Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Skolyoz için doktor tavsiyesi olan var mı? Sporun etkisi olur mu?

Bensu1023

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
15 yaşındayım 1 yıl önce fark ettim skolyozumu. Bir ay içinde tekrar kontrole gideceğim. İlk kontrolümde üst 28 alt 25 dereceydi, 6 ay içinde sırtım 29 belim 28 oldu. İzmir'deki doktorum hiçbir şekilde bu yaşta gerilemeyeceğini herhangi bir şekilde de ilerlemenin durdurulamayacağını, sporun sadece kaslarıma iyi geleceğini söyledi egzersiz hiçbir şey söylemedi. Bence onun söylediklerinin aksine illa yapmam gereken bir şey olmalı. İlerlemesinden ameliyat seviyesine gelmesinden ağrılardan korkuyorum. Ali Şehirlioğu ve Emre Acaroğlu var aklımızda. Bana durumu daha iyi açıklayacak daha iyi bir doktor tavsiyeniz var mı ? Ve sporun faydasını gören biri var mı ? Benim durumumdaki birilerinden tavsiye almayı çok istiyorum.

İlk olarak geçmiş olsun ameliyat olmuş biri olarak psikolojini çok iyi anlıyorum üstelik bu ergenlik döneminde çok daha zor oluyor. Şunu aklınızdan çıkartmayın skolyoz tedavisi olan ve günümüz teknolojisi ile çok daha iyi sonuçlar veren bir rahatsızlık. Spor yaparak skolyozun ilerlemesini durdurmak mümkün bununla ilgili forumda etkili sonuç alan arkadaşlar var. Skolyoz ağrısını çeken arkadaşlar bilir o yüzden bu ağrıları en aza indirmek için egzersizleri yapmanız gerek. Ameliyat konusunda gelecek olursak eğer istanbula gelme durumunuz varsa Prof. Dr. Şevki Erdem, [FONT=sans-serif]Prof. Dr. Murat Bezer bu alandaki en iyi doktorlardır onlara bir görünmen ilerisi için ne yapılması gerektiği konusunda sana ciddi yardımcı olacaktır. Unutma ki işin sonunda ameliyat bile olsa 2.gün ayağa kalkacak 3. gün evine gidecek ve sağlıklı bir hayat süreceksin ve diyeceksin ki keşke skolyozumu kafama bu kadar takıp psikolojimi gençliğimde bozmasaydım diyeceksin[/FONT]

Çok teşekkür ederim cevabınız için de size de geçmiş olsun, sizin adınıza sevindim. Ameliyat konusunda haklısınız. Bazen ben de sizin gibi düşünüyorum, ameliyat olan akrabam da arkadaşlarım da var ama sonuçta küçük bir ameliyat değil ister istemez korkutuyor. Lisedeyim henüz ve şu an görüntü yönünden de kafama takmıyor değilim. Yine de görüştüğüm doktorlar ergenliğe girme yaşı vs. bu durumda çok ilerlemeyeceğini söylüyorlar. Eskiden yüzmeye düzensiz giderdim, baya uzun bir süre de ara vermiştim. Şimdi tekrardan başladım. Egzersizleri de yapmaya çalışacağım. Skolyozumun yönüne göre egzersiz verecek bir pilates hocası falan baktım ama Balıkesir'de pek ilgilenen bilen yok maalesef. İnternetten bakıyorum. Umarım faydası olur. Doktorları hala düşünüyoruz ailemle. Şevki Erdem'i de düşüneceğiz. Ben de yapılması gerekenler konusunda beni güzelce bilgilendirecek kontroller için düzenli olarak başka bir doktora mı gitsem acaba diye düşünmeden gidebileceğim bir doktorla görüşmek istiyorum. Tekrardan teşekkürler tavsiyeleriniz için :))

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim. Çok araştırdık zaten. İzmir'de gittiğim doktorlardan biri kulan biri kullanma dedi. Bir faydası olur diye kullanayım dedim yaptırdık. Çok kısa süre kullanabildim. Her gece uykumda bilinçsiz bir şekilde çıkarıyordum zaten, okulda, beden derslerinde, tuvalette hep sorun oldu. Vazgeçtim ben de. Sonradan biraz daha araştırınca çevremizde ameliyat olanlar korse kullananlar veya doktor tanıdıklar benim durumum için bir faydası olmayacağını söylediler. Gelişimimi tamamlamak üzere olduğumu korsenin bu durumda işe yaramayacağını boşu boşuna günde 20 saat sıkıntı çekeceğimi söylüyorlar. Çok doktorla görüştüm çok da iyiydi hepsi ama herkes kendi bildiğini söyledi. Kimisi kullan, 18-19 yaşına kadar büyüyeceksin; kimisi kullanma ergenliğe erken girmişsin kemiklerinin de gelişimi tamamlanmış sayılır dedi. Birileri yüz spor yap birileri sporun faydası olmaz dedi. Kafamı karıştırmaktan başka bir şey olmadı. Yine de her gün egzersiz yapıp haftada 3 gün yüzüyorum. Şimdi sadece tek bir doktora görünmek istiyorum devamlı olarak tüm kontrollerime ona giderim kafamı da karıştırmam.

Tekrar teşekkür ederim size de geçmiş olsun. Korse gerçekten zor. Ben de dediğiniz gibi pilates ve yüzme ile duruşumu desteklemeye çalışıyorum.

istanbula gitme imkanın varsa Dr.Nurullah Ermiş tavsiye Ederim kendisi maltepe ünv çalışıyor çok ilgili ve başarılı ameliyatlar yapan bir Doktor ayrıca skolyoz dercesi 40 dercenin üstü olmadan doktorlar Ameliyatı tavsiye etmez yapmaz diye biliyorum.

Giderim sorun değil ve evet 40 derecenin üstüne ameliyat yapmıyorlar. Nurullah Ermiş'i de duymuştuk, iyi bir doktormuş. Şu an Şevki Erdem kafamda çok yatkın. Bu forumda çok bahsedilmiş. Ayrıca facebook hesabından hastalarını, mesajlarını okudum. Babam da daha önce iletişime geçmişti. Sanırım ona gideceğim. Çok teşekkürler yorumunuz ve tavsiyeniz için :))

Gazi Üniv. Ortopedi Anabilim Dalı Başkanı (öyle hatırlıyorum)
Prof. Dr. Ulunay KANATLI.
Şiddetle tavsiye ederim.

Sporun etkisi olur ama kac derece olduğu da önemli. Cok ileri düzeydeyse etki etmeyebilir. Prof. Dr. Kamil Çağrı Köse'yi öneririm. Kendisi iki kez ameliyatımı yaptı. Beklenenden daha ıyi geçti. Alanında ılk ameliyatlara imza atmıştır. Şiddetle tavsiye ederim.

Bende 1 ay oldu skolyoz olduğumu öğrendim. Tedavim başladı bakalım.

ümraniye araştırma hastanesi
Necdet Sağlam (Başhekim şuanda) bir kuruş ücret vermeden ameliyat olabilirsiniz
Rabbim iyi doktorları başımızdan eksik etmesin

Üst Alt