Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

4 ay önce yüksekten düşme sonucu T12 yaralandım. Ne yapmalıyım?

• Konbuyu başlatan umutsuz13
  • Başlangıç tarihi
Geçmiş olsun dostum bende parapaziyim raporumda öle yazıyor 15 seneden sonra öğrenmiş oldum.ben omurilikten tümör ameliyatı geçirdim belden aşağısında ne his nede hareket vardı, ilk yedi ayda büyük düzelme oldu ondan sonra arpa buğday kadar mesafe aldım, bugünki durumumum bir ayak bileğim hiç hareket etmiyor öteki bilek hareket etmesine rağmen güçsüz.Hareket etmeyen bilek için karbon afo kullanıyorum ,desteksiz yürüyebiliyorum,diz kilitleme ve kalça hareketlerim güçlü,bunu bazı teknik eğsersizlerle çözdüm.Mesanede kaçırma yok ama içerde normalden fazla idrar kaldığı için daha sık wc ye gidiyorum, suyu bol içerek mesanede enfeksiyon riski bayadır yaşamadım.Kabızlık olayınıda yediğim gıdalara dikkat ederim cavdar ekmeği, meyve sebzeyi kabuklarıyla yerim, birde yemek saatim ayarlıdır şaşmaz.

umutsuz kardeşim önce nickini değiştir umutsuz olursan zaten iyileşmende zor olur. benim durumumda senin gibi idi 8 ay sonra hiçbirşeyin kalmaz demişti amaliyat eden dr. ondan sonra çoğu dr. hiçbirşeyim kalmayacağını söylemişti, l1 omurumda kırık vardı , parapleji yada parapezi çok önemli değil sen moralini çok iyi tut beslenmene iyi bak , egzersizini aksatma ilk 1 yıl çok önemli ondan sonra ikinci yılda da baya gelişmeler oluyor ama ondan sonra genelde duruyor,üstte yazdığın gibi çalışmana devam edersen tez zamanda iyileşirsin ama sinirdeki tahribat çok önemli tabi, milyon tane deneğin omurunu aynı yerinden kırsan hiç ama hiç birininki diğerini tutmaz hiç birinin ki diğeri ile aynı düzeyde iyileşme olmaz bu sinir entersan bir olay, ama şunu söylemeliyim anlattığna göre senin hasarın baya azmış inş. enkısa zamanda sağlığına kavuşursun çok geçmiş olsun gitmiş olduğun kliniğin web. adresi yada resimleri varsa paylaşırsan sevinirim eğer para sorunun yoksa sana abd de bir klink adresi vereyim bir bak ince çok farklı bir yer ...

umutsuz13;

tuvaletini hissetmen ilerisi için sigortan büyük tuvaletini geldiğini hissederek yapıyorsan kendini kurtardın demektir, dizlerin kitlemesi zamanla gelişir saniyeler dakikalara çıkar, diz kitlemesiyle bitmiyor kalça kaslarınıda geliştir yoksa ilerde adım atarken kalçan geriye fırlar, ayak bileğin önemli değil o çalışmasada rahat yürürsün afo veya kısa yürüme cihazıyla, üst tarafın tam olarak güçlenecek ki sıra ayak bileğine gelecek, idrar konusuda her tak öncesi yapmaya çalış 100cc altında kalıyorsa mesanede tak yapmasanda olur demişdi doktorlar, havuzun sana çok faydası olacaktır sanırım terapist karşına geçip elinden tutunca havuzda adım atıyosundur.

arkadaşlar yorum ve guzel temennılerınız ıcın teşekkur ederım kafama son olarak bırsey degıl dun ıtıbarıyla kısa bacak ve walker la 10 dk yurudum bundan sonrası gelıcek mı sızce ?

çok geçmiş olsun sakın pes etme fizik tedavine devam et umarım en kısa sürede yürür bizlerede müjdeli haber verirsin....

sızce bundan sonra kanadyene gecebılırmıyım yada merdıven ınıp cıkabılırmıyım ??????

Önce evde yürüme egsersizleri yap bel kaslarını güçlendir kum torbaları ile çalış ,merdiven inmek cıkmak tehlikeli olabilir ,düştünmü yaralanırsın mazallah.

bel kaslarını nasıl guclendırebılırım agırlık calısın demıssınız agırlık nasıl calısmam lazım yanı pek bılgım yok yardımcı olursanız sevınırım

Kardeşim merhaba geçmiş olsun :
Bende senin gibi T12 seviyesi kırık ve platin,hikayemiz aynı sayılır iş kazası yüksekten düşme.
Sana tavsiyem uzun soluklu bir fizik tedaviye iyi bir hastanede (gata-Ankara fizik vb.) devam et
yılmadan,sabırla isyan etmeden'' umutsuzluğa kapılmadan ''.Ben değişik hastanelerde aralıksız 8 ay
fizik tedavi gördüm, önce senin gibi his kayıpları,denge sorunları ,güçsüzlük sonra yavaş yavaş toparlandım şimdi,
ağır aksakta olsa yürüyorum işime gidip geliyorum mücaleyi bırakmamaya çalışıyorum 6 yaşında bir
oğlum var onun için mücadeleye mecburum.Tak 'ı sakın sorun etme zamanla belki kurtulursun ama
kurtulamasanda onunla yaşamayıda öğreniyorsuin.Ben 4 yıldır tak yapıyorum temiz kullanmayı öğrenirsen
yan etkilerindende kurtulursun.Sana geçmiş olsun.Ola bildiğnce sosyal hayatın içinde ol sakın kendini soyutlama.
UNUTMA PES ETMEK YOOOOK.​

Geçmiş olsun. Benim eşimde T11 kırığı oluşmuştu. (Her kırığın hikayesinin ve sonuçlarının farklı olabileceğini de hesaba katmak gerekir.) İki kanadiyenle yürüyebiliyor. Benim koluma girerek tek kanadiyenle de yürüyebiliyor. Tak dan yaklaşık bir yıl sonra kurtuldu. Dilerim sizde daha güzel gelişmeler olur.

umutsuz13;

Bel kaslarını çalıştırman için ,sırt ustu uzan, ellerini ensene kenetle, başını yukarıya doğru kaldır eğer yapamıyorsan ellerini kenetlemeden yapmaya çalış ,kollarını da kuvvetlendirmen lazım bastonla veya volker le yururken ellerinden kuvvet alacaksın kollar ne kadar kuvvetli olursa ayakta durma şansın daha cok olur.Geçmiş olsun.

Kesinlikle idrar ve dışkı hissetmen harikulade gelişmeler...Havuzun ve suyun içinde fizik tedavi alman çok güzel,inanılmaz faydası olacaktır...
Fakat henüz çok erken,sabırsız olmamak gerek.
Ama şunu belirtmek isterim,Ortopedist doktor arkadaşlarımdan edindiğim bilgiye göre :
'' 1 sene sonra çok farklı hissedeceksin kendini,seneye bu zamanlar karşılıklı oturup çay bile içeriz '' ;)

T12 bölgesinde vida değişimi ameliyatı yapıldı. Durumumda gerileme olur mu?

Arkadaşlar belımdekı t12 bolgesınde vida nın bırı kırılmıstı 10 gun once amelıyat oldum vıda degıstırıldı sımdı yatıyorum sırtustu daha 20 gun daha boyle galıba yatıcam ardından ftr ye gırıcem ıyı kotu afo ve walkerla yuruyodum suan yatıyorum merak ettıgım konu bende herhangı bı gerıleme olur mu olmaz mı su 1 ay ıcınde ayrıyeten suankı durumum kucuk buyuk ıdrarhıssedıyorum tak derdınden kurtuldum sızce bu sure zarfından sonra kanedyenlere gecebılmemm mumkun mu yoksa daha erken mı bunlar ıcın kaza gecırelı 10 ay oldu şımdıden teşekkurler allah hepımıze acıl sıfalar versın saygılarımla

Ameilyatta olumsuz bir durum olmamışsa, bir geriye gidiş olmaz. 1 sene sonra bugünden daha iyi durumda olacaksın. Çalışmaya devam...

umudunu yitirme kardeşim. RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN HEPİMİZİN.şifa duada gizlidir bence çok çook dua et.. sağlıcakla kalın..

Amelıyatta olumsuz bısey olmadı basarılı gectı ama ne kadar sure zarfında ayaga kalkabılırım bu konuda fıkrı olan var mı arkadaslar. bu arada Bulent bey teşekkurler yorumunuz ıcın saygılar

slm

öncelikle geçmişolsun

bende yaklaşık 9 ay önce yüksekten düşme sonucu L1 L2 T 11 T12 kırıklarım oluştu oturmakta geç kalmışsın ama gelişmelerin gayet çok güzel ve hızlı düzeleceksin merak etme insan önce kendine güvenecek bunu unutma moralmen de iyi olman lazım ve bende hasar daha çok du his kaybı bende de var çok şükür ayağa kalktım yürüyorum ama desteklerle sende başarırsın bence ama kendinden vazgeçme medet kimseden bekleme kendin çabala tabi fikir alış verişi önemli ben bu siteyi okuyarak daha iyi sonuçlar aldım biz bunu yeneriz sadece öz güven unutma sormak istediğin ne varsa sora bilirsin bana çekinme

Üst Alt