Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Omurilik daralması için platin taktıran var mı? Deneyimlerinizi yazar mısınız?

nuran

Üye
Konular
46
Reaksiyonlar
0
Merhaba annem 'ın omuriliğin de sırt yara sin dan dolayı daralma var
Doktor daralma olan yere platin takılması lazım demiş kilo sorunu var şimdilik diyet yapıyor

Omurilik te ki sorun bacağına ağrı yapıyor hiç geçmeyen bir ağrı
Sormak istediğim omurilik daralmasından platin takılan var mı varsa artısı eksisi nedir?

İyileşme süreci nasıl oluyor doktor tavsiyesi olan var mı

Bacağına vuran ağrı yi azaltma nin bi yolu var mı?

Ameliyat olmadan iyileş m e yolu var mı?

Aynı sorunları annem de yaşadı.Omur ilikte kanal daralması var.Bu baskı omurilikteki sinirleri sıkıştırması bacaklara giden sinirlerin basınç altında kalmasından hareket ve ayakta durma da zorluk yaşatmasına sebeb oluyor.Biz antalyada çok özel hastane gezdik ve hepsinde çivileme yapılması gerektiğini söylediler.Annem bunu olumlu görmediğinden en son Antalya Tıp Fakültesi hastanesinde doçent bir doktora görüştük.

Doktor platine çivilemeye karşı olduğunu ameliyatı basınç altındaki sinirleri rahatlatmak için o bölgeyi temizleme yapabileceğini söyledi ama %100 iyileşme sözü vermedi.Biz bir umut kabul ettik ve ameliyat gerçekleşti.Annem hala yürüyemiyor malesef istenilen tedavi pek gerçekleşmedi.Çivileme yada platin yöntemi ne kadar etkili olur bilemiyecem ama bu hastalıkta kesin bir tedavi araştırmalarım sonucu malesef yok.Burdaki karar hastanın.

Şimdilik ağrı ile yaşamaya çalışıyor annem zayıflama si lazım diyet yapıyor ameliyata biz de karşıyız ama son çare olarak mecburen düşünürüz cevap için teşekkür

Merhaba;

Benim annem de omuriliğinde kanal daralması vardı. Her gittiğimiz doktor ameliyat demiştir. Fakat ameliyatın zorluğu ve/veya riskleri neticesinde hep erteledi annem. Bu hastalığın en kötü tarafı herhangi bir düşmede daha büyük çözümü daha zor olan bir hastalığa yol açmaktadır. Biz kardeşler olarak annemi ameliyata ikna ettik. Şu anda annem ameliyat oldu (ameliyatı 8 saat sürdü ) ve 12 tane platin vida takıldı boynuna. Ameliyattan çıkıp ayıldıktan sonra yürümeye başladı. Ameliyattan 1 ay içinde de ufak ufak ev işlerini yapmaya başladı ve şu anda ise önceki yıllara oranla çok daha iyi yürümektedir ve iyi ki ameliyat oldum diyor. Ameliyat sonrası çok iyi ve dikkatli bir bakım gerekmektedir. Doktorumuz Sedat Dalbayrak tır. sormak istediğiniz başka bir sorular olursa memnuniyetle cevaplarım.

Dostum merhaba,şu an son durum nedir?

Annem yaklaşık bir ay önce kanal daralmasi teşhisi ile ameliyat oldu 8 tane vida takıldı ancak 1 ay geçmiş olmasına rağmen ağrıları hala geçmiş değil ve tek başına yürüyemiyor mutlaka birimizin desteği ile yürütüyoruz.Gunde 6-7 defa elinden tutarak yurutebiliyoruz sonra günün geri kalan kısmını yatarak geçiriyor.Doktora göre sorun gözükmüyor.Daha ne kadar bu durumun süreceği konusunda endiseliyiz.Benzer ameliyatı olan arkadaşlar ameliyat sonrası iyileşme sürecini anlatabilirse çok memnun olacağım

Geçmiş olsun.Kanal daralması spinal sinire baskı yapmakla kalmaz bir ipin sürmesi gibi zedelenmede yapar.Ağrılar bunun ilk göstergesidir.İlerki dönemde ağrı azalır yerini uyuşma ve güçsüzlüğe bırakır.Bu dönemde geri dönüş şansı azalır.Fazla kilo ,ağır yük .omurgayı düzensiz kullanma şikayetleri ilk dönemde artırır.Omurgaya platin takılması hasta için ağır ameliyattır.Bir sene sonunda fizik tedavi egsersizlere sağlığına kavuşur hasta.

faruk34

Cevabın için teşekkür ederim Faruk34,kişiye göre değişir tabi ama benzer ameliyatlardan sonra 1 ayda aysklananlar var.1 sene sonunda sağlığımıza kavusacagimizi bilsek yine bu ağrıları çekmeye razıyiz.
İlk aylar ağrıların çok olmasi,tek başına yuruyememesi ne kadar normal acaba ?

Hsyn77

Ağır amelıyat.Kemiklere matkapla vida atılıyor.İlk aylarda ağrı olması normal.Ayağa kaltınmı yük biner.Karın ve bel kasları güçlü değil .muhtemelen korse kullanılıyordur.Hastada kilo varsa daha sıkıntı yürümesi.Şu an cok erken ağrı olcaktır ,geçmiş olsun.

Bendede 8 tane vida var kanal daralması değil ama kiriktan dolayı anlattıkların normal normale dönmesi yaklaşık 3 ay sürüyor sağlıklı bir insan gibi olmuyorsun yürüme rahatlar oturma kalkma rahatlar . Ben 1.5 yıl oldu ameliyat olalı hala ağrım var hissediyorsun sonuç itibariyle kısıtlıyor insanı bunada şükür

Vücuda müdahale edildiğinde geri dönülmez sonuçlara yol açabilir.

Ameliyat dışında çare kalmadıysa vakit kaybetmeden gereken yapılmalı.

Merhabalar,annemde sinir hasarı şüphesi var bu konuda bilgisi olan yada yaşayan var mi

Bende iki ay evvel oldum dar kanal ameliyatı. Sinir hasarı ile ilgili pek bilgim yok ama bena ameliyat oldugum doktoru tavsiye eden arkadaşın babası bel fıtığından ameliyat olması lazimken olmamış olmamış zamanla sinir hasar alarak ayak bileğinden aşağı düşmüş yani ayağını bir nevi hissetmiyor sürüyerek yürümeye başlamış. Beni ameliyat eden doktor sonra onuda fıtık ameliyatı yapmış ama demiş düşen ayak geri gelmez demiş. Arkadaşım hala babam o ayağını sürüyor ama fıtık kaynaklı diğer ağrıları uyusmalari gitti dedi Ameliyat sağlam kalan sinirlerin hasar almaması için yapıyormuş. Benim anladığım sinir hasarı vücutta bir yerlere zarar vermesi. En iyisini doktora sormak lazım.

Bendede sekiz cıvata var iki ay oldu zor yürüye biliyorum inşallah ileriki zaman daha iyi olur fakat öne doğru eğilme doktor kısıtlandı yerde bir eysa almaya calışırken çömülerek alınmalı dedı Allah hepimize yardımcı olsun

Üst Alt