Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ankara'da yaşayan engellilere su faturalarında indirim uygulaması var

öteki

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Değerli arkadaşlar,

Ankarada su ücretlerinde engelli abonelere indirim uygulanacak.
ASKİ nin Ulus Rüzgarlı sokaktaki mavi binasındaki Abone işlerine gideceksiniz.

* Sakatlık raporu fotokopisi
* Nüfus cüzdanı fotokopisi
* Özürlü kimlik fotokopisi
* Su faturası

Bu belgelerle müracaat edeceksiniz ve su faturanız engelli tarifesinden uygulanacak.

- aboneliğin engelli üzerinde olması gerekiyor. yani su aboneliğini ailedeki engelli kişinin üzerine yapacaksınız.
- her engellinin sadece bir aboneliğine indirim uygulanacak.

Not: abone işleri için bir kat yukarı çıkmak gerekiyor. orasıda merdivenli. ancak diğer genel müdürlük binasındaki asansörle çıkıp uzun bir yoldan sonra ulaşılabilir.
ben halkla ilişkilerle konuyu görüştüm giriş kata alınması için. o işlemin ancak o kattaki birimden olabileceğini söylediler. engelli arkadaşlar halkla ilişkiler biriminden yardım alabilirler. ayrıca engelli arkadaşların evrak kabul ve form doldurma işleminin giriş kattan alınmasını rica ettim. ileteceklerini söylediler. fakat sanırım üst kata çıkmak şu an gidenler için gerekecek gibi. üst katta sıra beklemeden işlemlerini bankonun içinden hallettirebilirler.

- oradaki şef bayanla görüştüm. indirimin %99 olduğunu söylediler. daha önce sadece gazi ve şehit yakınlarına yanılmıyorsam %40 yada %60 indirim uygulanıyormuş. şu an bu bütün engellileride kapsayacak şekilde ve herkes için %99 olarak genişletilmiş. (ben en azından %10 su parası alınması taraftarı olduğumuda ilettim.) ayrıca bu uygulamanın her engellinin sadece bir aboneliğine olması da memnuniyet verici. suistimali engellemek için. ama 2 kere gelen olduğunu da ilettiler. keşke bir müeyyidesi olsa. her yerde olduğu gibi engelliler arasında da suistimale yatkın insanlar oluyor. bunları ayıklamamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Bir engelli arkadaşımız evinde elektrikli bir cihaza bağlı olarak yaşıyor. ve ailenin yüksek gelen elektrik parasını ödemeye gücü yetmediği için bu arkadaşımız başkent elektrik dağıtıma (BEDAŞ) a indirim uygulaması için dilekçe verdi. fakat hemen cevap geldi böyle bir uygulamamız ve tarifemiz yoktur diye.

biz de dernek olarak bu arkadaşın dilekçesi ve red yazısının üstüne TEDAŞA bir üst yazı yazarak; gaziler ve şehit yakınlarına uygulanan elektrikteki indirimli tarifenin tüm engellilere uygulanması talebimizi yazdık. çünkü gazi ve şehit yakınları kadar bu şekilde ihtiyacı olan birçok engelli olduğunu belirttik. henüz bir cevap alamadık. ama konuyu takip ediyoruz. lütfen sizlerde TEDAŞA MAİL TELEFON DİLEÇE İLE şehit yakını ve gazilere uygulanan bu indirimden bizde yararlanmak istiyoruz diye taleplerinizi iletin.
saygılar sunuyorum.
TSD Ankara Şubesi
Murat ŞAHİNBAZ

Ben bugün başvurdum son derece kolay oldu, rapor yerine özürlü kimlik kartı fotokopiside olabiliyor, her yıl temmuz ayında belgeleri yenilemek gerekiyormuş, görevli bana indirim oranının % 90 olduğunu söyledi.

su faturaları

benim anlamadıgım fatura babamın üstüne ben kendim alabilmem için babamın kapatması gerekmez mi yoksa direk baş vurumu yapmamız lazım cavabınız için teşk

Re: su faturaları

falim' Alıntı:
benim anlamadıgım fatura babamın üstüne ben kendim alabilmem için babamın kapatması gerekmez mi yoksa direk baş vurumu yapmamız lazım cavabınız için teşk

babanın kapatmasına gerek yok, baban gitmeden de oluyor

istenen belgeler-abone ad değişikliği için

ev sahibi iseniz tapu fotokopisi
kiracı iseniz kira kontratı
nüfus kimlik fotokopisi
su faturan
yanında 35 ytl getir

bu belgeleri abone kabul yazan yere gidiyorsun 2.katta

indirim uygulamak için istenen belgeler

rapor fotokopisi
nüfus kimlik fotokopisi

%90 indirim uygulanıyor, her yıl temmuz ayında rapor ve kimlik fotokopisini getirmen gerekiyor

su faturası

ne kiracıyım nede ev sahibi yani ev babamın tapusu babamın ginede tapu götürülecekmi :lol:

arkadaşlar ben bugün askiye uğradım indirim varmı dedim memura memur bana "bayağı indirim var" dedi oranı sordum % 60 dedi evi yeni aldığım için önce ilk aboneliği oldum daha sonra raporumu götüreceğim belge olarakda nüfus cüzdanı fotokopisi ve rapor fotokopisi istedi şimdi tam olarak bilmiyorum indirim %90 mı % 60 mı onu abone olduktan sonra araştıracağım

arkadaşkar bugün başvurdum benden rapor ftkpsi, nüfus cüzdanı ftkpsi, abone numarası ve dilekçe ile işlemlerinizi başlatıyorlar 10 gün sonra kartınıza geçer dediler (su saati kartlı) indirim oranını sordum % 90 dedi ama bana gerçekçi gelmedi arkadaşlar benim size sormak istediğim daha önce abone olupda su alan arkadaşlardan indirim oranını tespit edn varsa bilgi versin teşekkürler

ne kiracıyım nede ev sahibi yani ev babamın tapusu babamın ginede tapu götürülecekmi :lol:

Oğlusu olduğun için babanın tapusunu götürebilirsin sadece 1. derece yakını bu işlemi yapabilir.

ev sahibi iseniz babanın tapu fotokopisi
nüfus kimlik fotokopisi
su faturan
yanında 35 ytl getir
rapor yada özürlü kimlik kartı da olabilir

% 90 arkadaşlar indirim. bu konuyu bayağı bi önce ben dile getirmiştim. bazıları biraz geç kaldı ama olsun yinede hatırlatanlara teşekkür :D

SU FATURASI....
Arkadaşlar benim 6 yaşında(%99) engelli bir kızım var, su aboneliği de benim üzerimde acaba bende bahsekonu indirimden bende faydalanabilirmiyim? bilgilendirirseniz sevinirim TEŞEKKÜRLER...........

Anklara Belediyesinin bu uygulaması gerçekten çok güzel. Engelliler adıana. Diğer belediyelerinde bu uygulamayı örnek alarak gerekli kararlarını Belediye meclislerinden geçirmelerinin zamanı hala gelmedi mi?

arkadaşlar saycımız kartlı yinede aynı indirim sözkonusumu acaba bilgisi olan varmı???????

merhaba korhus benim sayacımda kartlı ve indirim kartlı sayaçlarada var bilgin olsun

Askinin su faturalarında ki indirimi için geçen yıl başvurmuştum.Bana her yıl yenıleme yaptırman gerekıyor demişlerdi.Bu kaydı yenıletmek ıcın iki gün önce Askiye gittiğimde İndirimli su abonelıklerı ıcın 2009 yılı için yenıleme yok dedıler.2010 Temmuz döneminde gelin dediler.İlgililere duyurulur.

Benim bildiğim su aboneliği engelli bireyin üzerine olması gerekmektedir.Çocuğun 18 yaş üstünde vede %40 engelli raporu var ise onun üzerine su aboneliği yaptırarak indirimden yararlanabilirsiniz.

merhaba lodos denizcisi yanlış anlamadım değil mi 2009 yılı için yenileme işlemi yapılmayacak 2008 yılında boşvurduğumda her sene temmuz ayında yenileme yapmanız gerekmekte demişlerdi bende bugünlerde gitmeyi düşünüyordum eğer dediğin gibi istemiyorlarsa gitmeyeyim.

Arkadaşlar kiracı olarak oturduğum evde su indiriminden faydalanıyorum.başka bir eve taşınacağım.taşınacağım evin suyu kartlı.bu durumda ne yapmam gerekiyor.yani şuan oturduğum evi kapama yeni taşındığım evde yine indirimli olarak devam etmek için.taşınacağım evin kartını götürsem onla işlem yaparlarmı indirim için?

tşk murat ancak hem okuyorum hem üzülüyorum 1993 yılında iş ve işçi bulma kurumunun göndererek numune hastanesinden aldıgım % 40 raporum sürekli ibaresi oldugu halde sanırım artık geçersiz. benim iki bacagımdada kalça çıkıgı var ve 40 yaşıma geldim artık ne uzun mesafe yürüyebiliyorum nede fazla egilip dogrulabiliyorum belimde ve bacagımda agrılar oluyo ama devlet beni saglam görüyo ve 13 sene daha çalış emekli ol diyo ben inanın bu 13 senenin bitecegine inanmıyorum eger ailemin destegi olmasa nasıl yaşarım bilemiyorum vede 5 tane çocugum var yaşamak zor

seboarslan;

evet yaptırabilirsin tabiki kira kontratında olacak ona göre git.
güvence bedeli alıyorlar.0,25 tl .

sicko 6
teşekkür ederim.zaten şuan oturdugum ev icin güvence bedeli vermiştim.35 tlydi sanırım.faturalıda daha fazla.kartlılar için daha az alıyorlar heralde.

remzi71;

yönetmelik der ki;

"İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez."

yine der ki;

"Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez. (2) Ancak, süreli verilen raporlar ile ilgili olarak hastaneye yeniden sevk işlemi uyarınca veya herhangi bir sebeple yeni bir rapor istenmesi durumunda, özür oranları, bu Yönetmelik hükümlerine göre yeniden belirlenir."

dolayısıyla kimse senin raporun eski diye onu ret edemez.. başvur bence..

aski nin yeni uygulaması

Arkadaşlar askiye her yıl gidip imza atıp kayıt yenilememiz gerekiyor idi. aski bu uygulmayı degiştirmiş. artık bir kayıttan sonra adres degişikligi yapılmadıgı sürece indirim uygulaması sürekli olarak devam edecekmiş. ben bugün gttigimde artık gelmenize gerek yok dediler. tüm arkadaşların bilgisine

ben geçen sene gümüşhane belediyesine başvurmuştum engelli tarifesi yok ama bana şehit yakını ve gazilere uygulanan tarifeden uygulama yaptılar faturayı %30 düşük ödüyorum hangi belediyeye giderseniz gidin bu konuda yardımcı olacaktır illaki

ben nakilliyim gerci raporum hala %90 dükkan var benim üstüme acaba onda da indirim uygulanıyomu

oturduğum evin elektrik ve su aboneliği evin gerçek shibinin üzerine...ne yapabilirm bu durumda?aboneliği üzerimemi yaptıracağim?

aboneliği kendi üstünüze yaptıracaksınız kendi üstünüze yaptırmak içinde o evde kiracı olduğunuzu belgelemek zorundasınız yani kira sözleşmesi yapacaksınız

UnFeeLinq;

Hayır sona ermedi devam ediyor,da ben genelde yüklü alıyorum belli zaman sonra gittiğimde 30 - 50 tl arasında borç ödüyorum.Neymiş atık su bedeliymiş yok rögar temizliğiymiş vırt zırt şeyler sayılıyor sorduğumda.10 - 15 gün önce almıştı babam suyu devam ediyordu değiştiyse bilmem.. :rolleyes:

Askiyi arayıp bi sor sende bi sorun mu var diye...

arkadaşlar 2013 yılından itibaren engelli indirimine zam yapılmış ve askinin web sitesindeki ilanı yapıştırdım inceleyin. normal ücretin yüzde 50 indirimli uygulanıyor.

[SIZE=3]ANKARA SU VE KANALİZASYON İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ[/SIZE][SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]2013 YILI SU VE ATIKSU TARİFESİ
[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3](K.D.V. HARİÇ)
[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]( 01.01.2013 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ TARİFE )
[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=1]( TL/m3 )
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]TARİFE ADI
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİNCE KABUL EDİLEN
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]SU
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]ATIKSU
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]TOPLAM
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]2,00
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]1,00
[SIZE=2]3,00
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=1]KONUT
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]İŞYERİ, SANAYİ VE ELÇİLİK
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]5,60
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]2,80
[SIZE=2]8,40
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=1]ARITILMAMIŞ SU
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]Tarifeler Yönetmeliğinin 32. maddesine göre her abone türünün kendisine uygulanan su satış tarifesinin % 75'i uygulanır
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]4,50
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]2,25
[SIZE=2]6,75
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=1]RESMİ ABONELER
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]RESMİ KURUM PARK VE BAHÇE, SPOR KULÜPLERİ
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]2,50
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]0,00
[SIZE=2]2,50
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=1]ÖZEL PARK VE BAHÇE
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]3,00
[SIZE=2]3,00
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=1]MANDIRA
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=2]3,00
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=1]İBADET YERLERİ
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]ÜCRETSİZ
[SIZE=1]MUHTARLIK HİZMET BİNALARI
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=2]3,00
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]İşyeri tarifesinin % 75'i uygulanır
[SIZE=1]Organize Sanayi Bölgeleri (Kendi su dağıtım şebekesi olanlar)
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]ŞEHİT, GAZİ VE ÖZÜRLÜLER
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]0,50
[SIZE=2]1,50
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=1]BELEDİYE PARK VE BAHÇE
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]1,50
[SIZE=2]1,50
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=1]TARİFE ORANI
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]GRUPLAR
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]1. GRUP
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=2]% 100
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]KONUT, İŞYERİ VE SANAYİ ABONELERİ İÇİN
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]Altındağ, Çankaya, Mamak, Keçiören, Etimesgut, Sincan, Yenimahalle, Gölbaşı, Pursaklar İlçelerinin merkez mahalleleri ile ASKİ merkezi su şebekesinden su kullanan mahalle statüsü kazanmış köyler ve bağlı diğer yerler
[SIZE=1]2. GRUP
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=2]% 75
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]Bala, Elmadağ, Akyurt, Çubuk, Kazan, Kalecik, Ayaş İlçeleri merkez mahalleleri ve bağlı diğer yerler (köyler hariç)
[SIZE=1]3. GRUP
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=2]% 50
[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[FONT=Arial,Arial][SIZE=2][FONT=Arial,Arial][SIZE=2]5216 sayılı yasayla mahalle statüsü kazanmış diğer köyler

sayın melih bey 2013 yılında engelli indirimine bayağı zam yapmış. 0.40 tl civarındaydı metre küpü. şimdi metre küpü 1,50 lira olmuş..

Üst Alt