Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Çalıştığım kurumda engelli ayrımı yapılıyor!?

İlk izlenim çok önemli baştan nasıl alıştırırsanız gerisi öyle devam eder.!
Horoz karşısında sizde horoz olmalıydınız. İş işden geçmiş...
Dediğiniz gibi şahitler işverenden yanaysa ve bu kanunlarla boşa kürek sallamanın manası yok!
Benim anlamadığım amir size neden bunları yapıyor. Çalıştığınız bölümde bir rant kapısı mı var :confused:
Yani usulsüz işler mi dönüyor :confused:

Serra arkadaşım Horoz karşısında sizde horoz olmalıydınız diye yazmışsınız. Horoz karşısında horoz gibi davranan hakkını arayanlar ya uzak birimlere gönderildiler. Emeklilik günü gelen arkadaş baskıyla emekli edildi. Amir ve yalakalarının düzenlerine dümenlerine akıl ermez. Onlar gerekirse birbirine yalancı şahitlikde yaparlar. Beni haklıyken haksız duruma getirmenin yolunuda iyi bilirler. Bana niye bunu yapıyorlar sorusuna gelince sana verilen sınıfının dışındaki işi yapmak zorundasın hata istemeyiz yoksa yasal işlem başlatırız diyorlar. Çünkü sınıfımın dışındaki yaptığım işi yapmasam eğer amirin yalakaları benim yaptığım işi yapacak. Amir yalakalarına hiç bana yaptırdığı işi yaptırırmı. Onların rahatlığının bozulmasını istermi. Ben böyle düşünüyorum.

Yunus anlyorum anlamaya çalışıyorum hem şikayetçisin, sana yol gösteriyoz yardımcı oluyoz yok ben korktum diyosun . . Arkadaş ya şikayet etme yada gereken neyse onu yap . .

İlginiz alakanız için teşekkür ederim diyerek bu konuyu kapatmıştım. Bana soru yöneltiliyor. soruları cevaplama gereği duyuyorum sadece..

Yunus Can dostum hakikaten anlayamadım seni. Ne kadar gözdağı verilmiş ki böyle sinmişsin.

Hakkını biliyorsun -bilmiyorsan arkadaşlar gayet iyi açıklamış şikayet yollarını- yapacağın şeyler belli. Her gün kahırdan öleceğine bir gün kahramanca öl daha iyi. En kötü ne olabilir ki seni başka birime sürmekle tehdit ediyorlar. Baştan bu tehditlere inanmakla yenilgiyi kabulleniyorsun zaten. Niye tam tersi bir durum olabileceğini düşünmüyorsun. Neden hakkın olan bir şeyi arıyorsun diye mağdur duruma düşeceğini sanıyorsun.
Eskiden hangi görevi yapyordun şimdi tam olarak ne yapıyorsun ne olarak anlamadım ama çalışma saatlerin dışında seni bir Allahın kulu o kurumda tutamaz. Başka memurlar saat kaçta gelip kaçta gidiyorsa o saatlerde gelip gidersin işe. Seni başka birime verebilirler belki ama başka kuruma veremezler böyle bir şey yok. Kurumdan kuruma göndermek onların elinde değil. Birim değiştirme işi ise senin cesaretine bağlı. Eğer ne pahasına olursa olsun ben bu haksızlığa karşı durmak istiyorum diyorsan yapacakların belli. İnanıyorum ki yardım istersen buradaki herkes sana elinden gelen gerekli yardımı yapar.

Çalıştığım kurumda haklı davalarında ellerinden geldiğince hakkını arayan engelli arkadaşların idare tarafından ekarte edildiğini gördüm. Belirttiğim gibi baskıyla emekli edilmeye çalışılan ve emekli edilen engelli arkadaşın mücadelesinde başarılı olduğunu görsem, sınıfının dışında çalışan engelli arkadaşın haklı mücadelesinden haklarını aldığını görsem, uzak kurumlara gönderilmediğini görsem, o arkadaşların haklı mücadelesini kendime emsal göstereceğim. Benimde durumum o arkadaşların durumu gibi olacağı belli uzak kuruma gönderilmem idarenin rektörlüğe bir yazı yazılmasına bakıyor. Zararın neresinden dönersem benim için kardir. Artık istedikleri gibi erkenden işime giderim dedikleri gibi sabah çöplerini alırım. belki bir gün insafa gelirler yaptıklarının yanlış olduğunun farkına varırlarda benide sınıfıma uygun birimde çalıştırırlar.

O gösterdiğin örnekler esaret zincirleri olmuş adeta. Ne diyeyim ki arkadaşım ben olsam kabullenmezdim. Elimden hukuki yoldan ne yapabiliyorsam yapardım. Bu duruma razı oluyorsan daha kötü bir muamele edilmeyeceğinin kim garantisini verebilir ki.

İyi farkına varmalarını beklemeye devam et. Aslında sanki pek de halinden şikayetçi değil gibisin. Seninkisi sadece bir serzenişe benziyor. Neyse Allah kolaylık versin.

Aslında sanki pek de halinden şikayetçi değil gibisin diyorsunuz düşüncenize saygım vardır. Bu forum sitesinde işyerinde yaşadığım sorunu okuyup yardımcı olan olmayan herkese teşekkür ederim.

Gereği yapılır, sadece varım deyin yeter...

Değerli Gönüldaşım,

BİLGEÇ Sendikasının Genel Başkanı olarak durumun tarafıma Aydın İl Başkanımız tarafından iletildi, durumun bir engelli olarak benide fazlasıyla etkilemiş durumda. İdarelerin uygulamalarının bu tip çeşitlerini fazlasıyla görmekteyiz. Ancak bu işler sanıldığı kadar ve görüldüğü kadar basit değil.

Konu hakkında tek başına hareket ettiğin sürece mutlaka ezileceksin ve ezilmeyede devam edeceksin. Mutlaka bir sendikaya üye olman gerekir. Öğretmen sendikalarının bizler için mücadele etmediklerini düşünürsek bu sendika BİLGEÇ olacaktır.

Sana bu konuda her daim destek olacağımı bilmeni isterim. Kanunlar bizim tarafımızda, sen yalnız değilsin. Senden ricam; anlattıkların gerçekse lütfen o idarecilerle beni muhatap et. Bak neler oluyor, üç buçuk nasıl atıyorlar gör. Sana şu konuda söz veririmki tüm sendikayı o kurumun önüne toplar senin için eylem yapar o idarecilerini rezil kepaze ederim. Bir engelliye özelliklede memur olupta hizmetlilik yaptırılan bir engelliye böyle muamele yapan kişi veya kişiler 3 haftayı bulmaz görevlerinden men edilir.

Sen yalnız değilsin, senin arkada artık senin gibi düşünen ve seninle birlikte mücadele edecek bir GÖNÜLDAŞ gurubun var. Tek yapman gereken: BEN VARIM demek.

Telefonum: 05495394141

Bu durumda olan veya sıkıntı yaşayan tüm engelli arkadaşların (eğitim çalışını olsun yada olmasın) benimle iletişime geçmeleri durumunda gereği yapılacaktır.

Hepiniz sağlıcakla kalın...

Cevdet SEZER
BİLGEÇ Genel Başkanı
BİLGEÇ Resmi Genel Sayfasına Hoşgeldiniz

Sevgili arkadaşlar işyerinde yaşadığım sorunlara karşı duyarlılığınız bir hayli beni memnun etti ve cesaretlendirdi. Özellikle Cevdet Beyin yaşadığım durumlara çözüm bulmak için müdahale etme isteğinden sonra kendi kendime düşündüm. Belki cevdet beyin girişimiyle haklarımı alabilirim. Yarın Dekanla sözlü bir şekilde konuşacağım olumlu bir yanıt alamassam eğer cevdet beye döneceğim. Ayrıca gelişmeleri burada bütün engelli arkadaşlarımın görmesi için aktaracağım.

Bakalım it iti ısıracakmı ?
Bu işi ancak medya çözer.!

Haklısın serra Fakülte sekreteri ve Dekan arasında su sızmıyor. Bende sonucun büyük olasılıkla olumsuz olacağını sanıyorum. idareden durumun hallolması için son çarem. Çünkü dekanla geçen hafta konuşamamıştım. İzinli olduğu için yarın gidip konuşacağım. Olacaklardan sonra dekan bir üst amirin olarak bana niye gelmediydin, durumdan haberim yoktu diye bahanesi olmasın.

yunuscan kardeşim.. senın durumunu dıger konubaşlıgındada okudum. gerçekten senı çok ıy anlıyorum...arkadaşlarımız sana yol göstermısler saolsunlar ama...ancak senın durumundakıler anlar adalet hukuk bazı yerlerde yerıne getırılmıyo..sen amırı ust makama sıkayet etsen ne olur it iti ısırmaz derler orada organıze halınde dönuyor herşey. tek basına başa cıkarmısn bılmem ama çıkarsanda helal olsun.
kımsenınde pc basında klavyeden atıp tutmasına bezemıyo ınsan dusmeye görsun ekmegın için çırpındğının farkındayım. kardeşim moralını bozmak gıbı olmasın amır ön yargılı egoyıst ve sana takmış durmda bu konuyo mutlaka yetkılı bırılerıne taşı yoksa ağzınla kuş tutsan yaranamasın sölım sana ALLAH kolaylık versın..

bu iş böyle kabullenerek olmaz ağa herhalde çoluk çocuğun var.Korkuyorsun haklı olarak seni kimse memurluktan atamaz.yüzkızartıcı birşeyin olmadan enfazla yapacakları iş yüklemek piskolojik baskı yada başka yere sürmek olur. bunuda yapıyolardır herhalde . sürerlerse sürsünler insan sinirle yaşayamaz.

Arkadaşlar bugün dekanın yanına gittim konuştum mesai saatleri ve çöp almama konusunda nihai bir sonuç alabildim. Dekan fakülte sekreteriyle konuşup memurların normal geliş saatlerine uygun şekilde gelebilmem için ve çöpleri almamam konusunda talimatda bulundu.
Ayrıca bana Fakülte sekreterinin talimatları dışında hareket etmememi verilecek görevlerde hata istemediğini hata olursa eğer fakülte dışına uzak bir kuruma gönderirim diyerek göz dağı vermektende geri kalmadı.
Çalışma saatim memurlar gibi saat 8.30-17.30 çalışma saatine göre oldu çöpleri de almıyacağım fakat çalışma odam eskisi gibi ne dolabım var ne de kendime ait masam
şimdi fakülte sekreterinin talimatıyla dışarıdan fakülteye gelen müraacat sahibi kişilere kapı önünde ayakta yol gösteriyorum.

Güzel bir mücadele örneği tebrik ederim. Fiziksel engeline uygun değil ise bu durum dilekçe yazmaya devam et.

Teşekkkür ederim cicikıs fakülteye ziyaretci sayısı sürekli olduğundan ayakta beklemek, gelen insanlara yol göstermek fiziki engelime uygun olmasada buna şükür. En azından sabahları saat 7 de işe gelme ve çöpleri alma derdi yok artık.

ya sesiz kalsaydın ? sabah 7 de gelip akşam 7 de gitmeye devam edecektin... yavaş yavaş yunus kardeşim. seninde en büyük sıkıntın çöp ve çalışma saatlerindi. bunuda elde ettin diğer haklarınıda zamnala alırsın uzun yıllar seni bekliyor sabırlı ol...

Haklısın Abi ileriki zaman neler gösterecek bakalım hayırlısı olsun

bunlar geçici sus paylarıdır arkadaşım.
haklarını resmiyete döktürmediğin sürece bu durum kaç saniye kaç gün kaç yıl sürer belirsizdir.
yine de kolay gelsin ... ne diyeyim.

Ne okursam okuyum görüyorum ki ve gözlemliyorum ki... İster işçi (amele) isterseniz memur olun engelli iseniz %75 ikinci sınıf insan muamelesi görüyorsunuz tıpkı bir dönemlerin dünyasındaki sarı ırkla beyaz ırkın birbirine karşı faşistçe yaklaşımına benziyor. Evet evet, yapılan şey şu ki fiziki beden yapısında yani görünüşünde sağlık problemi yok gibi görünen ama zihniyeti kör, sağır kısacası magdur kesimin biz her hangi bir yerinde engeli olan yani uzuv kaybı olan kesime karşı faşistçe yaklaşımı. İşte bütün mesele bu yani bir istememezlik hali, bir kötü nefsin gaflet hali vs vs.
Ne yapalım yani dünyayı Ekvator çizgisinin ayırdığı gibi bizde mi ikiye ayıralım engelliler bir yana engeli olmayanlar diğer tarafa. Aslında hiçte kötü bir fikir gibi gelmiyor.

Üst Alt