Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araç almak için aldığım rapor %40'ın altına düşerse emekliliğimin durumu ne olur?

turan1977

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
1
KKELEBEKK
merhaba benim ehliteim b sağ polio sekeli % 40 raporum var 2013 tarihli.emekliyim ötv indirimli araç alma şansım varmıdır kısmet hnm.

turan1977

Sağ bacak polio sekeli isen oran önemli değil hastaneye başvuru yaparak özel tertibatlı araç kulanması uygundur yazısı alman lazım heyete gireceksin ve ehliyetin deişecek kodlamalar yazılacak kısacası ötv den yararlanırsın

avgan

kardeş burda bazı arkadaşlar yazıyor oranın % 40 ın altına düşerse emekliliğim tehlikeye girermiş bunu göze alın diyorlar ?

anlamadım ne hakkı, ben oranım düşerse araba alim derken emeklilikten olmayayım diye düşünüyorum.

KKELEBEKK

merhaba kısmet hnm benim 1995 ten beri b ehliyetim var..% 40 ortopedi sağ ayak polio sekelim var 3-4 cm kısalık..vergi indirimi ile emekli oldum şimdi ötv indirimli araç almak istesem rapor oranım düşerse emekliliğin tehlikeye girer diyenler oluyor.sizce doğrumu ehliyetimi değiştirmek istesem ne olur sonuç

turan1977

merhaba , kendi arkadaşımın başın ageldi .o da çocuk felci ile bacak kısa kalmış. eskiden %40 raporu varmış ama hiç vergi indirimi almamış.ötv olayı çıkınca gidip başvuru yapınca %20 verdiler.ama araçta aksam değişikliği yapılacağı için ötv siz araba aldı ama diğer haklar yandı.iyi düşünün getirisi götürüsü iyi tartmak lazım.%20 alırsanız emeklilik yanar direk ayrıca eski yönetmeliğe göre rapor aldığınızı ispat vs hakların geri alınması için mahkemelerde uğraşacaksanız. bu platformda ben iyi örnek duymadım. arkadaşım tek ayakta sekel vardı .ben de raporumu yeniledim %96 aldım ama yönetmelikte sürekli olması gerekirken keyfine 2 yıllık verdiler.araç almak istesem araç yok bu limite.araç yok yani.sizce değer mi?

desenize pirinç almaya giderken evde ki bulgurdan olmayalım ? eskiden ortopedi için oran yoktu ötv de. lütfen bilgi verirmisiniz

En son alınan rapor geçerli artık %40 altına düşerse emeklilik iptal ediliyor maalesef aynı sorun ben de de var emekliyim rapor yenileyip aracımı değiştiremiyorum çok büyük bir risk arac alayım diye emeklilikten olmayın

Engelli oranı düşerse sgk nın radarına takılırsınız tekrardan kontrol raporu isteyebilir risk alırsınız

turan1977 eğer ehliyetinde kısıtlama kodların var ise araç için ilindeki vergi dairesinde engelliler birimine gidip raporunu göstermen gerek bunun kararını onlar verir şansın %50 %50 ama ehliyetinde kısıtlama kodun yoksa ilk önce ehliyetini değiştirip tekrar engelli raporu almak zorundasın

Birde evet yeni rapor alırsan %40 ın altına düşersen emekliliğin gider çünkü ötv için ayrı bir rapor alınmıyor

avgan
avgan eğer rapor oranı düşerse emeklilik iptal olur devlet hak falan tanımıyor maalesef

Merhaba Arkadaşlar,

Benim de aralık 2004 yılında işkur aracılığı ile aldığım %40 ortopedik sürekli engeli raporum var. Haziran 2005 te özel sektörde engelli kadrosunda çalışmaya başladım. aralık 2005 gibi ankara dan 3. derece vergi indirim yazımı da aldım. Bu sürekli raporum olmasına rağmen araç alım sırasında benden rapor isteniyor. sürekli olan raporum varken neden yenisi isteniyor anlamış değilim. Yeni rapor alım sırasında ayağımda hiç bir gelişme olmamışken verecekleri rapor %40 un altına düşerse, bu rapor sadece araç almama konusunda mı geçerli olacak yoksa bütün işlemlerim için mi geçerli olacak. işlemler; emeklilik, ücretsiz iett kartı, özel sektör de engelli kadrosunda çalışma gibi.

celik
turan1977

Her ne maksatla alınırsa alınsın %40'ın altında bir orana sahip yeni rapor sgk açısından kontrole çağırılma ve olası emekli maaşının kesilmesi riskini doğurur. Yaşamsal değilse bu riske girilmez.

Not: Ehliyet alırken verilen raporda oran bulunmaz. Araç alım raporunda ise oran bulunmak zorunda.

bülent bey eskiden ötv için oranın önemi yoktu yenimi çıktı ben şimdi sağ polio sekeli ile emeklilik riske girmeden ehliyeti değiştirip ötv indirimli araç almam imkansız mı ?

turan1977

ötv için oranın önemi yok. Ama düşük oranlı rapor alınırsa bu sgk/emeklilik için risk doğurur.

polio sekeline 40 vermezler zaten..zaten zor bela 40 almışım..haklısınız

celik sadece araç almak için ayrı bir rapor yok tekrar engelli heyetine girip yeni rapor alacaksınız başka yolu yok eğer aldığınız rapor % 40 ın altına düşerse sgk kontrol için büyük ihtimalle çağırır o yüzden dikkat edin

B ehliyetle nasıl devam edeceksin hocam
Ehliyeti bu yılın sonuna kadar değiştirmek gerekiyor
Bende de sağ ayak polio var
Ehliyet yenileme için aile hekimine gidip rapor alacaksin
O da senin durumunu fark edecek ve devlet hastanesine sevk edecek
Yani ehliyeti mecbur değiştireceksin ama otv den muaf arac almak için tekrar heyete girmen gerekecek
Bence ehliyeti degistir ve otomatik vites arac al ve gerekli tertibatı yaptırıp kullan

Tekrar heyete girersen rapor oranin düşebilir
Emeklilikte riske girer

Yani demek istediğim ehliyeti değiştirmek için önce aile hekimi sonrası uzman doktora sevk, ordan da il sağlık heyet kontrol ile ehliyeti değiştirip yeni ehliyetine uygun bir tertibat yaptırıp o araci kullanın

Otv den muaf arac almak için tekrar saglik raporu isterler o zaman da oran düşebilir ve emeklilik riske girer

En güzeli ehliyetinizi yenileyip 2. El bir otomatik arac alıp yeni ehliyetinizdeki koda göre tertibat yaptırıp kullanin

bahadir_03 sağlık raporunu aile hekimden alma zorunluluğu yok rapor veren sağlık merkezleri var çokta para tutmuyor o iş çözülür sıkıntı yaşamaz ki aile hekimi de sevk istemediğin sürece sevk etmez

Iyi de arkadaşın normal ehliyeti var
Yeni ehliyet için son süre bu senenin sonu.
Rapor için ilk önce aile hekimine gitmek gerekiyor, sag ayak polio sekeli birine aile hekimi nasıl sürücü olur raporu verebilir?
Artık eskisi gibi değil kılı kırk yarıyorlar
Bu yüzden mecbur uzman doktora sevk ediyor
Uzman doktor eğer seni ehliyet almaya uygun raporu verirse ordan il sağlık müdürlüğüne sevk ediyor ve oradaki heyet seni görüp onay veriyor
Başka yolu varsa bizi de bilgilendirin de bu kadar teferruatla uğraşmayalım
Çünkü bende de aynı durum var , b ehliyetim var ve yenilemek için sene sonuna kadar vaktim var

bahadir_03 Ehliyeti değiştirmek isteyen kişiler; aile sağlığı merkezlerinden, üniversitelere ve bakanlıklara bağlı sağlık tesislerinden, özel hastanelerden, özel polikliniklerden, tıp merkezlerinden ve özel muayenehanelerden sağlık raporu alabilirler. Engelli ehliyeti olmadığı için halledebilir ben otomatik kullanıyorum der sıkıntı olmaz

benimde % 40 raporum var ve emekliyim.25 yıllık b ehliyetim var,ötv indirimli araç almak isteğimde burda bir sürü kafam karıştı..oranın düşerse emekliliğin iptal olabili dediler.bende b ehliyeti olarak devam ediyorum.özel hastaneden sağlık raporu aldım ehliyetimi yenilettim keşke diyorum emekli olmadan önce rapor alırken ötv içinde başvursaydım.ortopedik engelliyim

40 altına dusmedigi sürece süreli bile verseler ilk aldığın sürekli raporu ömür boyu kullanabilirsin vergi indirimide aynı şekilde

Zaten sürekli vergi indirimin yok mu emekliligin nedeen riske girsin ki ?

samedo99

kime sorsak emekliliğin iptal olur diyorlar.bende b ehliyeti ile normal araç kullanıyorum risk almamamk için devam yani.27 yıldır b ehliyetim var

merhabalar 2014 ten beri emekliyim, bu aralar iptal emeklilikler yazılıyor.ben % 40 ile 2014 de emekli olmuştum sağ bacak polio sekeli şimdi emekliliğim iptal olsa 9 senedir ödenmeyen sigorta pirimi filan aklımda deli sorular nasıl olacak,bu nasıl sistem verilmiş bir hak var.sizce iptal olur mu ?

benim % 40 raporum var emekliyim sağ ayak polio sekeliyim 1995 ten beri b ehliyetim var onu değiştirip engelli ehliyeti alabilrimiyim emekliliğimi etkiler mi.

@turan1977

Ehliyeti alabilirsin, ehliyet için aldığın rapor emekliliğini etkilemez.
Bende eski rapor ile emekliyim, 2 sene önce ehliyeti değiştim, tertibat kodlu ehliyet var. Ehliyeti değişmen emekliliğini etkilemez ama ötv muafiyeti için raporunu değişmen sıkıntı olabilir. Ben o riske girmiyorum, tercih sizin.

Üst Alt