Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Perte çıkan arabama ödeyecekleri tutar çok düşük. Ne yapacağım?

Serahsibey

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Kızımın adına 2020 Haziran ayında vergi muafiyeti ile araç aldım. 4 gün önce makas atan birisi bize arkadan vurdu aracımız savruldu dönerek bariyerlere çarptı. Şu anda araç durumu %90 pert olacak gibi. Zincirleme kaza. Adam benden sonra bir de 2021 model Doblo ya vurmuş. Şimdi bizim araç pert olursa vergi dairesi benden 5 yıllık vergi isteyecek ve kalan 3.5 yıl dolmadan da muaf tutulmayacaz. Aracımın sigortası var ama kaskosu yok. E şimdi aracın değeri olarak bana 150.000 verseler bunun 50.000 i zaten vergiye ödeyecem. Kalan 100.000 e de vergi muafiyetinden yararlanamayacam. Gerçi yararlanacak olsam bile aracın muafiyetli fiyatı 120.000 oluyor. Buradaki hak kaybımın sebebi keyfi değil. Kabahat bende değil. Şimdi nasıl bir yol izlemem gerekir. Lütfen yardım edin. Çünkü çok ciddi bir değer kaybım olacak. Ortalama 150000 liralık bir arabaya binerken 100 000 liralık arabaya düşmüş olacağım.

Selamün Aleyküm serahsibey öncelikle çok geçmiş olsun aynı şekilde bizde mağduruz 02.09.2021 tarihinde bedensel engelli kız kardeşimin adına aldığımız araç ile ailem d300 karayolunda büyükbaş hayvan yola atlayınca hayvana çarpma sonucu kaza yaptı
(hayvan sahipleri hayvanın küpelerini almak için kulakları kesip küpeleri almış hayvan sahibi belli değil) 04.09.2021 tarihinde sompo japan kasko hasar dosyası açıldı araç 2017 ford courier otomobil ruhsatlı 25.05.2022 tarihinde 5 yıl doluyor 25.05.2017 tarihinde almıştık.aracın kasko değeri 183.000 tl kasko araç bedelini rayiç bedel üzerinden verileceğini söyledi piyasa değeri olarak 150.000 tl teklif etti piyasada o fiyata aynı aracı o fiyata alamadığımız için kabul etmedik yeni fiyat teklifini bekliyoruz fakat kasko verecekleri paradan 5 yıl dolmadığı için ötv düşüp vereceklerini söylüyor vergi dairesine danıştığımızda araç istenmedik bir şekilde kaza sonucu (doğal afet vb.durumlarda pert olsada aynı şekilde oluyormuş) pert olduğu için ötv ödemezsiniz aynı zamanda ötv siz yeni bir araçta alailirsiniz dediler.süreçte kasko firmasının verdiği pert karaı ile tarifkten araç perte ayrıldı diye ruhsata işlenip daha sonra vergi dairesinden araç için borcu yoktur yazısı alıp ötv ödenmeden devri verileceğini söylediler fakat kasko firması kabul etmiyor ötv düşüp o şekilde ödeme yapabiliriz diyor.İnternette net bir cevap bulamadım sadece 1 hukuk danışmanının yazısında okuduğumda aynı şekilde ötv ödenmez diye yazmıştı bir yerde de araç perte ayrılırsa ötv ödersiniz hurdaya ayrılırsa ödemezsiniz yazıyor diyelimki bu şekilde oluyor şimdi biz ötv öderken 2017 yılında bizden 32000 tl ötv alınmadı 32000 tl mi ödeyeceğiz yoksa kalan 6 ay hesaplanıp ona göre mi ödeme yapacağız.yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Çok geçmiş olsun araç hurdaya ayrılırsa ÖTV ödemez tekrar engelli ÖTV siz araç alınablir

sigorta yaptırdığımız firma kasko bilgilerinde çekme belgeli olarak göründüğünü söyledi hurdaya ayrılmışmı oluyor yanii başka bir forumda hurda ile pert farklı şey karıştırmayın felan yazmışlarda o yüzden soruyorum

Üst Alt