Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%80 raporum var. Evde bakım aylığı alabilir miyim?

Göç

Üye
Konular
12
Reaksiyonlar
0
Merhaba Dostlar
% 80 ''ağır özürlü'' raporum var. 28 yaşında Akçiğer hastasıyım. SSK'lı değilim ve çalışamıyorum. Evde sadece annem asgari ücretle çalışıyor, babamda bana bakıyor. Bugün babam evde bakım ve özürlü aylığı için başvuru yaptı. Sanırım işleme konulacak, bundan sonraki işlemler nelerdir ne yapılmalıdır bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler dilerim. :)

siz başvuru yaptıysanız eğer %80 ağır özürlü raporunuz da varsa birde evdeki kişi sayısına göre eve giren gelir benim bildiğim en son 399tl bu rakamı geçmiyosa aylığa bağlanmamanız için hiç bir sebeb yok.bundan sonra evinize sizi ve ailenizi konturole gelecek olan memurların raporu doğrultusunda gelişecek herşey sen sadece bekle şimdiden senn için hayırlı olur inşallah kardeşim (için rahat olsun verdiğin bilgilere göre aylık bağlanır babana )

Cevap verdiğin için teşekkürler. Evde üç kişiyiz sadece annem asgari ücretle çalışıyor. Bu gelirleri hesaplarken giderlerde hesaplanıyor mu? Oturduğumuz ev kira, bunu göz önünde bulundururlar mı?

ailedeki kişilerin üzerlerinde gelir geitrecek mal varlığı yoksa eve sadece annenin aylığı giriyosa kesin aylığa bağlanırsın tabi raporunda ağır özürlü iberesi varsa

Memurlar gelmeden önce telefon açıyorlar mı eve? Yoksa habersiz mi geliyorlar?

evdeolmanız gerek aksi tak tirde problem cıkabilir telefon acmazlar gelirken

Eve gelen memur arkadaşlar buzdolabına kadar bakıyorlarmış doğru mu?

Hakan, dur sana bu konuyla ilgili olarak demirc arkadaşımızın denetim öyküsünü sunayım öncelikle:)
http://www.engelliler.biz/forum/evd...maasi-alanlara-cok-kiziyorum.html#post1056611

Burada demirc arkadaşımızın eşyaları ve yaşadıgı ev hakkında bir fikrin olmuştur umarım:)
Bu eşyalar değil arkadaşımızın gelir kriterlerine uyup uymadıgı kontrol edilmiş ve bu eşyalara ragmen arkadaşımıza bakım aylıgı baglanmıştır. yasal olan da budur zaten.

Sen başvurun sırasında tüm gelirlerini yazılı ve sözlü olarak beyan ettin zaten. Tabi bakmakla yükümlü bireylerin gelirlerini de.
Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti geldiğinde bu sözlü ve yazılı olarak beyan ettiğin gelirlerle, sahip oldugun yaşam standartları arasında fark var mı yok mu anlamak için evet, eşyalara da bakarlar. Bunu yapmalarının sebebi, beyan etmediğin sakladıgın bir gelir var mı yok mu anlamak içindir. Beyan etmediğin sakladıgın bir gelir yoksa rahat ol, eşyalar isterse demirc arkadaşımızınki gibi lüks olsun sorun olmaz:)
Önemli olan sahip oldugunuz gelirlerdir. Araştırırlar, incelerler ama sonuçta belirlenen gelir kriterlerine göre karar verirler. Bunu yaparken kafadan gelir belirleme hakları da yok tabi ki.
Kişi başına düşen gelir 423 TL'yi geçmiyorsa gelir kriterleri açısından uygunsuzndur demektir.
Giderler değil sadece gelirler dikkate alınır bu hesapta unutma.http://www.engelliler.biz/forum/evd...-olabilir-kimler-gelir-hesabina-dahildir.html
Ayrıca sadece gelir kriterlerine bakılmaz bakıma muhtaçlık açısından da degerlendirilirsin. Bakıma muhtaçlık kriterelrine d euygunsan Heyet'in kanaati olumlu olacaktır.

Başvurdugunuz sosyal hizmetler kurumunu sık sık arayın:) Aslında ayrıca bu konuda Bakanlığın görüşü de var ama sanırım imkanları da kısıtlı. Bişi diyemiyorum buradan arayın arayın derim gelmeleri için...

Farzdelim ki bu gelen Heyet olumsuz bir karar verdi siz de haklıysanız red yazısından sonraki 30 gün içindeitiraz eder yeni heyet istersiniz:)
Ayrıca şikayet ve dilekleriniz oyle kurumlara iletilmez rahat olun. Vatandaşın talebi ve şikayeti olarak geçer kayıtlara sadece:)

Bu arada başka yerde yazdıgım mesajı burada da tekrarlayım. Heyet gelince nelere dikkat edeceğini bilmeniz açısından

Bakım Hizmetleri Değerlendirme heyeti incelemede bulunurken şu Genelge'deki esaslara göre incelemede bulunur ve bakım raporunu hazırlar: Bakım Raporuna İlişkin Genelge

Genelge'yi dikkatlice okursanız Heyet'in nasıl incelemede bulunacagı hakkında fikriniz olacaktır.

Üst Alt