Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirimine başvurduktan sonra işyeri değişikliği ile yapılması gerekenler!?

ErayKucuk

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhaba,
%40 surekli engelli raporum mevcut.Vergi indirimine basvuru yapacagim.Basvuru yaptiktan sonra islemler bitmeden is degisikligi yapilmasi durumunda yapilmasi gereken islemler nelerdir?
Islemler bittikten sonra is yeri degisikligi yapilmasi durumunda yapilmasi gerekenler nelerdir?
Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Bende senın gıbı sordum cvp vermedıler bende muasebecıye sordum vergı ındırımı ne gerek yok yenılemene dedı bısey yapmana gerek yok sadece engellı raporunu ve evrakları tmmmla yetıyo ben ole yaptım

Merhaba, ErayKucuk ve benkım

Engelli vergi indirimine başvurduktan sonra evrak gelmeden veya evrak elinize ulaştıktan sonra işyerinizde değişiklik olması durumunda süre. her ikisindede aynıdır.Şöyle ki; siz engelli vergi indirimine başvuruyu yapıp sonuç gelinceye kadar beklemeye devam ederseniz.Başvuru sonucu geldikten sonra vergi dairesine yeniden başvurarak yeni işyeriniz ile ilgili çalışma belgeniz ile işleme alırlar ve 1 hafta içinde yeni işyerinize engelli vergi indirimi raporu ulaşır.Ne zaman işyerinizi değiştirirseniz değiştirin engelli eyvergi indirimi raporu başvuru işlemleri devam ederken müdahele etmeyin.

Evraklar Ankara(GIB merkez sağlık kurulu)'da iken herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz başvurunuz gönderim tarihi ile aldığı sırayı değiştirerek yeni evrakınızın gönderim tarihi olarak güncelledikleri için başvuruyu bekleme sürecinde başa dönersiniz.O yüzden başvuru sonuçlanıp evraklar o an için eski işyerinize ulaşınca siz yeni işyerinizi çalışma belgesi ile vergi dairesine gidip 1 haftada yeni belgeyi alarak sorunu çözmüş olursunuz.Bu arada yeni işyeriniz ile il değiştirmenizin önemi yoktur.O zaman yeni işyerinizin vergi dairesi ve yeni ikametgahınız hangi ilde ise o ilin vergi dairesine yeni işyeri yazısı için başvurabilirsiniz.

Engelli vergi indirimi raporu 3 evraktan oluşur.1.si Ankara(GIB merkez sağlık Kurulu)'nın sizin haklarınızı yazdığı ve asıl olan rapor sonucu,2.si engeli sağlık kurulu raporunuzun fotokopisi üzeri GIB merkez sağlık kurulu doktorlarınca kaşe imzalı olarak rapora verdikleri oranın yazıldığı nüsha dır.Bu 2 belge sizin ihtiyacınız olan ve her zaman saklamanız gereken belgeledir.Bu belgeleri ne zaman iş değiştirdiğinizde vergi dairesine işyeri değişikliği için başvurduğunuzda fotokopilerini vermeniz gerekir(yeni sistemde artık bulabiliyorlarmış,bazı vergi daireleri istemeyebilir).3. evrak ise işyerine hitaben yazılan sizin durumunuzu özetleyen işyeri yazıdır.İş o yazı işyerini ilgilendirdiği için o evrakın her iş değişikliğinde vergi dairesi başvurusu ile yenilenebilirsiniz.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir BEN DEDIKLERINIZI YAPMADIM OLE BISEY YOK BEN RAPORU ALDIGIMDA BOLE YASA YOKTUKI HEP YAZDIKLARINIZDAN SUNU ANLADIM YINEMI BASVURU YAPICAM NIYEKI BEN PARAMI ALIYORUM HEMDE VERGI PARAMI 150TL 2 GUNLUK CALISMA PARASINI VERIYORLAR VERGI PARASI EGER BILDIRMESSE BENDE MAHKEMEYE GIDERIM NE VAR BUNDA

Merhaba benkım

Konu anlattığım gibidir.Yazımı dikkatli okursanız tüm işlemlere en baştan başlanmaz.İşlemler sonuçlanır ve artık engelli vergi indiriminiz yani GIB sağlık kurulu raporunuz vardır.İş yeri değiştirdiğinizde yeni işyerinizden aldığınız çalışma belgesi ile size en uygun olan vergi dairesine gidersiniz.İş yeri değişikliği başvurusu yaparsınız 1 hafta içinde yeni işyerinize ilgili yazı gönderilir.Hepsi Bu.

Lütfen yazımı baştan sonra tekrar okuyunuz.

İşyeri değişikliği işlemini 2-3 defa ve il değiştirerek gerçekleştirmiş bir insanım.İşlemlere başvurmanız ile beraber toplamda en fazla 1 hafta sürüyor.İlk yazımda elinizdeki önemli 2 belgenin (asıl raporların) neler olduğunu yazdım.Buradaki amaç işyeri yazısının muhattabını(işyerini) değiştirmektir.Zaten engelli vergi indirimi raporunuzun aslı Ankara(GIB merkez sağlık kurulu) dan geldikten sonra 1 hafta içinde başvurduğunuz vergi dairesi engellilik servisi işyerinize üst yazı yazarlar.Sizde yeni işe girdiğinizde tekrar 1 haftada yazılan üst yazının yeni işyerinize için yeniden yazdırılması için işlem başlatırsınız.Olayın özü bu

Aklıma gelince paylaşmak istedim.En son çalıştığım yeni işyerim benden GIB sağlık kurulu(Ankara) raporunun e-imzalı(karekod)'lu bir örneğini talep ederek vergi dairesinde 1 haftalık süren bu işlemi kendisi tamamladı ve beni yormadı.Bu şekilde olabildiğini bende bu olayla öğrendim.İşyerleri isterse bu belgenin yazışmalarını vergi dairesi ile kendi aralarında yapabiliyor ve çalışanına kolaylık sağlayabiliyor.

Saygılar. ErayKucuk

Son düzenleme:
Vergi indirim hakkım neden 1 yıl süreli gelmiş olabilir?

Merhaba arkadaslar,

%40 oraninda surekli engel raporum mevcut.2021 yili ocak ayinda vergi indirimine basvuru yapmistim ve gelen sonucta 1 sene sureli vergi indirimi oldugu daha sonrasinda YENI BIR RAPOR ALINMASI VE BU RAPORUN DEGERLENDIRILMEK UZERE GONDERILMESI diyerek ibare koyulmus.1 yil sureli gelme sebebi sizce nedir ? Ayrica gelen sonuca gore gecmise yonelik vergi indirimlerimi dilekce ile vergi dairesinden talep edebilir miyim?Yeni bir rapor mu almam gerekecek 1 sene sonrasinda , neticede raporum suresiz? yol gosterir misiniz

Son düzenleme:
Kontrole tabisiniz yeni bir raporla 1 yil sonraki durumunuza göre değerlendirileceksiniz. Hastaneden aldığınız rapordaki oranın ya da kronik yazmasının bir önemi bulunmamaktadır. GİB e bağlı merkez sağlık kurulu karar verir.

Vergi indirimim var ancak ötv için rapor çıkardım vergi dairesine sıfırdan mı başvurmalıyım ?
Ayrıca iş yeri değişikliği yaptım vergi dairesine yeni iş yerimden çalışma belgesi ile gittim ancak işlem yapmadılar çalışma belgesi yeterli değil dilekçe yazmalısınız dediler ama ne yazılması gerektiğini onlarda net bilmiyor tavsiyeleriniz nelerdir ?

@qnr,
Sirketinden kaşeli imzalı olarak orada çalıştığına ve vergi indiriminden yararlanman gerektiğine dair dilekçe alacaksın

İnteraktif vergi dairesi üzerinden sıfırdan vergi indirimi başvurusu yapar gibi başvuruda bulundum. Gerekli bilgileri sisteme girdim. Yeni işyerimde çalıştığım sgk kayıtlarından teyit edildiği için yeni iş yerime vergi indirimi uygulanması için üst yazı gönderilecek vergi dairesine git gel uğraşmam kendi çabalarımla son buldu. @m.okanoyun, Teşekkür ederim
Son bir sorum var yeni rapor 5 yıl süreli verildi, 5 yıl sonra tekrar aynı işlemleri mi yapmam gerekiyor vergi indirimi hak kaybım olmaması için ?

Son düzenleme:
@qnr,
Vergi dairesinin elinde olan birşey bu. Ya süreli verir ya süresiz verir. Çok nadir de olsa süreli sağlık raporuna süresiz vergi indirimi
Yada süresiz sağlık raporuna süreli vergi indirimi verilebiliyor diye okudum konularda

Üst Alt