Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

BMD hastalığında beslenme, fizyoterapi takviye gıdaların yeri

Cansu1932

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Bmd rahatsızlığı olan arkadaslar hangi doktora gidiyor nasıl besleniyor fizyoterapinin katkısı oluyor mu hangi takviye gıdayı kullanıyorsunuz

Cansu1932

Egzersiz, iskelete ait kasları geliştirir, kardiyovasküler sistemi sağlıklı tutar ve iyi hissetmeye yardımcı olur. Fakat müsküler distrofide, fazla egzersiz, kaslara zarar verebilir. Egzersizin oranı ile ilgili doktorunuza danışmalısınız. BMD hastaları kısmen egzersiz yapabilirler, fakat yorulma noktasına ulaşmamalılar. Bazı uzmanlar, yüzme ve su egzersizlerini hidroterapi (su terapisi), kaslar üzerinde aşırı gerilime sebep olmayacağından ve kasların hacmini koruyacağı için, tavsiye ederler. Suyun kaldırma gücü, bazı kas gerilmelerini ve incinmelerini engellemeye yardımcıdır. Herhangi bir egzersiz programı almadan önce, bir kardiyolojik değerlendirme yaptırmayı uunutmayın

Çok özel bir beslenme tarzı BMD için ise duymadım.

bmd kas hastasıyım fitness e gitim 2 yıl önce faydası oldu merdivende bile zorlan mamaya başladım spora bıraktım kısa sürede güçsüzleştim merdivende tutunarak çıkmaya başladım kasları zorlama falan dediler onlara dinledik hastalıgı kabullendik kasları zorlamayınca birazda güçsüzleştim %40 rapor verdiler fitness giderken çok zorluyodum faydası oluyordu çok yakın zamanda bida başladım fitness spor solonuna orda fizik tedavi hocada var sonuna kadar zorluyom düşmelerim oluyordu geçti eski sağlığıma geri dönüyorum ilerleme kat ediyoz bu halimle şimdi rapor bile vermezler belki merdivende falan az zorlanmaya başladım fitness tavsiye ederim hastanede bişey olcak üstümüze kalcak diye zorlatmazlar kası yormazlar fitness zararını görmedim başlıcak olursan ilk başta kraplar olur zorlanmadan bem ilk gün gittim ertesi gün 4 gün okula bile gitmedim arıdan .d beslenme protein tarzı doğal vücüt geliştirme sporcuların beslenme programını baka bilirsin.

Yunus8540

Merhaba Yunus kardeşim neler yaptıklarından ve önceki durumunu/sonraki durumunu detaylıca paylaşabilir misin? ciddi manada kaslarını geliştirmiş olman beni etkiledi açıkçası ve sevindim :). Ben fizik tedavi görüyorum kaslarımı geliştirmeye çalışıyorum. Hastalığım LGMD 2D. Senin fikirlerini detaylıca dinlemek isterim :)

Benimde oğlumda var bmd ama biz fizik tedaviye henüz baslamadik 10 yasinda baslamasi gerekirmi

Drkygz

Fizik tedavi hayatının bir parçası olmalı. Mutlaka düzenli görmeli

Bmd kas hastalığı

Kardeşim önceden yürürken bile düşüyordum. Küçük basamakları çıkmak baya zorluyordu fizik tedaviye gittim değişiklik olmadı gözle* görünür. 25 yaşlarda çok hızlı güçsüzleşmeye başladım. Baktım olmucak spor solonu vardı yakınlarda gitim yazıldım orda fizik tedavici ilgilendi eskiden araştırma hastanesinde çalışıyormuş. Fitness başlamış olduk* kasları baya zorladık 3 haftada düşmeler oluyordu hiç düşmemeye başladım . Ben hastanede fizik tedaviye gittim faydası olmadı sorduğumda fitness hocasına olmaz kasları fazla zorlattırmazlar. Kimse sakatlanma riskini almaz dedi. 3 ay spora gitim yannız çalışmaya başlamıştım az programı öğrence evde yapmayı karar verdim. Spor yapmak zor gelmiyordu ama gitmek hazırlanmak zor geliyordu :) çok araştırdım eliptik bisiklet en faydası olan onu aldım ,ağırlık sehpası ,agırlık fazlan derken odayı doldurdum evde hala yapıyorum hala ilerliyorum. 6* ,** 7 ayda kaslarım büyüdü güçlendim sadece merdivende biraz zorlanıyom onuda 3 . 4 aya çözcem seyyar merdiven yaptım yürümem düşmede sorun yok spora başlayınca zor geldi ama bırakmıcam. Fitness başlamanı tavsiye ederim. ( proğramım alt vücut** üst vücut olarak çalışıyorum) devamlılık ve sabır önemli aylar geçmeli.

Değerli kardeşim çok sevindim toparlanmana. Aynı durumlar bende de var. Fizik tedaviye gittiğim yerdeki fizik tedavi hocası aynı zamanda çok da iyi bir fitness yapıyor ve hakimdi. Bana baya faydalı olmaya çalışıyor hatta kaslarım da gittikçe hacim kazanmaya ve gelişmeye başladı. Doktor kontrolünde de bu durumu ispatladık ve şimdilik güzel gidiyoruz. Ama dediğin gibi merdiven ve oturup kalkmalar da zorlanmalarım benim de devam ediyor. Düşmelerim azaldı kolay kolay düşmüyorum öyle. Spor sonraları ters bir şey olursa nadir düşüyorum o kadar. Sana bir sorum olacak. Sen oturup kalkarken tutunmuyor musun?

6 ay öncesine destek alıyordum sandalyeden kalkarken biraz şimdi destek almadan kalkıyorum. Spor hareketlerin arasında sandalye de oturup kalkerken düzeldi. Dün merdiven yaptık 3 basamaklı çok faydası oluyor. Sormak istedigin her konuda burdayım. Pes etme ☺

Kardeşim çok sevindim adına. İnşallah çok daha iyi olacağız pes etmek yok. Ben de tutunmadan kalkmaya çalışıyorum daha çok. Ama dizlerime tutunuyorum ve kendimi geriye atıp kalkıyorum. Sende de durum böyle mi oluyor?

Hayır destek almadan kalkıyorum dedigim gibi sadece merdiven sıkıntılı biraz...*

Çok güzel. Rabbim inşallah daha da iyi eder. Ne zamandır yapıyorsun bu fitness sporlarını ve yaş nedir. Benim yaşım 28 ve 5 aydan beridir fizik tedavi hocam kontrolünde evde 1.5 kg ayak ağırlığıyla ve 3 kg dambılla çalışıyorum. Kendimde güzel gelişmeler hissediyorum. Ben oturup kalkarken dizimden destek alıyorum ama çoğunlukla yüksek bir yerden destek alıyorum. Merdiveni ise desteksiz şuan çıkamıyorum.

3 yıl önce 1 yıl* fitness yaptım. Bıraktım. Ozaman merdivenden kolay çıkıyordum. Kaslar baya belirgindi. Bırakınca hızlı bir şekilde güçsüzleştim. %40 rapor alcak kadar. Bir zaman pes ettim. Şuan yaşım 26* şu 6 aydır bida başladım sağlam bir ev programıyla hiç durmadan. 6 ay içinde bukadar ilerledim. Seninde hızlı ilerleyecene eminim.* ben ....pazartesi üst vücut .....salı alt vücüt .....çarşamba dinlenme.......perşembe üst vücut.....cuma alt vücut ...cumartesi pazar dinlenme şeklinde.... istersen programı veriyim... foto atarım programı kasları zorlaman lazım biraz ..odamda eliptik bisiklet(düşmeler oluyorsa en iyi ilk yaptıgımda baya zorlandım arada düşdüm alışınca düzeliyor.)...agırlık sehpası....dambıl...merdiven... olursa daha faydalı olur... kardeşim yardımım İnşAllaH olur.☺

Kardeşim çok beğendim programını ve dinç olmanı. İnşallah çok daha iyi olacaksın. Programının fotosunu görmek isterim tabiki. Ben de evde spor yapıyorum. Fakat alt ve üst vücut ayırt etmeden tüm vücut sporu yapıyorum. Haftada 1 veya 2 gün de dinlenme yapıyorum. Haftasonu veya tatiller de ise sabah akşam yapmaya çalışıyorum. Dinlenmelerimle beraber günlük bir sporum 1.5 saate yakın sürüyor. 😊

*Dinlenme önemli (bacak ve sırt kası 72 saatte diyer kaslar 48 saatte tamir olur.) Full body de olur. İNŞALLAH hakkında hayırlısı olur.

Yunus8540

ben de günde yarım saat yüzüyorum. bacak kaslarımda sorun var. yüzme için de 72 saat geçerli mi sizce. bir de spordan önce arjinin, spor sonrası da kreatin alıyorum. 1aydır başladım bakalım ne olacak.
bir de zorlanmalı demişsiniz. herhangi bir uzmandan mı bilgi aldınız. bazi doktorlar da fazla zorlama diyor. ben de ne yapacağımı şaşırdım. ben 44 yaşındayım yürüyebiliyorum. merdiven tutmadan çıkamıyorum. sizin yaş kaç. ben sporla belirgin güç artışı göremedim henüz.

72 saat yüzme için geçerli degil. Aslında biz kaslar da sorun olduğu için çok aşırı zorlayamıyoruz biz 1 gün boş 1 gün spor yapsakta olur. Supplement leri uzun süreli kullanmayı önermiyorum. Faydası olur sporu sağlam yapıyorsan. ast...alt.....ck yüksek se dikkat et.... bizim kaslar zorlamayınca unutuyor güç süzleşiyor kaslar kayboluyor.* Fitness gitmiştim orda daha önceden hastanede fizik tedavi işinde çalışmış fitness hocası vardı oda zorla demişti zorlamadan kas olmaz. Yaşım 26 spor da güç artışı hemen olmaz aylar geçmeli günleri ıskalamadan sabır lazım. Ben evde spor için merdiven yaptım çok faydası oluyor tavsiye ederim. Sonuçta merdivenlerde zorlanıyoruz en çok... yardım edecegim bişeyler olursa ben burdayım kendinizi iyi bakın.

Yunus8540

teşekkürler. ben de nerdeyse yüzmeyi kısıyordum. öylebir kural var sanıyordum kaslarda. mesleğim gereği
kamuda yapı denetim görevlisi de olduğum için bina kontrollerine de gittiğim için kaslarım boş durmuyor ancak bir program dahilinde yapmaya çalışıyorum. umarım bir faydası olur

Son düzenleme:
protein tozu kullanip kaslarında güçlenme olan bmd li var mı. yaklaşık 15 gündür yüzme sonrası protein tozu da deniyorum.

Protein tozu zararlı mı?
Protein tozu, yalnızca profesyonel sporcular tarafından, bir uzman eşliğinde günlük gereksinim belirlendikten sonra kullanılması gereken bir tür besin takviyesidir. Ağır antrenman sonrasında kas dokusunun onarımı, kas ve kemiklerin güçlenmesi gibi faydaları bulunan protein tozu, sporla ilgilenen her birey için gerekli değildir. Uzman hekim ya da diyetisyen görüşü olmaksızın, arkadaş tavsiyesi ya da yapılan küçük çaplı araştırma sonrasında protein tozu kullanımına karar verilmesi pek çok sağlık problemlerine yol açabilir. Aşırı ve bilinçsiz kullanıma bağlı olarak alınan protein tozu, vücudun ihtiyacından fazla proteine maruz kalmasına yol açarak başta kemik erimesi ve sindirim sistemi organlarından biri olan bağırsak sorunlarını oluşturabilir. Aşırı kullanıma bağlı olarak bağırsak tarafından yeteri kadar emilemeyen protein ise ishal gibi sağlık problemlerine sebep olabilir. Sıklıkla sorulan protein tozu zararlı mı sorusuna bu şekilde yanıt verilebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler ışığında, protein tozu zararları şu şekilde sıralanabilir:

Kalp Hastalıkları: Protein tozu, vücutta protein miktarının birden artmasına neden olabildiğinden, kalbin yorulmasına, kalp büyümesine yol açar. Ürün içeriğinde yer alan yağ miktarına bağlı olarak diğer kardiyovasküler hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynayabilir.
Kemik Erimesi: Protein, kanın asidik oranını yükseltir. Bu asidin dengelenmesi için kemikte bulunan kalsiyum kullanılır. Kemik yapısında yer alan kalsiyumun boşalmasına neden olan fazla protein, kemikleri zayıflatarak kırılgan bir hâle getirir ve osteoporoz olarak bilinen kemik erimesi oluşumuna neden olur.
Böbrek Taşı Oluşumu: Kemiklerdeki kalsiyumun boşalması ile kemikleri zayıflatan protein tozu, kalsiyumun böbreklerde yoğunlaşmasına yol açar. Bu birikim ile birlikte spor sonrasında yaşanan sıvı kaybı, böbrek taşı oluşumuna neden olur. Ayrıca proteinin vücutta kullanılabilir hâle getirilebilmesi için böbrekler de çalışır. Aşırı kullanıma bağlı olarak böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar da görülebilir.
Karaciğer Hastalıkları: Bilinçsiz bir şekilde vücudun ihtiyacından fazla alınan proteinin vücuttan atılması için karaciğerin daha fazla çalışması gerekir. Özellikle karaciğer hastalığı olan kişilerde bu durum pek çok sağlık problemine yol açabilir.
Sağlıklı bir yaşam için yapılan spor ile birlikte kas dokusunun güçlendirilmesi için protein tozunun, uzman hekim ya da diyetisyen tavsiyesi olmaksızın kullanımı daha pek çok sağlık problemine yol açabilir. Bu yüzden spor yapan kişilerin protein bakımından zengin doğal gıdalarla beslenmesi önerilir. Sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın.

Haklısınız da nörologlar beslenme işine karışmazlar, diyetisyenler de normal birey için tavsiyede bulunur. Kaldı ki kas hastalıklarından bile bihaber nöroloji uzmanlarının bulunduğu ülkemizde kas hastalığı gibi özel bir konuda diyetisyen bulmak zor. Fizik tedavide bile kas hastalığı konusunda bilgili fizyoterapist bulmakta zorlanıyoruz. Gittiğim nöroloji uzmanlarından biri midendeki bir bakteri yüzünden kasların güçsüz demişti.

Yunus8540 banada programin fotosunu atar misin?

Dengeli beslenmeli ,vücut ağırlığını korumak gerekir. protein, kalsiyum içeren besinler tüketebilirsiniz.hastalık kalp kasını etkileyeceği için protein tozu kullanmak zarar verebilir. düzenli egzersizler kas işlevini arttırır. bunu da fizyoterapist eşliğinde yapmalı. beslenme ile ilgili diyetisyenden yardım alabilirsiniz. tavsiyeler her kişiye uygun olmayabilir.

Biliyorsunuz pandemi nedeniyle yüzme havuzları spor salonları kapalı. Ancak devletinkiler şu sıralar sadece sporculara hizmet veriyor. bu da kas hastaları için çok ciddi problemdir. Acaba kas özellikle yüzmenin kas hastaları için hayati önem taşıması nedeniyle herhangi bir rapor vs ile buraları kullanmanın yolu var mı.

murat220

Merhaba murat bey. Benim oglumda muskuler distrofi hastasi. Şu an 2 yasinda. Sizinle tanismak konusmak isterm ama bu siteyi de pek kullanmayı bilmiyorum. Mesaj nasıl atılıyor. Bir mesaj yazabilirmisiniz çok tesekkur ederim şimdiden

ben de çok kullanmadım siteyi sadece forumda ya da cevap yazdığım oluyor

Üst Alt