim yerini mutluluga birakti. Kizim suanda 16 aylik ve iki aydir yuruyor. Bu gibi durumlarda bilincli olmak gerekiyor fizik tedavi cok onemli ama herseyden daha onemli olan sevgi

herkese çok geçmiş olsun allah acil şifalar versin. 28 aralık 2015 te pamuk kızım dünya ya geldi fakat doğumdan ilk 10 dakika boyunca kızım ağlamadı doktorumuzun söylediği ''doğum başarılı kalp atışı vardı fakat ağlamadığı için müdahale yapıldı ve çocuk ağladı dedi'' tabi ben bebekleri hazırladıkları yerde olayı izledim doktor müdahelesini gördüm ve ağlattı kızımı. Kızımı küveze almadılar sadece bebek hazırlama odasında 1 saat kadar(belki daha az süre) küveze aldılar kafasına da fanus gibi birşey taktılar yandan da hortum koydular hava alması için daha sonraki süreçte anne yanına odasına aldılar kızımı. Kızımızda şuan için emme reflekslerinde sıkıntı yok herhangi bir titreme yok iki ayağını ileri ite biliyor esnerken. Benim merak ettiğim doğum esnasında böyle durumlarla karşılanabilir mi herhangi bir sıkıntı oluşur mu kızımda erken tanı için ne yapmam gerekli. Endişe ediyorum biraz açık söylemek gerekirse.

bebeginiz oksijensiz kaldiysa beyninin etkilenmesi yüksek ihtimal kendimden biliyorumm basini tutabiliyor olmasi cok güzel ama beynin konusma bölümü veya farkli bölümleri hasar görmüs olabilir konusmasi veya zekasi etkilenmis olabilir size iyi bir cocuk norolojisine gitmenizi öneririm gelisim geriligi olabilir buda ancak mr ile anlasilir henüz cok kücük ama bu durumlarda erken müdahale önemlidir benim beynimde oksijen sorunu yüzünden hasar gördügü icin hayat tecrübemi aktardim konusmam harika zekam sorunsuz ama denge problemim oldu ailem 6 aylikken oturamadigimi farkedip tedaviye baslamis ne kadar erken tani o kadar iyi sonuctur

lütfen cevap

Ssayın Ahmettuba,

bizim de başımıza aynı şeyler geldi. lütfen sizinle iletişime geçmek istiyorum. lütfen bir şekilde iletişime geçelim. Yardımlarınızı rica ediyorum.

bebek35 benimde çocuk beyni oksijensiz kaldığından zihinsel engelli çok şükür fiziksel bir rahatsızlığı yok

Oksijensiz kalan bebeğim

Merhabalar.bebeğim doğumda oksijensiz kaldi.bugün tam 65 günlük oldu.solunum yok.hicbirsey yok.dün sadece ilk defa sol ayak parmaklarını oynattı.arada nefes almaya çalışıyor ama yetersiz kalıyor.bebeğim sizce uyanır mı. Doktorlar bebek bunu kendi kendine yenicek.sabır gerektiren bir süreç beklemekten başka hiçbir çare yok.amerikayada götürseniz bişey yapamazlar dedi.bugün profosere de sorduk aynı şeyi dedi.fizik tedavide yapılıyor hastanede

Nil07 merhabalar benimde bebegim dogumda oksijensiz kaldı. Yogun bakımda sizin gibi solunum yok sadece kalbi atıyor ne yapacagımızı bilmiyoruz. Siz ne durumdasınız? Cok endiseliyim sizinle konusmak istiyorum

Bizde aynıyız.olur konuşalım

Sizin kaç gün oldu.hiçbir tepki yok mu nasıl durumu.doktorlar ne diyor.size nerden ulaşabilirim

BURCU_87

Merhaba Sizden öğrenmek istediğim birkaç soru var, yardımcı olurmusunuz?
size nasıl ulaşabilirim.

Üst Alt