Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Hisseli Tapunun kendi payını nasıl alabilir?

sokr@t

Aktif Üye
Konular
90
Reaksiyonlar
76
Bir tanıdığın akrabasıyla %50 ortak hisseli evi var bahsettiğim kişi hissedeki payını akrabasından istiyor bunun içinde evin satılmasını yada kendi payının parasal tutarının bir şekilde kendisine ödenmesini istiyor akrabası ise buna yanaşmıyor durmadan erteliyor bu durumda ne yapmalı hissedeki payını akrabasından ne şekilde almalı ?

sokrates
Ortaklığın giderilmesi davası açmalı. Mahkeme ilk önce ortaklara sorar, eğer alan olmazsa mezatta satılır.

hozgul cevap için sağolun tam bilmediğim için soruyorum ev mi yoksa sadece arkadaşın hissedeki payı mı mezatta bir şekilde satılır yarım ev satılamayacağına göre evin tamamıdır diye düşünüyorum .

Arsa tarla olsaydı dava sonucunda herkesin yeri belli olur kendi hakkını isteyen satar isteyen satmazdı.
Ama ev bölünemeyeceği için yukarıdaki arkadaşın dediği gibi açık arttırmayla satılır.

aza coga bakmadan ortaklar anlasamazsa evi satisa cikarir mahkeme sonucu olu fiatina gider masraflar cikriktan sonra
her iki ortaginda zariri cok olur
anlasmak iyidir

tam bilmediğim için soruyorum ev mi yoksa sadece arkadaşın hissedeki payı mı mezatta bir şekilde satılır yarım ev satılamayacağına göre evin tamamıdır diye düşünüyorum .

Evin tamamı satışa çıkar. Ev satılır, para hissedarlara hisseleri oranında paylaştırılır.

Ortaklığın giderilmesi davası açılması gerekli. Bu dava sonucunda hak sahiplerine öncelik verilir. onlardan alan olmaz ise ihale ile satışa çıkar.

Üst Alt