Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F31.8 bipolar bozukluk ile askerlikten muaf olur muyum?

hhkn2777

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese selam olsun bipolar hastasiyim önceden tedaviyi reddediyordum şuan 8 aydır tedavi görmekteyim askerlik durumum ne olur nasılsın bi yol izlemem gerekiyor selamlar saygılar

Hastaneye hiç yattın mı?

Askerlik Şubesindeki muayene eden doktorlara hastalıkla alakalı evraklarını göstereceksin. Onlarda askeri hastaneye sevk edecek. Askeri uzman doktor erteleme, muaf veya askerliğe elverişlidir kararı verecek.

Hiç yatmadım hastanede günde 8 ilaç kullanıyorum kesin muaf olunmuyormu bazı yerlere baktım kesin muaftır deniliyor ama bilemedim ustam

@hhkn2777,

Ben ilk gittiğimde askeri uzman doktora askere gitmek istiyorum dedim. O da sizi askere alıyoruz başımıza bela oluyorsunuz dedi. Sonra elverişlidir yazdı. Askerlik şubesine gittim karar değiştirdim ertelettirdim. Sonra ertelemem bittikten sonra tekrar askeri hastaneye tüm hastalık belirten evraklarla gittim zaten biri 67 gün olan 2 yatışımın epikrizini de ekledim. İstiyorum istemiyorum demedim bu sefer. hatta bu işlemler sırasında bakayaya düştüm. Sonra para cezası falan ödedim. Neyse nasılsın dedi doktor bayramdan beri iyiyim dedim. Bu sefer bitirecem dedi. Muaf verdi.

@osmangazi,

Anladım kral çok saol bakalım bizde yapacaz biseler çünkü b ve d maddelerinde kesinlikle bipolar alınmaz yazıyor eger alıyoruz felan derlerse itiraz ederim yok yani o kafa yok yaşadığım git gellerin sinir krizlerininde hesabı yok

Depakin ve lityum u aynı anda mı kullanıyorsunuz?

Yazdığım ilaçların hepsini aynı anda alıyorum

Bipolar hastası olarak söylüyorum. 15D1 kodundan muaf oldum.

@MadResister, hocam bise sorcam süreç nasıl işledi hastane yatisin varmıydı bende uzun zamandır var bu hastalık ama 8 aydır tedavi alıyorum ve yoğun tedavi görüyorum günde 11 ilaç kullanıyorum nasıl bi yol izlediniz bilgi verebilirseniz sevinirim

@hhkn2777, Süreç aşırı kısaydı. Su gibi aktı zaman. Çocukluk Otizm'im falanda var benim. 2016 yılından beridir ilaç kullanıyorum. Lakin, arada kan değerlerim psikiyatri hekimimin istemediği bir şekilde çıktığı zaman dejavu gibi bir şey yaşanıyor yanılmıyorsam.

@hhkn2777 Ekstra olarak, ben hayatım boyunca hiçbir zaman tedavi olmayı reddetmedim.

Ben de bipolarim. 2nci kontrol muayenesinde savaşta ve barışta muafiyet verdi.

Başka başından bu olay geçenler varsa yazabilirlerse sevinirim

@MadResister, bende annemle gittim. O dönemde kötüydüm. Doktorun yanına muayene için beraber girdik. Doktorla annem konuştu. İyi ki onunla gitmişim. Doktor bu şartlarda askerlik yapamazsın diyip muafiyet verdi.

@hhkn2777, Pisikiyatri doktorunun Muayenesine ailenden durumunu iyi bilen ve doktora anlatabilecek birisi ile gitmen ve odaya onla beraber girmen durumunun ciddiyetini doktorun anlaması açısından daha sağlıklı olur.
Ayrıca hastalar bazen durumlarını izah etmede zorlanıyor eksik veya yanlış anlatıyorlar.
Doktor durumu anlayıp ikna olursa muaf verecektir.

@hhkn2777, Antipsikotik ilaçlarına düzenli olarak devam et. Ayda 1 olacak şekilde psikiyatrik kontrollerini yaptır. İlaçlarının elindeki stok durumunu kontrol et düzenli olarak temin edebilmen için. Zaten biliyorsunuzdur. Düzenli olarak kullanınca ilaç raporu veriliyor. İlaç raporunun süresi dolana kadar aile hekiminden bile yazdırabiliyorsun. 3 ayda 1 olacak şekilde de kan tahlili yaptır. Hekimin uygun görürse. Ben Depakin 500mg kullanıyorum. Önceden Risperdal falanda kullanıyordum. Şimdilik Abilify ve Selectra kullanıyorum. @dreamfail Adlı arkadaşımın bahsettiği şekilde bana da barışta ve savaşta muafiyet verildi.

Başka işlem.yapan arkadaşlarda yazarsa sevinirim ona göre tecili bozmam 8 aylık tedavi sürecim var

bipolar askerlikten muaf olur ben de bipolar ile muaf oldum çünkü. @hhkn2777,

Bipolar bozukluk hastaları her türlü silahlı görevlerden (askerlik, polislik, jandarma, sahil güvenlik, silahlı güvenlik) muaf tutulur. Bunun sebebi intihar riski yüksek olduğu içindir.

@AqRaMa, dostum bise danışmak istiyorum sana benim tedavi surecim 8 ay kısa bi süre olarak bakmazlar degilmi hasta olarak bakarlar yani günde 8 9 ilaç kullanıyorum

Üst Alt