Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Artık trafik kazası sonucu felç olanların sonda ödemelerini SGK yapmıyor mu?

seyithan

Üye
Konular
58
Reaksiyonlar
0
arkadaslar bu gun 1.5 yıldır sondamı temin eden medikalcı arkadarlar aradı ve yeni cıkan bir genelge oldugunu soyledi. genelgeye gore trafik kazası sonucu omurilik yaralanması na baglı olarak sonda kullananların odemesini baglı bulundugu bagkur ssk vs kurumlarının odemeyi yapmayacagını soylediler
sebep olarak trafik sigortasının odemeyi yapması gerekiyormuş.
brokrasi gitgide zorlasıyor ben trafik sigortasından yararlanamadım hic bir sekil de 9/8 ben hatalıymısım polis roparuna gore tabi direksiyonda uyuya kalınca oyle oluyor. bu genelgeden haberi olan arkadarlar var mı

Bu nereden çıkmış yahu? Olmaz öyle şey. Yasal dayanağı neymiş?

banada soylendi ama kesinleşmemişti.. yok artık diyordum ama gercekten yapmıslar demekki.. helal olsun hukumetimize kimsenin yapamayacagı yapmayacagı seyleri yapıyor.. bi sondamız kalmıştı gözü onada diktiler demekki..
alkışlıyorum.. reyhan gazel hanımdan yardım istesek bu konularda destek olsalar..
bu olmazsa diğer calısmaları yapmalarına gerek yok zaten!!

Bu konu bence imkansız. Kuruma dava açılır ve hak geri alınır.
Kurum bakar: bu kişi sigortalı mı? Evetse, herkese aynı muameleyi yaparak ödemesini yapar. Fazlası kurumu ilgilendirmez.

valla bana soylenen trafik kazası sonucu sonda kullananlar sonda ucretlerini trafik sigortasından alacakmış.ama bu sondalar bir iki gun kullanılan bir ilac degilki omur boyu kullanılan bir şey bunu trafik sigortasının odeyecegini hic sanmıyorum.nede olsa dunyanın tanınmyan ulkelerine resmi ziyaret icin odenek lazım.elmas ve yakut gibi lüks takıların kdv yok onun zararını cıkaracak bir yer lazım.bunun icin elgelli vatandaslardan daha guzel bir kaynak yok.

Aynen öyle Annem 2 haftadır bu işle uğraşıyor.. Taaa 11 sene önce kaza yaptıgım yerin karakoluna gidip ordan belgelerimi alması gerekti.. Ordan oraya sürüklüyolar kadını... 3 ayda bi yeniledikleri mercedeslerin parasını nerden çıkaracaklar..Tabi böyle kesecekler ordan burda ngaribandan..

arkadaslar sıgorta sırketınde dıyelım lımıt 100 mılyar saglık gıderlerı ıcın bu paranın lımıtı bıtene kadar kurum odeme yapmaz sıgorta sırketı oder ama lımıt bıttıgı anda kurum odeme yapar cunku sıgortalısın omur boyu sıgorta sırketı odeme yapmaz neyse polıcendekı saglık gıder lımıtı onu saglık gıderlerınden oder sonda hasta bezı fızıktedavı bunun gıbı seyler....

malesef ! kim ne yapacağını şaşırdı sgk topu trafik sigortasına attı onlarda biz ödemeyiz diyorlar herhalde hitler gibi sağlam toplum çıkartılmaya çalışılıyor sondayı alabiliyorsan al yoksa ne halin varsa görrr

evy böle bir kanun cıktı malesef trafik kazası gecirenlerenlerin saglık giderlerını trafık sigortası ödemek zorunda ama ödemıyor zorluk cıkartıyor

arkadaslar biz koyun olursak daha ne kanunlar cıkar isterseniz bi dilekçe yazalım, imza topluyalım yada bi dava acalım??

alınan karar doğru ancak uygulama biçimi yanlış
sgk ilgili kişiye sonda odemesını yapmalı ve ödediği ucreti sigorta şirketinden tahsıl etmelıdır..zira sgk kurumu çok fazla açığa sahıp bır kurum bu (vb) uygulamalr yerınde olur kanatındeyım ancak vatandaş ve ılgılı kurumları karşı karşıya getirmeden çözümler uretmelıydı..

Okuduklarıma inanamıyorum, inanmak da istemiyorum. Şaka mı bu ya? Ama böyle de şaka olmaz ki. Ne biçim iştir bu arkadaşlar? Acil birşeyler yapmalı diyorum. Bu olay mutlaka medyada geniş bir şekilde yer almalı.

Bir arkadaşımdan aktarıyorum:

SGK denilen kurum ile hergün muhattap olmak zorunda kalan bir kişiyim işim gereği. Ne kadar işten anlamayan adam varsa doldurmuşlar kuruma. Badem bıyıklı bir sürü adam var ne işe yaradıklarını kendileri de bilmiyorlar. Tıbbi cihaz fiyatlandırmasını eczacılar yapıyor ilaç fiyatlarını pratisyen hekimler belirliyor. Enteresan bir yer olmuş koskoca kurum.
kaldı ki adli tutanaklar suç unsuru barındırmadıkları sürece 10 senede 1 imha edilirler...15 yıl önce kaza geçiren kişilerin durumları ne olacak?

Varsayalım bu da bir şekilde halledildi peki SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı en nihayetinde günümüzde SGK tarafından yapılan geçmiş ödemeler ilgili trafik sigortası yapan şirketlerden nasıl geri alınacak?"Kişinin Müktesap Hakkı geri alınamaz." Bu bir Anayasa maddesidir...

bu iş baya can sıkıcı olmaya başladı ve karın ağrısı bır hal aldı ..
sacmalık bu hemde dupeduz ben son bır yıl ıcınde bır dea alabıldım sonda ucretını artık medıkalcıde bulamıyorum .. medıkalcı arkadaşlar ssk odeme yapmıyor bız madur oluyoruz dıyor ve sonda ucretını peşin istiyorlar.. bende işin içinden çıkamadım açıkçası ... ben batmanda oturuyorum varsa duyan bılen gonullu medıkalcı arıyorum aylık sonda malzemelerım ıcın:))
çivisi çıkmış güzel memeleketımın zor ıflah olr zor

oy verirken dusunmek lazım...

oy verirken dusunmek lazım...

:) kesinlikle hemde cok iyi dusunmek lazım. Bakalım onumuzdeki yılki Sosyal Güvenlik harcamalarındaki daralmalardan tıbbi malzeme sektoru ve malzeme ihtiyac sahipleri nasıl zararlar gorecekler.

Berdan ÖZDOĞAN
AKMED Sağlık Hizmetleri Ltd.Şti.

arkadaslar oy verirken dusunmek gerekiyor diyorsunuz ama şu anki meclisteki partileri daha once ucer beser defa iktidarda veya muhalefette gormedikmi işin dogrusu işimiz allaha kaldı.kime oy verirsen ver once kendi ceplerini doldurmanın pesine duserler millet madur olmuş kime ne

İyi günler,
Biz sonda çalışması yapan medikal bir firmayız.Ne yazıkki trafik kazası sonucu felç olanların ödemelerini sgk gerçekten yapmıyor.Trafik sigortasının ödeyeceği konusunda bilgi veriyor.Bu şekilde ödemesi alınamayan faturalarımız mevcut arkadaşlar.

Trafik kazsı değilde başka nedenlerden dolayı sonda kullanan bazı arkadaşlar ücret vererek malzeme bulabildiklerini söyleyenler olmuş Firmamız hiçbir ücret almadan vekalet vererek hastalara malzeme vermektedir.

http://www.engelliler.biz/forum/ali...jel-soketli-nelaton-sonda-temin-ediyoruz.html

re

Bugün benide aradılar BAĞKUR dan ödeme yapılmayacak diye. Ortada kaldık ne yapıcaz. Ben 11 sene önce yaptım kazayı nerden bulcam sigortayı, bulsam bile ödeme yapıcakmı?

Hey allahım ya. Nasıl bir iştir bu anlamadım. Bari nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda yol göstersin kurum!?

valla bulent bu konuda bi çözüm bulmamız lazım.. bi yazışma yapalım dilekçe verelim yada buyuk sehirdeki arkadaslar bi kuruma ugrasın..

Konuyla ilgili uygulama açısından tecrübesi olan oldu mu?

bugün medikalcim gene aradı recete için ankara da sgk trafik kazası sonucu felc kalmış olanların sonda giderleri ödemesini yapmıyormuş diğer illerde uygulama nasıl ve bunun sonu ne olacak

Bu kanunla ilgili bilgim şunlar kısaca
trafik sigortasında hakettiğin tazminat kadar tedavi giderlerin var
bu tedavi giderleri hakkın trafik sigortasında saklı kalmak kaydıyla duruyor
saglık bakanlığının yaptığı açıklamaya göre bu biriken para çok büyük bir havuz oluşturmus ve bu paralar sigorta şirketlerinin cebinde duruyor yani parayı işletiyorlar
bakanlıkta böyle bir karar almış trafik kazsı geçiren bütün herkez medikal protez ve sandayelerin bu bütceden karşılayacak bundan sonra içerdeki paran bitene kadar bitince tekrar sgk ödemeleri yapıyor
ama bu kanunda çok büyük boşluklar var ve medikal firmaları bu kanunları çok güzel değerlendiriyorlar
mesela ayağa kaldıran sandalye yazdırdın doktara (ellerin tutsun tutmasın yazıyorlar)bunun normalde piyasa fiyatı diyelim 15 000 tl ama medikal firma buna 25 000 tl lik fatura kesiyor ve sorgusuz sualsiz alıyorlar bu parayı
bu bence yerinde bir karar ama bürokrasıden dolayı milletimiz rezil oluyor ve medikaller haksız kazanç elde ediyor
vatandaş 10 sene önde trafik kazası geçirmiş ortada ne trafik sigortası ne bir yetkili var sgk nın dediği sadece biz ödeme yapamıyoruz bi yönlendirme veya yardımcı olmak yok

bende 14 myıs 2009 da trfk kazası yptım bende duydum 3 ay once cıktı bu knun ama ugrasıyolrdı gerı cevrmk ıcın olmamş demekkı halımız nolucaksa vuran vurana

slm bir gelişme varmı arkadaşlar ne olacak halimiz böyle bizim vay halimize vayyyyyyyyy

arkadaşlar bu konu halloldu, ben de sıkıntı yaşadım, 1,5 yıl medikalcim bana fatura kesti, ben sgkya götürdüm aldılar kayda ama ödeme çıkmadılar. neticede 3-5 ay önceydi. yeni çıkan bir torba yasada SGK ve zorunlu trafik sigortası arasında bir pirim paylaşımı ayarlandı ve 14 aylık sonda parasını birden TCZB ye adıma yatırdılar. Medikalci aradı etekleri zil çalıyordu garibimin. 4 bin küsür TL para havale ettim kendisine hemen alır almaz.

hala sıkıntı çeken var mı?

Arkdaşlar bugune kadar bende böyle bir durumla karşılaşmamılştım.Ancak bugun 2 aylık malzememi firma eve getirdi.DAha önceden bana söylediği kaza sırasıda polis yada jandarmanın tutanağının bundan sonra ödemeler için gerektiğini söylemişti.Benim kaza 21 önce olmasına ragmen o kaza raporum evraklarımın için deymiş ve ohh diye derin bir nefes aldım, ki sorun yaşamayacağım diye düşündüm.Ancan bu akşam firma yetkilisi kaza yaptığım aracın sigorta firmasındanda sonda ödemesini almadığıma dair bir yazı gerektiğini söyle.Tabii 21 önce olan bir kazada o aracın hangi sigorta firmasına ait olduğu ile ilgili bir belge elimde yok.Kaza yaptığım firmada çok oldu kapanalı patronlar dahi ortada yok.Şimdi hangi firma olduğunu bulmak için uğraşıyorum bakalım nerden nasıl bulacaksam 21 yıl önceki sigorta şirketinin ne olduğunu.Hani engelliye kolaylıklar sağlanıyordu ya aha bizekolaylık.Bu konu hakkında fikir olarak nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bilgi paylaşırsanız sevinirim.

arkadslar oyle bısey yok ınanmayın bazı uckagcılar trafık sıgortasından tazmınatt alıncanı bıldıklerınden oyle yapıyorlar skg sosyal guvencesı olsun olmasın trafık kazasında sakat kalmıs butun kazazedelerın ıhtıyaclarını sgk karsılıcak ve faturayı trafık sıgortaslarına hazıne ye yollucak hepsı bu

Üst Alt