Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Araç almak evde bakım aylığının kesilmesine ya da bağlanmamasına sebep olur mu?

ablacım arac alıcak gelırım olursa zaten sen arac alıcak gelırın var bu arabayı nasıl alıyorsun bız sana para vermeyız dıyorlar aylıgı kesıyorlar bole bır tezatlık olabılır mı 2 türlüde sıkıstırıyorlar zaten vermemek ıcın yanlıs mıyım ?

herkese merhaba..
Kalem abla daha önce yardımcı olmuştunuz şimdide yardımlarını esirgemeyecegini düşünüyorum!!

babamın yuzde 90 agır engelli raporu var ve annem evde bakım parası alıyor.babamın saglığı yerindeyken kullandıgı aracı var. (araç annemin üstüne ) babam ameliyat olup rahatsızlandıktan sonra araç kullanması tehlikeli oldugundan dolayı kız kardeşimin kullanabilecegi otomatik bir sıfır arac almak istiyoruz.

şuan elimizdeki aracın fiyatı 35000 tl civarı almayı düşündügümüz arac 75000 tl civarı aradaki farkı kardeşlerimle birlikte verecegiz yani babamdan ve hanesinden herhengi bir meblag cıkmayacak.bu durumda evde bakım aylıgı kesilirmi.(hanede babam annem ve kız kardeşim yaşıyor gelirleride 1800 tl+ evde bakım aylıgı)

vadelı hesabı bildirmek zorundayızmı sonradan sorun olurmu

arkadaşlar 450karelık y azlık ev alınca bakm maşı kesılırmı nasıl hesaplama yapılır geçip geşmesini nasıl anlıyacaz yardımcı olrusunz

Peki ,ÖTV indirimli araç alırken, gelir göz önünde bulunduruluyorsa ,insanlar bu 60 milyarlık araçları nasıl alıyor???evde bakım maaşı bağlanan birinin geliri zaten azdır ...konuya açıklık getirir misiniz?

Bu gün herhalde sıfır araçların en düşük fiyatı en az 45 bindir. Adamın keyfi olarak harcayacak bu kadar parası olsa zaten 2022 maaşı talebinde bulunmaz. Bir yakını alıyordur arabayı, onu da hastaneye götürüp getiriyordur aldığı arabayla. Elbette istisnalar vardır, ama genel kaide böyledir bence.

Gayrı resmi gelir nedir anlamadım gitti. "tespit" edemiyoruz, ama "şüphelendiğimiz" için aylığı kesiyoruz (!). Adaletin ilkeleriyle dalga geçiyorlar adeta.

Cvp için teşekkürler, 45 binlik araç ta ne kadar indirime gidiliyor peki tahminen ?

Papatya tarlası

internette ötv hesaplama siteleri var. oradan bakınca 45000'lik bir araç 31000 civarlarına iniyor. Google "ötv indirimi hesaplama" diye aratın bulursunuz o siteleri.

Abla ben gittim sosyal hizmetlere sordum 854 lira altı kişi başı düşen gelir var ise dedi. Bakım aylığı bağlanırmış. Kurumdaki bayan söyledi. Sende ki rakam nasıl 423 oluyor. Şu durumu bi netleştirelim. Birde Bu asgari ücretin 3/2 si nin 120 katını geçmiyorsa bakım aylığı kesilmez deniyor. Bunu soramadım.

@Ertekin66 tabi ki olayı netleştirelim ablası:)

evde bakım aylığında hanede kişi başına düşen aylık gelir, 847,16 TL'yi geçtiğinde evde bakım aylığı baglanmaz. 2022 engelli aylığında ise hanede kişi başına düşen aylık gelir, 423,58 TL'yi geçtiğinde 2022 aylığı baglanmaz.

bu miktarlar 2017 yılı için geçerlidir. 2018 yılı için yeniden düzenlenecektir.

ben hep bu şekilde bilgi verdim özetle:)

araç alındığında, 2022 aylığında aracın kasko/rayiç degerinin 120'de biri hane gelirine eklenir. ayrıca araca ödenen para da dikkate alınır. yapılacak ilk sosyal incelemede hanedeki sınırın geçtiği tespit edilirse 2022 aylığı kesilir.

ama evde bakım aylığında "aracın kasko/rayiç degerinin 120'de biri "şeklinde hesap yapılmaz.

evde bakım aylığında, evde bakım aylığı baglanmadan önce araç sahibiyseniz ve araçtan gelir elde etmiyorsanız araç gelir hesabına dahil edilmez. ama evde bakım aylığı aldıktan sonra araç alırsanız araça ödenen para sebebiyle hane geliri yeniden hesaplanır. eger hanedeki beyan edilen ve tespit edilen gelirle araç alınmışsa ve hanede kişi başına düşen aylık gelir 847,17 TL'yi geçmiyorsa araç almak sorun olmaz, evde bakım aylığı kesilmez.

ama beyan edilmeyen bir gelir tespit edilirse, hane dışından birinin parasıyla araç alınırsa, araca ödenen paranın aylık ortalaması hane gelirine eklenir. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 847,16 TL'yi geçerse evde bakım aylığı kesilir.

evde bakım aylığı alanlar araç alırsa ve satarsa bunu en kısa sürede evde bakım aylığı aldıkları aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne bildirmek zorundalar. aksi halde haklarında hukuki işlem yapılır.

Peki 200 bin tl araç alırsam Evde bakım aylığı ve 2022 maaşlarının kesilmesi söz konusu mu

Teşekkürler.

Yani evde bakım aylığına başvurmadan arabamızı alalım. Sonra beyan değişikliğine mahal vermeyelim. Araç alırken de abartı dan kaçınalım. İhtiyacı lükse dönüştürmeyelim.

Tam anlatamadım galiba. Şu an meclise sunulan önergede 200 bin tl.ye kadar araç alınmasının öngörüyor. 199 bin tl araç alınırsa evde bakım aylığı ve 2022 maaşlarında kesilme işleminde değişiklik var mı? şu an kişi başı gelir testine göre yapılıyor.

2 engellı kardeşim var birisi vefet etti 2ci engelli olan kardeşim çok sitrese girdi onunla arkadaş gibi hemde garde 45 veya 50 ere karelık almayı düşündük onun içi iyi olcak fakat bakı maşı kesilirmi eve giren net annem 1250tl ben 1530tl kardeşi 2022 maşı allıyor 1770tl evde 5 kişiyiz biri ayrılcak ocakta buna göre bakım maşı kesilirmi yardımcı olurmsunuz benım durumda olan varmı

Üst Alt