Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Yazı Dizisi] Bakırköy Belediyesi Bakırköy'deki Okullara Rampa Yaptırıyor

Oya Tekin

Üye
Konular
59
Reaksiyonlar
0
[size=4]Bakırköy Belediyesi, engelli çocukların gidebilmeleri için Bakırköy'deki okullara rampa yaptırıyor [/size]

[size=6]Okullardaki engel rampayla aşılıyor [/size]

[size=4]
imperiaflex_0_0_0.jpg

Ateş Ünal Erzen

Birkaç merdiven yüzünden, belki de binlerce engelli çocuk okula gidemiyor. Oysa okula gidebilmeleri için gerekli olan tek şey, basit bir rampa. Konuya ilişkin başvurduğumuz Bakırköy Belediyesi, istekte bulunan okullara rampa yapmaya başladı bile

Merdivenler, binlerce engelli çocuğun hayatındaki en büyük engellerden biri. Merdivenler yüzünden hayatı boyunca bir okulu içeriden görememiş, sınıf nedir bilmemiş, sıralarda oturmamış, okuma yazma bile öğrenememiş çocuklar var. Okula tıpkı diğer çocuklar gibi gidebilmeleri için, ihtiyaçları olan tek şey bir rampa; ama maalesef binlerce okulda yok.

Tempo olarak, engelli çocuklara okuma hakkı vermeyen bu mimari engellerin bir an önce kaldırılması için yerel belediyelerle işbirliği yaptık. İlk adres İstanbul Bakırköy Belediyesi oldu. Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, okullara rampa yapma fikrine gayet sıcak baktı. Derhal Bakırköy’deki devlet okullarının listesi çıkarılarak, rampaya ihtiyacı olan beş okul tespit edildi. Başkan Ateş Ünal Erzen’in söylediklerine göre, bir ay içinde bu beş okula rampa yapılmış olacak...

“Tüm eksikleri gidermeye hazırız”

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, engelli vatandaşların özellikle de eğitim konusunda karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi: “Geçen yıl alışveriş merkezlerine, kültür merkezlerine, meydanlara rampalar yapmıştık. Ancak okullarımız eksik kalmıştı. Şimdi okullara da rampa yaptırıyoruz. Denetleme işini de üstlendik. Rampalar standartlara uygun yapılacak.”

Sadece rampa yapmakla da işin bitmediğini söyleyen Erzen, bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın mutlaka yerel belediyelerle işbirliği içine girmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü okullardaki eksik, sadece rampa değil. Kapılar, asansör, sınıflar, girişler, çıkışlar, özelikle de tuvaletler... Aslında engelli çocukların rahat bir şekilde eğitim görebilmeleri için okullarda hiçbir şey uygun değil. Erzen, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Okulun her yeri engellilere uygun hale getirilmeli. Biz okullara her türlü desteği vermeye hazırız. Yeter ki bu eksikleri bilelim, yeter ki bizden bunlar istensin. Okulların ihtiyaçlarını bilmiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı bize bu konuda yardımcı olmalı, bizi bilgilendirmeli. Örneğin bir okula rampa veya engelli tuvaleti yapılması gerekiyorsa, bunu bize müdür ya da ilçe eğitim müdürü bildirsin, biz hallederiz.”

“Bizde engelli öğrenci yok!”

Bakırköy’de toplam 40 devlet okulu var. Ancak sadece beş okula rampa yapılıyor. “Demek ki geri kalan 35 okulda rampa var” diye düşünüyorsanız, aldanıyorsunuz. Çünkü geri kalan 35 okulda rampa yok, rampa yapılmasını da istememişler. Çünkü rampaya ‘ihtiyaçları’ yokmuş. Neden mi? Okullarında engelli çocuk yokmuş ki...

Sadece beş okulun kendilerinden rampa istediğini söyleyen Erzen, durumu şöyle özetledi: “Diğer 35 devlet okulu rampa yapılmasını istemedi. ‘Rampa yapacağım’ diye de zorla okullara giremeyiz belediye olarak. Bize gelen bilgilerde bu beş okulda engelli çocuklar var ve sorun yaşıyorlar. Diğer okullar da ‘Engelli öğrenci alacağız, rampa istiyoruz’ diye bir talepte bulunurlarsa, biz ancak o zaman rampa yapabiliriz.”

Bakırköy Belediyesi, verdiği sözü yerine getirerek, talepte bulunan beş okulun ikisine; Muhittin Üstündağ İlköğretim Okulu ve Mimar Sinan İlköğretim Okulu’na rampaları yaptı bile.

Bakırköy Belediyesi’nden rampa isteyen okullar

- Muhittin Üstündağ İlköğretim Okulu

- Mimar Sinan İlköğretim Okulu

- Arif Şenel İlköğretim Okulu

- Cumhuriyet İlköğretim Okulu

- Kartaltepe İlköğretim Okulu

Okullardaki ihtiyaçlar için Bakırköy Belediyesi’ni arayın

- 0212 542 02 83

- 0212 660 51 98

- 0212 543 73 00

Haber: Bade GÜRLEYEN
Fotoğraf: Serkan ŞENTÜRK

Kaynak
[/size]

Diğer belediyelere örnek teşkil etmesi umuduyla
Bakırköy Belediyesini Tebrik ediyorum.

Rampa istemeyen okullar yakında pişman olup istemek zorunda kalsalar desem yanlış mı söylemiş olurum

Bu gibi çalışmalar her belediyenin yapması gereken zaten asli bir görev.

Sayın Bakırköy Belediyesine candan tşk ler ve candan Alkışlıyorum,
Sayın OYA haber için sizede candan tşk ler. Saygılarımla...

Üst Alt