Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

MEB' den ihtiyaç sahibi öğrenilere tekerlekli sandelye temini öngören genelge

akberk

Üye
Konular
42
Reaksiyonlar
0
T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü

15.05.2007
Sayı: B.08.0.ÖRG.0.20.03.02 / 2379
Konu: Ortopedik Engelli Öğrencilere Tekerlekli Sandalye Sağlanması

GENELGE
2007 / 44

Türkiye genelinde ilk ve orta öğretim kurumlarında öğrenim gören ortopedik engelli öğrencilere ücretsiz tekerlekli sandalye temin edilmesi yoluyla ortopedik engelli öğrencilerin okullara erişiminin kolaylaştırılması, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması ve bu öğrencilerin günlük yaşamlarını bağımsız olarak sürdürmelerine yardımcı olunması amaçlanmaktadır.
Bu kapsamda; Bakanlığımız ile Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği arasında ortopedik engelli öğrencilere tekerlekli sandalye sağlanmasına yönelik olarak 11 Mayıs 2007 tarihinde bir protokol imzalanmıştır. Protokolün 6. maddesi gereği; tekerlekli sandalyelerin dağıtımı 30 Haziran 2007 tarihine kadar tamamlanacaktır.
Ortopedik engelli bireylere tekerlekli sandalye dağıtımı ile ilgili iş ve işlemler aşağıda belirtildiği şekilde yürütülecektir:

1. Ortopedik engelli öğrencilere tekerlekli sandalye sağlanması konusunda Valiliklerce/ Kaymakamlıklarca gerekli duyurular yapılacaktır.
2. İllerde tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olan ortopedik engelli öğrencileri tespit etmek amacıyla Valiliklerce/ Kaymakamlıklarca komisyonlar oluşturulacaktır.
3. Bu komisyonlarda il ve ilçelerde ayrı ayrı olmak üzere; illerde millî eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü başkanlığında, ilçelerde ise ilçe millî eğitim müdürü veya şube müdürünün başkanlığında 2 öğretmen, varsa rehberlik ve araştırma merkezinden 1 müdür ve 2 uzman ile 1 beden eğitimi öğretmeni görev alacaktır.
4. Başvurular; ortopedik engele yönelik varsa sağlık kurulu raporu veya tek tabipten alınacak doktor raporu, okulundan alınacak öğrenci belgesi, ikametgâh ilmühaberi, nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine yapılacaktır.
5. Başvuruların komisyon tarafından değerlendirilmesi sonucunda tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olduğu tespit edilen öğrencilerin isim ve açık adresleri, telefon numaraları, listelenecek ve listeler 8 Haziran 2007 tarihi mesai bitimine kadar MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğüne gönderilecektir.
6. Tekerlekli sandalyelerin teslimi, listelerde belirtilen adreslere Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından yapılacaktır.

Ortopedik engelli öğrencilere tekerlekli sandalye sağlanması konusunda hazırlanan ve ilişikte gönderilen afişlerin İlinizde görülebilir yerlere asılması ve bu konunun tüm okul/kurumlara duyurularak takibinin yapılması gerekmektedir.

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

Doç. Dr. Hüseyin ÇELİK
Millî Eğitim Bakanı

Tarihine bakınca eski bir genelge. İnşallah artık engelli çocuklar anne babalarının sırtlarında gitmiyorlardır artık okullara. Bu arada göz önünde tutulması gereken husus bilhassa küçük yerlerde alt yapıların tekerlekli sandalyeye uygun olmadığıdır. Tabu burada da belediyelere iş düşüyor. Eski tarihlide olsa burada yayınlayarak bilgi bahibi olmamızı sağladığınız için teşekkürler.Bu arada Cansuyi derneği hakkında bilgilendiriseniz iyi olur. Neden ve nasıl bu dernek seçilmiş acaba?

Evet genelge eski bende bunun nekadar fayda gördüğünün merakı içerisindeyim bu yüzden paylaşma gereği duydum belki bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar vardır diye düşündüm ..Ayrıca dernek hakkında bildiğim tekşey birçok yardımda bulundukları ancak nekadar doğru bilemem ben sadece meb in bu kararını merak ettim ....

Üst Alt