Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan'da yapılacak

Nil, Sınava girebilmesi için % 40 ve üstü özürlü oranının yazılması yeterli. Ama tercihte bulunurken Kurumların aradığı özel şartları, koşullarını da kontrol ederek ve yapabileceği işleri düşünerek tercihte bulunması gerekecek. raporunda "çalışma olanağı vermeyen" bir ibareyle kurumlar kabul etmez ki onu.
Ayrıca kardeşiniz çalışabileceği alanları, çalıştırılamayacagı alanları bilmeden nasıl tercihte bulunacak? hade bulundu diyelim sınav sonucu ve tercihe gore yerleştirildi diyelim, Kurumlar böyle bir ibareli raporu kabul etmez. Kurum'a başvurdugunuzda Kurum sizden raporda çalıştırılmayacagı alanın tam doldurulmasını ister. Siz gidip rapor almaya çalışacaksınız yeniden sonra da çalışabileceğine ilişkin bir rapor verilmezse ve ilgili alan yine "çalışma olanagı vermeyen" şeklinde düzenlenirse nolacak?
Boyle bir sürpriz yaşamamak için:
1. Yeni bir rapor çıkartın. Raporunda çalıştırılamayacağı işler belirtilsin açık açık. hatta ayrıca doktorundan bu konuda öneri alın. hangi işlerde çalışabileceği konusunda. Gerekirse çalışabileceği işlerin niteliği yazılsın açık ve net bir şekilde. Bu şekilde tercih yaparken tercihte bulunacagı kadroların niteliklerini ve koşullarını okur ve bilinçli tercih yapar hem de yerleştirme için Kurum'a başvurdugunda zaten ilgili rapor hazır olmuş olur. Raporunda başvurdugu kadroda çalışmasına engel bri ibare yoksa yani koşulşlarına uyuyorsa yerleştirmesi onaylanır ve ataması da yapılır.
Çalışma hayatına girdikten sonra zaten ona gore haklarını da takip etme imkanı bulur bu vesileyle.
2. Özür grubunun işaretli olması lazım. Çünkü sorular kendi grubuna gore sorulacak. Bu yuzden bu kısım işaretli olması şart. zaten işaretlenir de.
istihdam için düzenlendiği belirtilsin. Sonradan rapor çilesi çekmeyin tekrardan.

Şimdiden kardeşinizin hangi işleri yapabileceği yapamayacagı konusunda doktoruyla işbirliği içine girin. Çalışabilecekse onun çalışmasına uygun rapor aldıgı sürece ve kurumların aradığı şartları taşıdıgı sürece (tabi ki sınav sonuçları ve tercihleri vs dikkate alınarak) inan kimse engel olamaz yasal olarak.

Yeter ki raporunda "çalışamaz" ibaresi yerine çalıştırılabileceği/çalıştırılamayacagı işlerin niteliği, açık bir şekilde yazılmış olsun.

Çok çok sağolun sevgili Kalem..

Evvelâ doktoru ile iletişime geçip raporu netleştireceğim.

Soru işaretim kalmadı. Teşekkür ederim. Elinize sağlık, ayrıntılı yazıp emek vermişsiniz..

cevaplarınız için teşekurler allah hepimizin hakkında hayırlı etsin

@Ozkan;
Yorumların için teşekkür ederim Son Sınavlarım Verirsem Mezun Olucam Veremez isem tekrar giricem Açıklama gelince öğrenicez o zaman beklemekten başka yapıcağımız bir durum yok teşekkürler :)

bülent bey soruma cvp verdiginiz için çok teşekkürler çalıştırılamayacagı işler kısmında birşey yazmıyor sorun olurmu? iyi günler

zeynep71 hanım; " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " boş olduğu takdirde şu şekilde bir sorun olabilir.. ÖMSS ye başvuru da sorun olmaz tahminimce, ancak sınavı kazanır ve ataması yapıldığında, 5 kişilik bir komisyona girecek....

3 EKİM 2011 Tarihinde Yayımlanan ÖZÜRLÜLERİN DEVLET MEMURLUĞUNA ALINMA ŞARTLARI İLE YAPILACAK MERKEZİ SINAV VE KURA USULÜ HAKKINDA YÖNETMELİĞİ'NDE Adayların başvurmaları ve atanmaları

MADDE 17 ‒ (1) Adaylar, yerleştirildikleri kamu kurum ve kuruluşlarına, atanmak üzere Tercih Kılavuzunda yazılı olan belgeler ile birlikte süresi içinde başvurur.
(2) Kamu kurum ve kuruluşları, yerleştirmeye ilişkin olarak atamaya yetkili amirin onayı ile beş kişiden oluşan bir değerlendirme komisyonu kurar. Bu komisyon, atanmak üzere bildirilen adayları, aranılan nitelikler yönünden inceleyerek, nitelikleri uyanların atamalarının yapılmasını teklif eder.

ÖMSS Sonunda atandıktan sonra, Atandığınız Kurumun 5 kişilik komisyonuna gireceksiniz.. Burada Atandığınız Kurumda yapacağınız iş ile Özürlü Sağlık Kurulu Raporunuzda yer alan özrünüz ve " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " bölümünde yazanla ,karşılaştırma yapılıp, Engelli Adayın işe uygun olup olmadığı kararı verilecektir.. Örnek : Adayın " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " bölümünde " Duymayı Gerektiren İşlerde Çalışamaz " ibaresi var diyelim.. Adayda tercih formunda yer alan cok ay bir işi tercih etti.. Tercih ettiği işte Telefonla konuşması gerekli zamanlar olursa bu durum uygunluk açısından olumsuz bir durumdur...

Arkadaşlar bu başığı inceledim ancak sorumun cevabını bulamadım.Sormak istiyorum,

eski raporum %40 yeni bir rapor almak istediğimde ise %35 de kalıyorum.Bu sınava girmeme engelmidir?
Sınava girip kazansam bile memur olmama engelmidir?
Eski raporumda daimi yazıyor kanunen bir hakkım yokmudur?
CEvaplarsanız çok sevinirim..

ömss hkk.

s.a.arkadaşlar sizden ricam bu ÖMSS ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan lütfen ama lütfen yardımcı olmalarını rica ediyorum.bu konularda epeyce cahil biriyim inanın.benim 2000 yılında özürlü çalışmak amacıyla alınmış bir raporum var hatta bu rapaorla bir kac sene özürlü olarak çalışmıtım,sizden öğrenmek istediğim şimdi ben Devlet kurumlarında memur veya işci fark etmez özürlü kadrosunda çalışmak istiyorum fakat benim öğrenim durumum şuan itibariyle eski müfretet'a göre orta 8- sınf açıktan veriyorum yani bu yıl-ortaöğretim mezunu olaçağım Allah'ın izniyle İnşallah.sizden öğrenmek istediğim benim memur yani 657.tabi memur veya kadrolu işci olmak için ne yapmam gerekir..?bu ömss sınavına bizim girme şansımız nedir ve nezan kayıtlar başlıyor ve kayıtlar nerde yapılıyor.??
şimdiden yardımlarınız için tşk edrm.

kardeşim rapor tarihi net değil ama ömss sınavında 16/12/2010 tarihli rapor olması gerektiği vurgulanmış...her kafadan bir ses çıkıyor kimi eski raporlarda geçerli diyor kimi yeni rapor KLAVUZ bu ay içinde yayınlanırda netlik kazanır inşallah...SEN ORTAOKUL OLARAK SINAVA DEĞİL KURAYA GİRCEKSİN ŞANSIN TAMAMEN ŞANSA KALMIŞ :eek: İŞSİZ İNSANLAR GİRER BU KONTENJANLARA İNŞALLAH...

xxxxx arkadaşım zaten ben işsizim onun için uğraşıyorum bu konularda pek bir bilgim yok ama bu siteyi zamen zaman takip etmeye çalışıyorum.bu klavuzu nerden temin ederiz veya bu klavuzu hangi siteden görebiliriz?

İllere Göre Kadro Dağılımı

Ömss ile 20 bin kadro alımı yapılıcağı bence ütopya,ben 5 bin alınırsa öper başıma koyarım deyip,kendi çapımda bir hesap yapmak istedim:

Alınacak Kadro :5000/81 (İl sayısı) = 61 (İL başına düşen kadro sayısı)

Türkiye Nufusü:74 000 000/81= 913 000 (il başına ortalama nufus)

Yani nufusü 913 bin olan bir ile 61 özürlü kadrosu düşüyr amma velakin her ilin nufusü eşit olmadığı için kadro sayısınında nufusa endeksli olarak dağıtalacağını var sayarak mesela bursanın nufusü 3 milyon yani ortalama nufusün 3 katı o zman kadra sayısıda ortalama kadro sayısının 3 katı yani 183 olur,örnek trabzon'un nufusü 400 bin yani ortalama nufusün yarısı,kadro sayısıda ortlama kadro sayısının yarısı olur yani 30 kişi..her il kendi kadro sayısını bu örneklerle bulabilir..Tabi bu tamamen benim ürettiğim kendi çapımda bir çalışma belkide hiç alakası olmayan saçma sapan birşeyde olabilir...yorumlarınızı bekliyorum.

selam arkadaşlar istanbul bağcılar engelli sarayında ömss kurs kayıtları baslamıstır...bılgılerınıze

ozkancay arkadaşım benım raporumda sorumluluk getiren işlerde calısamaz yazıyor.bu calısamaz anlamında bırseymıs gıbı mı dusunmem gerekıyor.yuzde seksen ruhsal raporum var.yaklasık bes yıl once aldım raporu ılac kullanıyorum ama gunluk yasamımı tehdıt eden bır unsurum yok saglıklı bır ıs hayatım var.bırde ruhsal raporu olanlar hangı katagorıden sınava gırer diger ozur gurubundan mı varsa bılgınız aydınlatırsanız sevınırım

selamun alüyküm ben geldim ve bu sene kacırmadan allah izin verirse arkadaşımla sınava girecez '' arkadaşlar sizinde bildiginiz gibi 2012 ö.m.s.s sınavı oldukca ya kolay ama bize zor çalışmayanlara tabi'' ne olursa olsun çalışın ve gayret göstererek cünkü bu zamanda iş cok zor bulunuyor onun için diyorum lys sbs acık öğretim lise gibi hazırlık kitapları ve memur hazırlık kitaplarına çalışın olmazsa öğretmenlere veya hocalara çalışmalıyız diyo sorun cünkü bu sene bence dahada cok zor sorular olur bedava kimse alınteri olmayana memurluk vermez biliyorsunuz anlatmama gerek yok bu sansı kacırmayınız...!!! ben ilk katılacam inşallah işe yerleşiriz iyi yerlerde görev alırız. bana acılanınca haber verirseniz teşekkürler. operator_42@msn.com email atarsınız.

bana kalırsa bu hesap yanlış olmuş 913 bin nüfusu olan bi şehire 63 kişi düşermi hiç ?? illerdeki kadro boşluğuna göre dağılım yapılır nüfusa göre olmaz sanırsam...

okan05;
ben doğru olduğunu iddaa etmiyorum zaten bu kendi çapımda yaptığım bir çalışma tabii sende haklısın nufusa göre dağılımdan çok o şehirdeki toplam memur sayısının %3'ünü dolduracak kadar kadro sayısı daha mantıklı??(%3 çalıştırılmak zorunda olunan özürlü memur oranı).

[h=1]Engellilere yeni sınav sistemi müjdesi[/h]
y17.gif
y15.gif
y13.gif
y11.gif

Paylaş |

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, engeliler içinde bir sınıflandırma yaptıklarını ve bu sınıflandırmaya göre yeni bir sınav sistemi oluşturduklarını söyledi.
6i5k4z5l6ik9ix0.jpg

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Dünya Bankası ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile hazırlanan, `Dünya Engellilik Raporu`nun Hilton Otel`de yapılan tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Şahin, Türkiye`de engellilerin birçok alanda engeli aştığını belirtti. Bunun yeterli olmadığına vurgu yapan Şahin, "Engelli artık mali olarak desteğe kavuşuyor, caddeye çıkıyor alışveriş yapmak istiyor. İnsanca yaşamak istiyor kamu hizmetlerinden istifade etmek istiyor. Bunun önündeki engelleri bizim hızlı bir şekilde kaldırmamız gerekiyor. Yasal süreç yedinci aya kadar tamamlanıyor. Burada belediye başkanlarımız da var. Engellilerin yedinci aya kadar erişilebilirlik sorununu çözebilecek hem kapalı alanda hem açık alanda caddelerin toplu taşıma araçlarının eksiklerini gidermesi lazım. 5 ay gibi bir süremiz kaldı. Biz bunun takibi yapıyoruz. Bu işin takibin yapacağız. Bakanlığımızın en önemli meselesi olarak bu iş karşımızda duruyor." diye konuştu.

Engelli vatandaşların istihdamı konusuna da değinen Bakan Şahin engelliler için yeni bir sınav sisteminin getirileceğini söyledi. Nisan ayı içinde farklı engel gruplarının sınıflandırılarak sınava gireceklerini belirten Şahin, "İstihdamda yerleşmelere rağmen `Açıkları nasıl kapatacağız?` dedik. Bize gelen çok haklı bir talep vardı. Biz herkesi tek bir sınava girdiriyoruz. Yani bedensel engellisi, işitme engellisi, görme engellisi aynı sınava giriyor. Aynı zaman diliminde o kendi fırsata erişiminde soruyu anlamada farklı bir kapasite gerektirdiği için genelde bedensel engelli arkadaşlarımızın diğer arkadaşlarımıza göre daha hızlı anlama daha çok puan alma pozisyonu oluşuyor. Şimdi dedik ki biz bunların hepsini kendi içinde sınıflandıralım. Bedensel engelliler de görme engelliler de işitme engelliler de kendi içinde sınava girsin istiyoruz. Bunun için hemen Genel Müdürlüğümüz, ÖSYM, Sağlık Bakanlığı bir komisyon oluşturdu. Bütün çalışmalarını tamamladı. ÖSYM takvimini hazırladı. Biz Nisan ayı içinde bu sınavı yapıp Haziran ayı içinde boş olan bütün kadrolara ilkokul mezunları için kura çekimi ile diğerleri için sınav sonuçlarına göre bütün kadroları doldurmayı çok önemsiyoruz. Bunu ülkemizin kalkınması için de çok önemsiyoruz" şeklinde konuştu. Engellilere yeni sınav sistemi müjdesi buda linki arkadaşlar okudunuzmu bu haberi.

nihayet başvuru tarihi açıklandı
[FONT=Arial]sınav başvuruları 20.02.2012 tarihinde başlatılacaktır[/FONT]

hadi hayırlısı yavaş yavaş herşey netleşiyor bir de şu sınav kılavuzu yayınlansa ama zaten başvurular 20.sinde başlayacaksa,kılavuzda o tarihten önce açıklanmak zorunda zaten biraz daha sabır,az kaldı...

İnşAllah herkese Hayırlı olur ben isterimki herkesin değil! atandığı yere faydalı olabilecek herkesin atanabilmesini dilerim

ÖMMS Hakkında Merak ettiklerim.

Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Herkesin günü aydın olsun. Aklıma bazı sorular takıldı ve 20 şubat tarihi gelmeden tüm evrakları felan ne gerekiyorsa artık halledeyim diyorum. Öncelikle benim rapor oranım işitmeden dolayı %48 rapor tarihim 12.11.2008 yılına ait. Kanunda şöyle bir ibare geçiyor ) Sağlık Kurulu Raporu: 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre alınmış sağlık kurulu raporunu..ifade eder. Yani ben bu durumda yeniden rapor çıkartmam mı gerekiyor acaba? İkinci sorum ise bu ömss kurslarına katılmayan adaylar yinede sınava girebiliyor mu? Çünkü bildiiğim kadarıyla Amasyada böyle bir kurs yeri açılmadı. Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

bende amasyalıyım amasyada bi lisede kurs açılmış

bende amasyalıyım amasyada bi lisede kurs açılmış merkezde

zihinsel engellilerde girecek değilmi bilgi verirseniz sevinirim müracaat işkuramı yapılacak

ösym bürosuna ama en ez yüzde 40 engelli raporu alcan hastaneden sonra sosyal hizmetlerden başvuru formu alıp doldurcan ösmy başvurcan tüm özür grubu giriyo herhalde bilmiyorum

Sametmenc05;

Keşke rapor tarihini en az 3 sene olarak ayarlasalar.

merhaba özürllülerin sosyal haklarıyla ilgili bilgi verebilirmisiniz

orta okul mezunlarıda sınava tabimi?

iyi günler ben halk eğitim merkezinde memurum.ilkokullar gibi orta okullarda ömss den muafmı?

Üst Alt