Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%80 raporum ile ÖTV indiriminden faydalanabilir miyim?

shifty

Üye
Konular
19
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar. Herkes böyle tek tek başlık açıyor zor oluyor biliyorum ama lütfen yardımcı olun. ÖTV indiriminden faydalanmak için başvurduğum raporumdan sonuç % 80 olarak çıktı. Heyetle ile görüşmede bana sadece idrarımı ve büyük tuvaletimi yapıp yapamadığımı sordular. İkisini de yapabiliyorum. Bunun sonucunda % 80 mi oran alıyorum? Tekerlekli sandalyede yaşıyorum ve desteksiz ayağa kalkamıyorum. Benim bildiğim kadarıyla bu %90 üstünü gerektiren bir engellilik durumu. Sadece %90 üzerinin ÖTV indiriminden faydalanabileceğini okumuştum. Hangisi doğru? Sizce bu orana itiraz etmelimiyim?

100 de 80 de kendın arac alabılırsın kendın bır h sınıfı ehlıyet alarak ötv den muaf arac alabılırsın

ötv indiriminden faydalanıp araba alabiliyorum o halde. peki benim dışımda birisi bu arabayı kullanabilir mi?

sadece sen kullanabılırsın baskası kulanamaz ailenden bırıne almak ıcın raporun 100 de 90 olması gerek

o halde ben bu orana itiraz edicem. böyle saçmalık olmaz.

kendın bılırsın ama belkıde daha dusuk cıkar bellı olmaz

1 yıl önce t12 yaralanması geçirdim. desteksiz ayağa kalkamıyorum. bütün bunlar %96 almamı gerektirir benim bildiğim kadarıyla. idrarımı ve büyük tuvaletimi yapıyor olmam oranımı nasıl %80'e indiriyor? araba aldığım zaman babamın yada arkadaşlarımın da kullanmasına ihtiyaç duyacağım. herneyse ben bu işi biraz daha araştırayım. teşekkür ederim size

zaten sen 100 de 90 alarak babana araba alsan 3 kısı kulanabılıyor onlarla da kan bagın olması gerekıyor 3 kısıye vekalet verırsın onun dısındakı kısıler kulanamaz rapor normal vermısler bence dusuk degıl bana yuzde 66 verdıler l1 omurılık zedelenmesı ayaga kalkabılıyorum cıhaz yardımıyla

shifty;
"h sınıfı ehliyet alır, elden gaz fren tertibatlı araç kullanır" ibaresi ile h sınıfı ehliyet alıp, ötv indiriminden faydalanabilirsiniz..
bunun için yetkili hastanelerden birinden yukarıdaki ibarenin yazılı olduğu bir heyet raporu almalısınız..
alacağınız araç özel tertibatlı olacağından sizden başkası kullanamaz..

niğdeli51;
% 90 ve üzeri raporu olanlara istinaden ötv indirimi ile alınan araçlarda kullanım sınırlaması kaldırıldı,
aracı herkes kullanabilir..

Anti Oksidan teşekkür ederim. O bahsettiğiniz raporu aldım ve ehliyet kursuna verdim. Haziran ayındaki sınava gireceğim. Şimdi söylediklerinize göre o rapor değerim %80 değil de %90 olsaydı başkasının kullanmasında bir kısıtlama olmayacakmıydı. Yani benim öğrenmek istediğim yarın öbürgün benim adıma kayıtlı arabayı babam kullansa ve bir trafik polisi tarafından çevrilse başına iş mi gelilr? Araba elden tertibatlı olacak ancak gaz ve fren pedalları aynen duruyor. Yani engel durumu olmayan birisinin kullanımında bir problem yok sanıyorum

Raporunuz % 90'ın üzerinde olsaydı,
ve raporunuzda yine "H sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanır" yazısı olsaydı,
alacağınız araçta özel tertibat şartı olacağından yine sizden başkası kullanamazdı.

Özel tertibatlı araç başkası tarafından kullanılırken yakalandığında, araç trafikten men edilir, ÖTV'si alınır ve araç sahibi hakkında yasal işlem yapılır.
Sadece sizinle aynı sakatlığı paylaşan kişilerin kullanmasında sakınca yoktur...

% 90 ve üzeri rapor ile alınan araçlarda kullanım sınırının olmaması, aracın rapor sahibi tarafından kullanılamaması durumunda geçerlidir..

Üst Alt