Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bedensel engel mi, pskilojik engel mi daha zor?

Mustafa788

Üye
Konular
33
Reaksiyonlar
10
herbirimizin farklı bir engeli var size şeçim yapma şansı doğsa pskilojık olarakmı yoksa bedensel olarak mı tercih yaoardınız
not:elimizde olsa hiçbir engelin olmamasını isteriz burası net

Ruhsal ve Duygusal olarak tercihimi yapardım. Çünkü her ikisininde birer olumsuz yönleri var.

Aslında 2 bakış açısı olması lazım burada. İlki engellinin kendisi için hangisi zor, diğeri de beraber yaşadığı insanlar için hangisi zor...

Galiba psikolojik engelli olmak daha zordur. Mesela birçok engelli gördüm iş hayatında, sosyal hayatında kendi ayağı üstünde duran, sevilip, sayılan... Henüz psikolojik engelli olup böyle olanı "ben görmedim". Psikolojik engelli olanlar daha fazla yalnızlık çekiyorlar gibi. Yanılıyor olabilirim, illa haklıyım demiyorum. Yanılıyorsam düzeltin lütfen.

Ruhsal engelliyim, bedensel engelli olmayı tercih ederdim.

Hepsi de zor engellerin. İşitme engelliyim. Toplumdan dışlanmışlık ve yalnızlık içinde yaşıyorum. Sosyal hayat diye bir şey kalmadı. Psikolojik engelim yok fakat işitme engelim de benzer sıkıntılara yol açıyor.
Her engelde benzer sıkıntılar yaşanabiliyor.
Ortak yanımız sanırım hep kimsenin bizi anlamadığı bir yalnızlık duygusu ve mahrumluk.

Öncelikle herkese merhaba ve geçmiş olsun. Bu soruya nesnel bir cevap için iki durumuda yaşayıp görmek lazım galiba. İlaveten naçizane olarak şunu söyleyebilirim, bedensel engel iyi yonetilemiyorsa bir süre sonra psikolojik olarak yıpratıyor ve zihinsel sorunlara kapı aralıyor.

En zor olan ruhsal duygusal ben yaşıyorum bu durumu ve hiç mutlu değilim gerçekten ve kimseye güvenim kalmadı bu hayatta

@ince725 ‘in de dediği gibi ‘’bedensel engel iyi yönetilemezse zamanla zihinsel olarak da engeller doğuracaktır!..’’ Engel ne olursa olsun başlı başına bir engellilik teşkil ettiği için olumsuz bir durum bizler için. Bu nedenle daha iyisi yoktur. Ancak kişinin yaşam tarzı, ailesi, çevresi, bulunduğu topluluk, kendini ve bulunduğu toplumu geliştirmesi vs ele alınarak kötünün iyisine ulaşılabilir.

İkisinide yaşıyorum ben. Ama ikisindende daha kötüsü arafta kalanlar. Örneğin bel fıtığı ameliyatları geçirdim yıllar içinde. Tek sağlıklı yapabildiğim şey yurumekti. Onun haricinde yaptığım şeyler aşırı derecede ağrıya sebebiyet veriyor. İlaçlar işe yaramıyor. Ağrı sebebiyle sinirli ve agresif bir insana donusuyordum. Ve tabi mecruben çalışmam gerekiyor ama 2-3 ayda bir rapor almak zorunda kalıyordum ve yatıyordum.

Verdikleri oran çok komikti tabi ki. Ciddi problem yaşıyorsun herseyini olumsuz etkiliyor, rahatsızlığına hem çözüm bulamıyor hemde gereğini yapamıyorlar. Bel fıtığı sadece benim ornegim. Nice başka rahatsizlar yaşayıp heyetten istenilen yada beklenilen sonucu alamayan onbinlerce insan var. İnsan hastalığa sevinmemeli tabi ki. Farklı farklı hastalıklar ve sonuncu ameliyatta yapılan bir hata yuzunden hem engelli raporu alabilmiş hemde şartları yerine getirebildigim için emekli olabilmiş durumdayım. Türkiye'de yaşıyorsa bir insan akıl sağlığını korumak çok zor. Belli yaş kriteri arayan yerlere asla ama asla girmeyin. Çünkü onlar demek istiyor ki " Sizi eşek gibi kullanacağız ve sonra kullanılmış peçete gibi çöpe atacağız...

Engelli olmak başlı başına zor bir durum. Bedensel veya psikolojik farketmiyor. Seçme sansım olsa salıklı olmayı seçerdim

ruhsalda saklarsanız (nereye kadar saklayabilirseniz artık) damgalanmama ihtimaliniz var ama fizikselde ben engelliyim diye bağırıyorsunuz o sebeple bence eğer tedavi olup saklayabiliyorsanız ruhsal daha avantajlı

@Mustafa788, Benimkini Bipolar Bozukluk için işaretlediler. Liseye geçiş yıllarımda ortaya çıktı. Sizin ki yanlışım yoksa Atipik Psikoz doğru mu?

Ruhsal engelli olmak çok zor. Şimdi gözümüde bozmuş vaziyette

Bedensel engelliler de zorluk çekiyor fakat ruhsal engelliler gibi dışlanmıyorlar. İnsanlar, herhangi bir şekilde yardıma ihtiyaç duydukları zaman kibarca yardımcı oluyorlar. Kötü gözle bakmıyorlar. Damgalamıyorlar. Bizler ruhsal engelliler olarak bu konuda epey şanssızız. Ne diyeyim Rabbim iyi insanlarla karşılaştırsın.

Kesinlikle psikolojik daha zor ilaçların yan etkilerini düşününce çok daha zor bişey tabi iki eli iki kolu olmıyan ne yapsın ama bibyerde mutluluk hormonu üretemiyorsa psikolojik hasta bu herşeyden zor o yüzden ağır antipsikozlara son verilsin yada bizi öldürsünler daha iyi

@Rastî,
Sonuna kadar katılıyorum hayata kendilerini entegre edemiyorus özellikle sabit bı karakter oluşturup ona göre reaksiyon vermediğimiz için sanırım insanlarda mesafeli konuşuyor heralde ne yapacağı belli olmaz diye düşündüklerini düşünüyorum ve guvenmiyorlar her anlamda sadece yakın çevrem ailen seni aile içinde bildigi için zarar vermixegini dusunuyor onlar idare ediyor yoksa kimse kimsenin umrunda değil bence o yüzden eş seçimi yapabilirsem kendi hastalığıma uyumlu dengeli birini seçicem damdan düşeni damdan düşen anlar mantığıyla yoksa ilerleyen zamanlarda bırakıp gidermi düşüncesine kapılıp kendimi üzmek istemiyorum

Herkesin engeli kendine zordur ama herkesin hastalığıma verdiği tepki farklıdır benim fizyoterapistim aynı tanıya sahip olsa bile hastalık yoktur hasta vardır derdi mesela bedensel engelli biri olur Bi şekilde hayatını sürdürebilir ama aynı tanıya sahip başka bir birey sürdürmeyebilir o yüzden bu kişide. Kişiye değişir engelli olmak zor bişey engel grubu ne olursa olsun. Allah hepimizin yardımcısı olsun

Üst Alt