Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vergi indirim başvurumda eksik evrak varmış!

Konular
10
Reaksiyonlar
19
19 ocak ta vergi indirimi için baş vurdum vergi dairesine 19 şubat ta ankara yı aradım eksik evrak varmış grafileri istiyorlarmış ulan zaten raporda sağ bacak uyluk kemiğinden kesilmiştir diyor napcan grafiği dize yakın olsa 48 kalçaya yakın olsa 50 zaten oranlar belli 😠 yazık günah değilmi ya biz engellilere ben Bilecik kin ilçesinde yaşıyorum Bilecik bana 40km benim tedavim Eskişehir tıp ta oldu Eskişehir bana 110km Allah hepsini bildiği gibi yapsın allahsız kitapsızlar

@kaybedenler kulübü..,

Geçmiş olsun eksik olan grafileri evrakları sizin göndermenizi mi istiyorlar yoksa vergi dairesi hastane ile yazışma yapıp ordan mı istemiş. Bazen de şöyle saçmalık yapıyorlar ampute olan el/kol/bacak için süreli rapor bile verebiliyorlar sanki yeniden çıkacak büyüyecek bu organlar. 1 ay olmuş biraz gecikmiş işlemleriniz ama hayırlısı olsun inşallah oranınızı düşürmezler.

gerçekten vergi indirimi nedir ? ne işe yarar ! kamu kurumum aracılığı ile başvuru yaptım, vergi dairesi vs. 3. derece ile onaylandı ancak yıllardır zaman zaman bordro dökümanlarına bakıyorum normal çalışanla neredeyse fark yok !

Ankara Bilecik'e Bilecik ise Osmaneli'ye maliyeye yazı yazacakmış osmaneli maliyede hastaneye yazı yazacakmış ölme eşeğim ölme hastanede Eskişehirde artık üç ayda gelirse iyi bana memur sen gider elden alırsan daha iyi olur hızlanır diyor vay be memurun işini vatandaş yapacak onlarda oturduğu yerden bi kucak dolusu maaş alacaklar haram zıkkım olsun buneki kardeş biraz geç olmuş diyorsun ben bu vergi indirimi sürecinden önce bacağım olmadığı için malulen emekli olabileceğimi düşündüm her insan gibi 19 temmuzda malulen emekli olabilmek için müracaat ettim 64 oranlı engelli raporumu bu olmaz deyip beni tekrardan hastaneye sevk ettiler

Eskişehire sonra tam 5.5 ay sonra red çıktı neymiş dize yakın olursa 48 kalçaya yakın olursa 50 oran çıkıyormuş malulen emekli olabilmek için en az 60 gerekiyormuş bir insanı ayakta tutan uzvu bacaktır be bacak bacağı kesik bir insan nasıl malulen emekli yapılmaz birde 22.5 sene çalışmışlığım ve 6700 prim günüm var 5.5 ayımı yediler işim gücüm yok maaşım yok hakkımı helal etmiyorum coluklarindan çocuklarından çıksın ben red çıkınca sgk daki memura neden bana kardeşim seni malulen emekli etmezler sen vergi indirimi ile emkli olabilirsin dediğimde ben kurulmuyum diyor pişkin pişkin allahsız ulan 20 senelik memursunmus bunu sen bilmicende kim bilecek😠

@16Caner16, aynen bacağım diz üstünden ampute banada iki sene süreli rapor verdiler neden böyle oldu benden bacak çıkma ihtimalimi var deyince kolundan fizik tedavi almamissin ondan böyle oldu ikinci raporun süresiz olacak demişlerdi görecez bakalım yine süreli verirlerse hiç şaşırmam bu devlete hakkımı helal etmiyorum

@16Caner16, 3. Dereceden olduğun için fazla birşey vermiyorlar yine verginin büyük bir kısmını devlet geri alıyor bunlar adama para verirmi be ah ahh

@kaybedenler kulübü..,

Ankara Bilecik'e Bilecik ise Osmaneli'ye maliyeye yazı yazacakmış osmaneli maliyede hastaneye yazı yazacakmış

Eksik evrağın hastaneden istenme aşaması bu kadar ise, evrağın hazırlanıp geri Ankara'ya gönderilme süreci de yine bir o kadar aşamadan geçecektir. Dediğin gibi birkaç ay sürecektir bu durum. Biraz yorar seni biliyorum git gel durumu ama işini hızlandırma açısından senin gidebilme durumun olursa 2-3 ay kazanır gibisin.

Malulen emeklilik olayını hiç sorma bana da red kararı çıktı. Ancak sedyede olan ayağa kalkamayacak derecede hasta olan 2 ayağı 2 kolu ampute olanlar, kanser veya organ nakli olanlar belki malulen emekli olabilir gerisi için çok zor malulen emeklilik.

@kaybedenler kulübü.., Benimde sağ kolda problem var hareket kısıtlılığı.

(Ekstremitelerin fonksiyonel olarak “yok hükmünde” olması durumu da amputasyon gibi değerlendirilir)

Çalışma Gücü Kaybı Yönetmeliğine göre

3.Kol (omuz ile dirsek arası) (tek taraflı)
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar
4.Dirsek dezartikülasyonu (tek taraflı)
Ağır Düzeyde Çalışma Gücü Kaybına Neden Olan Durumlar

Kullanılamayan ekstremite yok hükmündedir deniliyor ampute olarak kabul edilir ve ağır düzeyde çalışma gücü kaybı olarak kabul edilmesi gerekir diye yönetmelik varken bu şekilde kabul edilmedi ve red geldi. Yüksek sağlık kuruluna itiraz ettim fakat sonuç değişmedi tekrar red geldi. Daha öncesinde %56 raporum var zaten şimdi yeni rapor alma sürecindeyim %60 ı geçebilirsem vergi indirimine başvurup o şekilde emekli olmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
@BnymnYldz, %60 bile alsanız malulen emekli olmaya yeter ama biraz zor gibi duruyor vergi indirimi ile emekli olmak için minimum %40 yetiyor bilginiz olsun aslında malulen emekli olmak iş değil çünkü başka yerde çalışma imkanı olmuyor eğer çalışırsan maaşın kesiliyor tabi küçük bir esnaf yada işletmede çalışsan biri şikayet etmediği sürece maaşın kesilmez ama vergi indirimi ile emekli olursan önü açık istediğin yerde çalışabilirsin ve maaşında kesilmez aklınızda bulunsun kardeşim

@BnymnYldz, ikinci alınan raporlarda ya oran değişiyor yada aynı kalıyor diye duymuştum

@kaybedenler kulübü.., değişiyor yazmışım düşüyor demek istedim

@kaybedenler kulübü..,
Yok yeni alacağım raporu malulen emeklilik için kullanmayacağım. Malulen emeklilik ile ilgili bir başvuru yapmam bir daha aylarca bekle uğraş sonuç yine ret kararı çıkma olasılığı çok yüksek.

%56 mevcut raporum var zaten bundan dolayı benden 20 Yıl-4400 Gün isteniyor ve şartları 2025 Mayıs ayında tamamlıyorum. Ek olarak başka hastalıklarım çıktı bu sıralarda onun için tekrar rapor için başvurdum. %60 ve üzeri oran alabilirsem 18 Yıl-4000 Gün şartını sağlıyorum ve vergi indirimine başvurup hemen emekli olabilme ihtimalim var. Yaklaşık 15 ay daha beklemeye gerek kalmayacak istediğim oranı alabilirsem.

İkinci üçüncü yada her alınan raporda ek hastalık oluşmamışsa eğer mevcut oranın düşme ihtimali var tabiki. 6 ay süre aralığı içinde alınan raporda veya yeni alınan rapora itiraz durumunda bile oranlar doktorların görüşüne göre her zaman değişebiliyor.

Son düzenleme:
vergi indirimi için müracaat ettim dün Ankara'yı aradım tam 1 ay sonra telefonu açan bayan kurulun hastaneden grafikleri istediğini söyledi.
Nedir bu grafik denen şey bir bilgisi olan varmı acaba?

@kaybedenler kulübü..,
Röntgen, Ultrason veya Mr hastanede çekildiğiniz grafikler bunlar olabilir. Engelli raporu alırken bunlardan herhangi biri çekildi mi. Ayakta problem vardı dimi sizin. Ortopedik engel olduğu için büyük ihtimalle Röntgen çekilmiş olabilir. Mesela doktor size diz üstü ampute yazmıştır. Bu sadece yazı olarak bir tanıdır. Röntgen çekilip bacağınızın görüntüsü ise buna delildir.

Ah ahhh bana ne emarlar ne röntgenler çekildi 100 ün üzerinde büyük bir motor kazası geçirmiştim. Peki ama benim anlayamadığım şey ve bana çok komik gelen şey şu; koskoca Eskişehir tıp fakültesinin vermiş olduğu engelli raporuna demekki devletin başka bir kurumu (maliye doktorları) inanmıyor demekki raporun arkasında en az 10 tane Dr. İmzası var ve bir çoğu profesör ne kadar üzücü bir durum memeleket ne halde gerisini siz düşünün ve raporda adam yazmış uyluk kemiğinden ampute olmuştur diye bu maliye daha neyin peşinde 😠

@BnymnYldz, tabiki engelli raporu alırken bacağımın ve kolumun ve elimin röntgenleri çekilmişti elimde ve kolumda hareket kısıklığı da kalmıştı

@kaybedenler kulübü..,

İşte o röntgenleri istemişler. Yani dediğiniz gibi kurumlar arası ortada biraz güvenmeme durumu var tabiki.

Mesela ben yeni başvurduğum üniversite hastanesinde engelli raporu için Endokrin bölümü 10 gün öncesine ait başka hastanede vermiş olduğum kan sonuçlarına göre işlem yapmadı. Tekrar kan istedi doktor kendisini garantiye aldı ve kolesterol için %10 verdi.

Ortopedi bölümü ise daha önceki raporuma baktı sana %56 çok vermişler doktor akraban mıydı diye sordu 😅

Yani şu devirde bırakın kurumları doktor bile hastaya şüpheli gözle bakıyor bazen.

19 ocakta vergi indirimi için müracaat ettim 19 şubatta ankarayı aradım eksik evrak var denip grafiklerimi istemişler ankara bilecike yazı yazmış bugün yani 13 martta yine ankarayı aradım bize birşey ulaşmamış dediler siz bileciki arayın dediler bende bileciki aradım siz gidip eskişehirden gidip alıp geleceksiniz diyor istenen grafikleri bu nasıl bir saçmalık bu nasıl bir iş vergi indirimi başvurusu için benden sadece engelli raporum ve iş yerimden çalışıyor kağıdı istediler kimse kardeşim bu eksik grafiklerin nerde demediler bu devlette bu ülkede yaşamak neden bu kadar zor bu memurlar ne iş yapıyor acaba yani benim e nabizimda bile çekilen emarlar yada röntgenler görünüyor iken bunlar bu istenen grafiklere bu grafikler görüntü diye biliyorum bunlara sistemden ulaşamıyorlarmi ve bu istenen grafikleri bence bilecikin Eskişehire yazı yazıp istemesi gerekmezmi

Üst Alt