Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

%53 Engelli raporumla ÖTV'siz araç alabilir miyim?

ulaşan

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
%53 engelli raporum var ehliyet için otomatik vites arac kullanabilir diye rapor verdi ötv indirimi alabilir miyim o

Merhabalar
Ortapedik engelliyim raporum var engel oranım 52 raporum 2014 de alındı raporda ötv den kısmı yok ehliyet için sağlık kurulun ve il sağlık otomatik vites olarak açıkladığı kısım var ehliyetimde kodlar var bana bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkür eder iyigünler dilerim

Kardeşim 2014 yılında aldığın rapor da ÖTV muhafiyeti için bir ibare yoksa tekrar rapor alman gerekecektir hastaneye gideceksiniz ben otviz araç almak için. Rapor almak istiyorum diyeceksin onlar zaten senden dilekce alıyor ona göre tekrar muayene olup heyete giriyorsun orda hareket ettirici kısımlarda tertibat gerektirir diye yazıyorsa yada otomatik vites ne işe engelin ona göre yazarla ondan sonra raporun ile bayii ye başvuru yaparsın onlar gerekeni yapar tabi ehliyet içinde. İl sağlık müdürlüğü kodları veriyor saygılar

@ulaşan,

keşke soru sorarken raporu koysanız buraya yada raporun açıklama kısmında ne yazıyor en azından onu yazsanız daha güzel cevaplar alırsınız. Bak şimdi tahmini cevaplar vereceğim bu yüzden sana.

Şimdi 2014 de aldığın raporla da ötv indirimli araç alabilirsin ama bunun şartları var. 2019 yılında değişti herşey.

Raporunun geçerli olması için raporun açıklama kısmında "sağ veya sol el, sağ veya sol bacak vb. yokluğu veya fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri durumlar nedeniyle özel tertibat gerekliliğinin açıkça yazması gerekiyor.

Böyle bir açıklama yoksa elindeki raporda yeniden rapor alacaksın.

@ahmedduman60,

Merhabalar,

Engelli B ehliyetimde

01.06 = Gözlük veya Kontak lensler
102 = Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz.
10.02 = Otomatik Vites
78 = Sadece Otomatik Vitesli araç kullanabilir.

Kısıt kodları mevcut.

Rapor Yeni ve e rapor olarak alındı.
Raporumda Ortopedi kısmının açıklama ve yüzdesi
HER İKİ KALÇA AVASKÜLER NEKROZ TANISI ALMIŞ, SAĞ TARAFTAN CERRAHİGEÇİRMİŞ. SOL AYAK BİLEĞİNDEN KIRIK NEDENİ İLE OPERASYON GEÇİRMİŞ, ŞUAN SOL TARAF ALT EXTREMİTEDE KISALIK VE SOL AYAK BİLEĞİ PLANTAR VEDORSAL FLEKSİYONDA KISITLILIK MEVCUT. TABLO 3.4 SADECE HAREKETETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANMASI GEREKİR.

Yüzde 18

AÇIKLAMA KISMINDA İSE
SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ KULLANMASI GEREKİR ibaresi bulunuyor.

Bu rapor ve ehliyet yeterlimidir?

Aynı kodlar bende var, büyük ihtamal araç alırsın,raporunu bir araç bayine gönder,kesin emin olursun

@Ozcan6600,
Bayi aparat dedi:) dedim nasıl bir aparat takabiliriz başka bir sıkıntım yok çünkü. Siz hangi ilden alabildiniz eğer alabildinizse tabii.

@Ozcan6600,

Evet bayiler baya bilgisiz aslında daha çok vergi dairesinde bulunan muameleci arkadaşlar bilgisiz. Kendim bizzat vergi dairesine gittim oradaki memur arkadaşlara sordum sonra bayinin muamelecisini bulup tertibatsız oluyor dedim. Evraklarını ver sen dedi:) Evrakları verdim ama 15 gün oldu hala bir sonuç alamadım. Vergi dairesinde bulunan memurlar bazen hastaneye soruyoruz dedi elimdeki raporu gösterdim yeni raporu hastaneye mi soruyorsunuz dedim. Her zaman değil dedi ama ne takip edilebilecek bir platform ne ulaşılabilecek bir numaraları var. Süreç ne kadar uzayacak o da belirsiz. Kaldık böyle belirsizlikte bakalım.

Ehliyetimde kodlar var 104, 78, 10.02 , 102, 47, 64, 103 kodları mevcut sürücü olur belgesinde otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor

ehliyet kodlarınızla beraber almış olduğunuz sağlık kurulu raporu da önemli.

@ahmedduman60

64 Araç hızı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100. maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır.

10.03 diye bir kod yok belki 103 olabilir.

Son düzenleme:
@ulaşan,

raporda ne yazıyor 2014 yılında aldığın raporda.

üste yazdığım mesajdaki açıklamalar var mı

ortopedik raporumda sadece hareket ettirici tartibatta özel araç kulaanabilir yazıyor fakat vergi dairesi ötv indirmli araç alamazsınız diyor ne yapmalıyım

@ulaşan, Sebebini öğrenmeden sorununuzun çözümünü bulamazsınız. Raporda ki açıklama mı yetersiz yada ehliyetinizde olması gereken bir kod mu yok mesela.

Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var demişsiniz. Kullanabilir gibi bir ifade olmaması gerekiyor zaten. Bir olasılık tavsiye gibi bir ifade istemiyorlar.

Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanması gerekir yazması gerekiyor tam olarak.

Belki kabul etmeme sebepleri budur veya değildir örnek olarak yazdım.

@BnymnYldz,

Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanması gerekir yazıyor raporda ben yanlış yazmışım

o şekılde yazıyor ötv indirimi yararlanabilir yazması gerekıyor gibi bir şey demişler sanıyorum ama tekrar gidiceğim olması gerekıyor cunku

@ulaşan

RAPORUN DÜZENLENMESİNE DAİR AÇIKLAMALAR

“Sürekli olarak tekerlekli sandalye veya sedye kullanması gerekir.”, “Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir”,
“Özel tertibatlı araç kullanmaya ihtiyacı yoktur. ” vb. kişinin özel durumunu belirten açıklamalar belirtilmelidir.

Sizde de zaten gerekli olan açıklama yazıyormuş. Bundan başka bir açıklama olmasına gerek yok. Tertibat kodları olan ehliyetinizde varmış zaten. Neden alamıyorum diye sorduğunuzda net olarak şu sebepten diye cevap vermeleri gerekir. Herhangi bir eksiğiniz yok gibi görünüyor.

@BnymnYldz,

evet rapor kısmını hlettim ama ordaki memur yüzünden yani bir çok araca zam gedli ve istedigim giren modeller şuan girmiyor ötv muafa şubat ayında skoda karoq giriyodu şuan o dahil çoğu araç girmiyor mayıs ayında coğu girmiyecek çok tatsız oldu bu durum

Üst Alt