Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2024-EKPSS Kılavuzu Yayımlandı. Başvurular başladı!

@Mustafa788,
Ösym başvuru merkezleri

İstanbul Pendik Sosyal Hizmet Merkezi (SHM)
Doğu Mahallesi İnce Sokak No:12 Yeni Hükümet Konağı Pendik / İSTANBUL Tel: +90 (216) 506 10 07 - 08
Faks: +90 (216) 506 15 40

Isparta da ekpss ye başvurdum toplam da 2 saat sürdü. 110 TL de ücret ödedim. ÖSYM ofini öyle bir yere koymuşlar ki sağlam adam zor ulaşır. Madem Aile sosyal e yönlendiriyorlar orada bitirsinler bu işi. Daha ne diye ugrastiyorlar anlamadım. Harcagim 2 saate mı yanayım yoksa ağrılar içinde kalmaya mi

Benim başvuru yaptığım Lise ösym başvuru merkezi çok ilgiliydi hata yapmamak için her detayı bana soruyordu doğru mu diyordu ben evet dersem işlem yapıyordu hayır dersem uygun olanı yapıyordu Tek kişilik salonda girmek istiyor musun dedi evet dedim onu işaretledi sağlam bir şekilde başvurumu yaptı. 45 TL başvuru merkezine ödedim 75 TL de İş bankası kartsız işlemlerde atmden ödedim başvuru sürecini bir günde bitirdim. Tabi bunun öncesinde Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne gittim oradaki memur dedi ki ben en büyük engel oranın hangisi ise ondan işlem yapacam o şekilde yaptı sonra yan odadan onaylat dedi Engelli Sağlık Kurulu Raporu Onaylı Örneği ve diploma fotokopisi ve kimlik fotokopisi arkalı önlü ve bir adet Ön Kabul Taahhüt belgesi Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğü aldı ben imzaladım geriye kalan 2 tanesini bana verdi bunlardan birini de ösym başvuru merkezine verdim diğeri de bende kaldı

@mahmut-2323 Genel amaçlı dilekçenin talepler kısmına ne yazmalıyım? Bir de yazışma adresine kendi adresim mi yazacağım? Bu dilekçeyi doldurduktan sonra engelli raporu ile birlikte ( Üniversiteler Mahallesi İhsan Doğramacı Bulvarı No: 1 06800 Bilkent / ANKARA) Bu adrese mi göndereceğim? Yardımın için teşekkür ederim

merhaba, ben ilk ve tek defa 2020 ekpss ye girdim. bu sene tekrar başvurdum ama sistemde 2021 de biten raporum görünüyordu. onu güncellemeden devam ettim. zaten 2. raporumda süreli oda gelecek ay bitiyor, tekrar yenileme işlemlerine başlıyorum. sizce bir sorun olur mu, raporu güncellememe gerek var mı? güncellesem bile sınav günü şuanki raporda bitmiş olacak. (yeni rapor çıkmasında sorun olmaz lakin rahatsızlıklarım gayet somut ve yönetmelikte birebir karşılığıolan oranlar).

Merhaba arkadaşlar benim engelli raporumda engel grubu olarak Süreğen (Kronik) ve İşitme seçenekleri işaretli ama ÖSYM'de Bedensel (Ortopedik) şeklinde geçiyor. Acaba bu ileride herhangi bir sıkıntı yaratır mı?

Bu arada şikayetlerim omurga eğrililiğinden dolayı ameliyat olmuştum ve işitme kaybım mevcut.

@fbamasya, merhaba öncelikle ösymden talebin nedir engel durumun nedir sınavda ne gibi beklentilerin var sınava girecek isen hangi sınava gireceksin ekpss mi yks mi şimdi kendin hakkında açıklayıcı bilgi verirsen ona göre bir dilekçe oluşturacam bunu genel amaçlı dilekçede yazıp engel bilgi formu ve engelli sağlık kurulu raporu onaylı örneği ve aday başvuru kayıt bilgileri sınav ücreti ödenmiş şekilde çıktısını ekleyip ilgili yere aps ile gönderin 3 veya 4 günde ulaşıyor

@Volkano80, bulunduğunuz il veya ilçedeki Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvurunuz orası size sağlıklı bilgiyi verecektir mağdur olmamak için

Başvuru aşamasında eğitim bilgileri olarak hangisi seçilmelidir ?

Mezun Olunan / Mezun Olunacak 🤔

@BnymnYldz Mantıken en son mezun olduğun bölümden girmen gerekli hocam. Önlisanstan gireceksen onu secmelisin. Ön lisans bitmediyse o zaman liseden girebilirsin. Ama sen yinede daha iyi bilen sınav merkezlerine sor istersen.

Merhaba arkadaşlar ilk defa başvuru yaptım.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na;

-Lisans diploma fotokopisi
-Kimlik fotokopisi
-Sağlık kurulu raporu

teslim ettim. Aday başvuru formunun çıktısını almıştım. Bunu teslim almayacak mısınız dedim. Almadılar. Bu bir sorun teşkil eder mi? Ön kabul ve taahhüt belgesini aldım.

Ösym Başvuru Merkezine;

-Ön kabul ve taahhüt belgesi

teslim ettim. Ne kimlik fotokopisi ne de doldurulmuş aday başvuru formu ile engel bilgi formunu istedi. Gerek olmadığını ifade etti.

Kılavuzda, Ösym başvuru merkezine doldurulmuş aday başvuru formunun ve engel bilgi formunun da götürüleceği yazıyor. Bu bir sorun oluşturur mu? Ayrıca aday başvuru kayıt bilgileri kısmında engel yüzdesi girilmemiş. Yalnızca %... ifadesi var. Burada bir hata mı var?

Not: Sistemde daha öncesinden Ösym'de bilgilerim mevcut ve günceldir.
Not2: %40 orana sahip sürekli ( kronik ) sağlık kurulu raporum var.

Son düzenleme:
@Roro benden de yalnızca taahhüt belgesini aldı ÖSYM. Hatta engel oranını bile girmediler ilerde değişebilir dedi. Sonradan panik olup aradım tekrar sordum. Başvurunuzda bir sorun yok dedi. Başvuruda o belgelere ihtiyaç duymadilar yani.

@smurf,
Hocam bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız ÖSYM koordinatörlükleri oluyor her ilde. Oraya gidip dilekçe doldurup aps ile raporu ve dilekçeyi osymye gönderiyorsunuz. Eğer bir hata varsa atamaniz iptal bile olabilir. Başvuru süresi geçmeden düzeltilmesinde yarar var. En azından sınav koordinatörlüğünü arayıp bilgi alın garanti olsun.

@elif77 Bunu bende sordum ısrarla gerekli değil belki bir sonraki raporda değişecek dedi. O nedenle yazmadı. Bursa ÖSYM sınav koordinatörlüğünde yaptırdım kaydımı. Aile bakanlığı genel engelli ve ruhsal ve duygusal yazdı belgeye. ÖSYM bürosuda bunları seçti. Fakat dediğim gibi oranı yazmadilar. Sonradan aradım telefonla. Tekrar baktılar. Başvurunuz doğru 10 gün kala sınav giriş belgenizi çıktısını alın, başarılar dediler. Zaten bu sınav özel bir sınav kaydı böyle oluyor dedi. Rapor, kimlik ve diploma fotokopisini bile almadılar. Yalnızca bakanlığın verdiği taahhüt belgesini aldılar.

İnternette görüyorum çoğu kişide yazılmış. Ama başvuruyu alanlar yazılmasına gerek yok diyor. En yetkili kurum böyle diyorsa yapacak birşey yok 🙂

@testertr,
benimde ruhsal duygusal bana kronik yazdılar bunu değiştirdim ösym ye dilekçe verdim 3 güne açıklandı şey sormak isitıyorum sizinde ruhsalmış benim raporum haziranda bitiyor yeniletirsem eğer bildirmem filan gerekir mi ki bir bilginiz var mı

@elif77 raporda oran değişmediyse yada hastalık eklenmediyse bildirmeye gerek yok deniyordu kılavuzda. Kılavuzu indirip tekrar okumakta yarar var.

Evet bende tereddüt ettim ama tekrar kurumu aradım göndermeyin dilekçe doğru diyorlar.

Bence Ek süre almayanlar için pek önemsemiyor. Ek süre veya zihinsel engelli gibi hatalı bir seçim yapılmamışsa sorun olmuyor. Çünkü okuduğum kadarıyla hatalı grupta sınava girenlerin atamaları iptal oluyor deniyor. Benim grup hatalı değil yalnızca engel oranını yazmadilar

@elif77,
Sınavdan sonra bir değişime gerek yok hocam. Raporlar hazirana kadar uzadı ya. Mevcut raporla sınava gireceksiniz. Sınava girdikten sonra başka sınav olmadığı için raporu ÖSYM ye bildirmeye gerek yok. Bildirecekseniz 2026 daki sınav için bildirecekseniz. Onu demek istedim.

Not: Ekpss dışında önümüzdeki süreçte yapilan bir sınava girecek Seniz durumunuzda bir değişiklik yani mesela ortapedik engeliniz var merdiven çıkamıyorsunuz bu gibi durumlarda tabiki raporu bildirecekseniz aksi halde kimse size sınavda yardımcı olmaz.

Bunun dışında eğer atanirsaniz kuruma rapor bildirecekseniz. Bunlar dışında benim bildiğim herhangi bir işlem yok

Arkadaşlar EKPSS başvurumu yaptım ücretini de ödedim, ÖSYM'nin sisteminden baktığımda bir sorun gözükmüyor lakin engel bilgilerine tıkladığımda herhangi bir engel durumum gözükmüyor. Bu normal mi?

@Nightwing herkeste aynı hocam. O kısımda engeliniz görünsün istiyorsanız osymye evrak göndermek gerekiyormuş.

@BnymnYldz, normalde sınavın süresi içinde ön lisans okuyor isen ondan başvuru yapabilirsin ama okuduğun bölüm atamada işini görmez alımı yok ortaöğretim girersen ön lisans mezun olmaz isen ortaöğretim bölümün daha avantajlı gibi duruyor meslek lisesi olduğu için ben olsam ortaöğretim girerdim çünkü onda mezun olmuşsun meslek lisesi ve güzel bir bölüm en sağlamı son mezun olduğun bölümden başvuru yapmaktır.

Arkadaşlar herkese merhabalar ve şimdiden herkese başarılar diliyorum.
Hem lisans hem de önlisans mezunuyum.
"Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adayların, mezunoldukları en üst düzeyden EKPSS’ye başvurmaları zorunlu olduğundan," ibaresi olduğunu biliyorum fakat mezun olduğum önlisans programı mesleki-nitelikli bir program(Tıbbi Sekreterlik) olduğu için o branştan girip atanmak istiyorum. Aksi durumda sistem beni yine lisans mezunu(İşletme) olduğum için lisanstan sınava girmeye yönlediriyor. Bu durumda mesleğim olan Tıbbi Sekreterliği yapamayacağım anladığım kadarıyla. Bu konuyla ilgili herhangi bir görüşü ya da bilgisi olan var mı? Önlisanstan girebilme ihtimalim hiç mi yok?

@testertr, Hocam ÖSYM'yi aradım ancak şu aşamadan sonra yapılabilecek bir şey olmadığını söylediler. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü veya atandığım kurum ile görüşmemi söylediler. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir sorun olmayacağını söyledi ama atandığım kurum net bir bilgi vermedi. Yazı geldikten sonra değerlendirileceğini söyledi.

@smurf hocam bu süreçte yanlışlık olanlar acele posta olarak raporlarını osymye gönderdiler. Sizde ek süre var mı? Zihinsel olmadığı halde zihinselden girenlerin ataması iptal oldu diye okumuştum. Sizde ek süre olmayacaksa belki sorun olmayabilir. Bizim burada yapacak birşeyimiz malesef yok. Eğer şüpheye düşüyorsanız sizde raporunuzu, kimlik fotokopisi ve taahhüt belgenizin bir kopyasını dilekçe ile ösymye gönderin.

Başvuruyu okullardan mı yaptınız? Okullar pek önemsemiyor, surecide pek bilmiyorlar. Birde daha önce girdiniz mi sınava?

@testertr, Ben ilk olarak 2018 yılında kayıt yaptırmıştım. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne gitmiştim, oradan belgeler ile okuldan kayıt yaptırmıştım. Şu an belgeleri bulamadım. Yalnız benim raporumda engel grubum olarak Süreğen (Kronik) ve İşitme işaretli ancak ÖSYM'de Bedensel (Ortopedik) olarak sisteme girilmiş. Aslında her iki şekilde de Genel Engelli grubundan sınava girecektim, bu açıdan bakıldığında değişen bir şey olmayacaktı. ÖSYM şu aşamadan sonra yapılabilecek bir şey yok dedi.

@smurf geçen sefer yine genelden girdiyseniz bir sorun yok gibi görünüyor hocam. Ek süre almamışsınız bu nedenle bir sorun olmamış heralde.

ÖSYM de ortapedik görünen kısım ais sayfasındaki engel durumu yazan yer mi? Eğer öyleyse yalnızca sınav için yani sınavlar Ekpss başvurusu altında görünen yerde işitme ve süreğen kronik görünüyorsa bir sorun olmayacaktır gibi duruyor. Yani bu sınav için süreğen kronik ve işitme engelli seçilmiş.

Ortapedikte mesela merdiven çıkamaz gibi seçenekler çıkıyor yanılmıyorsam. Sınava genelden gireceğiniz için ek sürede yok. Bu nedenle pek sorun olacağını sanmıyorum. Osymde problem yok dediyse şu aşamada başka birşey aklıma gelmiyor.

Üst Alt