Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araçlardaki Fiyat Artış Miktarları ve ÖTV indirim Sınırı: alınan-alınamayan araçlar

Konular
24
Reaksiyonlar
0
2020 EYLÜL AYI İTİBARİYLE ARAÇLARDAKİ FİYAT ARTIŞ MİKTARLARINA GÖRE ÖTV İNDİRİMLİ ALINABİLEN ve ALINAMAYAN ÖRNEK MODELLER
DSwSH1.png

Oh oh oh, bazıları hayal eder bazıları alır! Bu güzel tabloya sebep olanların ellerine sağlık. Çok güzel geçirdiler sahiden bu millete.

Bu arada tabloda eskiden alınabilen ama artık hayal olan Passat Variant, Megane Sport Tourer vb. büyük bagajlı araçlar yok.

2021 yılında da 370000 civarı olur bence tabiki arabalarda artar yine sıfır güzel araba alamayız. Özel tertibatlı araç kullananlar yurt dışına yönelmeli

Evet, tablo satılan mevcuttaki araçların 3 te biri bile değil, daha bir çok marka model eksik, tabloya eklenip sayı çok daha artırılabilir. Sınır üzerinde kalan ve alınamayan çok fazla marka/model var, dikkat ederseniz bazı pahalı markaları hiç eklemedim bile; Volvo, Mini, Lexus, Infiniti, Aston Martin, Land Rover, Porsche, Maserati, Jeep, Jaguar vs...

Farklı segmentlerde ortalama güvenlik ve hacim ihtiyaçlarını karşılayabilecek modelleri alabilmek koşulu ile sınırlamayı hala savunuyorum bu arada. Çünkü devlet her vatandaşına yaptığı muameleden farklı olarak engelliye bedava lüks yat verse, bunda toplumsal etik açısından bir kusur görmeyip tereddütsüz alacak çok fazla engelli var. Bu tür ayrıcalıklar, engellinin sadece dezavantajlı olduğu konuda fırsat eşitliği sağlamanın dışına taşarsa (ki olan bu), amacından çok farklı sıkıntılar doğurur. Yasayı yapanda, uygulayanda, tâbi olan da, bu yasanın neden var olduğunu unutur ve herkes birbirini suçlar.

Yani özetle baştan beridir savunduğumun aynısını söylüyorum; en ucuz baz donanımlı araca bile ulaşamayan, hareket kısıtı olan engelliden; değil sadece ötv, başka hiçbir vergi de alınmamalı. Ancak standart donanımın haricinde üst paket müzik/ses sistemi v.s gibi araca keyfi eklenen eğlence opsiyonlarının ötv si her türlü tahsil edilmeli.

Son düzenleme:
SiyahPelerinliAdam

çok güzel bir çalışma olmuş ellerinize sağlık. tabloyu, Naci Ağbal, Mustafa Elitaş ve Engelli bir Ak Parti Konya milletvekilimiz Ahmet Özdemir Bey' e aynen ilettim. Ahmet bey aynen şu cevabı verdi ; 'Durumu bakanlıklara ilettim. Yılbaşından sonra yeni tespit yapılacak orada değerlendirilecek inşallah'

SiyahPelerinliAdam

Aynı yerde durup bu başlığı nasıl açtığını anlayamıyorum doğrusu. Müzik sistemi vs. diyerek konuyu sulandırmaya gerek yok. Dün Passat Variant alırken bugün Polo-Golf almak canını sıkmıyorsa, bu başlığı açman saçma.
Neyse, konuyu karıştırmak istemem. Herkes baksın ve nereden nereye gelindiğini görsün. Mutlu olan olsun, küfreden küfretsin.

SiyahPelerinliAdam
Hocam eline saglık.
Türkiye de opsiyon seçme diye bi şey kalmadı gibi bi şey.
Bayiler arabalara 2-3 standart paket yapıyorlar ve onları getirtiyorlar.
Yok işte, şu olsun bu olmasın diye bi şey yok yani.
Zaten mevcut sistemin komple değişmesi lazım.
Düşünsenize yürüme ve hareket kabilyeti kısıtlı olan biri %80 rapor alıp muafiyetli araç alamıyor ama sadece sag kolunda sıkıntısı olan biri muafiyetli araç alabiliyor.
Neresinden tutsan sıkıntısı var.
Sadece rakamlarla olacaklar işler değil malasef.

Şubatta 162.000 tl'ye aldığım aracım, şuan 250.000 tl olmuş.
Bayilerde zaten yok.
Satsam aynısını alamıyorum.
Daha araçların tanıtımı yapılmadan, or.... Çocuğu galericilere düşüyor.
Bu or..... Çocukları ile anlaşan bayi satış danışmanlarının da taa a....
Şimdi 130.000 tl çıplak fiyatı olan araçlar %80 vergi dilimine giriyor.
Şu an bir çok ( alınabilir ) araç 120bin küsür çıplak fiyatta.
1 ay sonra hepsine 40 bin tl civarı zam gelecek. Çünkü vergi dilimi değişecek.
Ondan sonra artık fiat egea ( boş paket ) peşinde koşar bu millet.
Araba almak iyice hayal olacak.
Avrupa Birliği vatandaşı da 6 asgari ücrete sıfır audi alıyor.
Alkışlarla...😡

OturanBoğa
Ben de yazdıklarından, anlayamadığını anladığım için cevap yazma ihtiyacı hissettim zaten.

Konuyu sulandırmak istemediğimi, önce zihnen hazmetmelisin. Çünkü bunu yapmaz isen, önyargılarla beni anlamamaya devam edeceksin. Sulandırmak istesem insanları küfretmeye davet ederdim mesela.

Tekrarlıyorum kastettiğim şey şu;

- Bir engellinin bagajına tekerlekli sandalyesinin sığabileceği hacimde ve nispeten daha güvenli bir aracı alması için normal bir vatandaşa kıyasla yapılan ayrıcalık ile

- 6 yerine 12 hoparlörden çok daha kaliteli müzik dinlemesi için yapılan ayrıcalık

aynı amaca hizmet edemez ve ikincisi gibi örnekler engellilerin gerçekten ihtiyacı olan haklarının, istismar edilmesine ve elinden alınmasına sebep olan temel yanlışlardan biridir.

Ha bu arada topluma faydalı mesajı buradan vermek çok gerekliyse eğer; bence hiçbir konu da küfretmeye gerek yok, zira edenler genelde hayatına pişman ve mutsuz devam ediyorlar.

Mami Junior
Rica ederim Muhammet.

Sistemin değişmesi konusunda katılıyorum. Maalesef bazı yanlış uygulamalar ve istismarlar sebebiyle, gerçekten engellilerin ihtiyacı olan haklar da engellilerin elinden alınıyor.

tanerbudak
Rica ederim Taner. Senin de eline sağlık.

Hayır değil.

İlgili donanım paketinde, içerisinde 8 hoparlörün bulunduğu "standart" sunulan ses sistemini tabiki muafiyet kapsamında alabilmelisin, buna kimsenin itirazı yok. Ancak hiçbir standart sunulan donanım paketinde yer almayan sadece senin talebinle ve rızan doğrultusun da opsiyon donanım olarak satın alabileceğin;

Dynaudio Confidence, 16 Kanal amplifikatör, 10+1 hoparlörlü 700Watt ses sistemi için

10.000 TL üzerinde fark ödemeye razı olduğunda, bunun ÖTV sini engelli de olsan ödemelisin demek istiyorum.

Şimdi anlaşıldı mı?

SiyahPelerinliAdam

Ne hoparlörmüş arkadaş! Tamam, ben hoparlörü tümüyle çıkartılmış, içinde cd çaları da olmadığı hali ile Passat Variant alabilir miyim sence?

Beni itham ederken gerçekten sen sulandırıyorsun meseleyi. Fiyatlarla, gelirinle, alım gücünle, yahut ülke ekonomisiyle ilgili bir sıkıntın varsa muhatabının ben olmadığımı bilmelisin, kaldı ki ülke şartlarına ilişkin belki benzer şeyler bile düşünüyor olabiliriz. Fakat benim anlatmaya çalıştığım konu özelinde senin nasıl bir Variant alıp, alamamanın konuyla pek ilgisi yok.

Umarım istediğinden çok daha iyi standartlarda bir araca binebileceğin günler görürsün Bülent.

Sağlıcakla...

Tekerlekli sandalye kullanan engelliler genelde uzun yolda bir eli gaz-fren diğer eli direksiyonda olur. Su içmeye kalksan bile arabayı durdurup öyle içmen gerekiyor. Bugün Çoğu markanın orta paketinde bile hız sabitleme yok. Fakat hız sabitleme benim gibi engelliler için bence hayati önem taşıyor. Hatta otonom sürüş donanımları bile bizim gibi engellilerin alacağı araçlarda standart olmalı. Şerit takip sistemleri veya adaptif cruz kontrol gibi sistemler bizler için uzun yolda rahat nefes almamızı sağlayacak sistemler. Bu konuda engelli olmayan insanlar karşı dezavantajlıyız. Bu tür sistemler bizim hayatımızı kolaylaştıran sistemler. Kaldı ki çoğu markanın ful donanımlı modellerinde bile yok. Pozitif bir avantaj sağlayacaksa neden bu imkanlardan mahrum kalalım?

fatih_123

Evet Bmw318i aldım Türkiyeden daha ucuza mal oldu herkese yurt dışından almasını tavsiye ediyorum

2008 yılında aldığım 21000tl lik polo bugün 100000tl civarında 5 katına çıkmış artık bu ne kadar olur bilmem
Mami Junior

cemocan33

Demek istediğim 10 sene sonra o arabayı sattıgında , yeniden yerine yeni bi araba koyabilecekmisin mesele o.
TR de 5 sene olmasının sebebi o.
10 sene az bi süre değil, bide arabanın en az 3 yaşında oldugunu varsayarsak 13 yaş.
Herkesin kendi tercihi tabi, eğri oturup doğru konuşmak lazım.

bence yerine alır bir araba herkes 3 yaşında arabaya binmiyor veya sıfır almıyor 20 yıllık arabayada binenler var
Mami Junior

cemocan33
Öyle demek istemedim hocam,
10 sene sonun da sen tekrar araba almak istediğinde elindeki araba 13 yaşına gelecek ve satmak istediğinde fiyatı haliyle baya az olucak.
5 yaşında ki bi aracı satıp üzerine az bir para koyup tekrar alabilirsin, ama 13 yaşındaki bi arabayı satıp üzerine daha fazla para koymak gerekicek.
ve araba yaşlandıkca da arabanın masrafları artacak vs.
birde ordan arabayı alıp getirmende bi masraf sonucta.
sen almışssın hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesi ama herkes için kolay değil bu.
Demek istediğim , hesabı iyi yapmak lazım

Bu senin düşüncen ama engelliden engelliye süre yok hemen satılabiliyor ayrıca 3 yıl sonra ötv sini ödeyip herkese satabiliyoruz. Türkiyeden megane alıp 5 yıl da döküleceğine almanyadan bmw, vw, audi al 10 yıl bin yine megane göre değer kazanır tabi bu benim fikrim. Herkes işine geldiğini alsın
Mami Junior

Avrupa arabanın kalitesi ortada ama 600 bin doküntü arabalar 40 bin lira yahu memleket hiç iyiye gitmiyor yakında 3 tekerlekli bisikleti zor alacaz

Üst Alt