Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

IBAN ile apartman yöneticisine aidat ödemek sorun teşkil eder mi?

GRAHAM BELL

Emektar Üye
Konular
267
Reaksiyonlar
120
iban ile odeme isini pek bilemem bir firtinadir estiriliyor medyada
Siradan kendi yagiyla kavrulan sade vatandasi nasil etkileyecek bilenler birkac kelam etse bizim gibilerde sorularini sorup faydalansa
Apartman aidatlarini eski evimizdeyken banka hesabi vardi aparmanin ona yatiridik kolayca
Bu evimizde elden verirdik hic hosu a gitmiyordu her ay basi yoneticinin kapisini mecburi calmak ama
Yeni secilen sivri akilli yonetici iban numarama yatirin demis oyle kabul ettirmis toplantiya katilanlara
iban ile odeme alana arastirma yapilacak anladik
Odemeyi yapana zarar varmidir

bizim gibi insalara bir zararı olacağını sanmıyorum sadece açıklama kısmını xxx nolu dairenin aidat ücreti diye belirtin yeter..

yoksa bende elektronikciyim malzeme alınca ödemeyi havale eft ile yapıyorum o sizin deidğiniz kötü niyetli kullanıcılar için geçerli bişey..

Ne zararı olacak ki? He Bank Asya zamanları olsa ve o bankaya istese olabilirdi ama o devir de geçti. Açıklamaya aidat yazarsınız hiçbir şey olmaz.

Hesap numarası = İban sadece rakam sayısı fazla nokta değişen hiç bir şey yok. Hesap numarasına nasıl para gönderiyorsanız aynı şekilde ibana da o şekilde para göndereceksiniz fark yok ! Hiç bir sorunda olmaz.

@GRAHAM BELL Bence apartman hesabı ile yönetici hesabı arasında bir fark yok. Açıklama kısmına aidat ve daire katı ve kapı numarası yazarsınız. Herkes bunu yapmış olacak, bunda bir sakınca olamaz bence. Hem elden verince verildiğine dair bir belge olmuyor ama ibana yatırılsa dekontu saklayabilirsiniz dijital ortamda. Sizin çekinceniz tam olarak nedir?

@GRAHAM BELL, bahsettiğiniz IBAN apartman yönetimi adına mı şahsi hesap mı? Eğer apartman adına ise sorun yok. Eğer şahsi ise apartman yöneticisi suç işliyor demektir. Bunun adına zimmet suçu denir.

Bununla beraber kimse şikayet etmediği sürece tespit edilmesi çok zor olur. Eğer çok daireleri bir apartman değilse bir şey demem ama çok daireli ise yönetici açısından sorun olur.

Yoneticinin iban nosuna yatiriyoruz aparmanca
24 dairelik apartman
Sinirli sagi solu belli olmayan birisidir kendisi kimse yoneticilik ustlenmek istemeyince hadi madem ben olayim yonetici demisti
Aciklama kismina yaziyorum aidat oldugunu ama komsum veya apartman icin sorun teskil edermi merak ettim

@GRAHAM BELL,
elbette bu bir sorun. ama dedim ya, kimse şikayet etmez ve düzenli olarak herkes ödemelerini yaparsa sorun açığa çıkmaz. ancak günün birinde maliye denetimine/taramasına rastgele takılırsa o zaman yönetici sorun yaşar.

@hozgul,

Epey bilgi oldu hepinize tesekkurler
Kadin idareciligi ile tek sey soyleyene sen ol yonetici madem diyor
Evimzin idaresi yeterken o is zor
Odemeyi geciktirenlerle yasadigi sorunlar oluyor
Kendisi istedigine gore artik kendisi bilecek benim icin sorun olmadigini ogrendim ya

@GRAHAM BELL, peki yönetici 3-5 yıl sonra maliyenin taramasına takılırsa ve ceza çıkarsa ben ödeyeceğim mi diyor yoksa bu cezaya sizi de ortak ederim mi diyor?

Kadındaki cesarete hayran kalmamak mümkün değil. Zira bu bildiğin zimmet suçu!

Gerçek bir hadise:

Vatandaş kirasını yıllardır hep elden ödemiş ev sahibine ama ödediğine dair hiçbir belge yok, yani ödeme yaptığına dair ev sahibinden bir imza alınır ama onu almamış. Daha sonra ev sahibi kirayı arttırmak istemiş, aralarında problem çıkınca ev sahibi “kiracım bana beş yıldır kira ödemiyor” gerekçesi ile dava açmış. Mahkeme de tutmuş hem tahliye kararı vermiş hem de kiracının beş yıllık kirayı faizi ile ödemesine hükmetmiş.

Kıssadan hisse:

1.Elden ödemelerde mutlaka ödeme yapıldığına dair bir belge almak gerek. Hatta elden ödeme yerine ev sahibinin banka hesabına havale yolu tercih edilmeli. Maliye bunu istiyor.

2.Hakan Bey kardeşimizin dediği gibi IBAN numarası yönetici adına ise bu büyük sıkıntı. Hesabın apartman veya site adına açılması ve yöneticinin yönetici olduğuna dair belgeyi bankaya vermesi gerek.

Selametle..

Elden odeme yaparken makbuz aliyorduk
Bu kadin 3 yil once evi alip tasindi
Ev alma komsu al demisler bunu biz dikkate almamistik
24 dairenin 12si aparmanin arsa sahibinin olunca bizler fazla karisamiyoruz bu kadinda ev sahibinin yakini
Artik neye karar verilirse uyuyoruz diger kalan daire sahipleri
Kadinin sagi solu belli olmayinca takismamakta muhatap olmamakta fayda var diyoruz

smurf

Sanırım dediğiniz gibi bir kaide var.
Bir kaç yıl önce teknoloji mağazalarına gitmiştik oğlana bir şeyler almak için. Enteresandır kasiyer hanım 7000 liranın üstü bedel için nakit kabul etmedi, mutlaka 7.000 TL. ve üzeri harcama için kartla ödeme istedi veya havale. Yani banka olacak. Şimdi bu rakam herhalde yükselmiştir.
Selametle..

Üst Alt