Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İnsülin direncinde ilaç almazsam ne olur?

dreamfail

Üye
Konular
135
Reaksiyonlar
40
2 yıl önce insülin direnci teşhisi konuldu. 6 ay kadar ilaç kullanıp, şikayetlerim geçince ilacı kafama göre bıraktım. Şimdi ise vücudumun her yerinde kılcal damarlar çıktı. Bên oluşuyor. Cildiyeye gittim. Şekerdendir dedi. Çok susuyor çok idrara çıkıyorum. Bu sefer kesin teşhis almaktan korkuyorum. Dahiliyeden randevu aldım ama sizlere de sormak istedim. İlaçları almamanin sonuçları ne olabilir?

İnsülin direncinin ilacı varmı ki ,varsa nedir bir yazarmısın ,glikofen türü ilaçmı?

Uzun vadede çıkıyor şekerin etkileri ama anladığında da çok geç oluyor. En büyük risk damar tıkanıklığı kalbe giden damar tıkanırsa sonu kalp krizi, körlük, böbrek yetmezliği, bazı kanser türleri yani zararı çok, görmezden gelmek yerine doktor takibine devam edin 3-6 ayda bir kan testi yaptırıyorsunuz. Doktor gerekli gördüğü vakit ilaç yazıyor işte. Bendede tip2 diyabet var 3 ayda bir gidip kan tahlili yaptırıyorum. Yapacak bir şey yok mümkün mertebe şekerden sakınıcaz zorda olsa. Teşhis konduktan sonra geriye dönüp baktığımda şikayet ettiğim rahatsızlıkların %99 u şekerdenmiş böyle lanet bir dert ihmal etmeyin tedbirinizi alın.

Bu tip soruların yanıtını burada değil, Endokrin kontrolüne giderek doktora sormalısınız... Diyabet sinsi bir hastalıktır, ne zaman hangi organda hasar oluşturacağı belli olmaz...

@dreamfail,

Kendimizi kandırıyoruz sadece tatlandırıcının şekerden çok bir farkı yok. Şeker ihtiyacını glisemik indeksi düşük meyvelerden karşılamak gerekiyor diğer türlü aldığımız her türlü şeker zararlı, gene arada bir nefsimizi bastırmak için şekerli bir şeyler yiyebiliriz ama bunun sürekli olmaması lazım. Mesela hergün şekerli bir çay içersen bu sürekli olduğu için uzun vadeli şekeri yükseltir 3-5 günde bir içersen çok bir zararı olmaz. Portakal,elma, armut, mandalina gibi şekerli meyveleri rahatlıkla yiyebilirsiniz tabi makul ölçülerde bunların glisemik indeksi düşük olduğu için şekerli birden yükseltmez. Tatlı krizi geldimi bu meyveleri yiyip bastırın. Ayrıca marketlerde şekersiz yazan her şey tatlandırıcılıdır. Dikkat edin, sadece buda değil beyaz undan yapılma herşey şekeri yükseltir. makarna ve pirinç gibi gıdalarda makarnayı ve ekmeği tam buğday unlu tercih edin. Pirinci basmati alın. Kuru baklagiller ve sebze yemekleri,balık,et ve tavuk ana düzen bunlar olmalı bir yandan da iyi bu şeker sizi sağlıklı beslenmek zorunda bırakıyor,😁

Yani bu hastalıktan tamamen kurtulmanın yolu yaşam biçimini değiştirmek. 6 ay 1 yıl düzenli beslenme ve sporla rahatlıkla şekerden kurtulursunuz ama tekrar eski beslenme düzenine dönerseniz hastalıkta geri döner.

Son düzenleme:
Size tip 2 diyabet teşhisi konmamış ki , insülin direnci var denmiş. Hayatınızdan unun girdiği her şeyi çıkarın , ekmek , makarna , hamur işi tamamen kesin. hergün 1 saat yürüyün bakın bakalım 3 ay sonra testleriniz ne olacak.

@feromon,

Bunu 3 ay değil ömür boyu yapmak gerekiyor. yoksa gene başladığın yere dönüyorsun.

Üst Alt