Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Aktif Mesane sorunuma dair detayları yazdım. Fikirlerinizi paylaşır mısınız?

ultrass

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Öncelikle herkese sağlıklı günler diliyorum.

6 yıl önce başıma gelen sık sık idrara çıkma sık sık yanma yapan bir rahatsızlığım söz konusuydu tabi bu durum sosyal hayatımı baya bir etkiledi. Gittiğim yerlerde tuvalet arayışına sokuyor. Otobüse binmeden önce tuvalete gitmeler, derslere katılmadan önce tuvalete gitmeme neden oluyor. Denize girdiğimde o yanma olan bölgemi hissetmeme vs... ilk zamanlarda gittiğim doktorlar, kan-idrar(5-6 kere) testi yaptırmış hiç bir sonuç bulamamıştı daha sonra bir doktor da bol su içtikten sonra ultrason yapmamı söyledi ve oda bir şey yok dedi(2 farklı doktora gösterdim) tabi bir şey yok derken şu cümleler söylendi ''benden bile iyisin, psikolojik olabilir'' aylar geçti yıllar geçti artık olayı internette araştırmaya başladım ve kronik prostatit olabilir miyim derken İstanbul'da bu rahatsızlığı bulabilecek iyi bir doktora gittim fakat alınan sıvıda prostatımda iltihap olmadığını öğrendim aynı doktorum benden MR'de istedi ve yine yeniden bir şey olmadığını gördük. Doktor bey sende şu şu rahatsızlık var dedi tam anlamayarak sordum aktif mesane mi deyince evet dedi ve ilaç yazdı... bu arada bana yazılan ilaçlar. Genel çoğunluğa yazılan aktif mesanesi olan kişilerin ilaçlarından değil. ''Advil,buscopan,benexo'' aynı zamanda doktor bey sıcak su torbasını her gün kullanmamı söyledi. Ekşi şeyler,asitik,alkol gibi şeylerden kesinlikle uzak durmamı, üşütmemem gerektiğini vs...

Rahatsızlığımın detaylarında
- İdrar kaçırma kesinlikle yok.
- Her yanmada tuvalete gittiğimde idrarın gelmesi söz konusu öyle kesik kesik de değil. Normal diyebilecek kadar. En rahat vereceğim test idrar testi öyle düşünün
- Bir mekanda oturup içecek içtikten sonra ayağa kalkınca idrar hissi eee yapınca da biraz yürüdükten sonra bu his yanma yaparak katlanarak geliyor...

Bugünden örnek verecek olursam en son saat 12:00'da lavaboya gittim saatte 17:46 durumum o bölgede hafif bir yanma hissi fakat çok hafif idrar isteğimde o kadar hafif yapsamda olur yapmasamda olur gibi elimde o bölgeye değdiğimde yanma hissi yine çok hafif... aşırı asitik içeçekler tüketen biriydim kafeinde çok alırdım. 2 gündür içtiğim şeyler. Su,meyve suyu(2 günde 1 kere), çay (günde 2 kere), ayran...

Şimdi bu ne anlatmak istedi diye düşünebilirsiniz anlatmak istediğim şeyin acaba aktif mesane olup olmadığımda hep psikolojik olabilir mi diye düşündüm fakat pelvik bölgeye elimde bastırdığımda yanmanın etkisi hissetmem hep bu fikri bastırdı. Yanmam dağınık değil sabit küçük bir bölgede yani o bölgeyi hissedebiliyorum... Bu konuda sizlerin düşüncelerini merak ediyorum. Bu rahatsızlığın(tabi varsa) kesinlikle %20'sinin psikolojik olduğuna da inananlardanım keza futbol oynadığımda(1 saat) hiç bir şey hissetmem aşırı heyecanda o bölgeyi hissetmemem veya spor salonunda 3 saat spor yaptığımda bir şey hissetmem tabi prostatit olmadığıma ve buna benzer bir rahatsızlığım olmadığına şükrediyorum fakat bu rahatsızlığı 6 yıldır çeken biriyim. Üniversite bitirirken ki gittiğim yol 2.30 saatlik yoldu neredeyse şimdi önümde iş hayatı, askerlik gibi şeyler var nasıl olacak neler olacak bilmiyorum tek bildiğim büyük endişelerim var. Tek derdim de bu sorunu çözüp acilen iş hayatına atılmak çözemesem bile bir şekilde iş hayatımı etkilememesini sağlamak.

Mrhba kardeşim rahatsızlığın aktif mesane. Öteki adıyla spinabıfida buskopan hem ağrı kesici hem antibiyotik bende şu an kulaniyorum ankaradaysan yüksek iktisat hastanesinde cavit ceylan hoca var bi ona gürün derim geçmiş olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Oncelıkle gecmıs olsun bende sızın gıbı çare arıyorum ıstanbulda Prof bıle güttüm banamısın demeden sıkayetler devam edıyo belkı 10 kez ultrason tahlıl kültür bendede kacırma falan sık ıdrar yok ama mesanede ağrılı ıdrar bırı Aktıf mesane Prof degıl dedı su anda sısteskopı olucam son çare bende merak edıyorum psıkolojık yönünü hıc gıtmedım ama Onudenemek lazım tam 6 aydır cekıyorum 2 evladım var artık normal olamıcam dıye korkuyorum bende yaban mersını suyu mıgrostan çığ suyu olucak mesaneyı koruyormuş pıyaleseptıl ıdrar temızleyıcı ama banamısın demıyo sızde degısık bısey bulursanız paylasın bırde mesanede kalan ıdrar çıkıyomu sızde bende 30 sısı normal dıyo doktor

Çok sağolun. Sizede aynı şekilde geçmiş olsun umarımda geçecek. Tam şikayetleriniz yazarsanız size bu konuda yardımcı olabilirim öncelikle operatör doktorlara görünün yani ameliyat yapan doktorlara şimdi doktor ismi vermem ne kadar doğru olur bilmiyorum fakat isterseniz İstanbul'da bir doktor da önerebilirim özellikle sistoskopi yapmadan önce - sistoskopi en son tercih edilmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum çünkü hiç olmayan bir şeyin başlangıç sebebi de olabilir. Bir doktor değilim fakat sizin rahatsızlığınız Aktif mesane olacağı gibi İntersitisiyel sistit de olabilir. İntersitisiyel sistit genelde kadınlarda görülen ağrılı mesane sendromudur tabi erkeklerde de görünebiliyor. Özellikle hangi testleri yaptırdığınızı hiç ilaç kullanıp kullanmadığınızı söylerseniz ve ayrıntılı sorununuzu yazarsanız bence ortak bir nokta bulabiliriz.

ultrass

Sistit bana da olabilir gibi geldi.

Ama pelvic bölgeye bastırınca acı hissetmen, acaba barsak/gaz sancısına işaret ediyor olabilir mi diye düşündürdü beni. Kronik kabızlık ya da gaz sancın oluyor mu? Mesela barsaklarının tümüyle boşaldığından emin olduğunda (bunun için ilaç kullanıp da deneyebilirsin) o pelvic acısının geçip geçmediğine bir bakabilirsin.

irmakgokdeniz

Ben yanlışlıkla sizin mesajınızı silmiş olabilir miyim? :(

Aslında bunun bağırsak olup olmadığını da düşündüm bunun için ilaç filan kullanmadım ilk zamanlarda idrar torbama baskı olduğu düşünüyordum daha sonra bunun bir basınç olabileceğini anladım ağrı derken bu büyük bir ağrı değil fakat inanılmaz rahatsız edici bir yanma o bölgede öyle bir yanma kafaya tuvalet ihtiyacını getiriyor oda ya tutamazsam gibi şeyler vs.. böylece huzursuz bir yaşam. En kötüsüde iş hayatına atılmam gerekiyor bu durumda beni çok etkiliyor acaba mesane de bir darlık olabilir mi diye düşünüyorum veya ona benzer bir darlık fakat darlık olsa ağrı hadi ağrı olmasa da idrar torbasında idrarın birikmesi sonucu bakteriler oluşurdu diye düşünüyorum..

Evet oturan boğa ben sıntıgrafı ıvp tomografı sayısını hatırlamadığım doblor ben emselex kullandım tansıyon yukseklıgı ıdrar kacırma ve sık tuvalet ıhtıyacı bu ılacı ıcınce yasadım vezıfıx hepsı ıyı gelmedı gıttıgım oparoter doktor hocasına gonderdı Prof oda Aktıf mesane degılsın dedı sıkayetlerım gecer dedı 3 aya ama degısmedı sısteskopı yapıcam dedı gel kararsızım mesanemde sorun olduna ınanıyorum ama Ne var bellı olması ıcın sısteskopı. Onerdı su an sadece pıyaleseptıl kullanıyorum gıttıgım Prof çok malıyetlı olduğu ıcın pekte gıdemıyorum araştırma hastanesınde olmayı dusunuyorum

irmakgokdeniz

İlaçları içmeye başladığınız da mı idrar kaçırmaya başladınız yoksa daha öncesinde mi ? keza daha öncesindeyse aşırı aktif mesane olma olasılığı yüksek ilacın yapmış olduğu yan etki ile ise İnterstisyel Sistit olabilir oda sisteskopi de çıkabilir. Bence sisteskopi yapacaksanız iyi bir özel hastanede yaptırın derim tabi kendi düşüncem ve tavsiyemdir. Fakat o 3 saydığınız(tansiyon,idrar kaçırma, sık idrar) belirti bakımından aşırı aktif mesaneyi işaret ediyor.

Sistitte sık ıdrar az az ve yanma hissi olur akabinde intihabik yeşilimsi akıntılar.Yaban mersini hapını kullanmıştım bir kutu çok iyi geldi şu an problemim yok.Yaban mersini hapı genelde mesanede inatcı e coli bakterisinin mesane duvarına yapışmasını engelliyor.Piyeloseptyl ve yaban mersini hapı bol su ile şikayetlerden kurtulabılır sistit olanların yanı sıra mesanede sık enfeksiyonu olan birisi içinde gecerli.Biliyorsunuz antibiyotikler devamlı mesane enfeksiyonu sorunlarında direnç kazanıyor etki etmiyor.Bizim 1 numaralı ilacımız su, fazla su kabızlığıda önlüyor özellikle bu havalarda susamadan su içmeye özen gösterelim.Bende omurilik ameliyatına bağlı norejen mesane var.Kemal sunalın deiği gibi konu idralik olunca bu işten muzdarip olanlar cok.Konu başlığına gelince yanma hislerinde idrar devamlı koyu ve az cıkar.İdrarda yanma olan biri saatte bir veya daha kısa sürede wc ihtiyacı duyar ve çoğunlukla yapamaz.Sizdeki idrar cıkışı debı yuksek ve normalse sadece yanma hissi idrar kımyası ile ilgili değil bence.Sistoskopi yapıldımı.Mesane yolunun herhangı bir hastalığı .taş ve kum parcacıklarıda yanma yapabilir.İdrarda ph düşükse oda yapabilir .Bu aylarda günde 5 litre su tüketmeye bakın.Sizin ilacınız su.

Evet banada yaban mersını ıyı geldı doktorun dendiğine göre e coli mesaneye gırınce zor çıkıyormuş ılacları kullanınca evet sık ıdrar kacırma oldu normalde bıseyım yok gıbı ara ara mesane Ağrı'sı ağrılı ıdrar idrar ölçümüm yapıldı hızı falan normal ıdrar kapasıtem 560 Aktıf mesanede ıdrar azalırmış doktorun soyledıgı evet tek bol bol su ıcmek tas yada kum hıc bısey yok herşey temız sorun ben yıllardır enfeksıyon sık oluyorum yılda 2 3 kez buda zarar Muş mesaneye zarar verıyomus sık ıdrar enfeksıyonu bakalım sıfa allahtan bır müjıze belkı kendılıgınden gecer

Aktıf mesane tam olarak hangı teshıslerle konuyor

Bendekinin nedeni belli omurilik hasarına bağlı norejen mesane.(mesanenin tam boşalamaması ).Ürodinami testinde aktif mesane belli olur herhalde, detayı cok ve biraz meşagatli test.İyi bir üroloji doktoru teshisi koyar herhalde.

faruk34

Çok iyi bir üroloji doktoruna görünmüştüm fakat böyle bir test istemedi sizin norejen mesane belirtileriniz denir acaba yani mesanenin tam boşalamaması ne gibi belirtiler doğuruyor?

Bendede tam boşaltamama sorunu var fakat teshıs ıkısıde degıl banada onerdı urodınamı ben kabul etmedım tam olarak mesanenın hareketlerını görüyorlar sızde Nasıl anlaşıldı norojen mesane detayları yazarsanız sevınırım

Sağlıklı bir insanda 350-400 cc. idrar boşaltım sağlar mesanede kalan idrarın standartı en fazla 70 c.c. Fakat norojen mesane hastalarında idrar sıkışma haçmi 500-600 c.c. boşaltım sonunda kalan idrar 150-200 c.c. bunun zararı nedir idrar tam boşalmadığı için bakteri oluşturma riski, soğuk havalarda sık sık ıdrara cıkma şikayetleri.Belirttiğim gibi ben omurilikten tümör ameliyatı geçirdim ,belde sinir hasarı var bu sinir hasarı mesaneyi kontrol eden kasları etkilemiş durumda.Durum bundan kaynaklanıyor .

Mrhba benim aynen anlatğınız gibi benimde sinirler kesilmiş

Rabbim yardımcımız olsun kader böyleymiş ne yapalım

Kaderde böyleyse Kaderede geçmiş olsun ne diyelim.:) Allah c.c. dermansız dert vermesin.

Merhaba,

3 yildir bu hastaliktan muzdaribim 11. Sinif sonlarinda yani universite sınavına hazirlanmaya basladigimda ortaya çıktı mayis ayinda detsristol 4 mg kullandim 4 ay kadar etki etmedi doktoru kendime ikna ettiremedim ve bana ilac yazmadi ben de uzun sure kirkkilit otu kullandim velhasil uni 1. Sınıfın haziran ayi gibi hastalik semptomlari yuzde 80 azaldi.

uni 2. Sinif şubat ayinda nukse etti ve tekrar urologun yolunu tuttum emselex 7.5 1 ay ondan sonra 15 mg i 3 ay kullandim memnundum semptomlar azalmisti ve gunluk hayatimi rahatca idame ettirebiliyordum. Doktorum gecmezse devam et demisti ve ben 4. Kutuyi yazdırdım 2 3 gun kullandim simdi sanki hic kullanmamis gibiyim arada ilac 1 hafta islemiyor olurdu ama bu seferki biraz farkli hastalik boyunca gece asla tuvalete kalkmazdim simdi 2 gecedir kalkiyorum

ayrica findik bahcesinde calisirken muazzam sikissam da eve döndüğümde sanki hissiyat buyuk oranda kayboluyor. Metroda deli gibi sıkışıkken metrodan cikip evin yolunu tuttuğumda hissiyat buyuk oranda kayboluyor. Bazen idrar kacirdigimi hissediyorum ornegin sag bacagimda bir islaklik hissediyorum ancak uzvum sola dönük yani anlamsiz bir hissiyat. Ayrıca erekte olduğumda daha rahatım ve afedersiniz ama orayla oynayinca anlik rahatlamalar oluyor

yaklasik 10 12 aydir mesanemi egitiyorum cogu gun sadece 3 defa tuvalete cikiyorum. 3 4 gundur ise evde olmasam 10 dk da bir tuvalete giderim acaba usutmus ya da enfeksiyon kapmis olabilir miyim? ya da ilacin etkisi gecmis olabilir mi?
ergenligimde neden yaptigimi bilmesem de bosaldiktan sonra kendimi sikardim ve meninin disari cikmasini engellerdim bu mesanede ya da uzvumda hasara sebep olmus olabilir mi?

Herhangi bir urodinami testi yaptirmadim doktor bana sikisikken ve idrarimi yaptığımdaki ultrasonlari daha sonra kultur ve idrar tahlili yaptirip aam teshisi koymustu sonda veya tak vs kullanmadim annemde ve annanemde bu hastaliktan muzdarip yani psikolojik oldugunu dusunmeye basladim ayni zamanda genetikte oldugunu dusunuyorum cocukken altimi islatirdim 9 yasima kadar felan

Sorunun %60 psikolojik gibi ...sağ bacağında ıslaklık hissettiğinde gerçekte orada ıslaklık varmı kontrol ettin mii..ayrıca kendini neden sıkıyorsun ki Bu bazı insanlar Hapşırırken Burnunu sıkar buna benziyor Çok yalnış sende öyle yapmışsın...

lazarov

Önce idrar kültür testi yaptırmanızı öneririm. Bakteri üremişse tespit edilir ve doğru antibiyotik kullanımı ile sorun giderilir.

Bir de ürodinami yaptırın mutlaka. Mesanede kalan idrar, mesane iç basıncı vb. bilgileri ortaya koyar bu test. Eğer bunlarda bir sorun çıkmazsa, aktif mesane için saydığınız ilaçları kullanmaya devam etmek dışında bir yol yok maalesef

Not: Botoks da uygulanabilir. 3-6 ay arası rahatlama sağlar.

oguzhan55 Anladim tesekkur ederim onumuzdeki şubat 6 ay yurt disinda olucam botoks yaptirmak orasi icin mantikli duruyor

Iste sacmalik biraktim tabiki oyle yapmayi ayrica bazen islaklik olmuyor ilaclar etki ettiginde bu his cok cok nadir oluyor ama ilaclarin etkisi bittiginde bu his artiyor simdi doktoruma psikolojik temelli olduğunu dusunmeye basladigimi soylicem urodinami yapsin birde:

Arkadaşım net bir cevap verir misin ıslaklık hissettiğin zaman Gerçekte ıslaklık varmı yokmu

OğuzHan55 Hayir genelde olmuyor kontrol ettigimde bir islaklik hissetmiyorum ancak arada gercek kacaklar oluyor

Kaç yaşındasınız Toplum içinde Altıma kaçırıp rezil olucam korkusu varmı, evden çıkmadan mutlaka lavoboya gidermisin sık sık kendi ni kontrol ediyormusun Islaklık varmı yok mu diye, Sana yakın lavabo olan yerlerde kendini daha rahat hissediyor musun..

20 yasindayim rezil olma korkusu bu hastalik baslayana kadar yoktu simdi de tedirgin oluyorum tabiki oldugu .Aktif mesanenin getirdiği gereksiz hissiyat ile gercekten sıkışmanjn vermiş oldugu hissiyat arasindaki farki bildigimden her zaman çıkmam ama okula giderken sabahlari pek sikismasam bile mutlaka giderim cunku yolum 2 saat.Yakinlarda lavabo olmasi beni rahat hissettiriyor devamli islaklik var mi yok mu diye kontrol etmiyorum ama tedirginligini yaşıyorum bir nevi

Anladım Önce Bir Üroloji ile görüşün Gözden kaçan bir şey kalmasın..sonrasında Psikiyatrist ile görüşün..şikayetlerin Daha çok psikolojik gibi..Tabi göz ardı edemeyiz Önce üroloji.gecmisiş olsun..

Teşekkürler sagolun

Arkadaslar asiri aktif mesane ile nörojen mesane arasında fark var mi?asiri aktif mesane daha ciddi boyutlaea evrilebilir mi?Doktorum emselex 15 mg gibi ilaclar agir ilaclardir demişti.Bu kullanima bagli bobrek yetmezligine sebep olur mu?

Ms hastasiyim buna bağli norejen mesana hastasiyim tak yapiyorum ilac felan varmi tak yapmamak icin bilginize

Üst Alt