Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

GSS Prim borcundan nasıl muaf olunur?

Skyline

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
7
Merhaba arkadaşlar, borcum yok her ay ödüyorum. Ben çalışmıyorum annem ise yetim aylığı alıyor. Evde 2 kişiyiz. İnternetten araştırdığıma göre 2023 yılı için kişi başı gelir sınırı 3336 liranın altında olması gerekiyormuş. Bu miktar bize uyuyor peki nasıl bu borçtan kurtulacağım yardımcı olur musunuz?

Raporla araç aldıysan veya annenin maaşından ayrı bakım maaşı fln varsa mecbur ödeyeceksin biz evde 2 kişiyiz tek gelirim evde bakım maaşı ama raporla araç aldığım için aracın eve getirisi var görünüyor o yüzden gelirimiz yüksek görünüyor GSS den yararlanamiyorum prim ödüyorum ayrıca hiç bir sosyal yardımdan faydalanamiyoruz elektrik doğalgaz vs..

Aynen aynı durumdayız.Araç alınıyor lükse giriyor görünüyor.oysaki tanınan hak.bu konu çok adaletsiz.engelli bireylere hastahane işlerinde çok gerekli.toplu taşımalarda gidemeyecek durumda olanlar var.hiçbir gelirin olmasın aracın olması yetiyor.tüm haklardan yararlanmıyorsun.olan yardımlarda dediğiniz gibi elektrik,doğalgaz vs gibi.şunu merak ediyorum aracı ticari taksi gibi kullanmıyoruz getirisi ne?ha değeri ise onuda artıran biz değiliz.şahsi kullandığımız için değerininde hiçbir önemi olmuyor onu düşünmüyoruz valla şahsım adına söylemem gerekirse.

cerbe Kırmızıı. . Aldığım bir maaş yok ama annemin üstüne 1 ev var o evde oturuyoruz. Başka mal yok .O yüzden bu borctan kurtulurmuyum diyorum.

Bulunduğun ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip gss testine başvuracaksın. Sana hazır bir form verecekler, doldurup teslim edeceksin. Eğer eve giren gelir - gider incelemesi sonrası belirtilen şartları taşıyorsan ki yazdıklarına göre taşıyorsun GSS priminden muaf olacaksın.

Kırmızıı
Evet hiic bir gelirin olmasada raporla araç aldıysan gelirin var görünmesine yetiyor bu kanun önceden de vardı ama örneğin 2015 te Octavia 70 bin TL covarindaydi o zaman 120 bine süperb falan alınabiliyordu ve lüks oluyordu onun için lüks araba alırsan 120 de 1 getirisi var görünüyordu fakat aradan okadar yıl geçti herşeyin fiyatı uçtu ama bu 120 de bir kanunu hala aynı araçlar 10 kattan daha çok değerlendi en kotu araç 500 bin oldu o 120 de 1 i en azından 100 de bir yapmalari lazım di o zaman lüks araçlar için geçerli olan kanun şuan hepsini kapsıyor ki şuan en kotu aracın 3000 TL aylık getirisi görünüyor

Skyline
Kardeş dediğin gibiyse sen boşuna GSS prim ödemiş son git bir gelir testi yaptır hemen iptal edilir oturduğun evden gelir görünmez raporla araba almadiysan üzerine kayıtlı ikinci üçüncü evin arsan falan yoksa odemezsin

cerbe ucuncubahar Kırmızıı malesef borc iptal olmadı.Sadece annemin maaşı üzerinden hesaplandığında 3336 tl nin altında kalıyor kişi başı gelir. Ama evin rayiç bedelini istediler onunla beraber gelir kişi başı 3600 oldu. Çok güzel bir ülkemiz var…

Skyline

Kardeş yanlışın var tek ev varsa ondan gelir görünmez o işte yanlışlık var

2013 yılında işsiz olduğumda 440 tl borç çıkartılar sonra 1120 tl yaptılar . itiraz ettim 440 tl düşürdüler .aradan 10 yıl geçti ben bir kuruş bile ödemedim. baktım hala duruyor 440 tl ve faizi : ) ben bir kuruş ödemem. ödemeyin sizde. hiçbir şekilde tahsil edemezler. ödeyen arkadaşlar çok pişman oldular.

ödememe taraftarıyım,
2 yıl önce çalışırken taksitle ötv indirimli araç aldım bir kaç ay sonrasında işten ayrıldım
2 yıldır işsiz olmama ve hiç gelirim olmamasına rağmen hem araba taksidi ödüyorum hem her ay GSS taksidi.
Her ay düzenli doktora gitmek için GSS yi de mecburen düzenli ödüyorum.
adil12
GSS'yi ödemeden hastaneye nasıl gidebildiğini çok merak ediyorum.

Ödemeyince ücretli bakıyorsun. Kullandığım ilacın kutusu 230₺ diğeriyle hesaplayinca 280₺ ediyor. Raporlu yazdirinca GSS primine denk oluyor. Mecburen ödüyoruz. Topluma bakılırsa herkes memnun. Kimse itiraz etmiyor.

Üst Alt