Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İBB'nin İspark'ın gayri vicdani uygulaması ile ilgili olarak verdiği cevaptır..

alifatih1958

Aktif Üye
Konular
59
Reaksiyonlar
72
İspark tarafından işletilen otoparkların herhangi bir sakatlığı bulunmayan öküzler tarafından kullanılmasına İspark’ın göz yumması ve hatta üç beş kuruş daha fazla gelir elde edilmesi amacıyla teşvik edilmesine karşı AKİM’e (AK Parti Halkla İlişkiler Başkanlığı) yaptığım müracaat neticesinde İBB’den ‘’ibbbaskanlik@ibb.gov.tr’’ e-posta adresinden şahsıma gönderilen ve bilgi olarak da İstanbul Valiliğinin ‘’ istanbul@icisleri.gov.tr’’ e-posta adresine yollanan ve bu kanalla da İç İşleri Bakanlığı’na iletilecek olan bugünkü tarihli (21/01/2014) cevabi yazıda aynen:
İSPARK’ a ait katlı, kapalı ve açık otoparklarda engelli vatandaşlarımız için yer ayrılmış olup, yer ayrımı yapılmayan yol üzeri alanlarda ise personellerimiz,engelli vatandaşlarımızın bekleme yaşamaması için öncelikli olarak kendilerine hizmet vermektedir ve bu parklanmalar karşılığı engelli vatandaşlarımızdan kendilerine tanınan süre dahilinde ücret alınmamaktadır.
Sizin de bildiğiniz gibi engelli vatandaşlarımızın plakalarında engelli ibaresinin bulunması zorunluluğu kaldırılmıştır. Bu nedenle engelli alanlarında görmüş olduğunuz araçların plakalarına bakmanıza gerek bulunmamaktadır. Engelli kimlik kartı ve vasi sözleşmesi ile kurumumuza başvuru yapan vatandaşlarımızın plakaları sisteme kayıt edilmekte ve bu vatandaşlarımız hak ettikleri şekilde kendileri için ayrılmış park alanlarını kullanabilmektedir. Özetle, engelli park yerlerinde görmüş olduğunuz araçların plakasında engelli ibaresinin olmaması bu araç sahiplerinin engelli kimlik kartı ile park alanı kullanım hakkı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.
Ancak,başvuru içeriğinde vermiş olduğunuz bilgiler göz önünde bulundurularak İşletmeler Müdürlüğü ile görüşülmüş, yakın zamanda yapılacak olan kurum içi eğitim çalışmalarında tüm saha personeline engelli park alanlarını hak sahibi olmayan kişilere kullandırmamaları yönünde gerekli uyarı ve bilgilendirme yapılacaktır.
Bilgilerinizesunarız.
denilmektedir.

Adım gibi eminim ki benim gibi İstanbul’da ikamet eden bir çok arkadaşımız İspark’ın bu gayri insani, gayri vicdani ve gayri ahlaki uygulamasından son derece rahatsız. Bu durumdan rahatsız olan yani araçları ile gittiklerinde İspark otoparklarındaki sakatlara mahsus otopark alanlarının öküzler tarafından işgal edildiğine şahit olan ve bu duruma ses çıkarttığınızda da İspark görevlilerinin terbiyesiz ve kaba tavırları ile karşılaşan arkadaşlarımızın sessiz kalmayarak durumu, mümkün ise fotoğraflayarak, adreslerini verdiğim mercilerin e-posta adreslerine ve de AKİM’e iletmesini rica ediyorum ki enazından Ispark yönetiminin ve elemanlarının bizlere uyguladığı NEGATİF (dikkatedin pozitif diyemiyorum ve üzerine bastıra bastıra NEGATİF diyorum) ayrımcılıktan cümle alemin haberi olsun.

Bakınız memlekette bazı güdük kalmış ve sadece kağıt üzerinde gözüken kanunlar var. Bunlar uygulanmıyor, birçoğunun da uygulanması artık mantık ve demokrasi dışı. Yani demek istediğim görünürde bir kanun var ama uygulanmıyor. Aynı şekilde hükümet biz sakatlara yönelik pozitif ayrımcılık kapsamında kanunlar çıkartıyor, kamu kurumları bu konuda genelge ve tamimler yayınlıyor. Ama hepsi uygulanıyor mu? Alın iste size İspark örneği. Uygulanmıyor, kurum bunu uyguuulaaaamıııyorrrrrrr. Önemli olan kanun çıkartmak ve genelge filan yayınlamak değil, önemli olan bu yayınlanan mevzuat hükümlerine insanların uymasını takip etmek ve bunlara riayet etmeyenleri de cezalandırmak.

Kanuna göre sakatlara mahsus otopark alanlarına park eden herhangi bir sakatlığı bulunmayan (yani araç plakasında sakatlara mahsus özel amblem bulunmayan veya aracının ön camında sakatlara mahsus otopark kartı mevcut olmayan) sağlam öküzlere para cezası kesilmesi lâzım. İspark bunları fotoğraflayıp emniyete veremez mi veya bizler bunları fotoğraflayıp emniyete veremez miyiz ve bunlar fotoğraf ile belgelendiğinde emniyet bunlara ceza kesemez mi? Böyle bir uygulamaya cevaz verecek kanuni bir düzenlemenin yapılması ne kadar bir süre alabilir ki?

Ayrıca ben bilmiyormuşum gibi İspark laf ebeliği yapıp sakatlara mahsus araçlarda özel amblem şartının kaldırıldığını ve bu nedenle de sakatlara mahsus park alanlarına park eden kişilerin sakat olup olmadıklarını bilmediklerini belirtiyor. Bunu biliyoruz ey İspark. Sakatsan ve aracında özel amblem yok ise o zaman sakatlara mahsus otopark kartını ön cama koyacaksın kardeşim. Şayet bu otopark kartı da yoksa o zaman sen fiziken sakat filan değil ahlaksız öküzün birisisin ve senin sakatlığın kafadan. Bu durumda öküz kafanın tedavisi amacıyla para cezasını yiyeceksin, yemen lâzım. Aracın ön camında bu otopark kartı da yok ise o zaman İspark görevlilerinin bir şekilde buna müdahale etmesi lâzım. Mesela ya çekici ile çektirilecek bu araçlar ya da resimlenip ceza almaları sağlanacak. Dediğim gibi bu konuda bir düzenleme istense çok kısa zamanda kanunlaşır ama önemli olan bunu arzulamak. Aksi durumda istediğin kadar pozitif ayrımcılık kanunları çıkart, uygulanmadıktan sonra hepsi hikaye.

En son Feshane’deki bir fuara gittim. Sakatlara mahsus park alanı girişe en yakın yerde bulunuyor ama gel gör ki her zamanki gibi öküzler tarafından işgal edilmiş durumda. Resimledim tabii ki. Görevliye durumu ilettiğimde aldığım cevap ‘’biraz bekleyiver kardeşim, mutlaka birisi çıkacak park ettiği yerden sen de oraya park edersin’’ Yani ben kuyudan su çekmek amacıyla kuyu etrafında dönen hayvanlar gibi Feshane’nin otopark alanında dört dönüp birisinin çıkmasını bekleyeceğim ve çıkan birisinin yerine araçlarını park etmek için yer arayan diğer dönenlerden önce davranıp aracımı park edeceğim.

Belediye diyor ki eğitim vereceğiz personele ve onları yola getireceğiz, personelin duyarlı olmasını sağlayacağız.

Hadi bakalım hayırlısı. Bekleyelim ve rezaletin devam ettiğine yani İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin anlattığı masala yine hep beraber şahit olalım. Ya da yukarıda da dediğim gibi bu işgale karşı belirtilen e-posta adreslerini yoğun baskı altına alalım.

Sayın yönetici kardeşim... İBB'nin yolladığı metnin daha kolay ve net okunabilmesi için metnin başlangıcında ve bitişinde bir boş satır bırakmak suretiyle bir ayarlama yapabilir misin?..

selamlarımla suçu kendimizdede aramak lazım benim aracımda engelli amblemi olduğu için bu konuda çok rahatım bunu öncelikle yazmalıyım maalesef bu sorunların ileride çıkacağı belliydi araç kullanırken engelli amblemli olarak araç kullanan arkadaşlarımız nedense araçtan indikleri zaman engelli olmuyorlarmıydı yada şöyle diyeyim 15..20 milyar indirim olduğu zaman engelliyim ama engelli plaka takılmasın benim gücüme gidiyor engelli amblemine takılan neden koysun engelli kağıdını aracının cam önüne.maalesef ispark olarak konuşmuyorum bu sorunlar avm lerde hastane önlerinde engelliye ayrılan yerlerde başları belaya girmesin diye güvenlikçiler bile karışmıyor ben engelli olarak engelli yerime park ederken normal vatandaş benim üstüme yürüyorsa görevliler ne yapsın en basit engelli yakını adına alınan araçlarda engellisi olmadığı halde park eden kişiler var adam kartı gösteriyor görevli ne yapabilir zihniyet ve bakış açısı değişmediği sürece adam olamayız

Plakalardan engelli amblemi kaldırılırken bunların olacağı belliydi, ileri düşünceli arkadaşlara anlatamadık bunu.
Şimdi ceremesini yine sakatlar çekiyor. Sanki araçtan inince topal olduğun belli olmuyor.

Benim aracım ruhsatta engelli değil.Fakat engelli raporum ve başbakanlık kartımla başvurarak kayıt yaptırdım.Şu an ücret ödemiyorum.Ne kadar kullandın derseniz 1 senede 2 kere.Yani siz şikayetinizi edersiniz, onlar da gerçeği tespit edip, cezayı keser.

Engelin her türlüsü engeldir.Ortopedik, zihinsel diye ayırt etmeyin. Dışarıdan sapa sağlam gördüğün kişi 10 dakikalık yürüyüşle nefes nefese kalıyor olabilir.Yada haftanın 3 günü diyalize giriyor olabilir.O kişinin hayatını sürdürebilmesi için gerekli şartların yüzde kaçı eksikse, o kadar yükle başlamıştır hayata.

Ama araç kendi adına kayıtlı dogrumu mustafa?

Evet araç benim üzerime.Diğer türlü mümkün değil.Ellerindeki mobil cihaza girince zaten ücret çıkmıyormuş.

Üst Alt