Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

AS ve birkaç hastalığım daha var. Engelli raporum %40 ve üzeri çıkar mı?

NazlıK

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sakroiliak mr
Bilateral sakroiliak eklem mesafesi komşuluğunda inferior kesimde solda belirgin olmak üzere sakral ve iliak tarafta en belirgin yerinde sol sakral kemik düzeyinde en geniş aksiyel boyutu 22,5x15 mm ölçülen sağda ise milimetrik boyutta T2A serilerde hiperintens T1A hipointens fokal kemik iliği ödemi ile uyumlu görünümler mevcuttur. Akut sakroileite sekonder olduğu düşünüldü. Bilateral sakroiliak eklem mesafesi orta ve inferior kesim anteriorda daralmış ve düzensiz olarak izlendi. Kronik sakroileite sekonder olabileceği düşünüldü.
Bilateral sakroiliak eklem mesafesi komşuluğu inferior anterior kesiminde sakral ve iliak tarafta fokal yağlı kemik iliği deplasman alanları mevcuttur, kronik sakroileite sekonder olabileceği düşünüldü.
Sakroiliak ekleme bakan kemik yüzeylerde ödem alanı saptanmamıştır.
Cilt cilt altı yumuşak dokular normaldir.
Görüntü alanına giren uterus fundus sol kesiminde subserözal alanda 3,5x3 cm ovoid T2A serilerde hipointens nodüler görünüm izlendi. Miyoma ait olduğu düşünüldü.

Torakal mr
Torakal vertebra korpus yükseklikleri normaldir.
T3. vertebra korpusu süperior, T6 vertebra korpusu inferior en platoda milimetrik schmorl formasyonu komşuluğunda Modic tip II end plato değişikliği izlenmiştir.
T8 vertebra korpusu inferior end platoda milimetrik schmorl formasyonu komşuluğunda tip I-tip II end plato değişikliği izlenmiştir.
Tüm torakal intervertebral disklerde hafif dejenerasyon ile uyumlu intranükleer kleft görünümü mevcuttur.

Sık üveit ataklarım da oluyor yani bilgi sahibi iseniz düşük oran mı alırım sizce ayrıca hipotroidi,haşimato ,reaktif hipoglisemi, alerjik rinit felan var ama geçerli olanlardan iyi oran alabilir miyim bilmiyorum boşuna heyete de girmek istemiyorm

Torakal mr raporunda önemli bulgular yok.. buradan bir şey gelmez

Sakroiliak mr daha çok kemik iliği ile ilgili ödematoz yani ödem ve enfeksiyon tarifleniyor.

Bu durum ne zamandan beri var. uzun yıllardan beri olduğu kesin, antibiyotik tedavisine yanıt vermiyor musunuz?

Yaş kaç bu arada.. günlük yaşantınızı engelleyecek herhangi bir durum var mı?

Alerjik rinit..bunu eliyorum.üveit bunu da eliyorum.. hipotiroidi ilaçla kontrol altına alınabilir... hipoglisemi %20 puan gelebilir takip ve kontrol edilmeli.

Genel olarak baktığımızda biraz zor olsa da.. belki barajı aşarsınız.

Sizin klinik tablonuz daha çok enfeksiyonla ilgili... Bu durumda antibiyotiklerle tedavi edilebilir.. direnç kazanmışsa artık onu hekiminle konuşmalısın... Uzun süre enfeksiyona maruz kalan kemik iliği ileriye doğru farklı boyutlara gidebilir.

Düzenli takibiniz şart.

Branş hekimleri yukarıda saydığınız hastalıklara antibiyotik ile yanıt alınamıyor kronik diyorsa evet heyete gelebilirsiniz.

@NazlıK,

Moderatör tarafında düzenlendi:
@OğuzHan112,

Öncelikle cevap için teşekküt ederim. 31 yaşındayım. 2017 den beri var. Çok ilaç kullandım hiç fayda etmiyor. Antibiyotk değl de endol melox salazoprin tarzı ilaç verdiler hep. Bir de humira vermişti yine fayda etmedi daha da ilaç kullanmadm yıllardır. Çünkü hiç biri fayda etmiyor. Günlük işlerimde çok zorlanıyorum. Kalçalrımdan hep batma oluyor. Küçük bebeklerim var kucaga al taşı beşiğe koy çok zorlanıyorum. Bazen hiç hareket edemiyorum 1 cm bile. Aslında sırtım de dümdüz hissediyorm . Bir de ayakta 5 dk kalayım ya da yer de düz zeminde oturayım kalkınca kalçam tutuluyor geçmiyor topallıyorum.

Bir de morfea rahatsızlığı hakkında bilginiz var mı? Uzun yıllardır cildimde çok büyük alanlarda lekeler var. Yıllar önce dr mantar demişti ilaç kullanmıştm ama lekeler geçmedi. 2-3 ay önce sertleşmeye şeffaf kabuklaşmaya başladı. Dr göründüm morfea gibi duruyor ama biyopsi lazım dedi. 10 gün sonra yaptıracagım tıp dakultesinde.

Bu mr çekindiğim dr samsun medikalparkd a bir Doktor. 2. Ve3. Derece ya da evre dedi tam hatırlamıyorm tutulum var dedi. Göz tutulumu da olduğu için oran alırsın ama kaç bilmiyorm cetveli felan dedi bana. Ben de arada kaldım. Bu siteyi buldum sonra bilen birilerinr sormak istedim.

Evet verilen ilaçlar daha çok ağrı kesici gibi görünse de etken maddelerin de bir miktar enfeksiyonu engelleyici (antibiyotik)maddeler var.

Üveit zaten gözde olan bir enfeksiyon.. tedavisi antibiyotik ile olur...yanıt alınamıyor sa farklı tedavi yöntemleri var.

Üveit için tedaviye yanıt alınamıyor kronik diyorsa doktor puan gelir...yukarıda onu söylemek istemiştim.

Morfea.. sert cilt anlamındadır...ciltte kalınlaşma ve sertleşmeyle skar dokusu oluşumuyla giden kronik bir hastalıktır.

Bir iki tip morfea vardır sadece cilt ile sınırlı kalan olduğu gibi iç organları da tutan tipleri var..

Bunla ilgili fazla yorum yapmayalım.. biyopsi sonuçlansın tekrar konuşuruz.

@NazlıK,

@OğuzHan112,
Merhaba ben prof göründüm kesin morfea teşhisi koydu. Yine de biyopsi istedik ama tanı kondu yani. Buradan puan gelebilir mi bilginiz var mı?

Üst Alt