Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

7 yıldır tip 1 diyabetim. %40 üzeri rapor alabilecek miyim?

tip 1 diyabet için % 30
tip 2 diyabet için % 20 veriyorlar genelde tip 1 için hastane heyeti % 40 vermiyor.

Tip 1 için hastane heyeti % 40 vermiyor derken bu oranı almış forumda da mevcut bir sürü arkadaş varken siz doğru bilgilendirme mi yapmış oluyorsunuz?

şahsen ben fazla puan istemiyorum hakkım olan puan verilsin ama bu tip 1 tip 2 tesbiti için biliyormusunuz türkiyede kaç vilayette var Adana 5. büyük vilayet olmasına ragmen devlet hastanelerinde yok bunu belirliyen C peptid ,Anti Ansilün Antikoru,Anti Gad Antikoru,Adacık Antikor düzeyleri yapılamıyor.15 sene önce tanı kondugunda yazılan rapora tablet yazıldı diye tip 2 tanısı konması kişinin tip 2 oldugunu göstermiyor , . Bu problemler çözülmeden bu sorunlar daha çok yaşanacaktır.Diger terimler hep havada kalacaktır.. tüm bu sorunlara çözüm olacak olan C peptid ,Anti Ansilün Antikoru,Anti Gad Antikoru,Adacık Antikor düzeylerinin belirlenirse sorunlar ortadan kalkacaktır.
Adana devlet hastanelerinde bu testler yapılmıyor derken doğru bilgilendirme mi yapıyorsunuz? Hayatında Adana'ya ayak basmamış biri olarak sadece internetten bakıp Adana Numune Ve Eğitim Araştırma Hastanesinde en az 3 tane endokrin uzmanı hekim olduğunu görüyorum. Bunların biri de Seyhan polikliniğinde poliklinik hizmeti veriyor. Endokrin uzmanı var ve bu tahliller yapılmıyorsa bunun açıklaması olamaz. İsterseniz hastaneye bir mail atıp soralım laboratuvarınızda c-peptit bakılıyor mu diye ne dersiniz?? Siz bu endokrin uzmanlarından birine gittiniz de size biz bu hormona bakamıyoruz mu dediler yoksa?
Endokrinoloji Eylül ayı çalışma programı

Elifsu arkadaşım hemen git ve itiraz et bence saka gibi hakkın olan raporu alıcaksın buna eminim bu arada diabet hastalığı ile ilgili bilgileri olan arkadaslar bilgilendirsin yanlıs bilgilerle yanlıs yönlendirmeler size yol su elektrik olarak geri dönebilir :) acil şifalar diliyorum herkeze

ben kendim şahit oldum tip 1 için % 30 rapor oranına ayrıca tahliller içinde rapo almadan önce ben kendim bizzat başvurum ... siz dişi sakızlı olanlardansınız dahada size yorum yazmayacagım sizde yazmayın ...hala kendinizi begenmiş bir haldesiniz .... ...konuyu kapatın..

Canım kardeşim ben önceki yazılarımda zaten adını anıp sana yorum yazmadım. Sen üstüne alınınca olay sana patladı. Sen yazdığın yanlış şeyler ortadayken ne hakla beni kendini beğenmiş olmakla suçluyorsun. Yanlışa yanlış, yalana yalan demezsek doğruları nasıl bulacağız acaba? Seni okuyan bir hasta "zaten tip1 % 30 dan fazla alamıyormuş boşuna uğraşmayayım ben" fikrine kapılsa ve 1 kişi bile olsa % 40 alacakken senin yüzünden haklarından olsa vicdanın sızlamayacak mı? Nasıl bir zeytinyağı misalisiniz yahu, hem suçlu hem mağdur hem haklı olabiliyorsunuz. Bence sadece bana değil bu konuyla ilgili bu foruma bir şey yazmayın Allah aşkına. Olayı bu kadar kişiselleştirecek ne var anlamıyorum. Ben sana yorum yazmayınca sanki senin yazdıkların doğru olacak. Yürüyün işinize ya. Hastayım bu zihniyete...

ertugrul01;

Yazdıklarına yürekten katılıyorum...Herkes kendini doktor sanıyor veya küçüklükten gelen bir bastırılmış duygu olarak çok basit sandığı doktorculuğu oynamak istiyor :) Varsın oynasınlar.. Salla gitsin.. Ben bunlara değil muayenehanesinin duvarında TIP FAKÜLTESİ DİPLOMASI ve UZMANLIK BELGESİ olan doktorlara ve elimdeki tahlillere inanırım.. Doktorculuk oynamak için yanlış bir yer seçmiş.. Demek ki doktorlar boşuna okuyor ve uzman oluyorlarmış.. Koca 8 yıllarına mal oluyor.. Oysaki foruma üye olup 2 satır ah kam kesmek en fazla 5 dk.. Neden 8 yıl okuyalım ki değil mi ?

Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.

Ama sorunumu hala çözebilmiş değilim. Bu yüzden ilk hastaneden başvurduğum rapaoru iptal ettim. Duyduğuma göre eski sigorta hastanleri işi yokuşa sürüyorlarmış. Bir tanıdığım astım hastası ve sigorta hastanelerinden alamadığı raporu yüzde 80 le Bursa devlet hastanesi vermiş. Ben de sanırım oraya başvuracağım.

Şunu söylemek gerekirse ömss sınavının olacağı belli olduktan sonra rapor almalarda çok sıkıntı çıkarttıklarını biliyorum.Bende Tip 1 diabet hastasıyım ve bu sınav belli olmadan önce raporumu aldım.Bide yardımcı olur mu bilmem ama sağlık kurulu başkanının dahiliye uzmanı olmasına dikkat edin en azından hastalığın düşük ve yüksek şeker değerlerinde neler yapabileceğini bildiğini için rapora biraz yardımcı oluyor.Şeker dediğiniz gibi 300 ve üzeri ise ketoasidoz gösteriyorsunuz buda yüzde 40 rapor demektir.Hakkınızı alın.Allah herkesin yardımcısı olsun.

slm seranko kardeşim,yeni rapor aldınız ya,bu yeni raporu alırken tekrar psikiyatriden aldınız mı? benimde böyle bi sorunum var bende emekli oldum ve 1 ay sonra kontrolum var ben psikiyatriye uğramak istemiyorum tip 1 benim ki geçen yıl 40 aldım sanırım yine alırım diye düşünüyorum çünkü raporum var yinede bi aksilikten korkuyorum.psikiyatridende 40 almıştım onunda ilaç raporlarım var ama bu yıl istemicem..sizce ne yapıyım tşkler saygılar...

elifsu16;
Devlet hastanesi bu konuda bir hayli iyi.. Benim de bir arkadaşım var.. O kadar uğraştırdılar ki onu da sormayın.. Sonunda o da gitti eski bildiğimiz devlet hastanesine ve % 75 raporunu aldı. Diğer hastanelerden en fazla % 49 almıştı.. Geçmiş olsun...

Selam safran_sahin,
Evet psikiyatriden den aldım. Çünkü 5 yıldır gerçekten rahatsızdım ama bir türlü kendime o branştaki doktora gitmeyi yediremiyordum.. 2 yıldır aynı doktora gidiyorum.. İlaçlarımı alıyorum.. Bazıları iyi geliyor bazıları yan etki yapıyor.Eğer kontrol muayenesine çağrılıyorsan psikiyatrinin kontrol muayenesine tabii olmayan rahatsızlıkları da var.. Bunlar cetvelde oranları ile birlikte yazıyor. Eğer doktorunla aran iyiyse veya en azından derdini anlatabiliyor ve çözüm bulabiliyorsan açıkça söyle .. Emin ol ki yardım ediyorlar.. Haaa.. bir de şunu ekleyeyim. Burası Türkiye.. Her an herşeyin yaşanabildiği ülkemizde sağlam insanlara hasta,hasta insanlara da sağlam raporu verebiliyorlar.. Allah şifa versin ..

arkadaşlar öncelikle selamlar 20 yıldır tip 1 diyabetliyim ..
öncelikle diyabetin tip 1 mi tip 2 mi olduğuna endokrin uzmanı yapılan cpeptit adındaki bir test neticesinde karar veriyor. bende 0,01 çıkmıştı ..
yıllardır tip 1 diyabete %30 rapor veriliyor diye vergi indirim belgesi için basvuru yapmamıstım.Ancak son aylarda kendimi iyice kötü hissedince artık başvuru zamanımın geldiğine karar vererek vergi dairesi aracılığıyla hastaneye vergi indirim belgesi raporu için başvurdum..

İşimi garantiye almak içinde izmir ve bölgenin hakem hastanesi olan Atatürk eğitim ve arastırma hastanesine sevk aldım.nedeni ise ankaradan dönerse diye itirazlarla falan ugrasacak ne zamanım ne de dermanım vardı cunki.3 günlük yorucu rapor ugrasılarım neticesinde tip 1 diyabet için %40 rapor aldım hemen özürlü kimlik kartımı eshot özürlü kent kartımı cıkarttım artık bu saatten sonra ankara raporumu eger dusururse beni izmirde göndereceği hakem hastaede yok cunki ben hakem hastanelerinden rapor aldım kaldıki hiç umrumda değil mahkeme kararları var vergi indirim belgem ankaradan onaylanır onaylanmazda sgk ya emeklilik basvurusu yapacağım.. hastane tahlil sonuclarım ise açlık kan sekeri:255 tokluk: 455 hba1c :7.5

tip 1 iseniz % 40 almanız için şeker düzeyi 200 üstünde ve vücutta şekere baglı komplikasyonlar olması gerekiyor.
diyabetik retinopati,
diyabetik nefropati
diyabetik nöropati

ertugrul01;
bunlar ne oluyor tam olarak açıklarmısın:confused:

Öncelikle geçmiş olsun..Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz..

Ancak ben, diyabetlilerin ezici bir çoğunluğuna hiçbir suretle bu şekil bir rapor verilmesini doğru bulmuyorum bir pratisyen hekim olarak..

Sizin ihtiyacınız olan şey ise rapor falan değil doğru bir tedavi..Bana göre sizin rapora falan değil insülin pompasına ihtiyacınız var..

İyi bir insülin pompası, diyabet eğitimi ve karbonhidrat sayımı ile normal insanlardan faksız yaşarsınız, hiçbir komplikasyona da yakalanmazsınız..

Tabii doğru diyet, fazla kilo almamak ve düzenli egzersiz yapmak kaydı ile..

Yani diyabetin durumu tamamen size bağlı..Kendinize iyi bakmaz ve yanlış tedavilerle vakit kaybederseniz kan şekeriniz 500 mg/dl da olur..Bir dünya komplikasyon da gelişir..Bile bile lades olursanız herşey olur..

Ama insülin pompasına geçer, fazla kilo almaz ve en azından haftanın 3 günü yürüyüş tarzı egzersizler yaparsanız normal insanlardan farksız yaşarsınız..Kan şekeriniz ve HbA1C değerleriniz de tamamen normale döner..

Bu durumda gidişhatı tamamen sizin elinizde olan birşey için neden % 40 rapor verilsinki size ? Rapor sadece komplikasyon oluşan vakalarda düşünülür..Mesela diyabetik nefropati gelişir ve diyalize muhtaç hale gelirsiniz yada retinopati gelişir ve bakıma muhtaç olursunuz..O zaman düşünülür..Bu tarz ciddi komplikasyonlar da öyle bir anda gelişmez..Uzun yıllar kontrolsüz giden kan şekeri sonucunda gelişir..

Brittle Diyabet denen ve patogenezi tamamen farklı olan bazı diyabet türleri hariç, mevcut diyabetlilerin yüzde 80-85'i doğru tedaviye cevap veren vakalardır..

Doğru bir tedavi ile hiçbir komplikasyon görmeden normal insanlar gibi normal bir kan şekeri ve HbA1C ile yaşayabilirsiniz..

Birçok hastam 10,5 HbA1C seviyesini İnsülin pompası ve karbonhidrat sayımı ile 5,4'lere indirdi..Siz de yapabilirsiniz..

Bence bu çaresizlik sendromundan bir an evvel kurtulmalısınız..

Devletin yapması gereken tek şey sizin insülin, insülin pompası ve kontrol giderlerinizi karşılamasıdır..Hepsi bu..

Hiçbir şekilde rapora falan ihtiyacınız yok..

Üst Alt