Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2011 memur alımları ne zaman olacak? Neden sessiz kalıyoruz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
devlet engelli istihdamı konusunda garip ve sessiz bir derinliğe dalmış, başını kuma gömüp sanki birileri uyarmak amacıyla dürtmek isterse sıçrayarak uyanacakmış gibi korku ve gaflet içinde. anlamış değilim nedendir bu korku, sanki engelli alımı yapıldığı zaman devlet korkunç bir ekonomik çöküntüye uğrayacak. kim bilir belki yunanistan gibi yerle bir oluruz. mezarda yatan binlercesine maaş veren, hak etmediği ve ihtiyacı olmadığı halde cebinde yeşil kartla dolaşanı kollayan devlet ne yazık ki hayatta ve ihtiyacı olanı bir türlü görmek istemiyor. bu ne sessizlik ALLAH aşkına? en azından devletinden iş bekleyen binlerce engelliye bir yıl sonrası içinde olsa bir tarih verilsin. kesin bir tarih vermeye korkuyorlarsa o zaman devletin ekonomik gücüne güvenmiyorlar demektir. peki neden 2023 ten gururla söz ediliyor. hani bunların ustalık dönemi idi? bence bunların gözü açıldı. kolayca tongaya basmayacaklar artık. daha önce rapor oranlarını düşürmüşlerdi. pek çok kişinin emekli olmasını önlediler. bu seferde rapor oranlarını yüksettikleri için bunun intikamı olarak istihdamı durdurdular. neden? oranlar yükselince pek çok arkadaşımız emeklilikle tanışmış oldu. devlet zarara uğratıldı. öyle bir ülkede yaşıyoruz ki hak kı sahibine bir türlü teslim edemiyoruz. hep haksızlar haklı!!! maşaAllah ne güzel memleket!!!!!

cumhurbaşkanlık başbakanlık ve gerekli bakanlıklar dahil olmak üzre hem yazı hem sözlü şekilde sorduğum sorulara verilen cevaplar pekte iç açıcı değil bilgi olarak bizle hemen hemen aynılar ilerleme yok bakalım beklemekten başka çare kalmadı .......

birüyaydı geldi geçti 8000 engelli atandı... bundan sonra okadar toplu atama olmayabilir olsaydı zaten cokdan olurdu , başka işlere bakın, işe girebilen girsin calışın , alım olursada gene sınava girersiniz zaman akıp gidiyor...

gerçekten merak ediyorum biz ney iştiyoruz diye acaba çok zor mu iştediğimiz birşey yoksa hakkımız olan birşey degilmi yanlış birşeymi iştiyoruz yoksa zevk içinmi iştiyoruz düşündükçe daha neler geliyor akıllara aslında çok basit iştedigimiz sey iş iş iş iş gerçekten bukadarmı zor bunu vermek yapmak mümkünmü degil anlamış degilim bu yası cıkaran devlet imkanları sunan gene devlet ama bakıyorumki işe almaya gelinçe ne ses var nede seda var iş olmayınca ne evlenebiliyosun nede kendi ayaklarımızın üstünde durabiliyorsun yaş gelip gidiyor hala ortada birşey yok yazık wallaha engelliye yapılan haksızlık inan bir başkasına dogru düzgün yapılmamıstır bizde insanız hakkımız olan birşeyi iştiyoruz ama her nedense bunu bize çok görüyorlar ben suna inanmıyorum kesinlikle kim nederse desin merkezi sınav sistemini yapmak bukadar zor olamaz zaten su gerçek hemen hemen bütün kurumlarda engelli açıgı var biliniyor kimseyi kandıramaz bir yasayı hazırlayıp sunmak imaza asamasına getirmek bukadar zor olamaz asla kesinlikle olan vallaha bize oluyor onlarca engelliye oluyor başka kimseye birşey olmuyor yazık wallaha

bize nasıl kadro ayırsınlar arkadaşlar. kadroyu bize verirlerse diyanet ne yapacak? nereye kendi adamlarını alacaklar?....

veydel;

Ne alaka?
% 3-4 kontenjanı ile ne alaka?

Bu sadece yasal bir hak. O yasaya malesef devlet kurumları uymuyor.
Çalıştırması zorunlu olduğu olduğu sayıda istihdam etmek aslında çok kolay. İşlerine gelmediği için böyle oyalıyorlar heralde. Yada kasadan para çıksın istemiyorlar.
Bari kura ile o kadroları doldur. Sonrada mimarin, ulaşımın uygun değilse mimari uygun oluncaya dek adama deki senin maaşını ödüyoruz.
Bu nedenden siz evde dinlenin. Rampalar, asansörler yapılınca biz size döncez :eek: dersiniz. Kısmen mağduriyet giderilmiş olur.

saww ah bunları yapaçak kişiler ve kurumlar nerde adamlar bırak dısarıyı yapmıyorki içeriyi yapsın devlet iştesin boşda engelli bırakmaz ama işte işlerine gelmedigi için bize insan gibi davranmıyorlar bizler sadece bize verilen hakları iştiyoruz fazlasını degil

kamu sınavları ne zaman acılacak

arkadaşlar selam
kamu sınavları acıldı mı acaba ?
engelilerin devlet memurluguna alınabilmesi için yapılan sınavlar bu sene yapılacak mıdır ?
müracaat zamanını kaçırmayalım .bilgisi olanlar varsa yazarsa sevinirim..:p

saww devletin kurumlarından bahsediyoruz. yöneten yine devlet. istediği şeyi istediği zaman yapar. (tabi işlerine gelirse).

Bimere dilekçe gönderdim geri dönüş yaptılar..

slm arkadaşlar hepimizinde hayali sınav olsa memur olarak işimize yerleşsek die bekliyoruz,bimere dilekçe gönderdim bi kagıt geldi arayacagım numara işkur numarası herneyse aradım sorunumu anlattım çalışma bakanlıgı konuyla ilgili çalışmaları var dedi bu yıl yetişmezse gelecek yıla 38 bin özürlü memur alımı olacak dedi inşallah dedim,gerçekten bunalıma girdiydim bu konuşma biraz olsun rahatlattı inşallah hakkımızda hayırlısı olur inşallah herkes işe yerleşir,merak ettigim Türkiyede özürlü sayısı kaçtır arkadaşlar...

konuyla alakalı değil fakt kpss sınavına girmek için bizim içinde üniversite eğitimi bekleniyor mu

daha bizler çok bekleriz arkadaşşşş hepsi hikayeeee kamuda binlerce boş kadro war alım yok yazıklar olsun

8,5 milyon engelli var ve açık kadro 38 bin. dalga mı geçiyorlar.

özürlü snavı tarihi

Özürlü alımı merkezi sınavla veya kur'ayla yapılacak ama 2012'de...
Memurlar.net olarak bir çok kez gündeme getirdiğimiz, "merkezi özürlü memur alım sınavını" düzenleyen yönetmelik, 3 Ekim 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yönetmeliğe göre, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına özürlü memur alımı; ÖMSS adlı "Özürlü Memur Seçme Sınavı"yla veya kur'ayla yapılacaktır. Tüm kamu kurumlarının Ekim ayı sonuna kadar, 2012 yılında alacağı özürlü memur kadrolarını Devlet Personel Başkanlığına, internet üzerinden bildirmesi gerekmektedir. Detaylar için başlığa tıklayınız.
3 Ekim 2011 00:48

--------------------------------------------------------------------------------
KAPSAM

(1) Bu Yönetmelik;

a) 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun eki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer alan kurumlar ile döner sermayeli kuruluşlar, kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıklarına,

b) İl özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı müessese, işletme ve döner sermayeli kuruluşlara,

c) 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre Devlet memuru istihdam eden diğer kamu kuruluşlarına,

Devlet memuru olarak atanacak özürlüler hakkında uygulanır

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI, ÖZÜR GRUPLARINA GÖRE YAPILACAK

Yönetmeliğin 5. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"b) ÖMSS, ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlüler için eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla sınav sorusu hazırlanması, değerlendirilmesi ile özürlülerin bu sınavlarda ulaşabilirlik şartları oluşturularak yapılır."

ÖZÜRLÜ MEMUR ALINIRKEN ÜST YAŞ SINIRI KONAMAYACAK

"d) Kamu kurum ve kuruluşları, kanunlarda ya da kanunların bu konuya dair düzenleme yetkisi öngördüğü tüzük ve yönetmeliklerde yer alan özel hükümler haricinde, yerleştirme yapılmasını talep edecekleri kadrolar için üst yaş sınırı tespit edemez."

SINAV KONULARI DAHA SONRA BELİRLENECEK

Yönetmeliğin 6. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"Kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirilecek özürlülerin tespiti amacıyla yapılacak ÖMSS ve kuranın içeriğine, eğitim durumu ve özür grupları itibarıyla ÖMSS’nin yapılacağı yer ve zamana, ÖMSS ve kuranın duyurulmasına, ÖMSS’de eğitim durumları ve özür grupları itibarıyla yer alacak konular ile testlere ve bunların ağırlıklarına, puan türleri ve hesaplama yöntemine, özür grupları itibarıyla öngörülecek sınav sürelerine, uygun refakatçi temin edilmesine, adayların ÖMSS ve kuraya başvurusuna, tercih sayılarına, ÖMSS’de alınan puanlara ve kuraya ilişkin olarak yapacağı tercihlere göre yerleştirilmesine, yerleştirme sonuçlarının adaylara ve kurumlara bildirilmesine ilişkin esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görüşü alınarak Başkanlıkça, bu fıkrada belirtilen hususların Başkanlık adına Merkeze yaptırılması halinde ise mezkur Bakanlığın görüşü alınarak Başkanlık ve Merkezce müştereken belirlenir."

ÖMSS İKİ YIL BOYUNCA GEÇERLİ OLACAK

Yönetmeliğin 10. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"(1) ÖMSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak bu süre içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder"

TÜM KURUMLAR EKİN AYINA KADAR İNTERNETTEN KADROLARINI BİLDİRECEK

Yönetmeliğin 13. maddesinde konuya ilişkin şu hüküm yer almıştır:

"(1) Kamu kurum ve kuruluşları bir sonraki yıl için özürlü memur alımı yapacakları münhal kadrolarını; Başkanlığın resmi internet sitesindeki “DPB e-Uygulama” kısmının “Özürlü Personel İşlemleri ” başlıklı bölümünde yer alan “ÖMSS veya Kura Sonucuna Göre Yerleştirme Yapılması Talep Edilen Kadrolara İlişkin Bilgi Formu”ndaki bilgi alanlarını tam ve eksiksiz olarak doldurmak suretiyle, ilgili yılın Ekim ayı sonuna kadar on-line olarak Başkanlığa gönderir."

ÖMSS'Yİ DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI VEYA BELİRLEYECEĞİ BİR MERKEZ YAPACAK

"Devlet Personel Başkanlığı, bu Yönetmelikte yer verilen esas ve usullere göre özürlü memur alımı amacıyla ÖMSS’yi yapar ve/veya kura usulünü sonuçlandırır, ÖMSS ve/veya kura sonuçlarına göre yerleştirmeyi yapar ya da bu bentte belirtilen hususları Başkanlık adına yapacak Merkezi belirler"

SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Yönetmelik hükmüne göre, sınav 2012'de yapılacaktır. Kamu kurumları 31 Ekim 2011 tarihine kadar kadrolarını, internet üzerinden Devlet Personel Başkanlığına bildirecek. DPB ise sınavı veya kur'a işlemlerini nasıl yürüteceğini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının görüşü alarak belirleyecek ve sınav 2012 yılında yapılacaktır. KAYNAK MEMURLAR NET.

geç de olsa güzel haber !! en azından belirsizlik kalkmış oldu.

yanı halaa sınav başvuru tarıhı ve gunu belli degil mi nereye nezaman başvuracaz

sınav tarihi belli olmasa da sınavların genelde haziran temmuz ayında yapıldığını biliyoruz. sanırım o zaman yaparlar.

ÖMSS'Yİ DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI VEYA BELİRLEYECEĞİ BİR MERKEZ YAPACAK
ben bunu anlamadım her il merkezinde olmayacak mı yoksa büyük şehirlerde mi sınav yapılacak

ben demıştım 2012 ye kaldı dıye:)
en azından resmı gazetede yayınlamış ama yıne bence hazırana kalmaz hepsını bır araya karıştımazlar zaten 2011 de alım olmadı ocak - mart arası olur bu sınav. bırde tercıh dıyor yanı tercıh ettıgımız taktırde başka il de atanabilecekmıyız yoksa herkes kendı ılınde mı yerlesecek .. pek anlamadım. anlayan varsa acıklabılır mı?

TÜM CAMİA İÇİN HAYIRLI OLSUN ARKADAŞLAR..

Bencede 2012 ocak 1 itibari ile heran olabilir şöyle düşünürsek ekim sonuna kadar kadrolar bildirilirse 60 gün içerisindede yani kasım aralık sınav soruları v.s gibi konular sınavın alt yapısı oluşturulur diye düşünüyorum ondan sonrada müracaatlar felan yine ocak ortası sonu gibi inşallah böyle düşündüğüm gibi seri olur ders çalışmaya devam :D .....

forumcu;

arkadaşım 8,5 mılyonun kaçı evınden çıkıyor kaçı okur yazar kaçı çalışabılecek durumda kacı genc kaçı yaşlı dediğin mantıksız olmamışmı bıraz...
bursa saglık bakanlıgına 1200 engeli başvurmuş bursanın sakatı 1200 kışımı :)
yeşleşme olasılıgımız P bence he eskiden bu kadar bıle degildii ya günümüz şartlsrı yıne eskısınden iyi.
sadece şu kura kafamı karıştırdı sınavsız kura olurmu yawww . çok sacma hak yenır nıce okumamış ama kendını yetiştırmış engellı arkadaşımız var. bunu düşünün..

anlaşıldı çirkin kedi :)) sınavla yada kurayla deniyor. kurayla nasıl olacak. birde nereye ne zaman ve nasıl başvuracağız? internet üzerinden mi başvuru yapılacak.

Özürlü Memur Kadroları Sınav ve Kur’a ile Dolacak
Kamuoyunda merkezi özürlü memur alım sınavı olarak bilinen Özürlü Memur Seçme Sınavı’nı (ÖMSS) ve kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilecek olan özürlü memurların alım usulünü belirleyen “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” 3 Ekim 2011 günkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Devlet Personel Başkanlığı işbirliğinde hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’nca imzalanıp Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik özürlü memur alım sistemine pek çok yenilik getirmektedir.
Yönetmeliğin getirdiği ilk ve belki de en önemli yenilik tüm Türkiye için merkezi olarak yapılacak “Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS)” düzenlenmesinin kararlaştırılmış olmasıdır. Ortaöğretim, ön lisans veya lisans düzeyinde eğitim veren kurumlardan mezun olanlar için düzenlenecek olan sınavın soruları ve değerlendirmeleri özürlülerin eğitim durumları ve özür grupları göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Ayrıca sınava katılacak olan özürlülerin özür grupları ve sınava ulaşabilirlik şartları da göz önünde bulundurulacak ve talep etmeleri halinde de özür gruplarına uygun olarak refakatçi temin edilecektir.
Orta ve yüksek öğretim mezunu özürlüler için yapılacak olan ÖMSS, diğer kamu yerleştirme sınavlarından ayrı olarak ve kamu kurum ve kuruluşlarında özürlü kontenjanı açığı bulunduğu sürece yapılacaktır. Sınav soruları özür grupları itibariyle özürlülerin bilgi, yetenek ve becerilerini ölçecek şekilde ayrı ayrı hazırlanırken, ortaöğretim mezunları için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında uygulanan eğitim programları, yüksek öğretim mezunları için ise yüksek öğretim kurumlarında okutulan ders kitapları esas alınacaktır. Sınavın uygulanmasında ise, özür grupları ve ulaşabilirlikleri göz önüne alınacaktır.
İki yıl süreyle geçerli olacak olan ÖMSS, iki yıl içerisinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda sınav sonuçları yeni bir sınav yapılıncaya kadar geçerli olmaya devam edecektir. ÖMSS’ye katılan özürlü memur adaylarının yerleştirme işlemleri, eğitim durumları ve özür gruplarına ilişkin şartları taşımaları kaydıyla, ÖMSS puanları, tercihleri, kadro sayıları ve koşulları göz önünde tutularak belirlenecektir. Aynı kadro için başvuran adayların yerleştirilmesinde her bir adaya ait geçerlilik süresi bitmeyen ÖMSS sonuçlarından en yüksek puan dikkate alınacak, aynı puana sahip adaylar arasından diploma tarihi itibariyle daha önce mezun olmuş olana, bunun da aynı olması halinde yaşı büyük olana, yine aynı olması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınacaktır.
Yönetmelik ile getirilen Kur’a sistemi ise; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 41. maddesine göre Devlet memuru olabilmek için aranan asgari eğitim şartına haiz eğitim veren kurumlardan mezun olan özürlülerden kamu kurum ve kuruluşlarına tercihlerine göre yerleştirileceklerin tespiti amacıyla noter huzurunda yapılacaktır.
Kura ile yerleştirme talep eden kamu kurum ve kuruluşlarının uygun kadroları için tercihte bulunarak yapılacak, tercih edilen kadrolara birden fazla istekli olması halinde ise ilgili kadrolara yerleştirilecek adaylar istekliler arasında kur’a çekilerek belirlenecektir. Adaylar tercih olarak belirledikleri kadrolar dışında, tercih edilmeyen münhal kadrolara genel kur’ayla yerleştirilme talebinde bulunabileceklerdir.
Yönetmelik gereğince ÖMSS ya da kur’a ile herhangi bir kadroya yerleştirilen adaylar, iki yıl geçmedikçe tekrar yerleştirilemeyeceklerdir. Kamu kurum ve kuruluşları ise, kanun, tüzük ve yönetmeliklerde yer alan özel hükümler haricinde, yerleştirme yapılmasını talep ettikleri kadrolar için üst yaş sınırı belirleyemeyecektir.
Yönetmelik gereği kamu kurum ve kuruluşları ayrıca çalışma yerlerini özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirmek, çalışmalarını kolaylaştıracak gerekli tedbirleri almak ve özür durumlarına göre gerek duyulan yardımcı ve destekleyici araç ve gereçleri temin etmek zorundadır. Ayrıca Yönetmelikle özürlülerin, özürlülüklerini arttırıcı veya ek özür getirici işlerde çalıştırılamayacağı da hükme bağlanmıştır.
ÖMSS ve Kur’a usulünün uygulama, detay ve sınav tarihine ilişkin bilgiler ileriki tarihlerde Devlet Personel Başkanlığı tarafından açıklanacaktır.
Yönetmelik metnine ulaşmak için tıklayınız:
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

yönetmenlikten anladığım kadarıyla kura işlemi ilkokul mezunlarına yönelik yada okur yazar yönelik olanlara yönelik olacak. ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyinde olanlar ise eğitim durumlarına göre ayrı ayrı merkezi sınava alınacak... şimdi kanun çıkmış. sınav 2012 yılında yapılacak. ama nereye başvurulacak, nasıl başvurulacak ve uygulama nasıl olacak ilerki tarihlerde belli olacak. sınav içeriği ise okullarda görülen eğitim düzeylerine göre olacaktır. ve yine anladığım kadarıyla sınav her ilde ayrı ayrı yapılacaktır. isteyen özürlü talep etmeleri halinde refakatçi ile sınava girebilir. benim anladığım bu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt