Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik tümörü ameliyatı sonunda felç oldum. Tedavi olanakları nedir?

ayşe3445251

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Sizlerede çok geçmiş olsun. Omurilik tümörü sonucu ameliyat oldum. Tümörün iyi huylu çıktı fakat ameliyattan sonra boyundan aşağı felç oldum.8 ay oldu ameliyat olalı. Şimdi fizik tedavi görüyorum. Vücudumda his var büyük tuvaletimi de hissediyorum fAkat güç kaybı var hareket edemiyorum. İyileşememekten korkuyorum. Benim durumumda olan ilerleme ya da iyileşen birileri varsa ne kada sürede iyileştiklerini ya da ne durumda olduklarını öğrenmek istiyırum. Benim gibi olan birileri varda lütfen cevap yaparsanız çok sevinirim. Allah yardımcımız olsun.

Çok geçmiş olsun Ayşe Hanım. Ben de omurilik tümörü ameliyatı oldum. Boyun bölgemden omurilik zarı altından 5,5 cmlik tümör alındı. Ameliyata yürüyerek gittim. Sadece sol elimin yarısında uyuşma vardı. Tümör tam rezekte edildi. Patoloji ependimoma grade ıı olarak geldi. Ameliyat sonrası özellikle sağ tarafımı çok az hissediyordum. Sağ elim güçsüzdü. Güç kaybı geçti. Şu an sağ koltuk altından sağ ayağımın altına kadar uyuşukluk azalarak devam ediyor. İşime devam edebiliyorum. Şubat 2017de ameliyat oldum. Çok yürürsem veya ayakta kalırsam ayağımın altı açıyor parmaklar geriliyor boyun bölgemde ağır bası oluşuyor. Mesane veya geita sorunu oluşmadı. Doktorum sinir harabiyetlerinde iyileşmenin ucu açık ve çok yavaş olacağını söylüyor. Bu ameliyatta deneyimli doktor çok önemli. Amerikan Hastanesinde Ali Fahir Beye ameliyat oldum. Sabırlı olun, dilerim sağlığınıza kavuşursunuz.

Bende 2017 de alt bölgeden ameliyat oldum kuyruk sokumu nun 10cm üzerinden yaklaşık.iki yıldır yavaş yavaş yürüyüş yapıyorum.kisitli hareketlerim var.

2 yıl boyunca her geçen gün daha iyiye gidecektir. Hiç canınızı sıkmayın.

Merabalar. Öncelikle Allahım şifa versin hepimize. 2018 kasım aylarında ayaklarımda güçsüzlük yanma gibi şikayetlerim oldu. İdrar yapmam zorlaşmaya başlamıştı. MR sonuçlarında yaklaşık 7 cm tümör ve kistlerin oluştuğu söylendi. 12,12,2018 Hacettepe de Atilla AKBAY tarafından ameliyat oldum. Ameliyattan çıktığımda ellerimi ayaklarımı hareket ettirebiliyordum. Fakat sol kolumdan sol bacağıma kadar uyuşukluk ve % 60 güç kaybı oluştu. Şuan ameliyat olalı 6 ay oldu idrar sorunum geçti ve çalışmaya başladım. Fakat merdiven çıktığımda ve biraz zorladığımda nefessiz kalıyorum ve hemen yoruluyorum.
Buna rağmen Allahıma şükürler olsun ki iyiyim. İnşallah sizlerde sağlığınıza en kısa zamanda kavuşursunuz..

Herkes çok geçmiş olsun. Bu tarz süreçlerde moral çok önemlidir. Kesinlikle moralinizi yüksek tutun sürekli iyileşeceğinizi düşünün ve bunun gerçekleşeceğini.
Sadece zamana ihtiyaç var, sabırlı olmanız yeterli olacaktır. Sevdiklerinizle sağlıklı mutlu günler

Merhabalar, Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun. Rabbim tez zamanda sağlığınıza kavuştursun inşallah. Benim arkadaşımda omurilik tümörü tespit edildi ve omuriliğe neredeyse bitişik bir durumda olduğu için ameliyat edilemez diyormuş doktorlar. Şu an bir his kaybı yok ama kitle de büyüme varmış. Bu gibi durumda ameliyatsız iyileşme sağlanamıyor araştırdığım kadarı ile . Arkadaşlar bu ameliyatı riski yüksek diye yapamıyoruz diyorlar doktorlar. Benzer durumda olan var mı . Yoksa doktor kendisine güvenemediği için mi yapamam diyor. Allah razı olsun.

ongorabdulkadir

Tümörün nerede olduğu önemli tabiki.Bu ameliyatların riski fazladır neden dersen sinirlere temas oluyor tam cikarilamiyor bin türlü hikayesi var yani.Ayrica tümör omuriliğin içinde mi dışında mi ortasında mi.Baska bir yerden metastaz mi yapmis.Her doktor bu riske girmek istemez.Tek doktorla yetinmeyin bu iş konusunda uzman doktorlar var.Omurga tümörleri üzerine uzmanlardan bahsediyorum.Su anda bir baskı yoksa da olmayacak anlamına gelmiyor.Eger ankaradaysaniz Suat canbay var onunla bir görüşün bilgi alın.Ama tek doktora bağımlı kalmayın sakin.

Erkan bey ilaçlı emar çekildi sonucu pazartesi alınacak. Vücudun farklı yerinden mi sıçradı o henüz bilinmiyor. Omurilik sağonına yakınmış baya . Doktor ameliyat riskli yapamayız diyor. 3 aylık süre zarfında büyüme olmuş azmış. Bir müddet daha kontrol devam edecek eğer büyüme devam ederse kemoterapi ve radyoTerapi uygulanacakmış. Büyümenin durma ihtimali var demiş doktor. İnşallah öyle olur. Bu arada arkadaşım İstanbul'da yaşıyor.

ongorabdulkadir

Dostum birde cyberknife diye bir uygulama var.Onu da bı sorun.Allah yardımcisi olsun zor bir hastalık hepsi gibi.Ama omurilik olunca biraz daha sıkıntı olabiliyor

@Muharremnc,

Şuan ameluyat kaynaklı yapisma omirilik basisi tekrar ameliyat olmayı gerektirecek bir şey var mı acaba yani sonraki süreçte bu ameluyat kalıntılarını illaki atlatamiyor musun yoksa eski hayata geri dönüş oluyor mu

@OturanBoğa, kimsede duymadın bu ameputati olanlarda bacak gerilmesi kasilmasi sertlik oliyor mu benim 10 ay oldu ameliyat olalı fizik de alıyorum ama aşırı kasılma grrilmexwn sertlikten yürüyemiyorum çok zorlanıyorum tek bacakta oluştu bu problem

Üst Alt