Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Akülü ve Manuel Tekerlekli Sandalye için SGK ödemesi

OturanBoğa

Yönetici
Konular
673
Reaksiyonlar
300
Akülü Sandalye, Manuel Tekerlekli Sandalye

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun akülü tekerlekli sandalye temini için aradığı şartlar:

http://www.engelliler.biz/forum/sos...k-saglik-uygulama-tebligi-sut-yayinlandi.html
7.3.12.E- Tekerlekli sandalye temini
(1) Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya sakatlığı olduğu Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin Cerrahisi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, erişkin veya çocuk Nöroloji uzman hekimlerinden biri tarafından düzenlenecek uzman hekim raporu ile belgelenenlere bu hekimlerce reçete edilmesi halinde SUT eki Ek-5/C Listesinde belirtilen bedeller doğrultusunda Kurumca karşılanır.

(2) Hastanın özürlülük durumu nedeniyle özellikli tekerlekli sandalyeye gereksiniminin bulunduğu ve özürlülüğünün sürekli olduğunun, yukarıda belirtilen uzman hekimlerden en az birinin yer aldığı sağlık kurullarınca düzenlenen sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi halinde “özellikli motorsuz tekerlekli sandalye” bedeli Kurumca SUT eki Ek-5/C Listesinde belirtilen bedeller doğrultusunda Kurumca karşılanır.

(3) Özellikli motorsuz tekerlekli sandalye, kollukları çıkarılabilir, ayaklıkları ve arkalığı ayarlanabilir, katlanabilir ve gerektiğinde baş-boyun desteği eklenebilir niteliktedir.

(4) Tekerlekli sandalyenin yenilenme süresi 5(beş) yıldır. Bu süreden önce yenilenen tekerlekli sandalye bedeli Kurumca ödenmez.

7.3.12.F- Akülü tekerlekli sandalye temini
(1) Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya sakatlığının yanında;
a) El, ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani olan haller veya,
b) Kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları veya,
c) Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları;

(2) Yukarda sayılan hastalıklar gibi tekerlekli sandalyeyi hareket ettirememesi yada hareket ettirmesi halinde kişinin sağlığının tehlikeye gireceği durumlarda, bu durumlarının Ortopedi ve Travmatoloji, Beyin Cerrahisi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, erişkin veya Çocuk Nöroloji uzman hekimlerinden birinin ve kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları varsa ayrıca Kardiyoloji uzmanı, adı geçen branşta hekim yoksa dahiliye uzmanı; kronik obstrüktif akciğer hastalıkları varsa ayrıca Göğüs Hastalıkları uzmanı, adı geçen branşta hekim yoksa Dahiliye uzmanının yer aldığı; mental fonksiyonlar yönünden akülü tekerlekli sandalye kullanıp kullanamayacağı hususunun ayrıca belirtildiği; sağlık kurullarınca düzenlenen sağlık kurulu raporuyla tevsik edilmesi koşuluyla, akülü tekerlekli sandalye bedelleri Kurumca ödenir. 12 yaş altı hastalarda yukarıdaki şartlar sağlansa bile akülü tekerlekli sandalye bedelleri Kurumca ödenmez.

(3) Trafik tescili zorunlu olan ve kullanımı için H sınıfı sürücü belgesi gerektiren motorlu malul arabalarının bedelleri Kurumca ödenmez. Ancak, SUT’un yürürlük tarihinden önce Kurumca temin edilmiş motorlu malul arabalarının bakım ve onarım işlemleri SUT hükümleri doğrultusunda yürütülür.

(4) Akülü tekerlekli sandalye en az; elektronik kumandalı, kapalı devre sistemiyle yokuş aşağı bile hızı ve yönü ayarlanabilir, 6-12 derece arası eğimde kullanılabilme imkanı, taşıma için katlanabilir, hız limiti ayarlanabilir, 120kg taşıma kapasitesinde, elektronik akü şarj cihazlı, tek veya çift akü kutusu ile 24 V akülü özelliklerine haiz olmalı ve ilgili firma tarafından iki yıl garanti, on yıl yedek parça bulunurluk garantisi, teknik destek taahhütnamesi verilmiş olmalıdır.

(5) Akülü tekerlekli sandalyenin yenilenme süresi 5 (beş) yıldır. Bu süreden önce yenilenen akülü tekerlekli sandalye bedeli Kurumca ödenmez.

Eğer bu şartlar sağlanıyorsa, SGK (EK-5C'ye göre);
Akülü sandalye için 1900 TL
Özelliği Olmayan Motorsuz Tekerlekli Sandalye içi 220 TL
Özellikli Motorsuz Tekerlekli Sandalye için 250 TL

ödeme yapıyor.

AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE DESTEĞINDEN FAYDALANMAK İÇİN HAZIRLANACAK EVRAKLAR

1 - RAPOR
Ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, erişkin veya çocuk nöroloji uzmanı hekimlerinden birinin yer aldığı üç imzalı heyet raporu.
01.09.2007 tarihinden sonra alınacak raporlar geçerlidir.
Raporlarda
Ayakta durmak ve/veya yürümek için alt ekstremitelerini kullanamayacak hastalığı veya sakatlığının yanında el ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani durumu olduğu veya kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi standart tekerlekli sandalye kullanamayacağı ve kullanması halinde kişi sağlığının tehlikeye gireceği ortopedi ve travmatoloji beyin cerrahisi fiziksel tıp ve rehabilitasyon, erişkin veya çocuk nöroloji uzman hekimlerinden birinin yer aldığı sağlık kurullarınca düzenlenen sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşuluyla akülü tekerlekli sandalye verilmesi mümkündür.
Akülü tekerlekli sandalye en az elektronik kumandalı, kapalı devre sitemiyle yokuş aşağı bile hızı ve yönü ayarlanabilir, 6-12 derece arası eğimde kullanabilme imkanı, taşıma için katlanabilir, hız limiti ayarlanabilir, 120 kg. taşıma kapasitesinde, elektronik akü şarj cihazı tek veya çift akü kutusu ile 24 V özelliklerine haiz olduğu ve ilgili firma tarafından iki yıl garanti, on yıl yedek parça bulunurluk garantisi, teknik destek taahhütnamesi verilmiş olması halinde Tebliğ eki EK-5/C Listesinde belirtilen tutarı aşmamak kaydıyla ödenir.
Akülü tekerlekli sandalyeler iade cihaz kapsamındadır.​
2- REÇETE
3- DEPO MEVCUDU YOKTUR KAŞESİ
SSK Emekli sandığı. Bağ-Kur hastaları için bağlı bulundukları SSK il müdürlüklerinden reçete arkasına “depo mevcudu yoktur” kaşesi veya yazısı alınmalıdır. (Rapor ve reçete ile müracaat ederek.)
4- VEKALETNAME
5- SAĞLIK KARNESİ ÖN YÜZÜ FOTOKOPtSt
6- NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
7- BAKMAKLA YÜKÜMLÜNÜN DE NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
8– TALIMATNAME

Sizinle örnek bir akülü raporu paylaşmak istedim.

resim001tr.jpg

Raporda “Mental fonksiyonları açısından akülü tekerlekli sandalye kullanmasına engel bir psikopatoloji yoktur” ibaresi çok önemli, eğer bu ibare yoksa SGK Bölge Müdürlüğü, bu notun eklenmesini isteyerek hastaneye geri yolluyor.

Bu raporda geçerlilik süresi “1 yıl” olarak belirtilmiş, bu durumda hasta 1 yıl sonra tekrar kontrole gitmek zorunda. Raporda “sürekli” ibaresi olsa daha iyi olacaktı.

Selam ve sevgiler.
Saadet

Arkadaşlar, yakın zamanda SGK'dan manuel tekerlekli sandalye ya da akülü tekerlekli sandalye ödemesi alan varsa, deneyimlerini ve izlediği prosedürü yazabilir mi lütfen?

Hangi tarihte kaç TL ödeme alabildiniz mesela?

Bir de, bugünlerde SGK tekerlekli sandalye ödemelerini durdurmuş. Ama her ilde uygulama da farklıymış; bazı yerlerde akülü tekerlekli sandalye için 1750 tl , manuel tekerlekli sandalye için 300 tl ödemeye devam ediyorlarmış...

Güncel bilgisi olan varsa ve paylaşırsa bizler de öğrenmiş oluruz...

2200 TL ye katlabilir akülü araba aldım. daha önce burada sizlerle paylaştığım sıkıntılar sonunda 1700 TL aldım.

Türkiyede olur cinsinden özellikli sandalye hikayesi

Ben aldığımda Akülü için 2200 ödemişti ama sonra düşürdü 1700 tl 'ye
Yanlız manuel sandalyede olay biraz karışık

Nasıl mı? İlk duyduğumda ben inanamadım sonda faturalarını teslim etmeye gittiğimde yetkiliye sordum aynen öyle dedi
ÖNCEDEN
Özellikli sandalyeye 550 TL
Özelliksize 300 TL ödüyordu

Özellikli sandalye için ödemeyi az bulan bir engelli arkadaşımız kuruma dava açmış dava sonucu kurum bir araştırma yapmış iş güzar bir medikal benden alın ben size özellikli sandalyeyi 250 veririm demiş ve sgk şimdi özelikliye TL 250 ödüyor
Özelliksiz olana hala 300 TL ödüyor
İhtiyacınız ne olursa olsun siz özelliksiz sandalye raporu alın 50 tl az para değil.

Sakın kimse özelliksiz sandalye içinde dava açmasın vallahi piyasada 100 TL'sandalye var .Onu da 100 tl 'ye anında düşürürler.:)))

Merhabalar. Ben, felçli babam adına yazıyorum.
2 sorum olacak
1) Akülü sandalye alacağım. Bu SGK işlemleri için belgeleri hazırlayıp mı arabayı alayım, yoksa arabayı alıp faturasıyla bu işlemleri yapayım. İş sırası ne olacak?
2) Önereceğiniz bir marka-model veya dikkat etmem gereken bir husus varmı bu akülü sandalye konusunda. Bütçem max 4500TL civarında olacak (SGK 1700TL ödemesi dahil)
Sevgiler
Tolga
mehmettolgabektas@hotmail.com

Rapor alıp reçete yazdırın (reçete tarihinden itibaren 5 gün içinde alışverişi gerçekleştirmeniz ve faturayı kestirmeniz lazım).
En yakın sigorta merkezine gidip ürünü dışarıdan temin edebileceğinize dair yazı alın.
UBB kaydı olan bir ürünü ücretini ödeyerek satın alın.
Fatura ve diğer evrakları sigorta merkezine teslim edin. SGK 1 ay içinde 2200 TL'yi hesabınıza/TC kimlik numaranıza yatırır.

Ürün olarak fiyata bakınca seçenekler şunlar olabilir:

İMC-109

Belmo Viego HC260T Akülü Tekerlekli Sandalye

B+B Trivia Akülü Tekerlekli Sandalye

SNS 1600 Alüminyum Konstrüksiyonlu Standart Akülü Tekerlekli Sandalye

Easy Life Model A Y/A Yükselir-Alçalır Akülü Tekerlekli Sandalye

Merits JT-200 Akülü Tekerlekli Sandalye

Sermax M200-C Akülü Tekerlekli Sandalye

Bülent bey 2200 tl ye aldıgım akülü araba için SGK 1700 TL ÖDEDİ bunu alana kadar ne zorluklarla karşılaştıgımı buradan sizlerle paylaştım.torbayasadan sonra yakın zamanda 2200 tl alan arkadaş varsa bizi bilgilendirise sevinirim. SGK danıştay kararını uygulamıyor.

selam ben rapor yeniledim rapor yenilerken akülü sandalye de talep etdim kalp sorun olmayınca yönetmelik ödeme yapmıyormuş %80 engelli diyor bana yeni raporda aklü sandalye vermiyor kollarda kalp de sorun yok diye sizce karip bir yönetmelik dilmi bana çok saçma geldi ne yani ekonomik durumu olmayan illa kalp hastası olmak için günde 2 paket siğara mı içsin bunu kurulda espirili bir şekilde eleştirdim tami ki doktorların elinde birşey gelmiyor yönetmelik ne derse o olur neyse rapor yeniledim hazır raporu yeniledim başbakanlık özürlüler idaresi başkanlığı kimlik kartı nasıl alırım bu raporu benim yollamak gerekliymiş bu konuda bilgisi olan dostlar bir açıklama yaparsa sevinirim engelsiz bir türkiye de yaşamak dileğiyle ...

SGK tekerlekli sandalye kullanıcıları ile yıllardır alay ediyordu, sağolsunlar, geçen gün yayınlanan SUT ile bunu bir adım daha öteye götürdü ve küfretmeye başladı.

Bugüne dek standart manuel sandalye için 350, özellikli manuel sandalye için 550 TL, akülü sandalye için 2200 TL ödüyordu, şimdi bunları da düşürdü. Bu fiyatlarla bırakın işe yarar bir tekerlekli sanadlye almayı ve 5 sene kullanmayı, kahvede okey oynayacak iskemle bile alamazsınız!

Aferim SGK! Her kimin emeği geçmişse, bin katını bulsun inşallah!

29 Eylül 2012 Resmi Gazete

Özelliği Olmayan Motorsuz tekerlekli sandalye - 220,00
Özellikli Motorsuz tekerlekli sandalye - 250,00
Akülü tekerlekli sandalye - 1.900,00
tekerlekli sandalye Oturma Adaptasyonu - 50,00
Standing table(ayakta dik konumlandırma cihazı) - 500,00
Ayakta dik pozisyonlama cihazı (parapodium cihazı/Stand Up Wheelchair (manuel kalkış manuel sürüş)) - 2.600,00

Merhabalar. Yazın Engelli 800KM adlı bir belgesel film izledim ve babama bir akülü sandalye almam gerektiğine karar verdim. 16 Temmuzdan beri yürüttüğüm bu süreç yeni bitti. İnanın bu ülkenin idaresinin-bürokrasisin insanlarımıza VERMEDİĞİ değeri bu vesileyle bir kez daha anlamış oldum.
Ekonomik durumum kötü olmamasına rağmen bu ülkeye yıllarca emek veren babamın maaşından yaptığı zoraki kesintilerle devletimize sağlamış olduğu karşılıksız fonun bir kısmını almamızın hak olduğunu düşünerek bu yola girdim. Ve SGK’ya akülü sandalye için başvurdum. Hastahane olarak Etfal Hastanesine gitmeyi uygun buldum. %80 engelli babamı da alıp 2 gün boyunca türlü zorluklar ve çalışanların türlü kaprisleriyle hakkımız olan raporu aldık. Aldığımız rapor engellidir akülü araba kullanması uygunduru belgeleyen engelli raporuydu. Rapor alındıktan sonra aynı günlü reçete için hastahane bizi 2 gün daha uğraştırdı. Bu süreçten sonra Sirkeci SGK bölümüne gittim. Raporu verdim. Raporu kabul etmediler. Rapor engelli raporu olmayacak sadece sağlık raporu olacakmış. Bana örnek çıkmış bir rapor verdiler ve git raporu böyle yap dediler. (Bu forumda bir arkadaşımızın paylaştığı bir rapor örneği var bu örnek artık kabul edilmiyor haberiniz olsun hatırlatayım.) Ben tekrar Şişli Etfal’e gittim rica minnet raporu onların istedikleri şekilde çıkarttım tabi bu yaklaşık 10 gün sonra kadar olabildi. Rapor çıktıktan sonra reçete için aynı zorluğu tekrar yaptılar ve reçeteyi vermediler. Tabi tahmin edebileceğiniz gibi araya birilerini koyup telefonlar edilince ancak reçete güncellenebildi. Reçeteden sonra ben yorgun ve süreci bitirdim mi acaba merakıyla tekrar SGK'nın yolunu tuttum. Raporu verdim beklemem söylendi yarım saat sonra SGK doktorunun raporu onaylamadığı söylendi. Doktorla görüşmek istediğimi söyleyince, doktor hanımın benimle görüşmek istemediği söylendi. İzin verilmesede doktorun odasına girip gerekçenin ne olduğunu sordum. Bana raporun altında yoruma ek olarak mental olarak da uygundur diye bir ilavenin yapılması gerekiyor dedi. Rapor daki yorum şöyle bir şeydi “heyet olarak akülü araba verilmesini uygun buluyoruz.” Yani bunu ilaveten bir de mental olarak da uygundur ek ilavesinin olması gerikiyormuş doktor hanımın bana denemesi. Bende odasından kapıyı vurarak çıkmamla SGK müdür yardımcısının odasında soluğu aldım. Tüm süreçler boyunca karşılaştığım tek düzgün insan olan Müdür yardımcısı Emin Bey’e durumu anlattım. İnsani bir dille bir iletişim kurunca sinirlerim yatıştı ve inadım pekişerek tekrar rapor sürecine girdim. Bir hafta daha süren bir süreçten sonra raporla SGK’ya tekrar gidildi. Ben arabayı ters bir yerde bıraktığım için annem raporu teslim etmek için SGK’ya çıktı.Yaklaşık 45 dakika geçince şüphelendim bende arabayı bırakıp çıktım yukarı, evet tahmin edilebileceği gibi tekrar sorun bulmuşlardı raporda. Bende girince insanlar kaç seferdir gelen adam olduğumu görünce ne yapalım bu seferlik risk alarak kabul edelim gibi ifadeyle raporu kabul ettiler. İşte böyle arkadaşlar sanki Levent Kırca’nın devlet kapısında mahvolan vatandaşı bir halde bu süreci bitirdim. Süreçten yaklaşık 4 hafta sonra devlet 1700 TL’yi babamın hesabına yatırdı. Bu rapor işinden sonra da onca araştırmalırım sonucu reklam olacak ama memnun kaldığım için söyleyeyim. Yerli üretim Lamirra Scooter aldım. Gayette memmun kullanıyor şimdi babam. Yani sonuç olarak size tavsiyem ekonomik olarak çok zayıf iseniz, sakat kişi için koşturmaya vakti olan birisine sahip seniz ve bu yakınınız insanlara karşı hakkınızı gerektiğinde savunmak için sesinizi yükseltebiliyorsanız bu sürece girin, yoksa hiç deymez derim. Sevgiler.

Merhabalar ;

Yarın anneme akülü sandalye almak için sağlık raporuna müracaat edeceğim. Raporda olması gereken, ödeme alımında poroblem yaşanmaması için belirtilmesi gereken bilgiler nelerdir. Bugün bağ-kur çalışanıyla telefonda görüştüm. 1.700 tl ödeme yapılabileceğini belirtti. 29 Ekim 2012 rega da belirtilen tebliği yanımda bulundursam bu tutar karmaşasına çözüm olabilir mi? Güncel olarak hazırlanacak evraklar nelerdir?

özellikli tekerlekli sandalye

benimde 7 yaşında spastik bir oğlum ve %99 engelli raporu var.oğlum için özellikli tekerlekli sandalye almayı düşünüyoruz ama yorumları okudukça 250tl için o kadar çile çeksek mi çocuğu yıpratsak mı bilemedim inanın.sormak istediğim bizim raporumuz sürekli fakat tekerlekli sandalye kullanabilir yazmıyo bunun için aynı raporu götürüp çocuğu götürmesek acaba o ibareyi eklerler mi yoksa sil baştasn yeni bir rapor mu çıkartırlar ..

forumlarda okuduğum bunca çekilen çileden sonra doktorumuz ile konuştum ve 13 yaş altına ödeme yapılmadığını duyunca akülü almaktan vazgeçtim şimdilik manuel kullanıyoruz onuda kendi imkanımız ile aldık ama insanların düşürüldüğü zor durumun açıklaması yok malesef bu ülkede hasta olmak zor.

Bugun hastaneye heyete girdim.Doktor bana baktı "parmakların çalışıyor mu" dedi.
"Hayır" dedim.
"O vakit bu sandelyeyi nasıl kulanacaksın" dedi."Sandelyeyi kulanabilmek için parmaklara ihtiyaç yok, ben bunu almanyada parmaksız da kulandım" doktorlardan bir baskası "prosedur bunu istiyor en az bir elin sağlam olmalı" .
Ben de "O prosedur hatalı o zaman" dedim.
Sonra bomba patladı."Bu senin cadde de sürebilmeni sağlıyacak o yuzden bunu soruyoruz" :))

Sanki yol yapmışlar herşeyi hazırlamışlar bir de caddeye çıkabilmek için ehliyet verir gibi böyle bir süreçten geçiyorlar beni. "Yaw ben bunla caddeye çıkarmıyım, daha delirmedim, evde ve yazlıkta kulanacağım" dedim.
O an bir anda ankarada yolda giderken çöp kamyonun ezdiği engelli çocuk aklıma geldi.Acaba kamyon şoforu mu suçluydu yoksa bu yolları yapmadan böyle prosedurler hazırlayanlar mı?

neyse heyete ragmen onay aldım.

slm ben herediter spastik parapareziyim % 40 raporum var her iki alt ekstemite
yürüme bozukluğum var

bunun yanında ek bir hastalığım yok sedece yürüme ve ayakta durma koah ve kalp rahatsızlığım yok
ben akülü sandalye alabilirmiyim

1750 tl den 10 000 tl ye öylemi bu pek inandırıcı değil

kaynak sağlam medikallere yazı bile gitmiş inşallah insafsızın teki şikayet etmez.....

2.200 den 1.750 e düşüren zihniyet 1 mayısta 10.000 e çıkartıyor :) bence sene sonuna kadar bu miktar kalmaz bile.

ben alabilmek için 5 gün ugrastım.

antalya gss kurumunda 5 adet eski sandelye var.bu sebeble yoktur kaşesi vurulmuyor.heyet raporu 2 ay geçerli dediler.reçete 10 gun geçerli diye yazdırmadım.

bende beklemedeyim.

İnşallah doğrudur 10.000 ama hiç tahmin etmim benim akülü bozula bozula hurdaya çıktı 15 gündürde hiç çalışmıy rezil bir haldeyim lapor almaya gidecem önümüzdeki hafta fakülteye kim bilir nekadar zamnda verirler mayıstan sona da ozaman hemn alım inşallah doğrudur

Arkadaşlar aldığım özellikli tekerlekli sandalyenin ödemesini, sgk dün 225 tl olarak yaptı.. daha önceden bu miktar 550 tl idi. şimdi ne kadar çok veriyolar. :)

Benim abim yürüme engelli ve ona akülü tekerlekli sandalye almak istiyoruz. SGK' dan alınacak 2200 tl ile baktığım bir çok akülü tekerlekli sandalye alınamıyor. Bizim almak istediğimiz akülü tekerlekli sandalye 2400-5200 tl arasında değişiyor fiyatları. BENİM MERAK ETTİĞİM ŞU: Örneğin biz 5200 tl lik akülü tekerlekli sandalye alırsak ve faturada bu fiyat yazarsa bir sorun olurmu? Bilgisi olan arkadaşlar cvp verirlerse sevinirim. Tşkrler...

Üst Alt