Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Vefat eden babamdan kalan ev için veraset ve intikal vergisi ödemek..? [Hukuk]

aylinbars

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
babam geçen hafta pazar günü vefat etti.geriye kendisine ait olan bir ev bıraktı.annem hayatta ve 6 kardeşiz. bunu için veraset ilamı çıkartıp veraset ve initkal vergi beyannamesi ödememiz gerekiyormu bu konu hakkında biligisi olan varsa cvp yazarsa sevinirim.dün görüştüğüm bir kişi çıkarmana gerek yok ev zaten annenin üzerine geçmiş bulunuyor dedi.bu beyannemeyi ödemek için 3 ay süresi varmış ödemezsek ceza geliyormuş.yardımcı olacak arkadaş arıyorum cevaplarsanız sevinirim

Üç aylık yasal süresinde verfaset ve intikal vergisi beyannamesi vermezseniz idari para cezası gelir bildiğim kadarıyla bin tl civarı. Annenin üzerine geçmez. Bulunduğunuz yer Veraset ve Harçlar Vergi dairesine telefonla yada şahsen başvurun yoksa mağdur olursunuz.

Allah rahmet eylesin, evet veraset ilamı çıkarıp vergi dairesine bildirmeniz gerekiyor yasal süreyi aştığınız zaman cezası var, şahsen ben 150 tl civarında ödedim bu sene ...

Bio

Merhaba bio bey bir soru sormak istedim acaba bu vergi 1 kereye mahsusmu aliniyor bende cezali olarak 800tl odedim surekli almiyorlar dimi kimlik harci gibimi veya ehliyet harci gibimi

Verasetten sonra size düşen pay neyse herhangi bir vergi içeren örnek ev konut ise emlak vergisi olur sonrasında bu bir örnek...

Üst Alt