Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aşırı şişmanlık (morbilobezite) ve hipertansiyon malulen emeklilik gerektirir mi?

bursa16

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
herkese sağilıklı günler dilerim
sevgili üye arkadaşlar. yeni üye olduğum için, sıkıntımı doğru yerde mi araştırıyorum onu bile bilmeden yazıyorum. eğer hatalı bir yerde yazıyorsam admin'in beni yönlendirmesini rica ederim.

ben, 220 kg geliyorum. obezite hastasıyım. boyun ise 173 cm. ayrıca hipertansiyon hastayım. mesleğim öğretmenlik. 13 yıllık memurum.
bu kiloyu zamanla aldım. yani mesleğe başlarken memurluk yapabilir durumdaydım.
sağlıksız ve dikkatsiz beslenmenın benim hatam olduğunu biliyorum. ancak bugün ki gelinen noktada geçmişi tartışmanın da bir anlamı yok.
yaşam kalitem düştü. okulda, çocukların aşırı dikkatini çekiyorum. piskolojim de etkileniyor.
mesleğim gereği stres eksik olmuyor ve bu da tansiyonumu da tetikliyor.
acaba benim malülen emekli olma şansım nedir? sizce gerek var mıdır?

saygılarımı sunarım

Sakatlık oranı cetveli:

G-Obezite
a- Ciddi Obezite (Vücut Kitle indeksi 40-50kg/m2 arasında olanlar): % 20
b- Morbid Obezite (Vücut Kitle indeksi 50kg/m2 üstü olanlar): %30

HİPERTANSİYON
Klas 1:
Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler: %10
Klas 2:
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa: %20
a) Proteinüri
b) Hipertansif serebrovasküler hastalık
d) Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
e) Sol ventrikül hipertrofisi
Klas 3:
Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa: %50
a) Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
b) Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <%50 olması)
c) Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
d) Sol ventrikül hipertrofisi
e) Hipertansif retinopati (evre 3-4)

Hipertansiyon için hangi oranda rapor verilir bilemiyorum. Ama obeziteden %30 alırsanız, toplamda %40 ve üzeri olabilmesi için tansiyondan veya başka bir hastalıktan en az %14 rağpor alabilmeniz gerek.

ilginize çok teşekkür ederim. bir konu daha sorabilir miyim size? ben herhangi bir oranda rapor almanın bana ne faydası veya zararı var onu dahi bilmiyorum!
mesela dediğiniz oranda (%40) gibi bir rapor almamın bana faydası ne olacak? beni mesleğimden mi ederler... maaş mı bağlarlar... ne kadar bir maaş bağlarlar?
netice de 13 yıllık bir öğretmenim. sigorta primlerimiz sabit bir şekilde ödenmiştir. bugün için 1500 tl maaşım var. bu raporu çıkarttırmak beni ekonomik yönden nasıl etkiler?

lütfen bu konuda da yardımcı olur musunuız? gerçekten bu malullük hakkında hiç bir bilgim yok... sadece askere almadılar zamanında... tek bilgim bu.

saygılar

Mesleğinizi yapabildiğiniz sürece ve siz emekli olmak istemediğiniz sürece kimse sizi emekli edemez.

Mesleğinizi yapamaz duruma geldiğiniz hastane raporuyla belgelenirse (kurum bu konuda sorun çıkarmaz bence) hemen malulen emekli olabilirsiniz.Bence 1100-1200 TL emekli maaşı nağlanır bu durumda.

Yok, durumunuzun maluliyeti gerektirmediğine karar verilirse, bu durumda erken Yaşlılık Emekliliğinden yararlanabilirsiniz. Bunun kriteri de verilecek rapor oranına bağlı olur: a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760, b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480 prim ile emekli olur (5510/geçici 4. madde)

oturan boğa ben de graıfıkerım ön lısans mezunuyum..yasım 25 ve kılom 98 boy ise 162 acaba ben özurlu raporu alabılır mıyım..yanı en azından 20 verır mı doktor...çünku bu halde özelde çalıştırrmıyorlar şilmansın dıye...develete gırern oluyo mu benım gıbı sısmanlarda memurluga alınır mı

Arkadaşım senin vücut kitle indeksin %37 obezite sayılmazsın onun için sana şişmanlıktan özür oranı çıkmaz % 40 indeksi tuturman gerekli ki %20 oran alasın ama sakın kilo alayım deme :) vermek kolay değil en az 107 kg gibi olman lazım internette vücut kitle indeksi diye arayabilirsin şu an için başka hastalığın yoksa % 20 almanın özürlülük için sana faydası olmaz

kuttat, huku'Nun dediği gibi, % 40'ın altındaki oran sakat statüsünde işe girmen için yetersiz olur. Raporun % 40 ve üzeri olması şart

huku ve oturanboğa her ikinize de tesekkurler bugun hastahaneye gıttım hormonlarııma baklılacak ve dıger bolumllerden de hastalık var mı başka ona bakılacak umarım ıyı bır gelısmem olur.

Obezite ve malulen emeklilik

tüm dostlara sağlıklı ve huzurlu günler dilerim
arkadaşlar, ben bu konu başlığı ile ilgili 2 sene önce de sıkıntımı dile getirir bir yazı yazmıştım ve sağolsun oturanboğa nickli arkadaşımız ilgi gösterip cevap vermişti. ancak o cevabın içeriğinde yer alan teknik bilgiler ve ayrıntılar konuyu net olarak anlamama engel olmuştu.:confused:
bu süre içersinde de ben diyetler uyguladım, kilo vermeye çalıştım ama her seferinde verdiğimden fazlasını geri aldım :(
o yüzden durumum ile ilgili bir kez daha bu sitedeki dostlarımızın bilgilerinden yararlanmak istedim... çünkü bu konu ile ilgili ne sgk'dan ne de kurumumdan açıklayıcı bir bilgi alamıyorum.
arkadaşlar,
durumum şudur;

Ben, 230 kg çivarında, 173 cm boyunda 40 yaşında bir öğretmenim. 14 yıllık kesintisiz hizmetim var. Bu 14 yılın dışında da herhangi bir sigorta kaydım yok.
Kilom, hayat kalitemi oldukça düşürmüş durumda. Bir odadan diğerine geçerken bile sıkıntı duymaktayım.
Nefes darlığı, raporlu yüksek tansiyon, dizlerde kireçlenme ve özellikle de çevrenin aşırı ilgisi yüzünden depresyon sıkıntılarını birlikte yaşıyorum.
Pek çok engelli arkadaşın yanında, benim durumum belki de; "kendin ettin kendin buldun" durumu gibi gözüke bilir. Ancak inanın, hiç kimse bu kiloyla yaşamak istemez.
Sizlerden sorum şu;
ben bu durumumla emekli olabilir miyim? Derse girmem ve ayakta durmakta bile zorlanıyorum.
Emekli olabileceksem hangi yolu takip etmeliyim... Bu işlemler nerede ve nasıl hal ediliyor...
Emekli olursam ne kadar maaş alabilirim... Tazminatım yanar mı?
Lütfen bu konular ile ilgili açık ve bir çocuğun anlayabileceği basitlikte cevap verir misiniz.
Konuya yabancı olduğum için teknik verileri anlamakta zorlanıyorum.
Herkse şimdikten teşekkür ederim.
Allaha emanet olun.

Malulen olamasanız da (olup olamayacağınzı bilemiyorum), yukarıda aktardığım, 5510 geçici 4. maddeye göre % 40 ve üzeri rapor alıp erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabilirsiniz.

Bunun kriteri de verilecek rapor oranına bağlı olur: a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760, b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480 prim ile emekli olur (5510/geçici 4. madde)Eğer bu şartlara sahipseniz, bu madde temelinde Yaşlılık emekliliğinden yararlannak için kurumunuza başvuru yapabilirsiniz.

çok sağolasın arkadaşım. inan ki bu konular da pek çok kişi hem bilgisiz hemde mağdur. sizin gibi ilgili arkadaşlar sayesinde insanlar hiç değilse biraz daha rahat edebiliyor. size bir soru daha sormak istiyorum. şartlarımı okudunuz. 15 yıllık öğretmenim. 2100 tl maaşım var. söylediğiniz şartlarda emekli olursam ne kadar maaş bağlanır. mutlaka ki bunun bir kriteri vardır. şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim

valla ilgi gösteren herkese teşekkür ederim... ancak ben dediğiniz sitelere baktım, onlarda bana baktı :(
sanırım benim gerçek sorum fiziki değil, beyinsel... ben hiç bişey anlamıyorum o geçici maddelerden felan. maaşımı da kesinlikle hesaplayamadım.
allahını seven biri, lütfen daha net bir bilgi versin...
şuraya bak, şunu oku demesin... yok işte,, kafam almıyor!
19.08.1998 de göreve başladım ve aralıksız devam ettim. ilk sigorta kaydım da bu zamanda yapıldı.
kadro derecem 3
aylık derecem 3
aylık kademem 2
ünvanım öğretmen
bu ay elimize geçen maaş 2100 tl gibiydi... ama bunun ne kadarı net, ne kadarı brüt vs bilmem.
şimdi allahını seven biri bana, yukarıda yazdığım rahatsızlıklarımla ilgili bilgi, malulen emeklilik ya da erken yaşlılık arasındaki farkı, birinden birini hak edersem alabileceğim maaşı yazsın.
lütfen dostlar, konuya hakim olduğunuz için benim bu tavrim size komik hatta saçma geliyordur. ama gerçekten bu tür büroktatik konuları asla anlayamadım
hayırlı günler dilerim

:(
ah be arkadaşlar... 1750 kişinin okudüğü bir konuda hiç kimsenin bir bilgisi yok mu yahu?
:confused:
ben dürüstce, anlamadığımı yazdım halbuki. burdan yardımcı olmaya çalışan herkese yürekten teşekküer ederim,
lakin yazılanlar; şu linke bak, şu siteden hesapla gibi yuvarlak ifadeleri geçmiyor.
ve ben önerdiğiniz her şeyi okuduğum halde bir sonuca varamadım.
lütfen, yukarıda verdiğim bilgiler ışığında bana açıklayıcı bilgi verebilir misiniz?
hayırlı günler dilerim

Hiç kimse size emekli maaşı konusunda kesin ve net bir cevap veremez.. Daha ortada fol yok, yumurta yok.. Rapor aldınız mı? Yüzde kaç oranı? Emeklilik talebiniz malulen mi, erken yaşlılık emeklilik mi, oldu/olacak belli değilken kesin bir cevap beklemeyin kimseden.. Tüm bunlar belli bile olsa yine tahmini cevaplar verilebilir ancak.. En yakın tahmini yine o linki verilen siteler yapar.. Zaten sizi yönlendiriyor o siteler, öğretmensiniz, zor olmamalı yönlendirmeleri takip edip hesaplatmak..

Şuan için çok erken bence maaşı düşünmek..:) Siz hele bir emekli olun/olabilin maaş işi muallakta kalmaz çıkar ortaya er geç..:)

e peki... öyle olsun :)
ufak yoldan az biraz fırça da yedim ama olsun.. hak ettim sanırım :)
çok teşekkür ederim tüm ilgilenen dostlara.
alaah herkese sağlıklı huzur dolu ömürler versin

of ki of be dostlar...
öncelikle hepinize iyi yıllar dilerim.
ben daha önce de durumumu buradan arz ettim. sağolun yardımcı olup cevap yazanlar oldu, ancak ben hala bir dirhem ilerlemiş değilim. çünkü hiç bir kurum bana doğru düzgün bir cevap vermiyor. veremiyor... başvurun görelim diyorlar :(
allah hepimize yardımcı olsun.
belki içinden, "kardeşim gerçekten mağdursan emekli olursun, üçün beşin hesabını yapmazsın" diyordur. ancak öyle değil elbet. hepimizin gelirine göre borcu harcı var.
ben, durumumu bir kere daha özetlemek isterim. belki yine, daha ayrıntılı cevap verebilecek birileri çıkar :(
1998 yılından beri kesintisiz öğretmenim.
250 kiloyum (başladığımda 140-150 kiloydum)
hormanal bir sıkıntım yok ancak sürekli kilo alıyorum
hipertansion raporum ve kullandığım 3 ilaç var
şeker başlangıç aşamasında
yaşam kalitem düşük ve ayakta durmak belime adeta eziyet.

işte durum bu. ama ne yapmam lazım, nereden başlamam lazım bilmiyorum. diyet yap demeyim, komik olur. bu kiloda diyetle varabileceğim bi yer yok. olsa bile, meselğim bana o disipline uymamı engelliyor. tüm gün okulda, ille de fast food falan yiyorum mecburen. spor yapmaya da ne halim ne de zamanım kalıyor.

şimdi ben ne yapayım. malulen emekliolabilir miyim. ya da erken emeklilik daha mı avantajlı. bunların hangisi ne anlama geliyor. ve elbette ücret!
bugün 2100 tl maaşım var. 15 yıldır devlet ne ödediyse o kadar da prim ödemişliğim var. emekli olursam 700-800 tl'ye razı mı olmak zorundayım.
ayrıca toplu para alacak mıyım, alacaksam ne zaman alırım??? ne kadar alırım???
allah aşkına, teknik metinlerle değilde, anlayacağımız dilde cevap yazarsanız minnettar kalırım.
allah herkese şifalar versin.

ayrıca erken yaşlılık emekliliği ne demek, malulen emeklilik ne demek??? aradaki fark nedir :(

huku;
Obezite muayenesinde sadece vücut kitle endeksine mi bakıyorlar?

Geçmiş olsun ilk önce siz yüzde40raporu almaya çalışın sonra emekliliği düşünün en azından o rapor oranı çıkacakmı onu düşünün yaşınız ilerledikçe sorunlarınız dahada artacak 700tl emekli maaşı ile idare edenler nasıl idare ediyorsa sizde edeceksiniz ilerde elden ayaktan düşerseniz 500tl maaşa bile razı olursunuz siz öğretmensiniz bu tür bilgileri çoğu yerden arkadaşların söylediği gibi bulabilirsiniz gazetelerde köşelerinde devamlı bu soruları yanıtlayan uzmanlar köşeler var en azından açıklamalı olarak yazıp bulabilirsiniz hiç sonuç alamassanız emekli sandığına gidip oradaki emeklilik işlemlerini yapan personelden bilgi alırsınız. 3600 günden 800/900de maaş alan var 600de alan emekli sandığından emekli olan şuan 1400/1500 gibi maaş almakta bu oran herkezde değişiyor en iyi cevabı size çalıştığınız kurum verir.

Üst Alt