Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bağkur'da 20 yılı aşkın primim var. Nasıl emekli olurum?

değerli üsdadım (Bülent bey ) sizin tavsiye ettiğiniz dilekçe ile gittim bağkura kabul etmiyorlar bu dilekçeyide ekledim.

.................. 'na
......................

.../.../...... tarihinde başlayan Bağ-Kur'luluğum bulunmaktadır.
5510 sayılı yasanın 28. maddesi gereğince sigortalılığa esas faaliyete son verdiğimi bildirir; 5510/28. madde ile bu maddenin uygulamasına dair sgk Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan B.13.2.sgk.0.11.00.02 / 784243 Sayı ve 18.11.2008 tarihli "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Tahsis Mevzuatına İlişkin Hükümleri" konulu genelgesi ve sevk işlemlerine dair tüm detaylar düzenleyen 30.04.2009 tarihinde yayınlanan B.13.2.sgk.0.00.00.00/ 130 / 374 sayılı genelge gereğince sakatlık sonucu meydana gelen işgücü kaybımdan dolayı emeklilik işlemlerimin gerçekleştirilmesini arz ve talep ederim..

gerekçe ise ....
RAPOR TARİHİ
1,......
2,....
3,.....

Benden bunları talep ediyorlar , yada diyor (aşağıda vereceğim dilekçe örneği ile gidersin ) ve Şu dilekçeyi vereceksiniz diyorlar ne yapmamlazım hocam ...
masat001.jpg

BEN BU ŞARTLARDA NE YAPACAM ....

bülend hocanın verdiği dilekçede geçerli olan raporlar var orda bakarsanz beni daha iyi anlarsınız ... bir yardımcı olun lütfen

Ben 21 aralık itibari ile Adana Bağ-kur'da Selim Kırık beyle bizzat Hikmet Yılmaz isimli Engelli arkadaşımın emeklilik iş için gittim.Arkadaşım 1986 giriş ve toplamda 3965 gün ile müracatımda ilk defa emeklilik talebi olduğu için sakatlığın tesbiti sebebi ile ''Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığım tarihten önce malul olduğumu''yani 25.maddeden sakatlığın tesbiti için mutlaka o şıkktan sevk gerekiyormuş.İlk rapor doğrultusunda malulen red oluyor,aynı raporla tekrar 28.madde yaşlılıktan ek bir dilekçe ile Ankara'ya rapor gidiyor diyor.Selim Kırık...13 Ocakta Balcalı Çukurova üniversitesinden %100 sakat raporu alındı.Hastane bağ-kur'a gönderecek raporu,sonraki gelişmeleri buraya yazacağım....Takip edin ......
...................................................
Senin daha önceki raporların oranları aşağıdaki gün ve primlere uyuyorsa emeklisin...
Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmet sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;

a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar. Bunlar 94 üncü madde hükümlerine göre kontrol muayenesine tâbi tutulabilirler.

hocam ben pazartesi gidip tekrar müracat edecem .. nasıl yapacam bana izah edermsiniz...

evet gittim abi . senin yönlendirdiğin gibi yaptım yani !!!! bu dilekçe ile müracaat ettim dosyamın incelendikten sonra bana tel. döneceklerini söylediler.

not : dilekçem (.../.../...... tarihinde başlayan Bağ-Kur'luluğum bulunmaktadır.
5510 sayılı yasanın 28. maddesi gereğince sigortalılığa esas faaliyete son verdiğimi bildirir; 5510/28. madde ile bu maddenin uygulamasına dair sgk Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan B.13.2.sgk.0.11.00.02 / 784243 Sayı ve 18.11.2008 tarihli "5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Tahsis Mevzuatına İlişkin Hükümleri" konulu genelgesi ve sevk işlemlerine dair tüm detaylar düzenleyen 30.04.2009 tarihinde yayınlanan B.13.2.sgk.0.00.00.00/ 130 / 374 sayılı genelge gereğince sakatlık sonucu meydana gelen işgücü kaybımdan dolayı emeklilik işlemlerimin gerçekleştirilmesini arz ve talep ederim..
)

Güzel,Selim Kırık'lamı görüştün...elindeki raporlar geçerlimi?dilekçeni nereye sevk edecekler bilgin varmı?nekadar sürede sana dönecekler bellimi?cevaplamaya çalış belge niteliğinde kalır formda....

bizzat selim kırıkla görüştüm 5510 sayılı yasanın 28. maddesinden verdiğim dilekçe var sadece başka hiç bir evrak almadılar dosyamı inceledikten sonra beni telefondan arıyacaklar.
gelişmeleri foruma yazarım inşallah ...

bağkurda bana bir evrak geldi yanlzı beni bu sefer adana balcalı hastenesine sevk ettiler 07 03 2011 tarihinde başlıyacam ..

bakur001.jpg

Bu konuda gelişmeleri merak ediyorum doğrusu. Bakalım nereye bağlayacaklar!

Deryerli from dostlarım 23 şubat 2011 tarihli dilekçemle (bağkurdan gelen )kardoloji ve piskirati ye gittim kardoloojinin istediği butüm tetikleri yaptım ve teslim etim öte yandan beni piskiratiyede yolladılar gittin heyete girdim (70 gün sonrasına verdiği tarihile )neticede bana sana vereceğimiz %yüzdeyi saptıyamadık ve seni pisikrati servisinde yatırmamız lazım anca o zaman karra vere biliriz ben tam 3 hafta yattım pisikirati servisinde netice anksiyete bozukluğu. sonuç ise maluliyetine gerektirecek aktif psihopolog saptanmadı ..
aşağıda ekiyecem roporu inceleyip bilği verirmisiniz ben 528 maddeden müracat etttim .
piskirati1.jpg
piskirati2.jpg

Ömer kardeş rapor açık seni daha uğraştıracaklar gibi görünüyor.Bu aşamada sana tavsiyem tam red sonucunu aldıktan sonra ısrarla 5510 un 28 inden faydalanabilmek için Bağ-kura yatağı atmak....Benim elimde olsa ben biliyorumda neler yapacağımı!neyse....

bu işin sonu ne olacak bende anlıyamadım kesin bir cevab gelsin baklaım ALLAHTAN hayırlısı..

Ne denebilir bilmiyorum ki! Malulen emeklilikten (yani 25. maddeden) değil, 28. maddeden işlem yapılması için kurum önünde kendimizi mi yakalım yani, bunu mu istiyorlar!

[SIZE=2]hala bekliyorum sonuç yok....
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman] [/FONT]
[FONT="Verdana"]16[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT="Verdana"]02.11.2011[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]ADANA SGİM ÇUKUROVA SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİ[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]ZİMMETTEN ÇIKARILDI[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]17[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]03.11.2011[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]ADANA SGİM GELEN-GİDEN EVRAK SERVİSİ[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]18[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]ADANA SGİM GELEN-GİDEN EVRAK SERVİSİ[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]19[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]ADANA SGİM TAHSİS MALÜLLÜK SERVİSİ[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]20[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]ADANA SGİM TAHSİS MALÜLLÜK SERVİSİ[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT="Verdana"]21[/FONT][FONT="Times New Roman"][/FONT]
[FONT=Times New Roman] [/FONT] [FONT=Times New Roman] [/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman] [/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman] [/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman] [/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman] [/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman] [/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT] [FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[/SIZE]

15.11.2011 tarihi itibarı ile emeklim gelmişdir tüm forum dostlarıma saygılarımla bildirim emeği geçen yol gösteren herkese şükranlarımı sunarım .
not .28 maddeye göre maaş bağlanacakdır.:(erken yaşlılık)

Gözünüz aydın.. iyi günlerde, güle güle harcayın maaşınızı, bereketi bol olsun inşallah..:)

Hayırlı olsun Ömer bey güle güle harcayın maaşınızı...Bu kadar emeğin üstüne bir Adana şalgamı gider demi....:)

Hayırlı olsun Ömergül kardeş,sabır ede ede ve adeta bizim gibi savaşarak Bağ-kurdan sende emekli oldun.Tebrikler.....İlker'in şalam önerisine Adana kebabıda ekle ve kutla olmazmı.:)

çok teşekür ederim hepinese sağ olun . not şalğamda kebabda feda olsun

Emekli maaşımın az bağlandığını düşünüyorum ne yapabilirim.

Değerli from üstadlarım ve oturan boğa üstadım ben emekliyim bağkurdan erken yaşlılıkdan (sizinlerin vesilesi ile ) aldığım maaş 780 tl benim 21 yıl 1 ay 25 gün (7840 ) gün ve 14 basamakdan bağkur. aldığım maaş bu gün ve basamak ile normalmi ve ya azmı bana bilği verirseniz sevinirim herkese selam ve sevgiler saygılar ..

normal sayılır.bağkur maaşları ssk ve emekli sandığına göre düşük.

Anam babam başlığı baştan sona noktasından virgülüne okudum bağkurlu olmamama rağmen çatladım yaw emekli oldum deyince inanın gevşedi elim kolum öle bi rahatladım öle bi rahatladım anlatamam :) ALLAH belalarını versin o kanunları yapanların memurlar bile okumuyor ruhum daraldı ter attım.... incele bu şekilde değil bu şekilde emekli olabilirsin de bari dimi bune uğraştırmak valla inanın kamyon geçti üstümden sanki öle ezilmiş dövülmüş hissediyroum kendimi şuanda..

Bağkur'un emekli maaşları maalesef böyle düşük. Yapacak bir şey yok. Eğer isterseniz maaşın yeniden hesaplanması için sigorta müdürlüğüne dilekçe verebilirsiniz.

bülent hocam nasıl bir dilekçe verecem ve hangi bölüme bir örnek vere bilirmisiniz.

Özel bir dilekçeye gerek yok. Sigorta müdürlüğüne gittiğinizde maaşın yeniden hesaplanmasını istediğinizi söyleyin, onlar oradan bir matbu yazı verirler zaten size... "Emekli aylığımın yeniden hesaplanmasını istiyorum" diye bir dilekçe vermeniz bile yeterli olur...

Üst Alt