Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Pert olmuş araca verilen teklif çok düşük!?

StarGate

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Merhabalar,
Geçen ay tek taraflı olarak kaza yaptım ve aracım pert oldu.Kasko firması fiyat teklifinde bulundu ancak verdigi fiyat bana çok düşük geldi. Kasko poliçesinde Engelli Araç Klozu maddesinde

• Karayolları Trafik Yönetmeliği nin 53/3 maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda, engellilik derecesi ve aracın özel tertibatlı olup olmadığına ilişkin yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirme yapılacaktır. Bu kişilere ait araçların sigortalanması durumunda risk primi hesabında ÖTV indirimi dikkate alınmaktadır. Aracın çalınması ya da meydana gelen hasar sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV tutarı, aracın hasar tarihindeki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Aracın meydana gelen hasar sonrası çekme belgeli olması durumunda ise, sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV vergi muafiyetinin vergi dairesine iade edilmesi ve noterden gerekli tescil işlemlerin yapılarak evrakların şirketimize teslim edilmesi gereklidir. Poliçede yer alacak yeni değer klozu bu duruma istisna teşkil etmez.

yazmaktadır. Kasko bedeli olarak Raiç Bedel olarak bildirilmiş durumda. benim sizlere sormak istedigim ve yardımcı olursanız sevinirim.
Aracım 2021 model OTV siz olarak aldım.
1- Araç pert durumunda kasko firması bana fiyat teklifinde bana verilen fiyat 790.000 TL. Benim aracım ise şuanda Raiç bedeli 950.000 - 1.050.000 arasında değişiyor. Bu fiyat normalmi ?
2- Araç pert oluyorsa OTV ödenmiyecegi için bana verilen teklif aracımın raiç bedelinden aracı ilk aldıgım zamanki OTV tutarını düşüp teklif vermeleri normal mi ?
3- Ben bu verilen teklifi itiraz ettigimde raiç bedelinden ilk araç alımında OTV indirimi yapıyorsunuz bana haksız zengişleşme ile itham ederlerken Hurdaya ayrılan araç OTV ödenmiyorsa firma OTV tutarını kendilerine kendi firmalarına kazanç sagladıkları için haksız kazanç saglamış olmuyorlarmı ?
4- Verilen teklif OTV siz araç alımı için uygun bir fiyat ancak benim aracımın eş değer araçlar devletin belirlemiş oldugu fiyatı geçtikleri için şuan için kaza yapmış oldugum aracın aynı model almam imkansız gözükmektedir. firma bana hiç olmaz ise tekliflerini raiç bedelini tam olarak ödemeleri için ne yapmam lazım ?

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba,
Öncelikle büyük geçmiş olsun. Aynı durumla bizde karşılaştık yakın zamanda ve sigortanın teklifini bekliyoruz. Benim merak ettiğim aracı ilk edinimizdeki ötv oranı mi? Ötv tutarı üzerinden mi kesinti yapılarak teklif verdiler? Birde o tarihteki ötv oranınız neydi? Bu bilgileri paylaşabilirseniz çok memnun olurum.

Merhabalar. Bir yere sordum, cevap aldığımda bilgilendireceğim.

NOT.Bu mesajı dün de yollamıştım ama site yönetimi nedense silmiş. Mesajı tekrar ediyorum. Yine silinirse neden silindiği hakkında bilgi verilirse memnun kalırım.
Selametle.

Öncelikle geçmiş olsun.

Araç perde ayrıldığı zaman vergi dairesi ödenmeyen ötv'yi ister siz de 5 yılı doldurmadan tekrar engelli aracı alamazsınız bundan dolayı aracın hurdaya ayrılması gerekir hurdaya ayrılırsa ötv'yi düşerek ödediği para normaldir. Araç hurdaya Ayrıldığından dolayı tekrar ÖTV indirimliengelli aracı alabilirsiniz

Size tavsiyem daha önce bu forumda bu konular açılmıştı onları da incelemenizi rica ediyorum

Olayı net öğrenmeden hiçbir şekilde sigortacının vermiş olduğu evrağı imzalamayın 5 yılı doldurmayan engelli aracının perte çıktığı zaman ÖTV borcu çıkar

2018 de %50 ötv indirimi muafiyetiyle acımızı yaklaşık 40 bin lira ötv ödemeden aldık. 5 yılın dolmasına 2-3 ay kala kaza yaptık ve muhtemelen araç perte ayrılacak.Forum içinde daha önce yapılan yazışmalarda kasko otv yi düşerek teklif verdiği belirtilmiş. Şimdi kasko bize bu teklifi verirken güncel rayiç bedenden ilk aldığımızda ödemediğimiz 40 bin lirayı düşerek mi teklif sunacak yoksa bugünün rayiç bedelinden %50 otv indirimi uygulayarak mı teklif sunacak? Yakın tarihte tecrübe etmiş bi arkadaş bilgi verebilir mi lütfen.

Üst Alt