Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Böbreklerde protein kaçağı nefrotik sendrom olan var mı?

Protein kaçağı idrarda normalden fazla protein görülmesine denir.
Protein kaçağı genelde böbrek hastalarında görülür. Böbrek hastalarının böbrekleri vücuttaki proteini yeteri kadar iyi süzemez.
Bundan dolayı vücuttan normalden daha fazla protein atılır.
Şeker hastalığı , böbrek hastalıkları protein kaçağı nedenleri arasındadır.

Protein kaçağı böbrek hücrelerini yok ederek böbrek hasarına ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.
Bu nedenle protein kaçağı mutlaka tedavi edilmelidir.

[FONT=oxygenregular]Kişinin idrar tahlillerinde devamlı olarak protein değerleri yüksek çıkıyorsa ciddi bir durum olduğunu gösterir. Bu durumdaki kişinin ciddi bir hastalık içeriside olması mümkün olabilmektedir. Bu hastalıklar ya da diğer durumlar çeşitli sayıdadır.[/FONT]

• Böbrek yetmezliği ya da böbrek enfeksiyonları bu hastalıkların başında gelir.
  • Önemli derecede kalp hastalıkları içerisinde olduğunu gösterebilir.
  • Diğer organlarda ciddi derecede protein birikmesi durumu, yani amiloidoz.
  • Diyabet, sıtma, lupus, kan kanseri, ilik kanseri durumlarını belirtebilmektedir.
  • Karaciğer hastalıkları da belirtilerdendir.
  • Bazı ilaçların yan etkileri ya da gebelik durumlarını işaret edebilmetekdir.
  • Yanlış bir şekilde yapılan kan nakil işlemi ya da kişinin ciddi bir şok geçirmesi de olabilmektedir.
http://www.engelliler.biz/forum/saglik-genel/81227-bobreklerde-kacak-sorunu-yasayan-var-mi.html

@zeynoşum

canım bobrekte sorun oldugundan dolayı vucudumda cok fazla derecede ödem vardı.yuzumde ensemde gobek bolgesı bıde.hıc anlam veremedıgın bı şişlik olur.arkadasların dedıgı gıbı ıdrarda köpürme olur.bıde tam olarak hastalıgın ne bılmıyorum ama mesela romatızmal hastalıgı olan kısılerdede cok goruluyormus.yanı vucudunda ıltıhap varsada ondan dolayıda proteın kacagı cıkabılıyormus.korkulcak bısey yok.cunku gecıyor.mesela ılac kullanıyorsan sureklı ona baglı olarak ta gelısebılır.oncelıkle proteın kacagın varsa bıle bunun sebebını bulmalısın
[FONT=Verdana]İdrarda protein düzeyinin artmasına sebep olan bazı nedenler şunlardır:[/FONT]
[FONT=Verdana]-Nefritler
-Nefrotik sendrom
-Nefrosklerozis
-Böbrek infeksiyonları
-Sistemik nedenlerle böbrek tutulumu:
-Amiloidozis
-DM (Şeker hastalığı)
-SLE
-Polikistik böbrek hastalığı
-Yanlış kan transfüzyonu
-Gebelik toksemisi
-Prerenal organik nedenler:
-Ağır anemi
-Ağır şok
-Konjestif kalp yetmezliği
-Renal ven trombozu
-Konvülsiyonlar
-Bazı karaciğer hastalıkları
-Üreterler, prostat ya da üretra taşları

bunlarda belırtılerıymıs canım ;
[/FONT]
Sık sık idrara çıkma (özellikle gece), idrarın kokusu, rengi, miktarı (koyu renk ya da kara sarı, kokulu, kanamalı…) önemlidir. Yüksek kan basıncı (Hipertansiyon- ense ağrısı, baş ağrısı, denge bozukluğu tansiyon belirtisidir-), nefes darlığı (sık nefes alma şeklinde), kemik ağrıları, idrarda protein çıkması (özellikle köpüklü idrar protein kaçağını gösterir), iştahsızlık, bulantı hissi, ağız kuruluğu, konsantrasyon azlığı, uyku hali, kanda üre ve kreatinin isimli maddelerin normal değerlerin üstünde bulunması gibi belirti ve bulgulara dikkatlice eğilmek gerekir. Çünkü erken evrelerde belirtiler görülmeyebilir ya da gözden kaçabilir.

Öyleyse belirli aralıklarla yaptırdığımız tetkiklerde idrar ve kanda böbrekle ilgili değerler de istenmelidir. Şeker, trigliserit vs. baktırılır ama kreatinin, üre ve idrarda protein kaçağı ile ilgili istekler göz ardı edilebilir. Halbuki böylesi küçük bir önlem erken evrede yakalanıp, böbrek yetmezliğine gidebilecek olguları önleyebilir.
[FONT=Verdana]

[/FONT]

Zelihacım maydonoz suyunu günde bir kere mi içiyorsun [FONT=arial]Kaynamakta olan 1,5 su bardağı klorsuz suya 7-8 adet saplarıyla beraber maydanoz atınız ve kısık ateşte ağzı kapalı olarak 5 dk demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra ocaktan alınız ve süzerek ılımaya bırakınız ılıdıktan sonra sabah kahvaltısından 1 saat önce 1 su bardağı içiniz. bu şekilde mi yapıyorsun[/FONT]

yok canım ben blendırda yaptım.bırbucuk su bardagı su.10 dal maydanoz dogra ıcıne at bıde yarım lımon suyunu sık ıcıne.onu suyun rengı yesıl olana kdr blendırla dograt.suyun rengı yesıl olunca dur.onu sabah aksam ac karnına ıc.

Tahlilleri kafanıza göre gidip veremezsiniz zaten mecburen bir doktora yazdırmanız lazim ve neredeyse tüm doktorlar biliyo bunları.

Ayrıca protein bakımından zengin beslenmemekte fayda sağlıycaktır mesela kırmızı et, yumurta sarısı vs.. gibi proteini bol yiyecekler yiyip tahlil verirseniz sonuclar yüksk çıkar.

merhaba mert. bende de aynı rahatsızlık var. ben de fitness a gittim. bir ara protein tozu kullandım. aşırı ve uzun süre kullanmadığım için pek zararını görmedim. fakat çok kullanmamakta yarar var. protein tozu olmadan da kasların gelişebilir. doğal ürünler kullan. yumurta, tavuk, balık, patates,havuç gibi

ilk belirtisi bende 3 gün sürekli bir karın ağrısıyla başladı. daha sonra bu karın ağrısı yanlara yayıldı. yanma hissi gibi. idrar rengi çok sarı renkli olur. doktora gir test yaptır. bol su iç

bende de suan 6 gr oldu protein kacagi .kronik bobrek yetmezligi diorlar verdikleri ilaclar cozaar 100mg+saneloc 50mg+norvasc 5mg kardeslerim vallahi en buyuk sorun hastalığı kafada yemektir.bol dua bol spor tuzsuz diyet gerisi de her sikintiya elhamdulillah demek:) herkese acil sifalar dilerim .Allah cumlemize yardim etsin Insallh

Arkadaslar 24 saatlik idrar tahlili verecem tahlille ilgili pek bilgi vermediler o gün nelere dikkat etmem gerekiyor yeme içme nasıl olmalı ben günde 3 litre su içiyorum o günde o kadar icsem olur mu yoksa daha mı az içmem gerekiyor

Yaklaşık 10 aydır prednol kullanıyorum. Bundan iki ay önce ilacı tamamen bıraktım doktorun izniyle ve 2 ay sonra tekrarladı her şeye yeni başladık. Özellikle genç kızlarda bu ilaç kendi kendine çok bırakılıyomuş doktorum söyledi. Tabi ben bunu bilmeden önce kendi kafama göre ilaç bıraktım. Sakın kafanıza göre kesmeyin ilacı doktora sorun kafanıza ne takılıyosa bu ilaç oyuncak değil ciddi derecede etkili bir ilaç ve içtiğiniz sürece takipte kalmanız gerekiyor. En başında ilaca başlarken tuz ve şekerden taviz vermeyin bir kere yiyim diyince gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Dediğim gibi korkmanıza gerek yok sadece hayatınızda tuz ve şeker diye bir şey bırakmayın. Özellik de de tuz. O yüzden dışarda yiyebileceğiniz hiçbir şey yok herşeyi evde ve organik tüketmeye bakın. Salça bile kullanılmaması gerekiyor yemeklerde. bol potasyum ve protein alın. Kemikler çok zayıflıyor bu dönemde süt ve süt ürünleri de çok önemli tabi ki yağsız. Peynir de kesinlikle tuzsuz. Unutmayın diyetten taviz verirseniz çok şişersiniz artı eklem ve kas agrılarınız çok olur hareket etmede güçlük çekersiniz. Bu dönemi psikolojiniz sağlam olarak atlatmaya bakın. Moralinizi bozmayın çünkü nefroloji servisinde yatarken diyalize giren hastaları gördüm ve Hiçbişey şey değil bizim çektiklerimiz onlarınkinin yanında. Tedavimiz var sabırlı ve güçlü olmamanız gereken bir dönem. Bu arada en ufak ağrı kesici içerken bile içindekileri okuyun etkileri okuyun her önünüze gelen ilacı içmeyin dikkatli olun. Soğuktan korunmak da çok önemli bu dönemde en ufak soğuk aldığınızda hemen hasta oluyorsunuz ve çok ağır Geçiyo. Kısacası ilaç kullandığımız sürece kendimize dikkat etmemiz gerekiyor. Rabbim herkese şifa versin.

Arkadaşlar bu gün 24 saatlik idrar tahlili yaptırdım
Kalsuyum ca 9.39
fosfor 4.47
potasyum 4.64
24 saatlik protein cihaz 57.5
volum kreatinin 2500
24 saatlik kreatinin cihaz 62.1
volüm protein 2500
24 saatlik protein 1.4375
24 saatlik kreatinin 1.5525 bu degerlere göre rapor alma şansım varmı sizce

Protein kaçağı olan en önemli diyet proteinli yiyecekten sakınmalı, kırmızı et, kuru fasülye, yumurta ve tuz yeteri kadar su içmeli eğer kronik nefrit ise diyalize yaklaşıyorsun demektir, diyetle süreyi uzatırsın, birde yorulma

Bol Protein alırsan böbrek çok daha zorlanır, kemiğe calsiyum etki eder,

Said kardeşim kronikmi ne halt ise 6 yıldır devam ediyor protein kaçağı ilk hasta olduğumda kaçak 15 gr dı çok yüksekdi şuan 1.5 gram hiçbir zaman bir normal değere düşmedi sürekli inip çıkıyor yiyecek konusunda pek dikkat etmiyorum ne olursa yiyorum tuz almıyorum ama suyu az içiyorum neden dersen çok şu içtiğim zaman idrar iyi gelmiyor ödem yapıyor onun için az içiyorum yorulmuyorum çünkü 6 yıldır çalışmıyorum işim filan yok köyde kalıyorum bunun için rapor almak istiyorum 2022 maaşı için raporda alamıyorum iyleşemiyorumda ne yapacağımı bilmiyorum onun için yukardaki mesajımda tahlil sonuçlarını verdim rapor alma şansım varmı diye

Arkadaşlar merhaba bende 1,5senedir tedavi oluyorum Iga nefropatim var 24saatliknprotein kaçağım 2,70den 0,45e düştü en son sadece dlx kullanıyodum fakat gebelik düşününce ilacı kestiler bir ayda 1,45e cıktı tekrar bu şekilde rahatsızlığı olup hamile kalan varmı çünkü bu böyle cıkarsa hep ilaç içiceksem bebek sahibi olamıcakmıyım anlamadım allah hepimize şifa versin

Arkadaşlar Merhaba hepimize çok geçmiş olsun , ben 2005 ten beri ankilozan spontilid 2006 tı sonrasıda sırayla crohn, böbrek amiloidozu ve en sonda nefrotik sendrom hastasıyım ve uzun süreli ataklarım oldu crohn atak yapınca diğer amiloidoz ve nefrotik sendrom da atak yaptı çok zor zamanlar geçirdim hepiniz gibi ve iki kere de diyalizden yırttım dr.um sayensinde şükürler olsun ki çok şanşlıyım , sizlere sormak istediğim öncelikle bir çoğunuz bol su içmekten ve maydanoz kiraz sapı vs yani bol idrara çıkarıcı şeylerden bahsetmişsiniz bu ne kadar doğru yani amilodoz ve nefrotik sendrom lar bol su içmelimi çünkü bu güne kadar dr .um bana aksini yaptırdı ki az idrar az protein kaçağı olsun diye bununla ilgili bilgilerinizi lütfen paylaşırmısınız belki de yanlış birşey yapıyorum az su içerek ve karnım çok şiş ve uzun zamandır böyle sizlerin karın şişliği nasıl bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim. Sevgiler.

Serat

Öncelikle çok geçmiş olsun. bende fsgs hastasıyım ama suyu yazın en fazla 2 lt içmek zorundayım. maydanoz yada baska birşeyden daha bahsetmişsin onu çok hatırlamıyorum. evet maydanoz idrara çok çıkartan bi besin ama bizim için haftada 1 kez tüketim uygun görülüyor. eğer bunları çok fazla tükettiğimiz takdirde potasyum miktarı artıcak ve böbrek çok fazla çalıştığı için yorulucak. aktardan alınan şeyleri hiç bir şekilde tavsiye etmiyorum. bence kullanmamalısınız. sabahları 45 dk- 1 saatlik yürüyüş eminim ki iyi gelicektir. Rabbim şifa versin hepimize inşallah.

Cevabınız için çok teşekkür ederim acil şifalar dilerim.Amin.

Nefrotik sendrom atağı ve süreci hakkında bilgisi olan var mı?

Merhaba nisanda 3 sene olacak nefrotik sendromluyum kacagim 4000 de su an 615 e de dustu 6000 e cikti hep atak halinde atlatan oldu mu merak ettigim konu bu?

Nefrotik sendrom (FSGS) olan kim var?

Slmlar arkadaşlar buralarda yeniyim ayni hastaligi olupta raporu olan varsa bana bilgi verebilir mi bu hastaliktan ek olarak tip2 diyabet ve hipertansiyon tanımda var rapor almak istiyorum sonuçlar tahliller yazsam oranı tahminen yazabilirler mi acaba

ben yaklaşık 3 ay önce dahiliye ye gittim kan ve idrar tahlilleri yaptırdım..idrarda az miktar da protein kaçağı olduğu,şeker hastalığının başında olduğumu ama insüline gerek olmadığını(glifor ve adını şu an hatırlamadığım ilaç verdiler)karaciğer de yağlanma falan yok dediler kolestrol sınırda ilaç a gerek yok dediler...yani sadece şekerim için ilaç verdiler..diğerleri için hiç ilaç kullanmadım..bu durumda ne düşünmeliyim sizce yani ilerde böbrekler ile ilgili endişelenmelimiyim??...teşekkürler..

deathless öncelikle geçmiş olsun.Şeker benim 20 senede böbreklerimi bitirdi.Eğer düzensiz şekerin varsa mutlaka nefroloji tabiki iste.Nefrolojye kendin randevu alamazsın.Uzman dahiliyenin sana kayıt açması lazım.Maalesef şeker böbrek ve gözleri bozuyor.Özellkile böbrek ihmale gelmiyor.Keşke şu an olduğum kadar bilinçli olsaydım o zamanlar.Kreatinin üre ve idrarda protoin kaçağınızı 2 ayda bir kontrol ettirin.Değerler yükseliyorsa ilaç tedavisine başlamalısınız.

Sugaremro..45 yaşındayım şu ana kadar böbreklerimle ilgili bir sorunum olmadı gerçi taş kum dökme ağrı vs..ama şekerim evet çok oynak açlık 140-170 arası oynuyor..uyarıların için teşekkür ederim..

S.a. Protein kaçağı için endoxan tedavisi aldıktan sonra eğer kısırlık olursa engelli raporu almak için hematoloji bölümünden oran alınabilir mi?

28 ARALIK TA antalya devlet de kan idrar tahlili yaptırdım burda bir çok kişi değerler vermiş 700-800 falan,kıstasları bilmiyorum açıkçası ama benim kiler..kreatinin:209,10 durum H..PROTEİN:126,74 durum H...BU VERDİKLERİM 700-800 e göre dahamı iyi benimkinde 5 haneli rakam varda ne nasıl kıstas alınıyor..delix 2.5 mg dıamicron 60 mg ve D vitamini damla verdi doktor..herkese geçmiş olsun..

Merhaba kardeşim. Bende protein kaçağı var. Nefroloji uzmanına gidiyorum. Kontrollere devam yani.idrarda keton,glikoz ve protein değerleri yüksek çıkıyor . Bunların hepsi diyabete bağlı bende . Şekeri dengede tutmak
gerekiyor. ve tuz, sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmak gerekiyor . Ben şimdide engelli raporu için uğraşıyorum İNŞALLAH alırım.
ALLAH tüm hastalarda şifa versin .

kullandığım ilaçlar sayesinde hem şekerim hem tansiyonum hem de 650 lerde olan kaçağım 320 lere düştü,doktor değerlerin baya düzelmiş dedi ama hemen ilaçlarımı da kesmedi, bir süre daha devam dedi 3 ay sonrası na kontrol verdi hayırlısıyla...ilaçları düzenli istenilen doz larda kullanmak çok önemli arkadaşlar..herkese geçmiş olsun..

Geçmiş olsun arkadaşım 45 yaşındayım dokuz yıldır fsgs hastasıyım kaçak bazen düşüyor bazen yükseliyor böyle devam ediyor kreatin filan iyi bende sadece kaçak normale düşmüyor rapor işini ne yaptın inşallah almışsındır bilgilendirirsen memnun olurum

İbrahim Bey Merhaba. 28 Şubat'ta engelli başvurusu nu yaptım. Heyete girdim ve sonucunu 29 Mart ta alacağım. Ama şunu söyleyebilirim size.. yeni rapor düzenlemesinde doktorlar muayene kağıdına oranları artık belirtmiyorlar. Bilgisayarda sisteme giriyorlar. Ama hastalıklara Göre verilen oranı az çok biliyorum. Ben diyabetten ve kolesterol den 20+10 aldım. Diyabete bağlı ek hastalık durumuda gelişti bende. Böbreklerde Nonnefrotik sendrom,diyabetik Nefropati (proteinüri) çıktı. Ve ilaçla tedavi edilemeyen proteünirü diyerek sadece %40 oranı verdi. Böbrek ,şeker , kolesterol %20+10+40=70 yapıyor. Hesaplanıp raporuma kaç gelecek alınca belli olacak .bilginiz olsun . ALLAH tüm hastalara acil şifa versin İNŞALLAH. Sağlıcakla kalın.

Üst Alt