Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Depresyondan kurtulanlar nasıl kurtuldunuz?

Konular
28
Reaksiyonlar
20
Sürekli depresyona girip çıkıyorum bu döngüyü kırmak istiyorum artik ne yapmaliyim

Geçmiş olsun unipolar bozukluk hastalığına sahipsiniz.

Major depresyon tanisi var zaten hocam da simdiye kadar antidepresanlari max dozda kullandim ama etki etmedi psikoza bagli depresyon mümkün mü

Belki kullandigim antipsikotikler de depresif yapiyor olabilir

Depresyondan nasıl mı kurtuldum ? Maniye girdim kurtuldum .:eek:

halsizlik hiç birşey yapmak istememe evden dışarı çıkmak istememe depresyon belirtisi mi ?

@Born2die bana antidepresan yasak. Manik atak atağına giriyorum.
antidepresan kullanımı depresyonun manik bir döneme çevrilmesine yol açabilir . hafif depresyonlarda yalnızca duygudurum dengeleyicilerle(tercihen antidepresif gücü daha belirgin olarak düflünülen lityum ya da lamotrijinle)sağaltım denenebilir. Ancak, şiddetli bir depresyonda bunların yetersiz kalması ve antidepresan ekleme gereği çok olasıdır. Bu durumda, kaymayı engellemek için, antidepresan+ duygudurum dengeleyici kombinasyonu kullanmak ve depresyon düzelince antidepresan› hızlı kesmek seçilecek yöntem olabilir. Ayrıca, bipolar depresif dönemlerin (unipolar depresif dönemlerin tersine) yalnızca antidepresana iyi yanıt vermeyebileceği ve duygudurum dengeleyici eklenmesine gereksindiği de ileri sürülmektedir. Antidepresanlar açısından bakıldığında, trisiklik antidepresanlarla manik kaymanın daha fazla olduğu düşünüldüğünden, yeni antidepresanlar, özellikle SSGİ’ler seçilebilir.
Sonuçta, lityum+SSGi kullanımı, bipolar depresyon sağaltım› için en yaygın seçenek görünmektedir.

Temmuz ayından beri aralıklarla depresyona giriyorum. Psikoz teşhisliyim. Antidepresan yazıldı, etkisini göstermesini bekliyorum. Mutsuz hissetmiyorum ama canım hiçbir şey yapmak istemiyor. Bir türlü çıkamadım ben depresyondan. :(

Vallahi ben çalışıyorum ama bir yönden de çalışmak istemiyorum arada böyle ilaçlardan mı neyden bilmiyorum uyuşup kalıyorum iş yerinde evdeki o serbestliği seviyorum ilaçları bırakmayı deneyeceğim bir dönem olacak inşallah tamamen atlatırım atlatamazsam devamlı zihin çalıştırmam gereken işler zor geliyor nedense

Vallahi ben çalışıyorum ama bir yönden de çalışmak istemiyorum arada böyle ilaçlardan mı neyden bilmiyorum uyuşup kalıyorum iş yerinde evdeki o serbestliği seviyorum ilaçları bırakmayı deneyeceğim bir dönem olacak inşallah tamamen atlatırım atlatamazsam devamlı zihin çalıştırmam gereken işler zor geliyor nedense

siz ilaçları bırakmak mı istiyorsunuz ?

selinpelin

Başka bir iş deneyebilirsiniz ya da devamlı uğraşacağınız başka bir meşgale bulabilirsiniz.

Ben boş boş durmayı önermiyorum, ben boştayım mesela çok can sıkıntısı yaşıyorum.

İlaçları bırakmanızı önermiyorum ayrıca. Doktor kontrolünde bırakın, doktor öyle derse. Onun dışında hastalığınız ilerleyebilir.

Doktorum fulsac yazdı. Daha 1 ay olmadı. Hala ilacın etkisini göstermesini bekliyorum.

Ayrıca depresyonda çıkmak için olumlu etken olacak bir aktivitem yok.

İnsanın hayatında birşeylerin değişmesi gerekiyor.

Sürekli evde yatıyorum. Tam olarak 6 ay oldu.

3-4 ayı tedavi ile geçti. Kalan 2 aydırda depresyon etkisini gösteriyor.

Seretonin yükselmesi için verdiği ilaç işe yaracak mı ? Bilmiyorum.

Sanırım kullandığımız diğer ilaçlar bizi depresyona sokuyor.

İlaçları bırakmanızı önermiyorum ayrıca. Doktor kontrolünde bırakın, doktor öyle derse. Onun dışında hastalığınız ilerleyebilir.

evet zaten doktor kontrolünde bırakıyorum yani doktor 6 ay önce yaşadığım atak için bir tanı koymadı sanrı bunlar dedi ve geçmişti şimdi bırakmayı deneyeceğiz o kendisi bıraktırıyor yani benim elimde olan bir şey de değil bir daha hiç olmama şansı varmış denildiğine de göre..

evet boş durmak gerçekten daha zor ama ne bileyim öğlene kadar uyumak isterdim her gün güzel oluyor en azından

siz ilaçları bırakmak mı istiyorsunuz ?

yok daha önceki konularda da yazmıştım hastalık tanım net olmadığı için doktor kendisi yani doktorun kontrolünde bir ilaç bırakma işlemi gerçekleşicek

Seretonin yükselmesi için verdiği ilaç işe yaracak mı ? Bilmiyorum.

seretonin yükselmesi için verilen ilacın işe yarayıp yaramadığını ileriki zamanlarda bildirirseniz sevinirim

Yuyu

Ben de mutsuz değilim ama içimde huzursuzluk var hiçbir şey yapasım yok hayat bence gayet güzel

İki aydır işe gidip geliyorum, inanın hiçbir şeyi düşünmeye vaktim bile olmuyor çoğu zaman. Bana hem fiziksel hem de psikolojik anlamda çok faydası oldu. Ben yapamam, edemem veya hiç çalışasım yok demeyin. Kendinizi bu konuda biraz zorlayın, emin olun size çok iyi gelecek. Sadece ilk başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Biraz sabretmek lazım o hususta.

20 yasindayim 11 yasimdan beri depresyonla yasiyorum simdiye kadar 5 6 farkli antidepresani hep en yüksek dozda kullandim ancak fayda etmiyor ne yapmaliyim

@Schizollectual, kendini keşfetmen lazım, neler yaparken eğleniyorsan onları sık sık yapmak mesela, hayatına neşe katmayı bilmelisin.

@Schizollectual, Dirençli depresyon için lityum tedavisi deniyor doktorlar lityum tedavisi denendimi sizde denenmediyse doktorunuza söyleyebilirsiniz

Ayrıca sadece ilaçlardan fayda beklemek eksik kalacaktır kendinden atlatmak için gayret göstermelisin gayret gösteremiyorsan pisikiyatri harici pisikologtan da terapi desteği alabilirsin.

@kara duman,
Hocam başka bir ilaç yazdi bakalım hayirlisi. Lityum hic kullanmadim. Evet ilaclarla nereye kadar ama maalesef ortalamaya vurdugum zaman gunde ortalama 10 dakika biriyle konusuyorum. Evey terapiye basladim yeni bakalim hayırlısı

@AqRaMa,
Evet kendimi pek taniyamiyorum. 11 yasimdan beri kendimi garip hissediyorum sanki eylemleri yapan brn degilmisim gibi bir aralar otonom halüsinasyon durumunu yasiyordum kendimi uzaktan oturup seyrediyor gibiydim

Üst Alt