Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Gündem] Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik ile ilgili bilgi edinme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Maksatları özürlülerin bir derdine deva olmak değilki adamların.
Maksatları özürlüyü mağdur etmek.
Özürlüden ne kıssak ne kazansak nerden kar etsek diye düşüncedeler.
E malum özürlü onlara göre işe yaramayan bir grup insandan başka bir şey değil.

Hem bayram tatili hem de siteyi yenileme çalışmaları nedeniyle buradaki konu uzadı. Bu hafta sonuna dek gelişme olmazsa, daha etkili bi yol belirleeceğim...

bülent bey sizi ve arkadaşlarınızı kutlarım, sadece engelli olan biri engellinin halinden anlar o da sadece sizsiniz. umarım gitdiğiniz hedefler başarı ile sonuçlanır ve engellileri sevindirmiş olursun, başarılarının devamını dileriz

Arkadaşlar merhaba
üç beş kişiyle olmuyor gelin birlik olalım site yöneticisi gelin şu tarihte şu yerde toplanıp gösteri yapalım ama önce izin almamız gerekiyor nereden alınacaksa şayet ben varım diyorum ama birileri organize edip o arkadaşımızın sonuna kadar savunmamız gerekiyor ben istanbul'dayım şayet ankara'ya gel ben atlar tereddütsüz gelirim ama mutlaka hafta sonu olması gerekir işte çalışıyorum her hafta sonu gösteri yapacağız derseniz yine de varımbizim çektiğimiz çiler bitsin artık sağlam rapor veriliyor deniliyor bu ne saçmalık normal iş arıyorsun sen sakatsın sen benim işime yaramazsın diyor ama devlete gidiyorsun devlet baba sen benden sağlamsın diyor bu ne turşu bu ne lahana ama iş aş veren yok benim diyeceğim birlik olalım gösterimi yapacağız ne yapacaksak yapalım hazıra konupta hazırcı olmayalım ben herşeye varım

3 aralık dediler ne oldu üçbeş kişi gelip konuştu göstermelik yayınlar yapıldı o kadar yaparız ederiz ama icraat olacak icraat hepsi sözde özde denilen bir şey yok özde olasını istiyoruz yapıcı olmalarını istiyoruz yıkıcı olmalarını değil felek zaten vurmuş birde onlar bizlere kelek yapıyorlar bıktık artık saçmalıklarından yok efendim sahte raporun önüne geçmek için dünlenmiş bu yasa sahte rapor verenlere ceza verin bizim suçumuz ney anlayamadım bir arkadaşım var engelli samimi dostum vergi indirimi raporu almak için hastaneye başvurdu rapora inanamayacaksınız daha önce aldığı rapor % 60 vergi indirin rapora % 30 vermişler arkadaşım sağ sekeli yoluna zor gidiyor sen sağlamsın demişler ne sağlıklı bir rapor vermişler değimi vay devletin doktorları ne kadar güvenilir doktor tabide devlet bunu böyle istemezse doktor bunu böyle yapmaz bunu tabide devlet istiyor doktora suç atmamak gerekir neden doktora bak dediğimde doktorlarımız yanlış anlamasınlar bunu devlet baba yapıyor ve böyle yapacaksın diyor yani doktorun ellerini ve kolların bağlıyorlar ya bu ne mantık bu saçmalık devletsen devletine bağlı vatandaşını mağdur etmeyeceksin biz afrika ülkelerindemi yaşıyoruz bizler medeni türkite cumhuriyetinde yaşıyoz malesef anlamıyorlar veya bizler anlatamıyoruz anlatma becerimiz mi yokki anlayan var ama anlamazlıktan geliyorlar dinliyorlar dinlememezlikten geliyorlar ve biliyorlar bilmemezlikten geliyorlar bıktık artık yapacaklarsa yapsınlar yapmazlar ise greve gidelim miting düzenleyelim boş durmakla olmuyor işte gördüğümüz gibi

bülent ben çalışmalarınızdan dolayı size çok teşekkür ediyorum. rapor oranlarının düşürülmesi bizler için çok büyük sorun olmuştu. inşallah cabalarınız sonuçsuz kalmaz.

Mesut arkadaşım öncelikle 2006 ayının kaçıncı ayında müracat ettin hastaneye bunu belirt eksiklik raporda sadece yaşmı. raporu hastane hangi kuruluşa göndericek rapor çıkarmak içinmi şahsın müracat etti yoksa malülen emeklilik içinmi yoksa emeklilik içinmi sakatlıktan. Konuyu açarsan yardımcı olmaya çalışırım

bülent bey hala bilgi edinmeden cevap gelmedi sanırım henüz yasalara rağmen bizleri erken emekli etmemek için ne yalanlar üreteceklerine karar veremediler

öncelikle benim de son zamanlarda üzerinda önemle durduğum bir konuyu bizlerle paylaşıp bunun için uğraşmanız beni oldukça mutlu etti bülent bey.bunun için bir şeyler yapmalı ,sesimizi bir şekilde duyurmalıyız.Engelli olarak hepimiz sorumluluk taşımalı yaşadığımız toplumda birer misyon edinmeliyiz.Bu konuda her türlü girişimin içinde olacağım ..

Yaklaşık bir aydan beri bu konu gündemde ama halen çözüme ulaşmış değil. Herkes birşeyler yazıyor fakat netice yok. Nasıl sesimizi duyursak!

Forumları yenileme çalışmalarına öyle daldık ki...
Sitemizin de üyesi olan ve bugünlerde Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcılığı görevine başlayan Reyhan hanıma yazdım şimdi konuyu (bkz). Beklediğimiz yanıtın bu aracılıkla geleceğini düşünüyorum. Gelmezse, çok daha yüksek perdeden sesleneceğiz...

İnşallah Bülent Bey, biz bu işinde üstesinden geliriz. Biz nelerin üstesinden gelmedik ki değil mi? Bunlar biiz yıldıramaz. Dediniz gibi bu da olmazsa hep birlikte birşeyler yaparız. Yeter ki birlik olalim...

Aziz nesinler, nasrettin hocalar boşuna bu memleketten çıkmıyor.

Bir kalemle deprem fay hattının yerini değiştirenler.
Bir çizelgeyle memleketteki 100 binlerce engelliyi engellilikten kurtarıp sağlamlar sınıfına
alanlar ve daha neler neler.
Bunca yıldır yaşadıklarımı yazsam zaten best seller olur :).

Arkadaşlar bence tek sorun sıstem. Bır çok kurum ve kuruluş bu özürlü hak ve imtiyazlarından habersızdırler.bır üst yazı ile tüm kurum ve kuruluşlara bu kanunlar ve haklar pek hala bıldırılebılır.

İnşallah cevap iyi olur bekleyelim bakalım.Beklemeye alıştık zaten

Konuyla ilgili olarak Özürlüler İdaresi Başkanlığı'nca biraz önce gönderilen yanıt:

Sayı: B.02.1.ÖZİ.0.06.02-622.01- 1494
Tarih: 25/12/2008
Konu: Talebiniz
İlgi: 17.12.2008 tarihli elektronik posta gönderiniz.

İlgide kayıtlı dilekçeniz Başkanlığımız tarafından incelenmiştir. Sorularınıza verilen yanıtlar soru sıra numarasına göre yanıtlanmıştır.

1.- 4. Yeni bir yönetmelik çalışması halen Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, Başkanlığımız bilgisi dahilinde ve Başkanlığımız temsilcilerinin de katılımda bulunduğu komisyonca hazırlanmaktadır. İlk yönetmeliğin yayımlanmasından sonra uygulamada karşılaşılan mağduriyetleri gidermek amacı ile yeni yönetmelik hazırlık çalışmalarına başlanmıştır.

2. “Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” ve ekinde yer alan “Cetvel” hazırlanırken, Yönetmeliğin 5 inci maddesinde de belirtildiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından kabul edilen ve çok kapsamlı uluslar arası bir sınıflandırma sistemi olan “İşlevsellik Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması” esas alınmıştır.

3. İlgili Yönetmelik ekinde yer alan Cetvel, Özürlüler İdaresi Başkanlığının 3 yıllık bir çalışması sonucunda ve her branşın uzmanlarından oluşan komisyonlar tarafından hazırlanmıştır.
Bilgilerinizi rica ederim.

Süleyman RIDVANOĞLU
Başkan a.
Rehabilitasyon ve Eğitim Dairesi Başkanı

Çalışmayı yapanlar neyi mağduriyet olarak görüyor, bu mağduriyeti hangi yöntemle gidermeyi planlıyorlar, bunu bilemiyoruz. Öğrenmek mümkün mü, onu da bilemiyoruz. Ama yine de Sağlık Bakanlığı'na bu konuda yazılabilir...

bence bu cevap olumlu. Sanki bazı eksiklikleri Özellikle Özürlüler İdaresi Başkanlığı görmüş gibi hissettim. Önemli olan eski yönetmelikler gereği alınan raporların geçerliliğinin Kamuda mevcut tüm Bakanlıklar, Başkanlıklar, Kurum ve Kuruluşlar tarafından kabul edilmesinin sağlanması için girişimde bulunulmalı ve Yönetmeliğe

"Elinde Özürlülük Ölçütü ve sınıflandırmasına dair Yönetmelik hükümleri gereğince özürlü raporu bulunanlardan, hangi tarihli Yönetmelik hükümlerine göre alınırsa alınsın, hiç bir bir surette yeni rapor istenmez.." ifadesinin belirtilmesidir.

Bülent bey artık beklemenin bir anlamıyok burdan birkez daha sesleniyorum üye özürlülere çagrıda bulunun özürlüler ölçütü yasasını toplanıp yürüyüşle basınıda çagırdıkmı hiç olmasa sesimizi duyururuz cumhur başkanlıgına gidelim toplanıp birşeyler yapalım adım adım ilerlemektense olacagı varsa olsun artık bir an önce çagrıda bulunun tagı çeçe

Arkadaşlar hepinize iyi günler. Bendeki sorunda aynı eşim 15 yıl önce aldığı %48,5 (tek göz tamamen görmez ve diğer gözde astigmat) oranlı sürekli rapora rağmen şimdi emekli olmak istiyor aldığı rapor % 20 yi geçemiyor.
Dava açılacaksa organize olalım hep birlikte açalım hem avukat hem mahkeme masrafları azalır hem çok olduğumuz için ses getirir.
Bu konuda bir çok başlılık olmasın örneğin sanırım özürlüler gazeteside böyle bir çalışma yapıyormuş oradada mağdur olan birkaç kişi dava açacakmış oradan görüştüğüm ismail bey bu konuda bir dosya hazırladıklarını önmüzdeki ay sonunda da yazı dizisi olarak yayınlayacaklarını belirtti isteyen arkadaşlar oarsı ile temasa geçip bu yazıya veya açılacak davaya destek olabilirler. Burada açılan veya açılacak bir davayada ben ve orada dava açacaklarda destek olabiliriz. Pozitifözürlüler gazetesi istanbul ismail bey 0212 220 69 99

Bülent bey sizinde gördüğünüz ve benimde defalarca altını çizerek söylediğim gibi bu yeni tarihli rapor olayı sadece çalışırken özürlü olanların erken emekliliği için değil; Kamuda çalışsın veya çalışmasın bütün engellileri ya doğrudan, yada dolaylı olarak ilgilendirmektedir.
Umarım sitede bulunan ve bulunmayan arkadaşlarımızın tümü engelliler adına bu durumu dikkate alırlar.
Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliği hangi kurumlar ortaklaşa hazırladı ise o Kurum ve Kuruluşlardan öncelikle e-mail ve bilgi Edinme Kanununa göre tek tek bunun nedenleri sorulmalıdır.
İlgili Yönetmelik [SIZE=1]MADDE 20 – [FONT=Verdana](1) Bu Yönetmelik hükümlerini Özürlüler İdaresi Başkanlığının bağlı bulunduğu Bakan ile Sağlık Bakanı yürütür.[/FONT][/SIZE]

2009 gireceğimiz şu günlerde halen DÜŞÜRÜLEN RAPORLARI konuşuyoruz. Neden bu eziyet neden bu rezillik!Biz defalarca rapor almaktan bıktık fakat onlar bıkmadılar birde üstüne üslük RAPOR DERECELERİNİ DÜŞÜRDÜLER.Bunlar hep bu haklarımızı suistismar eden bazı kişilerden dolayı.Kurunun yanında yaşta yanar hesabı. Yoksa engeli Sürekli olan kişiden neden defalarca rapor istensin ki.Atık buna çözüm bulalım lütfen!!!

bülentbey ben sgk ya sordum elimde sakatlık raporum emekli olmak için sakatlıktan dilekçemle sakatlık raporumla bizzat gidip sordum denilen bize sakatlık raporun gerekmiyor özürlü sün görüyorum ama yasa gereyi bana vergi indirimi getirmen lazım gelir idaresi başkanlıgından aksi taktirde emekli sizi yapamayız dendi şimdi BÜLENTBEY BEN SORDUGUMA GÖRE SİZİN YERİNİZE ŞİMDİ NE YAPMANIZ GEREK TİYİNİ HERALDE BİLİYORSUNUZ BİZLERİ BİR ARAYA TOPLAYIP ANKARAYA MECLİSE GÖTÜRÜP PIROTESTOMUZU YAPMAKTAN BAŞKA BİRŞEY KALMADI ACİLEN TOPLANMAMIZ GEREK BEKLEMEMİN BİR ANLAMI YOK CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM TAGI ÇEÇE

bülent bey ben sgk ya bizzat dilek çemle sordum dilekçem alınmadı sadece vergi indirimi getirmeniz yeterli den di aksi taktirde yapacak birşey olmadıgını söylediler amacın bunu öyrenmektiya öyrendin işte daha ne bekliyoruz topla bizleri bir araya ankaraya gidelim haklarımızı arayalım

TAGI ÇEÇE, bu işler öyle klaymış gibi yazıyorsun ki...

Arkadaşlar tekrar merhaba daha önce düşürülen rapor oranları ile ilgili bir yazıda ben yazmıştım şimdi buna bazı şeyler eklemek istiyorum.
Bu geçen sürede bende eşim adına ankara defterdarlığına başvurdum. 26 temmuz 2006 da yayınlanan ve geçmiş hakları koruyan gazetenin bir fotokopisinide yanımda götürerek bir dilekçe yazdım. Oradaki memur arkadaş tabiki dilekçemi almadı ve resmi gazetede yayınlanan maddenin de (benim anlamadığım ancak kendisinin çok iyi bildiği) bazı bürokratik terimler ile açıklamasını yaparak kendilerini bağlamadığını dile getirdi ve hastaneye giderek yeni rapor almamız gerektiğini bir kez daha belirtti.
Daha önceki yazımı yazdığımdan bu yana çeşitli gazeteler,televizyonlar,ssk, bazı bakanlıklar,milletvekilleri,parti genel merkezleri buralara bu konuyu maıl yolu ile bildirdim en son milletvekili lokman ayva'nın sekreteri ile görüştüm kadıncağız yaklaşık 45 dakikalık bir çok görüşmenin ardından pes etmiş bir şekilde aradığı hiç bir yerden sonuç alamadığını söyledi.
Bazı partilere kızdım sorunumuzla ilgilenilmeyecekse hiç birine oy vermiyeceğimizi ( kendi adıma)belirttim. Bazı devlet kurumları ssk da buna dahil açıkça dava açın dediler. Başbakana cumhur başkanına yazılar yazdım ve sonuçta şunu söylemeliyim ki arkadaşlar acıdır ama gerçektir sonunda gördümki hiç kimse bu memleketteki
engellileri adam yerine koymuyormuş yahu bu konu sanki vebalı sanki dokunulmaz yada gündem okadar yoğun ki kimse bu sorunu sorun olarak görmüyor. Saygılar..

fahir68
Merhabalar Arkadaşım,
Yönetmelik yayımlanmadan önce engelli kabul edilme oranını % 40 ın üzerine çıkarmaya çalışan, ancak başarılı olamayanlar, bu defa da engelli oranları üzerinde oynamaya başladılar
Emin olun Yönetmelik öncesi verilen % 40 rapor şimdi ortalama % 22-25
Görüleceği üzere bir arkadaşımızın da belirttiği gibi bir kaç sene sonra Memleketimizde engelli (Özürlü) kalmayacak
2006 yılı Yönetmeliği öncesi yaklaşık % 12 idi, şimdi ki yönetmeliğe göre ise tahminen % 5- 6 ancak kalmıştır..
Sevinmemiz lazım engelliler tek tek engelsiz hale getiriliyor.
Hemde sağlık ocaklarına, hastanelere gitmeden
Müthiş bir şey bu.. Düne kadar engelli olmamdan dolayı 6 yıldır vergi indirimi alıyordum.. Emekli Sandığına başvurdum. Emekli Sandığınca sağlıklı olduğum söylendi.
Hepinize tavsiye ederim.. Herhangi bir nedenle Kamu kurumuna müracaat edin bakın ve görün sağlam olduğunuzu derhal anlatacaklardır size.....Saygılarımla

Merhaba arkadaşlar,bence bu işlerin çözüm kaynağı TBMM.Derneklerimiz vasıtasıyla her ilden 10 kişiyi ANKARA'ya temsilci olarak görüşme yapmak ya da protesto ,eylem v.s siz ne derseniz. göndererek hakkımızı aramalıyız.Ferdi olarak yapılan işler sönük kalıyor.Bir bütün olarak hareket etmeliyiz.Her ilden gelecek temsilcilerin sayısı 800 küsür,yaklaşık 1000 kişi.Sakatlar Derneği Genel Merkezi, her ildeki derneklere birer yazı göndererek bu organizasyonda başrol oynamalıdır.Hakkımızı vermiyorlarsa bizde söke söke almasını bilmeliyiz!!Haydi arkadaşlar şimdi secimden önce birlik ve de tam zamanı bu fırsatı değerlendirmeliyiz,ya değilse bunlar bizleri bir 5 yıl daha avuturlar.
Hepinize AKSARAY ilinden kucak dolusu sevgi ve selamlar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt