Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Tapu alım-satımlarda vergi indirimi var mıydı?

grapher

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Bu konuda bilgisi olanlar var mı?ki bilmeyenlere de bu konuyu aydınlatmış oluruz.
sağlıcakla

cevap

:lol: :cry: :lol: KONUT ALIM SATIM İŞLERİ İLE İLGİLİ ENGELLİLERE HER HANGİ BİR İNDİRİM SÖZ KONUSU DEGİL DOSTUM.

eyvallah, tsk ettim.
ve konu burada kapanmış oluyor:)
baska konu hakkında görüsmek dileğiyle:)

Yeni hazırlanan Özürlüler Yasa tasarısında bu konuda bir düzenleme öngörülüyor:

"Madde 27- 29.07.1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasına “gazilerin” ibaresinden sonra gelmek üzere “özürlülerin” ibaresi eklenmiştir."

Burada bahsi geçen 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesi:

"Madde 8 - (Değişik: 22/7/1998-4369/65 md.)
Bina vergisinin oranı binde ikidir. Meskenlerde bu oran binde bir olarak uygulanır. Bakanlar Kurulu bu oranları,yarısına kadar indirmeye veya üç katına kadar artırmaya yetkilidir.
Bakanlar Kurulu, Türkiye sınırları içinde tek meskeni olup, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıklardan ibaret bulunanların veya bunlardan kendileri üzerine kayıtlı meskeni olmayanların anılan kurumlardan aylık almayan ve herhangi bir geliri de bulunmayan eşlerinin aynı nitelikteki meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım ile şehitlerin dul ve yetimlerine ve gazilere ait tek meskenleri hakkında da uygulanır. Muayyen zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz.
Yeni inşa edilen bina veya binaların vergisi, arsasının (veya arsa payının) vergisinden az olamaz.
Yetki
Mükerrer madde 8 - (Mülga: 22/7/1998-4369/82 md.)
"

Üst Alt