Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Başımda öyle bir anne baba var ki düşman başına!

@xdedahii, Xeplion inveganın depo iğne versiyonu aynı ilaç yani depo iğne kullanmayı doktoruyla değerlendiriyoruz zaten.

Sizin de bildiğiniz gibi her ilaç her bünyede aynı etkiyi göstermiyor.

Antideprasanları kısa değil çok uzun süreler kullandı etkili doza çıkınca işitsel halisinasyonları tetikliyor ve vurdumduymazlık yapıyor.

Önemli olan destek olmak bazen aile bazen hasta bilinçli oluyor elbirliği ile bu zor durumun üzerinden gelmel lazım kimsenin tek başına başarabileceği bir durum değil çünkü.

@kara duman,

Kara Duman ağabey, keşke Türk toplumunda her ebeveyn sizin gibi bilinçli ve birikimli olsa .. O zaman genel manada psikoz vb. zihinsel sorun yaşayanların (ülke geneli anlamında) iyileşme süreleri daha hızlı olur. Stabil kalma ve remisyona girme süreci de aynı şekilde...

@perseküsyon,
Nasreddin hocanın bana eşşekten düşeni getirin dediği gibi çeken bilir ilk başlarla ailemin diğer üyeleyle beraber çok zorlandık ağladık ama bu hiç bir şeyi çözmüyor Allahın imtihanı hastaya ve ailesine çok araştırdım, okudum anlama çalıştım ve öğrendiklerimi ve tecrübelerimi insanlarla paylaşıyorum çünkü bu sıkıntıları yaşayan hasta ve yakınları ilk başta sudan çıkmış balık gibi oluyor doktorlar bir miktar bilgi veriyor ama çok yetersiz.

Ne yazık ki bu toplumun ve ailelerin bilinçli, bilgili ve daha önemlisi kendisini hastanın yerine koyması meselesi ilaç tedavisi kadar önemli ben bir çok hasta biliyorum ilaç tedavisinden olumlu sonuç alıp aile ve toplum desteği eksikliği sebebiyle düzelemeyen hatta daha kötü olan.

Bilmiyorum oğlum hasta olmasa bende öyle öyle olurdum ama zannetmiyorum karakter olarak halden anlama gibi karakterim var ve araştırıp öğrenmeyi çok severim.
Ama toplumun ağırlığı böyle değil ne yazık ki bazen sokaklarda ruhsal veya zihinsel sorunları olan kişilerle dalga geçenleri,aşağılayanları ve küfür ettirip gülenleri görüyorum yapanların ağızları burunlarını kırasım geliyor ama bazı insanlar böyle işte.

@kara duman,
vallahi yılın babası seçilecek adamsınız şerefsizim... valla sizin gibi babam olsa ne hastalık ne birşey kalırdı bende bee beni asıl ailem hasta ailem...

gelin en iyisi forum olarak toplu intihar eylemi gerçekleştirelim....

@ozmuşlu, Estafurullah normal olan bir durum benim yaptıklarım çok istisnasi bazı aileler dışında herkes böyle yapar aksini yapanlar kötülüklerinden değil bilgi eksikliklerinden, yetişme tarzları sebebiyle kafa yapıları farklı o yüzden yanlış davranışlar sergiliyor yoksa hiç bir anne baba evladının kötülüğünü istemez.
Arada ki yanlış anlaşılma ve iletişim sorunları DÜZGÜN ÜSLUBLA, SAKİN VE SABIRLI BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜLEBİLİR.
Bağırıp çağırmak,aşağılamak ah vah etmek çözüme katkı sunmaz unutmamak lazım kimse anne babasını veya evladını seçemez.
Olur bir yoluna bakmak lazım.

@kara duman, bende yetersiz geliyor antidepresan biraz daha artırmak gerekiyor. Buda hareketlenmemi sağladı biraz.

Xeplion için söyleyeceğim daha önce hap kullanmış birisi olarak. Hap göre daha az yan etkisi var ama farklı kalıcı yan etkileride var.(extra)

Birde çok düzenli gidiyorum doktora 1 ay bile olmadan kontrole uğruyorum.

bu aralar bende çok keyifsizim... uyku düzenim bozuldu. sıkıntıdan stresteb kafaya takmaktan geceleri doğru düzgün uyuyamıyorum... hayata küstüm yaşama sevincimi kaybettim...

Eğri yolda düz yürünmez
Düz yolda eğri yürünmez
Bulunduğumuz yolda yürümeyi bilmek lazım. Dertsiz, sıkıntısız, Çilesiz bir hayat yok. Filmlerde var, hikayelerde var; gerçekte yok. Anne baba elbette çalış diyecek, elbette bir iş bul diyecek. Sevmediğin bir iş de olsa yapman gerekiyor. Durumunu kabullenmen gerekiyor. Anlaşmadığın kişileri geçiştireceksin, durumları geçiştireceksin, ufak sorunları görmeyeceksin. Aksi halde isyan da isyan isyan da isyan. Sorunu büyütür, çıkmaza sokar, hayat daha da zor olur.

Hayatını ve bulabileceğin işi kabullen....

@Tenê,
çok güzel yazmışssınız.. ama bu benim şansım mı kaderim bilemedim nerde sevmediğim hoşlanmadığım adamlar işler var hep oralarda çalışmak zorunda kaldım. psikolojim bozuldu vallahi intiharın eşiğine geldim....

@ozmuşlu Evet sevmediğin kişilerle olmak büyük ızdırap. Kişileri, olayları bilmeden yorum yapamam. Fakat hayatta mücadeleyi bırakmayanlar kazanır. Katlanır, sabreder, yetinir ve devam eder. Hayatı mümkün olduğunca en az stresle yaşamak lazım. Kabullenmek, geçiştirmek, yola devam etmek....

Kötü bir iş yap, kabullenerek yap ama stres yapma. İstemediğin kişilerle çalışman mı işsiz olman mı daha büyük stres? İstemediğin kişiler mi kaybetti, sen mi? O kişilerle geçinmenin bir yolu yok muydu?

Herşey istediğin gibi olmayacak hiçbir zaman. Hayatı olduğu gibi kabul etmek, olanı istemek hayatı daha az stresli yapar. Herşey istediğin gibi olsun diye talep edersen stresin sonu gelmez ve hayatta en kötü şeylerden biri strestir.

@Tenê,
evet öyle haklısınız ama biyerde güzel bir söz okumuştum Herkes fıtratına uygun kişilerle olması gereken yerdedir.
Ne kargayı gül bahçesine , nede bülbülü çöplüğe alıştırabilirsin..

tam benim durumumu anlatmıştı bu söz ...
sevmediğim hoşlanmadığım tipler benim ayağımı kaydırdı ekmepğimden ettiler Allah sebep olanların belasını versin 2 yakaları bir araya gelmez inşallah...

Ben umudumu her sabah daha iyi olacak diye kalkıp ,
Her gece daha beter yatarken kaybettim….

@ozmuşlu Annen baban senin iyiliğini istiyor. Evet belli ki bilinçli değiller ve bu nedenle seni anlamıyorlar. Fakat öncelikle inan onlar art niyetli değil. Kendilerince doğru olanı yapıyorlar. Herşeyden önce kendini onlara doğru ifade et. Her zaman onlarla güzelce konuşarak iletişim kur. Onlar annen, baban varsın onların bir dediği daha fazla olsun buna alınma. Onların dediklerini düşün, haklı olabilirler mi diye düşün. Düşüncelerini onlara aç. Onlar senin ailen, onlara küsmek yapacağın en son şey olmalı. Hepimiz insanız elbette anne baba da olsa kavga da ederiz. Bunlar normal şeyler ama onlar ailedir. Yine konuşulur, yine beraber yemek yenilir. Kendine kusurlarını sor, görmeye çalış ve düzeltmeye çalış. Onlarla konuş ve onların dediklerini doğru mu diye düşün her zaman.

@Tenê,
eyvallah hocam güzel konuşuyon güzel söylüyon da bende aileme birşey demek istiyorum madem onlar anne-babaysa bizde evladız nasıl ki ben onların değerini kıymetin biliyorsam onlarda benim kıymetimi değerimi bilecek. insan öyle karşılık çek gibi tek taraflı saygı göstermemeli kimseye. kızlarına gelince bal börek bize gelince azar laf söz. Allahtan reva mı ??

@ozmuşlu Anadolu'da kimse kızına iş bul demez ama herkes oğluna bunu der. Hiç çalışmayan bir kız normal karşılanır ama çalışmayan bir erkek normal karşılanmaz. Norveçte değiliz, kız evlat ile erkek evlat aynı değil burada. Her anne baba oğlunun çalışan, kendi ayakları üzerinde duran biri olmasını ister.

İnsanın oğluna çalış demesi de ona değer vermemek değildir. Anne baba büyütür, büyüdükten sonra da kendi paranı kazan der. Anne babadır diye mezara kadar bakmak zorundadır diye bir kaide hiçbir dinde veya ülkenin kanunlarında yoktur ki sana bakıyorlar, senin şikayetin senden iş bulmalarını istemeleridir. Bunu isteyebilirler, bu onların hakkı. Bunu kabul etmen lazım.

yanlış anladınız ben hocam ben kızlarını iş bul çalış desinler diye demedim genel manada dedim kızlarını her anlamda el üstünde tutuyorlar yani iş konusu için demedim. .
ben istemezmiyim benim işim eşim kendi düzenim olsun bak 34 - 35 yaşına geldik emsallerimin 3 tane çocuğu var evi arabası var bizim bir dikili ağacımız yok. . daha düne kadar çalışırken eve ellerimiz dolu dolu gelirken iyi işssizken kötü eyvallah...

@ozmuşlu Evet aynen böyle, çalışırsan iyisin, çalışmazsan kötüsün. Bu bütün ailelerde böyle, çünkü insanın doğası budur. Elbette sen de istiyorsundur işin olsun vs. Benim demek istediğim annen baban senden iş bulmanı istediğinde bundan dolayı onlara kızmamandır, bunun normal olduğunu kabul etmendir. İş bulamadığını vs anlatırsın, yok bir iş var da sen beğenmiyorsun diye kavga çıkıyorsa oturup düşünmendir. En kötü iş, işsizlikten iyidir. Ortada hiçbir iş şansı yokken kavga çıkıyorsa o zaman kabul annen baban kabahatlidir.

anasını satım hiç kimse anlamıyor benim halimden derdimden ... batsın bu dünya beee....

müslüman iseniz, yapmanız gereken veya önereceğim şey: (lütfen) annenize babanıza itaat etmeniz. (tabi bu onların açıkça küfrü size kabul ettirmek istemeleri durumunda bazı istemler geçersiz kalabilir (hepsi değil) sadece örneğin size "(Haşa) Allah ikidir " felan deseler dinlemeyeceksiniz ancak böyle bir durumun vaki olması durumunda dahi sorumluluktan kaçamazsınız, onlarla yine iyi geçinmeniz gerekecek.

bir insanın annesi babası ona en yakın ve en kıymetli kişilerdir.

benim söyleyeceklerim bu kadar...

@ozmuşlu, Kusura bakma bu mesajımda kitabın ortasından konuşacağım kızabilirsin belki.

İnsanlar seni anlıyorda sen bazı şeyleri anlamıyorsun meselenin oluruna bakmıyorsun.

Kusura bakma baban yaşındayım senin yaşın kaç bilmiyorum ama 17 yaşında ergen gibi yazıyorsun.

İşin oluruna bakacaksın sen kendi açından yazıyorsun birde anne babanı dinlemek lazım.

Diyelim ki dediklerinde tamamen haklısın annen babandır ne yapabilirsin sabredeceksin olur yoluna gideceksin burada ki insanlarım ne demesini bekliyorsun.
Haklısın annen baban çok kötü bağır çağır onlara kır dök böyle yorumlarmı bekliyorsun.

ben mi 17 yaşında ergen gibi yazıyorum senin tuzun kuru usta ...
neymiş meselenin oluru her gelene herkese eyvallah mı diyecez ? tamam anne baba dır kölesimiyiz biz onların kusura bakma benim mezhebim o kadar geniş değil hiçbir zaman da genişlemez....!!!!

@ozmuşlu,

Bir insan sırf yaşı büyük ya da ebeveyn diye saygıyı hak etmez. Kim olursa olsun herkes haddini bilmeli. Biz kimsenin stres topu değiliz. Çok ebeveyn tanıyorum, çocuğu işsiz diye tepesine binen ama işe girince hiçbir şey olmamış gibi yalakalık yapan. İnsanların çoğu çıkarcı..

@MAGİSTER HİSTORİA,

hay azğzına sağlık vallahi kitabın ortasından konuştun madem onlar anne -baba bizde evladız nasıl ki ben onların kıymetini değerini biliyorsam onlarda benim değerimi kıymetimi bilecek .. o kadar anne babalığı hayvanlarda yapıyor. hangi anne baba evladının yediğini içtiğini başına kakar bu son ki olaydan sonra hepsini sildim bir işe gireyim evimi barkımı ayıracam...

Ailenin maddi durumu kötüyse aile ne yapsın akıl var mantık var
Aile senden bişey beklemesi normal
Ailen zengin olup sana çaliş demesi anarmal

@(Gölge),
aşırı zengin değiliz ama muhtaçlık bir durumumuz da yok çok şükür idare ediyoruz ama bu kadar ortalığı velveleye verecek durum da yok ortada ...

@perseküsyon, devlet bakmiyordan kastım sosyal devlet değil sağlam adamın hiç hakkı yok adamı bitirmeden🤣🤣🤣 engelli hale getirmeden para vermezler
Şu an sağlam insanın muhtaç durumda
Sosyal destek veriyor ayda 850 TL bide kömür evliysen çocuk parası 100 TL
Dalga geçiyorlar başkada yardım alamazsin sosyal destekte yeni çikti zaten

@(Gölge) kardeş, yazdıklarını anladım. (y)Malesef sosyal demokrasi ve kişisel haklar konusunda yeterince gelişme sağlayamadık Sigortası olmadığı için dışarıdan GSS (prim) ödeyen binlerce insan var. Dul&yetim aylığı ve evde bakım yardımı vs. verilen maddi tutar çok yetersiz Artık herkes, kendini kurtarma moduna girmiş.

Misal, ben erken emeklilik hakkı kazandım """Neden emekli olmuyorsun?""" diyen çok kişi çıkıyor. Ne gerek var ? Maaşım asgari %40 oranında azalacak. Yaşam kalitem düşecek. Ayrıyeten iş güç olmadan evde nasıl zaman geçireceğim ? Benzer şekilde """"sadece malulen emekli olsam bana yeter""" diyenler de var.

Hatta görüştüğüm kişiler de var. Küçümseme veya yadırgama gibi algılanmasın Lakin psikoz yaşayan arkadaşları, çalışma konusunda üşengeç buluyorum. Bugüne kadar toplamda 7 defa (Bakırköy K2) yatışım oldu. Biz de gamsız baykuş değiliz. Başka bir şey yazmama gerek var mı ? En kötü&ağır iş bile boş takılmaktan iyidir. Son cümlemi de bu şekilde yazayım. Allah (c.c) , kimin ne muradı varsa versin...

Üst Alt