Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Şizofreni tamamen iyileşir mi?

adamhak66

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
11
Şizofreni tamamen iyileşiyor mu yoksa önür boyu ilaç kullanmak zorunda mıyım?

Şizofreni tamamen düzelmez..zaman zaman remisyon dönemleri olabilir..ama takip ve ilaç kullanmak zorunda malesef. @adamhak66,

@OğuzHan112, peki bipolar bozuklukta şizofren gibi ömür boyumudur? Tamamen iyileşme söz konusu olur mu?

Bipolarım ölene kadar ilaç kullanma düşüncesi şimdiden ürkütüyor beni de düşünsenize 70 yaşına gelmişsin hala ilaç yazdırıyorsun bunlarla uğraşıyorsun Allah uzun ömür vermesin kendi adıma ne diyeyim .:confused:

İYİLEŞTİ AMA SİZ GÖRMEDİNİZ.
Buralarda öyle biri yok buralarda EVET YOK.

HEM şizofreni OLACAK HEMDE İYİLEŞECEK OLACAK İŞMİ?

Arkadaşlar şizofren bir beyin hastalıgı oldugundan dolayı düzelmiyor ilacları aldımmı kendimizi sapasaglam hic bir şey yok gibi hissedebiliriz ama öyle degil ilacsız tekrar eder mutlaka o yüzden ben şizofrendim düzeldim diye bir şey imkansızdır insan kendini kandırmış olur

EVET Bİ NEBZE BIKKINLIK OLUYOR. ORASINA KATLANACAĞIZ ARTIK.
BU HASTALIK BÖYLE İŞTE.

@tb2nhf, Cidden dediğiniz gibi ilaç kullanıyorum ve iyiyim. Ben duzelebilir sanmıştım. Çünkü bazıları duzelebilirsin, dedi. Kafam karıştı.

Açılın ben şizofrenim :) iyi böyle takılıyoz işte şizo şizo :) merhaba ben psikolojik deli :) rumuzuma bak hizaya gel :)

Ben psikozum, doktor 5 yıl ilaç kullan, sonrasına bakarız dedi.

Şizofren ve pisikoz türü rahatsızlıkların tamamen iyileşip iyileşemeyeceği doktorlar arasında bile fikir birliği sağlıyamadığı bir konu.

Pisikiyatrisler şizofren tipi rahatsızlıkların bir kısmının tedaviyle kontrol altına alınıp ilaç kullandığı müddetçe normal hayatına devam edebileceğini.

Bir kısımının ilaçla bile normal hayatına devam etmekte zorlanacağını söyler.

Fikir ayrılığı şurada başlıyor bu tür hastalıklarda tamamen düzelme gösteren bir kesim hasta var.

Bir kesim pisikiyastrist (Bu kesim ağırlığı oluşturuyor) tamamen düzelip ilaçsız hayatını sürdürebilen kesimin aslında teşhislerinin yanlış olduğu başka tür rahatsızlığa sahip oldukları için iyileştiklerini gerçekten şizofren türü rahatsızlığa sahip olsalar kesinlikle ilaçsız normal hayata devam edemiyeceklerini söylerler.

Bir kesim pisikiyatrist ise (oğlumun doktoruda böyle düşünüyor) Uzun sürsede uygun ilaç tedavisi, aile ve toplum desteği ve uygun hayat tarzıyla şizofren ve benzeri teşhişli kişilerin az bir kesimide olsa tamamen düzelebileceği ilaçsız hayatlarını sürdürebileceğini söylerler.

Ben bipolarim. Banada doktorum 5 yıl atak geçirmezsem ilaçları bırakma ihtimalim olduğunu söyledi.

@kara duman, doktor iyilesebilirsin, dedi. Eski doktorum ömrün boyunca ilaç kullanacaksın, dedi. Demek ki farklılık sizin anlattıklarınızdan kaynaklanıyor.

@Pickle, engelli raporun var mı?

@dreamfail, ben de atak falan geçirmiyorum ama ilaçları düzenli olarak kullanıyorum. Böyle giderse şizofreni teşhisi kalkabilir mi?

Son düzenleme:
Peki organik olmayan psikoj bozukluğu iyileşir mi . Organik olmayan psikoj bozukluğu şizofreniyle aynımı yoksa onun alt gurubu falanmı.

EVET HASTA HALİNE GERİ DÖNER AMA AZAR AZAR DÖNER. Zaten bu kullandığımız ilaçlar bağımlılık yapıcılar.

@adamhak66,

Ömür boyu evet çünkü nörolojik bir hastalık bipolar ve şizoafektif de öyle

Simdiye kadar antidepresanlari max dozda kullandim antipsikotikleri de yüksek dozda kullaniyorum ve bağımlılık yaşamadım hiç

@Schizollectual,

ANTİSİYOLİTİK (KAYGI GİDERİCİ) İLAÇLAR

Müsekkin veya sakinleştirici olarak bilinen ilaçlar bu gruptandır. Etkileri çabuk başlar. Bu ilaçlar kullanan kişide endişe ve huzursuzluğu azaltır, rahatlama hali meydana getirir. Çoğu yeşil reçete ile verilir. Yatkın kişilerde, tedavi amacı dışında, uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanıldıklarında bağımlılık riski vardır (Psikiyatride bağımlılık riski olan tek ilaç grubu). Tedavi dozunda, uygun süreli kullanıldıklarında bağımlılık tehlikesi söz konusu değildir.

Anksiyolitikler

Diazepam (Diazem, Nervium, Spazmo-Valibrin)
Alprazolam (Xanax)
Klonazepam (Rivotril)
Lorazepam (Ativan)
Klordiazeposid (Librax, Librium, Klipaks)

Benim tanım organik olmayan psikoz. Hasta olduğumu kimseye söylemesem anlayan olmaz. Atak geçirdiğim zaman durumun çok ağırdı. Benim hastalığımın seyri ataklar şeklinde oluyor. Atak bitince hiçbirşey kalmıyor: İlaç bile kullanmasam oluyor. Daha önce sizin gibi düşünüp ilaçlarımı bıraktım. Biraz bilgisizlikten de ilaçları bırakmam hastalık hakkında bir fikrim yoktu. 4-5 yıl sonra atak tekrar ortaya çıktı. İlaç kullanmadan atlatacağımı düşündüğüm için ilaç almamıştım. Ancak atağım geçmedi. Şuan ilaçları sadece tekrar atak yaşarsam. Atağı otomatik olarak bastırmak için kullanıyorum.

Doktorlar bir defa olduysa ilaç bıraktırma yöntemine gidiyor. Tekrarlarsa ömür boyu ilaç kullanımı öneriyor.

Hastalandıktan sonra ben biraz boşvermişliğe verdim kendimi daha rahat konuşup daha rahat davranıyorum. Ancak eskisi gibi iş hayatındaki gibi davranmaya başlasam kimse hasta olduğumu anlayamaz ben söylemedikçe.

Bütün belirtiler sıfırlandı. Sadece ilaç yan etkisi var biraz.

Son düzenleme:
@osmangazi,

Şizofreni tedavisinde kullanılan Antipsikotikler pozitif semptomları düzeltmek için Dopamin maddesini baskılarlar.Ama hastanın negatif belirtileri de varsa bu dopamin baskılanması sonucu negatif belirtilerin bırakın düzelmesi daha da kötüleşmesi gerçekleşir.Antipsikotik tedavisinin açmazı buradadır.Hastanın pozitif belirtileri kontrol altına alınır ama onu esas işlevsizleştiren negatif belirtiler ve bilişsel yeti kayıpları düzelmez.Hasta çalışamaz,kendi ayakları üstünde duramaz.

@Talihsiz Bedevi,

Dopamin dikkati sağlayan hormon değil mi? Antipsikotikler de dopamin baskıladığından dikkati bozuyor diyebilir miyiz? Tabi dikkat bozulunca diğer bilişsel yerilerde de bozulma oluyor.

Ben bipolarım ama bu negatif belirtiler bende de var.

@osmangazi,

Bu biraz uygun doz ve tedaviyi ayarlamakla alakalı. Dopaminin sadece tek bir görevi yok. Dopamin düşüklüğünde beynin diğer kısımları etkileniyor. Bilişsel kayıp aslında o zaman başlıyor. Eğer ki hastalığınız dopamin yüksekliğinden kaynaklanıyorsa zaten ilaçlar ile tam iyileşme sağlanıyor. Ancak idame dozunu bulana kadar biraz zaman geçiyor.

ideal dozu bulunca xeplion 50 ile bilişsel yeteneklerim tekrar düzeldi. Eskisine en yakın şekilde

Ortalam ilaç dozajı düşünce 2-2.5 ayda anca anlaşılıyor.

İlaç içmeden uyuyamıyorum bu da bir bağımlılık değil mi ?

Üst Alt