Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Toplu konut edindirmede bizlerin ayrıcalığı var mı?

KOKO1968

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar bu yeni toplu konut edindirmede bizlerin ayrıcalığı var mı ?
Ayrıca yeni kanunlarımız yürürlüğe girdi mi?
ve de yeni odamız hayırlı olsun

sevgilerle

duyduğum kadarıyşa istanbul ve ankarada engelliler için özel siteler yapılacakmış ve ödeme koşulları da son derece makulmuş.ama henüz yapımına başlanmamaış,sanırım yerini belirleyememişer halen.
bu konuda yakuzanın bilgisi vardı sanırım,buraya yazarsa herkes paylaşmış olur :)

sanırım herkesle eşit şartlarda konut edinme hakkımız var.ama daha tam kesinleşmedi calışmalar devam ediyor.gaztelerdede cıktı zaten kira öder gibi ev sahibi olmak.ama daireler cok kücük bence 45 metrekarelik evler kime yetr bilemem :) calışmalar bitsin hele tam kesinleşsin daha sonra geniş acıklamayı yazarım buraya...

TOKİ'den taksitle ev satın aldım. Özürlü kapsamındaki şartlar bana uymadı ama yinede ev aldım. 110 metrekare 3+1 ve normal katta. İsteyenler 65,75,90,110,140 metrekare ev alabilirler eğer aşağıda belirttiğim şartlar hala geçerliyse;
Özel şartlardan biri; %60 ve yukarısında sakatlık oranı varsa indirime gidiliyor. Daha yukarı şartlardaysa ev neredeyse yarı fiyatına veriliyor. Söz konusu şartları 1998 yıllarında okumuştum. Şimdi değiştirmiş olabilirler.
Not: asansörlü ve çok katlı binalarda var, 4 katlı ve 2 katlılarda mevcut. İlla ki 45 metrekarelik gibi daire almak zorunda değilsiniz.

meopius, daha detaylı bilgi verebilir misin?
%90 sakatlığı olan biri olarak, "ev neredeyse yarı fiyatına veriliyor" sözün, beni umutlandırdı :)

TOKI ilk başta Toplukonut evleri verildiğini duyurdu. Emlakbankası güvencesi adı altında. Evi olmayan bir vatandaş kendisine ev alabilri hemde 10 yıl taksitle falan. Şartlar bana uyuyormu diye baktım özürlü lerin hakları kısmı vardı. Detay yoktu sordum: En az %60 bedensel engelli olması gerekiyor dedi. Benimki %50 işitme engelli olduğundan bana indirim uygulanmadı. Ablamın arkadaşı %80 bedensel engelli raporu ile neredeyse yarı fiyatına ev aldı. Taksidi bitmişmidir bilemiyorum.

Konu bu kadardı istersen TOKI.gov.tr sitesinden kafana göre yeni ev olup olmadığını öğrenebilirsin. Ancak şunu söyleyeyim TOKİ son zamanlarda özel sektörlere iş çıkartıyor ve kendi bünyesinde ev yaptırmıyor. Bilmiyorum yinede araştırmak lazım hala aynı şartlar geçerli midir?

Üst Alt