Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

TAK katater kullananlara bazı sorularım var!?

Mücahit55

Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Gergin Omurilik sendromu olan var mı

Samsun da tak kullanan var mı

6 aydır mesanem çalışmıyor 12 numara Goldcath marka tak kullanıyorum
fakat baştan beri katajel ile kullanıyorum canım yanmasın diye
arada bir jel sürmeden deneyince tak hemen yapışıyor ve bende geri çekiyorum
acaba bu durum marka ile mi ilgili
jel kullandığımda herhangi bir zorluk sorun oluşmuyor

Mücahit55

Ben de tam tersini deneyimledim. Bana sorulursa kendinden jelli kateter ile cathajel birarada asla kullanılmamalı. Daha doğrusu ben bunu hi-slip sondada test etmiştim ve görmüştüm ki cathajel kataterin kayganlığını bariz alıyor. Aynı şey Goldcath için de geçerli mi bilemiyorum. Ama elinde test etmeni ısrarla öneririm.

Bence birkaç tane de hi-slip alıp o markayı deneyebilirsin.

Kateterin kayganlaşması için su kitini patlattıktan sonra en az 30 sn beklemelisin.

doğru kayganlığı azaltıyor gibi oluyor ama diğer türlü asla kullanamıyorum baris bi şekilde yapışıyor resmen ve çok acı veriyor yapışınca
30 saniyeden bile fazla bekletiyorum suda ama değişmiyor
hi-slip plus temin edicem elimdekiler bitince katajelsiz yapmak istiyorum inşallah düzelir deneyimimi yazarım OturanBoğa teşekkürler abi

Mücahit55

Beklemeksizin hi-slip Plus al ve dene. Kayganlığı yetersiz olan kateter üretraya zarar verir. Hiç ihmal etme.

Bende tak kullaniyorum 6 ay olacak.Bazen girmiyor.kendimi sıkmama rahmen iceri girmiyor ama biraz idrar geliyor.Bunun nedeni nedir.

RÜZGAR ADA ERDOĞDU

Gaz/barsak sıkıştırması üretranın kasılmasına neden olabilir. Soğuğa maruz kalmak da aynı şekilde. Mesanenin aşırı dolması da öyle. Bunlardan kaçınmak gerekir.

Kateterin girişte zorlanması üretranın tahriş olduğuna, daralmaya başladığına da işaret ediyor olabilir. Çok özen göstermek lazım.

eğer kendini kasıyorsan tak yaparken ondan kaynaklı olabilir çünkü bende yeni yeni alışıyorum tam mesane girişindeyken biraz bi acı oluyor o yüzden istemsizce kasılıyorum kasılıncada daha zor giriyor katater
mesane girişine geldiğinde özellikle hiç sıkmamaya çalış kendini
ve idrar az geliyorsa ardından kısa sürede tekrar sıkışıklık duyuyorsan belki katater mesaneye tam girmemiş olabilir ben 12x40 cm tak kullanıyorum dışarıda yaklaşık 10cm kalana kadar itiyorum bitmeye yakın yavaş yavaş çekince mesane de kalmıyor idrar

Ben tak kullandigimda mesanede cogu kez takliyor ,iceri girmiyor.İkinmama ragmen girmeyip sadece birkac damla idrar geliyor.bazende hic zorlanmadan iceri girip idrar cikisi saglaniyor.mesanede bir darlik mi neden oluyor bazen girmemesine acaba.

1.si tak kullanırken ıkınmaman gerek anlatmaya çalıştığım şey o
ne kadar rahat olursan kasların da o kadar gevşek olur ve tak rahat girer mesaneye
kaç numara tak kullanıyorsun ve nasıl bir pozisyonda tak yapıyorsun bunlarda önemli rahat olman için oturarak mı ayaktamı yatarak mı?

Ben oturarak yapiyorum daha rahat oluyor.14 luk yazmislardi ama girmedigi icin 12 lik kullaniyorum.

Ben 6 aydir tak kullanmam ragmen hala bazen sorun yasiyorum.Bazen sonda iceri girmeeine ragmen icerde dolaniyor ve mesaneye ulasmiyor.Normalde tak 40 cm civarinda,kac cm ilerletince mesaneye vardigini bilen arkadaslar var mi.

RÜZGAR ADA ERDOĞDU

Erkekte 15 cm, kadında 3-5 cm uzunluğundadır üretra. Hemen sonrasında da idrar gelir TAK yaparken.

Eğer kateter daha uzun itilmesine rağmen idrar gelmiyorsa, kateterin içeride büküldüğünü hissediyorsan, üretrada bir cep oluşmuş olabilir. Sahte bir yol yani. Bu istenmeyen bir şeydir. 14 numara kateterle birkaç defa deneyin. Oturarak yapmayın mesela. Belki o pozisyon kateterin sahte yola girmesini kolaylaştırıyor.

Hocam ben ortopedik engelimden dolayi anca yerde oturak yapabiliyorum.Cogu zaman oluyor ama bazen ne yapsamda katater icerde bukulup girmiyor.3 tane bazen kateter bosa gitmis oluyor.ayrica ben biraz ikinmazsam giren kataterler hic girmez bu sefer daha cok saorun yasarim.siz yapinca direk mi giriyor herhangi bir zorlanma ve bukulme olmuyor sanirim.Ayrica sahte yol tehlikeli midir?

Normalde doktora gitsem neden girilmedigini anlayabilirdik ama virus yuzunden hastaneler baya kalabalik.bazen cok rahat giriyor bazende yine o sekilde yapmama rahmen iceride bukulup kaliyor.Acaba daralma biraz gevseyince yaptigim taklar giriyor daralma sertlesince mi icerde bukulup girmiyor.Sizler tak yaptiginizda hic zorlanmadan giriyor ,benimki biraz ikinmadan girmiyor ,ikinmazsam bukulup kaliyor.

Bi doktora gidebilsen iyi olur aslında vakalar bu aralar azaldı baya. tak ın içerde bükülmesi normal bir durum değil gibi ama doktorun teşhisi daha önemli tabi. İnşallah en hayırlısı olur hakkında Allah şifa versin.

yani dediğin gibi bükülme tarzında olmuyor mesaneye girerken daha fazla kuvvet gerekiyor sadece ama giriyor direk.

Yani sondayi fazla iceri gondermeden 12 cm gibi biraz goturdugumde giriyor ama cogu zaman 15 cm veya daha fazla girmesine rahmen bukulup icerde kaliyor . Nedenini tam anlayamadim .Bir daralma mi var yoksa ben mi yapamiyorum tam cozemedim .Aslinda ben yapamasam hic girmez ama cogu sefer yaptigimda giriyor ama girmedigindede hic girmiyor ,bukulup kaliyor cok zorlayinca girebiliyor ama buda tehlikeli olur diye yapmiyorum.mesana yirtilabilir veya kanal zarar gorebilir .Ben gunde 4 tane kullaniyorum ama 4 nunde sorunsuz girdigini hic gormedim.Bazen 3 tane sondam bosa gidiyor.zaten sonda sayisi yetersiz bide boyle olunca daha fazla sorun yasiyorum.ustelik cikmayan idrar iltihap olusmasina neden oluyor.Hastaneler kalabalik ve tehlikeli virus yuzunden .Yoksa coktan giderdim.sorunumuz yok gibi bide bu sorunla ugrasiyorum...

eskiden yaşardım bu tür sorunları. birkaç sebebi olabilir 1- mesane tam dolu olursa zorlanabilirsin, ısrar etme, kibar davran. 2 -sonda yeterince kayganlaşmamış olabilir, acele etme. 3 -üretra darlığı vs de gelişmiş olabilir.

Mücahit55

Merhabalar
Öncelikle geçmiş olsun gergin omurilik ameliyatını bende oldum bendede aynı sıkıntılar var mesanem çalışmıyor şu an.Banada tak kullanmamı söylediler fakat onuda kullanmakta zorlanıyorum. Siz inşallah iyilesebilmissinizdir baya zaman geçmiş şu an nasılsınız ?

Herkese geçmiş olsun Allah şifa versin.
Mücahit kardeş bende gergin omurilik ameliyatı oldum 1 ay kadar oldu benimde şu anda mesanem çalışmıyor idrar çok az geliyor bosaltamiyorum mesaneyi sanırım benimde tak kullanmam icab edecek şu an sonda var.
Sizin ameliyatin üzerinden baya zaman geçmiş şu an nasılsınız duzelebildiniz mi?Birde tak kullanırsam hangi marka kullanmam iyi olur siz hangi markada kolay ve rahat kullanım sağladınız

YsR.

His olmadığında tak yapmak kolaydır. Ama his varsa, o zaman işin psikolojisi daha zor tabii.

RÜZGAR ADA ERDOĞDU

Bende 20 yıldır var o zorlanma olayı başka üretra darlığı dediler ameliyat oldum ama ameliyatta darlığına rastlanmadı çekilen film kötüydü öyle görünmüş. İdrar içeriden basınç yaparsa Zorluk olur çok sıkışmadan yap mümkünse 4 saati geçirme birde Takarken çok yavaş tak hızlı takarsan kasılma oluyor. Bide nefesini tutma takarken istemsizce nefes tutuyoruz oda kasıyor. Birde suyu düzenli iç mesela sondayı aldın 2 saat su içme sonra iç içtigin suyun mesaneye inmeside 2 saat filen sürüyor yani tam sondayı alacağın vakte denk geliyor böyle düzenli olunca daha az kaçak oluyor. Zor ama yapacak bir şey yok adapte olmalıyız.

Üst Alt